hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Áfamizéria: közösségen belüli értékesítés vagy sem?

  • adozona.hu

Lehet-e közösségen belüli eladásként számlázni az USA-ból beszerzett termék Romániába értékesítését? – kérdezte olvasónk. Bartha Katalin okleveles adószakértő, az InterTax Pro Kft. ügyvezetője válaszolt.

„Egy magyar társaság az USA-ból beszerzett terméket értékesít egy román cég részére, de a terméket az amerikai cég közvetlenül Romániába szállítja. Az amerikai cég a magyar társaság részére állítja ki a számlát, és feltünteti rajta a román szállítási címet. A magyar cég számlázhatja-e közösségen belüli értékesítésként a termékeladást? Ha Romániában helyezik szabad forgalomba, akkor ki fizeti az importáfát? Hogyan változik az ügylet megítélése, ha a fuvart a magyar, a román vagy az amerikai partner szervezi?” – kérdezte olvasónk.

A kérdésben szereplő felvetésre csak a tényállás, az ügyletre vonatkozó részletek és a szerződés(ek) ismeretében adható körültekintő válasz – figyelmeztet válasza elején szakértőnk.

Láncértékesítés teljesítési helyének meghatározásánál lényeges szempont, hogy a lánc melyik tagja szervezi a fuvart, viseli a fuvarköltséget.

Amennyiben az amerikai fél vagy a magyar társaság szervezi a fuvart, és utóbbi vevőként szállítmányoz, akkor az első ügylet a magyar cég szemszögéből importbeszerzés lesz Romániában, vagyis a magyar fél jár el importőrként a román vámkezelés során. Ez esetben a magyar társaság értékesítése a román partner felé román belföldi, áfás ügylet lesz. E konstrukcióban a magyar cégnek Romániában be kell jelentkeznie adóalanyként, s a vámkezelést és a román belföldi értékesítést a román adószám alatt kell lebonyolítani.

Amennyiben a fuvart a magyar társaság eladóként vagy a román vevő intézi, akkor az amerikai partner és a magyar cég közötti ügylet az amerikai szabályok hatálya alá tartozik. Szintén az amerikai szabályok vonatkoznak a magyar társaság Amerikából induló, valószínűsíthetően adómentes exportértékesítésére. Ezek tekintetében, illetve abban, hogy e konstrukcióban magyar félnek milyen kötelezettségei lépnek fel, amerikai tanácsadó álláspontjának kikérése indokolt. A román partner e konstrukcióban importbeszerzést fog végrehajtani Romániában, importőrként jár el a román vámkezelés során.

Mindebből látható, hogy a magyar cég közösségen belüli értékesítésként semmiképp nem kezelheti az ügyletet, hiszen vagy export-import ügylet jelenik meg, vagy román belföldi áfás ügylet.

Az első esetben a magyar társaság, a második esetben pedig a román fél kötelezett az importáfa megfizetésére. Az első esetben a magyar cégnek romániai adóbejelentkezési kötelezettsége van, a második esetben pedig – az amerikai szabályoktól függően – USA-ban történő bejelentkezési kötelezettség léphet fel.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink