77 találat a(z) közösségen belüli értékesítés cimkére

Közösségen belüli értékesítés Kérdés

Egy kft. 2013-ban Horvátországba is értékesített árut. Horvátország 2013. július 1-től tagja az EU-nak, ezért a számlákat a közösségen belüli értékesítés szabályai szerint állította ki. 2016-ban önellenőrzést hajtott végre, mert kiderült, hogy az egyik partnernek az értékesítéskor nem volt közösségi adószáma. Szerintünk az önellenőrzést az áfafizetési kötelezettségre vonatkozóan nem kellett volna elkészíteni. Abban kérnénk az állásfoglalást, hogy a lent felsoroltak értelmében minősíthetjük-e újra közösségen belüli termékértékesítésnek a közösségi adószámmal nem rendelkező ügyfélnek kiállított számlákat? – Az áfatörvény 89. § (1) bekezdése az adómentesség feltételeként a vevő más tagállamban való nyilvántartása. A vevő akkor is nyilvántartásba vételre kerül saját tagállamában, ha adószámmal igen, de közösségi adószámmal nem rendelkezik. – Az EU-jogrendben legmagasabb szabályozó eszköz az irányelv. Az áfára vonatkozóan az úgynevezett HÉA irányelv a keret, amely alapján a magyar szabályozást az áfatörvény tartalmazza. 2011. július 1-jétől életbe lépett egy végrehajtási rendelet (282/112/EK), amely minden EU-s vállalkozásra érvényes anélkül, hogy a nemzeti áfaszabályok változnának. Az irányelv szerint termékértékesítés esetén az adózási szabályokat a fordított adózás határozza meg, a terméket megvásárló fél – aki adóalany – önbevallással fizeti meg az áfát. Az irányelv szerint az egyetlen feltétel, hogy a termék határon történő átszállítását megfelelően dokumentálni és bizonyítani kell.

Áfa muzeális jellegű gépjármű értékesítésekor Kérdés

Tisztelt Bartha László Úr! A témában feltett korábbi kérdésemre adott válaszát köszönöm. Valószínűleg pontatlanul fogalmaztam. Válaszának utolsó mondata a kérdésemnek megfelel, csak nem értem a jogszabályi idézetet, hiszen az a közösségen kívüli értékesítésről szól. Az is nagyon érdekelne, hogy a kérdésben leírtak alapján az értékesítés tárgya minősülhet-e új közlekedési eszköznek? (Mert, ha igen, akkor nem az általános szabályok szerint kellene eljárni.) Segítségét köszönöm. Ecker Dániel http://adozona.hu/kerdesek/2016_3_7_AFA_muzealis_jellegu_gepjarmu_ert_cvf#utm_source=dailypost&utm_medium=email&utm_campaign=notice

Magyar cég, szlovákiai raktár Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy magyar cég, mely webáruházon keresztül szeretne terméket értékesíteni mind magyar, mind közösségen belüli vásárlói részére. A raktár azonban, ahonnan a termékeket elszállítaná vagy elszállíttatná, Szlovákiában található. Hogyan kell ilyen esetben helyesen eljárni, kell-e szlovák adószámot kiváltani? Válaszát előre is köszönöm.

Áfa muzeális jellegű gépjármű értékesítésekor Kérdés

Társaságunk Magyarországon bejegyzett, áfa tekintetében az általános szabályok szerint adózó kft. Fő tevékenysége TEAOR 6810. Emellett 50-60 éve gyártott, és először ugyanakkor forgalomba helyezett személygépkocsik restaurálásával is foglalkozunk. A restaurálás alapját képező (új korukban értékes) személygépkocsikat részben Németországból, részben az USA-ból szereztük be. Ezek beszerzéskor rendkívül leromlott, üzemképtelen, hiányos, használhatatlan roncsok voltak. A roncsokat nem az áfatörvény szerinti viszonteladóként, nem az áfatörvény szerinti továbbértékesítési céllal szereztük be, hanem nagy anyagi és munkaráfordítással az 1991. évi LXXXII. törvényben meghatározott muzeális jellegű gépjárművekké restauráltuk őket. A roncsokat nem személygépkocsiként, hanem alapanyagként kezeltük, a restaurálás során vásárolt anyagok, alkatrészek áfáját visszaigényeltük. (Az adóellenőrzés ezt rendjén valónak is találta.) Restaurálás után a járművek muzeális minősítéssel és magyar forgalmi engedéllyel rendelkeznek, eredeti rendeltetésüknek megfelelően használhatók. (Vagyis 50-60 éves, de újszerű állapotú személygépkocsik.) Kérdésünk: Hogyan kell a számlában az áfát kezelnünk akkor, ha közösségen belüli, de nem magyar áfaalanynak, illetve akkor, ha közösségen belüli, de nem magyar magánszemélynek értékesítjük a személygépkocsikat? Válaszukat köszönöm.

Áfaarányosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíves állásfoglalását egy elvi kérdésben. Cégünk az áfaarányosításnál az áfatörvény 5. számú mellékletében foglalt képletet használja a levonási hányad megállapításához. A levonási hányad számlálójában az adólevonásra jogosító termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás ellenértékének adó nélkül számított értékét kell feltüntetni forintban és összesítve. Kérdésem, hogy ennek az összegnek része a közösségi partner/harmadik ország felé teljesített termékértékesítések, szolgáltatásnyújtások ellenértéke is, ahol az adó fizetésére a vevő a kötelezett? Köszönöm.

Különbözeti adózás Kérdés

Egy különbözeti adózást választó, gépjárműimporttal foglalkozó magyarországi cég az áfatörvény 216. § d) pontja szerinti külföldi viszonteladótól vásárol nettó számlával, közösségen belüli adómentes értékesítésként. A könyvelésben, amennyiben úgy jelenítjük meg, hogy a 27 százalékos áfát befizetjük, aztán visszaigényeljük, és különbözeti adózással továbbértékesítjük, ez ilyen formában elfogadható?

Vontató áfamentes értékesítése közösségen kívülre Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem nyerges vontatót ad el az EU-n kívülre. A vontatót a forgalomból kivonatta, a vevő "saját lábon" ideiglenes rendszámmal szállítja el a járművet az eladó telephelyéről. Helyes-e az, hogy áfamentes számlát állít ki az ügyletről, illetve az adómentes exportértékesítést milyen módon lehet igazolni? Elegendő-e belefoglalni az adásvételibe, hogy külföldre viszi az autót, vagy egyéb dokumentumokat is be kell szerezni? A vámhatóságnál köteles-e a vevő kiléptetni a járművet, mert akkor ezt a dokumentumot megpróbáljuk beszerezni. Köszönöm.

Közösségen belüli termékértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy nyomdaipari tevékenységet folytató vállalkozás termékértékesítést végez az Európai Unió más tagállamaiba. Bizonyos esetekben a terméket a külföldi ország határáig fuvarozza, ahonnan egy csomagszállító szolgáltatást végző cég továbbítja a terméket a vevő részére. Milyen dokumentumokkal, illetve nyilatkozattal kell rendelkeznünk, hogy az értékesítésünk megfeleljen a közösségen belüli értékesítés kritériumainak (CMR, befogadó nyilatkozat stb.)? Ugyanis a partnerek késve, illetve többszöri megkeresés ellenére sem küldik vissza a papírokat! Várom szíves válaszukat! Köszönettel.

Dropshipment Közösségen belül Kérdés

Tisztelt Szakértő! Hasonló kérdés már megválaszolásra került korábban, de a Közösségi értékesítésre vonatkozó rész - az akkori kérdező alanyi mentességére vonatkozóan - épp kimaradt belőle, én pedig abban kérném szíves segítségüket! EU-s adószámmal rendelkező magyarországi adóalany (kft.) "nagykereskedő" (eladási) bizományi szerződést köt egy szintén EU-s adószámmal rendelkező osztrák kereskedővel, aki webshopján keresztül, kvázi sajátjaként értékesíti, többek között a magyar nagyker termékeit. A termékek elszállítása közvetlenül a magyar nagyker raktárából történik a vevő részére. Az osztrák webshopból magyar magánszemélyek is vásárolnak (az ilyen értékesítés volumene azonban nem éri el a 35 ezer eurót), ebben az esetben az áru belföldön marad. Ilyen esetben megvalósul-e a közösségen belül adómentes értékesítés a magyar nagyker és az osztrák kereskedő között? - tekintettel arra, hogy bár az áru nem utazik Ausztriába, ennek ellenére a tulajdonosként való rendelkezés joga az osztrák kereskedőt megilleti. Hogyan alakul a számlázás/áfa kérdése, ha a magyar nagyker közvetlenül egy magyar kereskedővel, az osztrák kereskedő pedig ezzel a magyar kereskedővel köt bizományosi értékesítési szerződést? Az áru továbbra is a nagyker raktárból kerül elszállításra - egyáltalán lehetséges ez? Segítségüket előre köszönöm! rendszervíz+

EU-n belüli értékesítés belföldi szállítással Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a segítségét kérni, hogy egy belföldi társaság diót értékesít "A" EU-s cégnek, de a diót nem neki szállítja le, hanem egy másik belföldi magyar feldolgozó üzemnek, ahol feldolgozás után továbbszállítják "A" EU-s cég "B" jelű EU-s vevőjének. (Például "A" szlovák" és "B" német). A kérdés az, hogy ez esetben közösségen belüli termékértékesítésnek minősül-e ez a magyar eladó szempontjából, hiszen az áru nem egyből hagyja el az országot, és időközben itthon még fel is dolgozták. Másik kérdés: ha a magyar eladó kompenzációs felárat alkalmazó őstermelő, akkor is lehetséges az EU-s értékesítés, vagy a kompenzációs felárat fel kell számítani? Segítségét előre is köszönöm. Tisztelettel: Csató Béla

Áfamizéria: közösségen belüli értékesítés vagy sem? Cikk

Lehet-e közösségen belüli eladásként számlázni az USA-ból beszerzett termék Romániába értékesítését? – kérdezte olvasónk. Bartha Katalin okleveles adószakértő, az InterTax Pro Kft. ügyvezetője válaszolt.

Alanyi mentes kft közösségi és azon kívüli termékértékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfa alanyi mentes cég terméket értékesítene közösség területére és azon kívülre. A termékeket csomagként küldi a megrendelőnek. Kérdések: 1. Közösségen belül, amennyiben adóalanynak számláz, az általános áfaszabályok szerint, tehát áfamentesen (közösségi adószámot igényel). Amennyiben magánszemélynek, akkor alanyi mentesként szintén áfamentesen számláz a 6 millió forint értékhatárig? 2. Közösség területén kívülre hogyan kell számláznia, ha adóalanynak, illetve, ha magánszemélynek számláz? 3. A vámoltatás hogyan zajlik a gyakorlatban? Hová kell, és milyen nyomtatványokat beküldeni? 4. Ha Paypal számlára utalnának a vevők, az gondot okozhat-e esetleg valamilyen hatóságnak? Előre is köszönöm a segítséget.

Adómentes termékértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közösségen belüli termékértékesítésről kiállítandó számlával kapcsolatban kérek segítséget. Egy magyar kft. eddig magyar partnerének szállított, és számlázott. Most ez a partner a következőt kéri: a kész terméket szállíttassuk ki Szlovákiába futárpostával, adott szállítási címre. A számlát állítsuk ki a cég eddig ismert nevére és címére (ez magyar), de szlovák adószámra, adómentesen. Megfelel ez a kérés a jogszabályoknak?

Áfamentes számlázás igazolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Csehországba szállítunk ki általunk gyártott gépeket. A fuvarozónk szerint a cseh cégnek a CMR első példánya kell, így nekünk azt nem tudja visszajuttatni. Kérdésem, megfelelő-e a másod- vagy harmadpéldány annak igazolására, hogy az áru elhagyta Magyarország területét, és jogosan számlázom közösségi értékesítésként áfamentesen?Köszönöm.

Internetes eladási bizomány áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Bőr használati tárgyakat és ékszereket készítő katás, alanyi adómentes, Magyarországon bejelentett egyéni vállalkozó vagyok főállásban. Szerződést szeretnék kötni egy közösségi (Egyesült Királyság) webshoppal – adóalannyal. (A vevői kör szinte 100 százalékban természetes személyekből áll, és a közösségen kívüli vevők is előfordulnak.) Az előzetes tájékoztatás szerint az értékesítés dropshipment rendszerű lenne, vagyis internetes eladási bizomány. Én lennék alanyi adómentes vállalkozóként a megbízó, a webshop pedig a bizományos, aki áfás számlát állít ki a vevő felé (határérték alatt a székhelye szerinti ország áfájával, afölött pedig a vevő lakhelye szerinti ország áfájával. A megrendelés alapján a termék leszállítását én végzem a vevő felé, és az átvételt követően számlát nyújtok be a bizományos felé a vevőnek adott számla mínusz a bizományos jutaléka értékben. A bizományos állít ki ellenszámlát felém a jutalék összegéről, és ha igen, az áfás számla lenne, vagy közösségi adómentes, aminek az áfáját nekem kellene bevallani és befizetni? Alanyi adómentességemre tekintettel nekem milyen áfatartalmú számlát kell kibocsátanom, kell-e áfát bevallanom, illetve szükséges-e nekem ehhez az értékesítési módozathoz közösségi adószámot igényelnem (beszerzésem nem lesz az EU területéről és semmilyen más országból sem)? Köszönettel: Egy kezdő katás vállalkozó

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink