2101 találat a(z) könyvelés cimkére

Rendezvényen kóstoltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kiállításon, kóstolójegy ellenében, melynek értéke 500 forint, terméket adunk a résztvevőknek (élelmiszerről beszélünk). A kérdésem, hogy ha a kóstolójegy ellenértékét bevételként könyvelem, az áfát befizetem utána (áfa hatálya alá tartozik a gazdasági társaság), akkor helyesen járok-e el? A termék nyilvántartási értékét pedig ráfordításként könyvelem, taoalapot csökkentek vele. A kóstolójegy értékében adott termék nem kereskedelmi kiszerelés, annak 12-ed része. Köszönöm a válaszát!

Kötbérértesítő könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kötbérértesítőket kapunk egy üzleti partnertől. Kérdésem az, hogy ezeket a tételeket könyvelni kell-e, vagy csak akkor, amikor azok a bankszámlánkra megérkeznek? Tisztelettel: V. Mária

Utánvét – idegen pénzeszköz nyilvántartása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném segítségét: egy futárszolgálat a csomag feladója (=a szállítási költség fizetője) megbízásából átveszi a leszállított csomagokért az utánvétek összegét a (feladó) vevőitől. A futárok befizetik ezeket a házipénztárba (aztán a pénztáros ezeket időközönként befizeti a bankba). Hónap végén a futárcég elszámol a feladóval. A könyvelésnek nem kell külön nyilvántartani, hogy ki az utánvétösszeg kifizetője, mert arról a futárcég maga vezet nyilvántartást. A beszedett utánvétek összegéből (kompenzációs megállapodás alapján) levonják a szállítási díjért nekik járó, feladónak kiszámlázott összeget és a különbözetet utalják tovább a csomag feladójának. Az utánvétes befizetésekre külön pénztárat és külön bankszámlát vezetnek január közepétől, de előtte egy pénztárat és egy bankszámlát vezettek. A kérdéseink: 1.) Hova kell könyvelni a futárok által összeszedett utánvét-befizetéseket? (T38 elkül.pt K46?) 2.) A feladónak történő utánvétösszeg átutalását (a fenti fordítva, csak bankkal szemben)? 3.) A fuvardíjutánvét-kompenzálásokat a vevő, illetve az előző rövid kötelezettség összevezetésével rendezhetnénk a vegyes naplóban? 4.) Év végén hol kell kimutatni a mérlegben ezt a pénztárat/bankot – hiszen tulajdonképpen ez nem az ő pénzeszközük? 5.) A fenti elvek szerint szétválaszthatjuk annak az időszaknak az elszámolásait, amikor még nem volt külön bank/pénztár? Vagy esetleg más rendszer szerint kellene eljárnunk? Segítségét köszönöm. Bozsik István

Egyéni vállalkozó – osztalék könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét kérném abban, hogy amennyiben 2014. évben az egyéni vállalkozás bevételeiből a költségek, kivét levonását követően marad jövedelem (nyereség), akkor azt a vállalkozói szja 10 százalék, vállalkozói osztalékalap szja 16 százalék, eho 14 százalék (maximum 450 ezer forintig) levonása után a pénztárkönyvben hogyan, és mikor könyveljük? 1. 2014. évben a bruttó osztalékot 2015. évben a fizetendő szja, eho 2. 2014.évben a nettó osztalék, 2015 évben a fizetendő szja, eho 3. 2015. évben a nettó osztalék, 2015 évben a fizetendő szja, eho Köszönöm a segítséget.

Kft. üzemeltetője egy kisbusznak Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi problémára keresem a megoldást. Magánszemély tulajdonában van egy 9 főt szállító kisbusz és egy hozzá akasztható vontató. A magánszemély ingyenesen átadná a saját kft.-jének a kisbusz és vonató üzemeltetési jogát. Több kérdés is felmerül ezzel kapcsolatban. A kisbusz nem cégautóadó-köteles, viszont az áfatörvény szerint személygépkocsinak minősül. Ez alapján a költségeket a személygépkocsikra vonatkozó szabályok alapján számolhatom el? A kft. üzemeltetőként jogosult értékcsökkenési leírást igénybe venni, vagy a könyveiben az eszközöket vagyonértékű jogként piaci áron tartja nyilván? Az ingyenes átadás ténye nem keletkeztet adófizetési kötelezettséget mindkét félnél? válaszát előre is köszönöm Üdvözlettel: Tislérné

Bérbeadott lakás rezsiköltsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. lakást vásárolt bérbeadás céljából. Havonta számlázza a bérleti díjat, és továbbszámlázza a járulékos költségeket (gázdíj, áramdíj, vízdíj, csatornadíj, közös költség). A járulékos költségek könyvelésére többféle megoldást is találtam a szakirodalomban. Kérem írják meg, hogyan kell könyvelni helyesen a továbbszámlázott rezsiköltséget, illetve a továbbszámlázott közös költséget? Üdvözlettel: Tulogdi Mária

Le nem voható áfa könyvelése adószám-felfüggesztés esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Hogyan kell könyvelni az adószám-felfüggesztés alatt keletkezett kiadások áfatartalmát? Ha jól tudom, a felfüggesztés megszűnését követően a felfüggesztés időszaka alatt keletkezett áfatartalmat átvihető követelésként lehet érvényesíteni a beszerzések tekintetében. Másrészt számviteli szempontból a felfüggesztés alatt a költségszámlák áfatartalmát az adott ügylet költségszámláján kell elszámolni. Mivel a felfüggesztés kimenetele a könyvelés során előre nem ismerhető, mi a helyes könyvelési tétel? Ha szankciós jelleggel törölnék az adószámot, úgy jó, hogy az 5/8 számlaosztályban szerepel a nem levonható áfa, hiszen a levonási jog véglegesen elenyészik? Ha viszont az adószám-felfüggesztés megszűnik, és a következő időszakban levonásba helyezem a számlák áfatartalmát áthozható követelésként, nem jó, ha 5/8-ban van elszámolva, hiszen nem egyezik az áfakarton. Ezek a tételek az adószám-felfüggesztés kimenetelének függvényében mindig korrekcióra szorulnak? Mi a teendő, ha esetlegesen az időszak alatt már történt évzárás, és a számlák áfája utólagosan átvihető követelésként érvényesíthető, de a könyvelés az áfát az 5/8 számlaosztályban, tehát eredményt érintő számlákon tartotta nyilván? Hibahatár, háromoszlopos mérleg?

Kettős könyvvezetés excelben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Külföldi tulajdonban lévő zrt. tulajdonosa utasítást adott a könyvelést végző cégnek, hogy Magyarországon Excel program használatával oldja meg a teljes körű számviteli nyilvántartások vezetését, mivel az eddig alkalmazott könyvelő program használhatatlanná vált. Mindezt költségcsökkentés címén! Legyen szíves segíteni abban, hogy van-e erre lehetőség vagy mely jogszabály írja elő ennek tilalmát! Válaszát előre is köszönjük!

Fantomköltségek a cégben: könyvelni vagy nem könyvelni? Cikk

Egészen biztos, hogy minden könyvelő találkozott már olyan számlával, amelyen vevőként ugyan a cég neve állt, de a vásárolt terméknek, szolgáltatásnak halovány köze sem volt a vállalkozás tevékenységéhez. Ez nem csak adózási, de számviteli problémát is felvet.

Ki nem fizetett bérek könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk a teljesített szolgáltatásának ellenértékét a mai napig nem kapta meg, emiatt a januári béreit nem tudta kifizetni a dolgozóinak, illetve az ezutáni járulékait sem tudta rendezni a NAV felé. Kérdésem arra irányul, hogy ilyen esetben a szóban forgó bérköltséget és annak közterheit le kell-e könyvelni, illetve a NAV felé a céget terhelő és a dolgozóktól levont járulékokat hogyan kell bevallani? Válaszukat köszönjük!

Bt. értékcsökkenés Kérdés

Bt. a 2013-as évre véletlenül 48 ezer forint helyett 96 ezer forint értékcsökkenést könyvelt le, és állított be a mérlegébe. Mikrogazdálkodói beszámolót készít. Hogyan tudja kijavítani a hibát, mik a könyvelés tételei?

Vevői követelés kivezetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésre szeretnék választ kapni: Egy cég termékeket értékesített egy magyar cégnek. Szerződés szerint az átvétel után 8 napon belül lehet reklamálni. A vevő csak később kezdett reklamálni, illetve visszaküldte a számlát. A szállító cég újra postázta, a vevő ismét visszaküldte. Megjegyzem, hogy közben már használt bizonyos termékeket. A szállító cég bíróságra vitte az ügyet. A számviteli törvény szerint csak elismert követelés szerepelhet a mérlegben. Véleményem szerint ezt a vevői követelést ki kell vezetni, mert nem elismert. Esetleg a nullás számlaosztályban nyilvántartjuk. Helyes-e az a megoldás, hogy a vevői követelésből kivezetjük a nettó árbevétel csökkentésével az áfát (amit bevallott, befizetett) átvezetjük egyéb követeléssorba. Ezt nem akarjuk visszaigényelni, mert nem tudható, hogy mi lesz a per vége! További kérdés, hogy az értékesített termékeket, melyek még mindig a vevőnél vannak, hogyan rendezzük a könyvelésben? Mert ha az árbevételt csökkentjük, az ELÁBÉ-val is kell valamit tenni. Esetleg készletre venni, mint idegen helyen tárolt árut az ELÁBÉ-val szemben? Kérném szépen válaszukat köszönettel: Sz.M.

Külföldi fuvarozás könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar fuvarozó szállítja az árumat Záhony és Horvátország egy bizonyos városa között. Kérdésem a következő: 1. A fuvarozó által kiállított számla részemre áfás kell, hogy legyen? 2. A fuvarszámlát az 5-ös számlaosztályba vagy a 9-esbe (árbevételt csökkentő) tételként kell könyvelni? Előre is köszönöm válaszát. Üdvözlettel.

Külföldi telephely a számvitelben és a társasági adóban Kérdés

Egy belföldi Kft. (2014. évben) Németországban nyitott telephelyet. Kint német könyvelő végzi a könyvvezetést. A cégvezető álláspontja szerint nekem itthon szintén könyvelnem kell a külföldi számlákat, és az így kapott költségmennyiséggel csökkentenem az itthoni adózás előtti eredményt. Ez valóban így van? Miként kell helyesen eljárnom a társasági adó megállapítása során, illetve a könyvelésben?

Reklámfelület-vásárlás/-értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaság sportegyesülettől vásárol reklámfelületet, majd azt továbbértékesíti, vagy bérbeadja. A reklámfelület megvásárlását hogyan kell könyvelni? Válaszát előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink