2101 találat a(z) könyvelés cimkére

BHTL.c.nyilv. adótartozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! NAV-folyószámla egyeztetéskor a következőkkel találkoztam:BHTL.c.nyilv.adótart. Az adónemeken lévő tartozást a NAV átvezette behajthatatlan tartozásokba? A tartozás attól még él? Viszont a főkönyvön (illetve a társasági adóban a kötelezettségek között) szerepelnie kell. Ezeket az összegeket vezessem át egy külön számlára a főkönyvben, vagy elég ha folyószámla-egyeztetéskor a NAV által elvezetett adónemekkel a főkönyvem megegyezik? Válaszukat nagyon köszönöm. Csirmazné

Jogos-e az áfa levonása? Kérdés

Egy kft. vásárolt kettő ingatlant, amelyek kettő külön helyrajzi számon szerepelnek. A telek, amin az ingatlan fekszik, magánszemély tulajdonában van, ő szolgalmi jogot biztosít a kft. részére. Még az előző tulajdonos készíttetett egy tervet egy újabb, harmadik csarnok építésére, ezeket a tervdokumentációkat átadta az új tulajdonos részére. A kft. felvette a kapcsolatot a tervezővel, hogy bonyolítsa továbbra is a tervezési és építési feladatokat, illetve mivel még nem volt építési engedély, engedélyeztesse az önkormányzatnál. Közben a kft. elvégeztette a terep megtisztítását, illetve kutató fúrásokat végeztetett a területen, mivel egy sziklás területről van szó, ezért a munkák megkezdése előtt erre szükség volt. A munkák elvégzését követően tájékoztatta a tervező a megrendelőt, hogy nem engedélyezi az önkormányzat a csarnok építését, maximum 28 négyzetméter csarnok építése engedélyezett, mivel a szükséges zöldterület így lesz csak biztosított. Ez a méret a kft. részére nem megfelelő, ezért elállt az építéstől. Kérdésem, hogy a szemét elszállítását, illetve lerakóban való elhelyezését, valamint a fúrást milyen módon könyveljük? Ráaktiváljuk a már meglévő ingatlanra, vagy önálló költségként elkönyvelhető? Egyáltalán jogos költség-e, mivel a terület, amelyen a munkálatokat végezték, nem a kft tulajdonában van? Illetve jogos-e az áfa levonása?

Közösségi finanszírozás Kérdés

Tisztelt Szakértők! Közösségi finanszírozás (neten meghírdetett ötlet önkéntes támogatása) útján két személy tőkéhez jutott. Megalapítottak egy kft.-t, hogy az ötletüket megvalósítsák. A kft. könyveiben hogyan kell szerepeltetni a közösségi finanszírozásból befolyt összeget? Ráadásul a befolyt összeg egy része a vállalkozás megkezdése előtt érkezett, a másik része a vállalkozás megalapítását követően.

Gépkocsivásárlás Kérdés

Kedves Sinka Júlia! Elnézést, amiért ilyen értetlen vagyok, de még egy dolgot nem értek az utolsó válaszában: a 44. számlaosztályt mivel szemben vezetem ki? Akárhogy próbáltam, nem találtam megfelelő oldalt. Számokban a következő van: 7 000 000 forint a vásárolt autó (erről kaptuk a számlát) 1 550 000 forint lett utalva, 2 450 000 lett a beszámított autó (ami a tulajdonosé volt) és 3 000 000 forint hitelt vettek fel. Az engedményezést értem, de ezt a 44-et nem tudom, mivel szemben kell kivezetni. Előre is köszönöm a segítségét.

Erdőbirtokossági társulat könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Erdőbirtokossági társulatnál hogyan kell könyvelni a fák újratelepítését? A csemetevásárlás nála beruházás lesz vagy befejezetlen készlet, így hogy az erdő magánszemélyektől bérelt? (Nem vezetünk 6-7-es számlaosztályt!) Mivel a fa folyamatosan nő, évente kell az értékét korrigálni? Ha igen, mi alapján? Vagy végig a bekerülési értéken (beszerzés+beültetés munkadíja) szerepel?

Földbérbeadás bizonylata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfás mezőgazdasági őstermelő eladta az egyik ültetvényét egy kft.-nek (amiben ő az egyik tulajdonos). Az ehhez tartozó földet azonban nem lehet a kft.-nek eladni, ezért azt bérbeadja a kft.-nek. A kérdésem az lenne, hogy ilyenkor a bérbeadásnál, mivel magánszemély a bérbeadó elég-e egy bérleti szerződés, mint bizonylat, vagy mivel áfás őstermelőként használta a földet, nullás áfás számlát kell kiállítani? A szerződés 5 éves, tehát szja-mentes, de az sem világos, hogy ezt a bevételt az őstermelői könyvelésben, pénztárkönyvben ki kell-e mutatni, vagy ez sehol nem kell, hogy szerepeljen, mivel a magánszemély jövedelme szja-mentes?

Fejlesztési támogatás Kérdés

Cégünk külföldi csomagológépet használ, ettől a partnertől vásároljuk a csomagolótálcákat is. Új tálcaformát kértünk a gyártótól, de a célszerszám elkészítéséhez hozzájárulási részköltséget kellett fizetnünk. Az elkészült célszerszám nem a mi tulajdonunk. Hogyan könyvelendő ez a költség, és milyen adóvonzata van?

Minőségi kifogás miatti anyagátadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy építőipari társaság terméskövet értékesített egy másik társaság részére, melyet a vevő átvett, a számlát az értékesítésről befogadta, kiegyenlítette. A kő beépítésekor probléma merült fel, az eladó társaság elismerte, hogy nem megfelelő minőségű terméskövet szállított le. A megállapodás a minőségi kifogásról azt tartalmazta, hogy nem engedményt ad az eladó a vevő részére, hanem a helyszíni felmérés alapján biztosítja a jó minőségű reklamált mennyiségű terméskövet. A gazdasági esemény alapbizonylata egy megállapodás, számla nem készült, a szállításról mindkét fél részéről aláírt szállítólevél van. Kérdésem: az eladó társaság könyvelésében hogyan kell szerepelnie a minőségi kifogás miatt átadott anyagnak? Felvetődik-e a térítésmentes átadás, áfafizetési kötelezettség, vagy úgy kell kezelni, mint egy termékben adott engedményt? Köszönettel!

Aktív időbeli elhatárolás vagy vevő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy felszámolási eljárásnál a felszámoló díját a bíróság jogerős végzésével 2014. 11. 25-én hagyta jóvá. (Ezzel az időponttal törlik a felszámolt céget). A felszámoló az erről szóló bírósági végzést 2015. 01. 14-én vette kézhez, így ezzel az időponttal állítja ki a számlát és ez az áfafizetés időpontja is. Kérdésünk: Melyik a helyes megoldás a számviteli elszámolásban 2014. évre: 1/ T 311 bruttó felszámolói díj 190.500 ft K 911 nettó felszámolói díj 150.000 ft K 479 még nem esedékes áfa 40.500 ft és 2015-ben: T 479 még nem esedékes áfa 40.500 ft K 467 fizetendő áfa 40.500 ft Vagy: 2/ T 391 aktív időbeli elhatárolás 150.000 ft K 911 nettó felszámolói díj 150.000 ft és 2015-ben : T 311 bruttó felszámolói díj 190.500 ft K 911 nettó felszámolói díj 150.000 ft K 467 fizetendő áfa 40.500 ft T 911 nettó felszámolói díj 150.000 ft K 391 aktív időbeli elhat. 150.000 ft Válaszukat előre is köszönöm.

Készfizető kezesség megváltása Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egy kft. 49 százalékban tulajdonosa egy zrt.-nek. A zrt. által felvett 94 millió forintos bankhitelhez a kft. készfizető kezességet vállalt. A zrt. hiteltartozása lejárt, és nem tudta kifizetni a tartozását. A hitelező bank és a készfizető kezes kft. megállapodott egymással, hogy a kft. 56 millió forintot átutal a banknak a készfizető kezesi kötelezettsége megváltása fejében. A kft. egyúttal lemondott azon jogáról, hogy a kezesi teljesítése miatt adós zrt.-vel szemben keletkezett követelését érvényesítse. Kérdésünk, hogy miként kell könyvelni a kft. és a zrt. könyveiben az 56 millió forint kezességmegváltást? A könyvelésen túl azt is szeretnénk tudni, milyen adó- vagy illetékvonzata van a tranzakciónak? Válaszukat előre is köszönjük.

Gépkocsivásárlás Kérdés

Kedves Sinka Júlia! 2015.01.16-n tettem fel a kérdésemet, melyre válaszolt is, akkor azt gondoltam, hogy értem, de most, amikor a tavalyi zárást készítem, válaszában a következőt nem értem: "Az engedményesnek (jelen esetben a kérdésben szereplő társaságnak) az engedményezett – és így már a lízingcéggel szembeni – követelést a rendkívüli bevételek között kell a követelés piaci értékén felvennie (ez a példában bemutatott esetben az az érték, amilyen összegben a lízingcég elismeri az önerőben a szóban forgó járművet).A kapcsolódó halasztott bevétel feloldására a lízingelt eszköz bekerülési értéke arányos része költségként, ráfordításként való elszámolása ütemében történik." Nem csináltam még ilyet, és nem tudom, hogyan kell könyvelni. Segítségét előre is köszönöm.

Kamionvásárlás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem, legyen szíves az alábbi ügyben soron kívüli állásfoglalást adni: Egy kft. vásárolt egy kamiont, nyílt végű pénzügyi lízinggel. Nettó vételára: 10 millió 945 ezer forint, ebből a saját erő: 5 millió 581 ezer forint plusz áfa. A törlesztés ideje 36 hónap, a lízingszerződés alapján a maradványértéke: 2 200 244 forint. Valószínűséggel 3 év után a lízingvevő vissza fogja adni az eszközt, nem tart rá igényt. A számviteli politikánkban rögzített értékcsökkenés időtartalma 5 év. Kérdéseink az alábbiak: 1. Ebben az esetben a számviteli törvény szerinti értékcsökkenést hogyan kell elszámolni? 2. Adótörvény szerint mely összeg után számolhatjuk el a 20 százalékos értékcsökkenést? 3. Hogyan kell ezeket a lízingügyleteket lekönyvelni? 4. A visszaadást hogyan kell könyvelni? 5. Fejlesztési tartalékot igénybe vehetünk-e rá? Válaszát előre is köszönjük! T. Mária ügyvezető

Fel nem használt fejlesztési tartalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég 2008. évben képzett fejlesztési tartalékot, amelyből 2014. december 31-éig maradt fel nem használt rész (128 ezer Ft). Ezt az összeget 2014. év végén a lekötött tartalékról eredménytartalékra visszavezettük. A Tao tv. 7. §. 15. pont szerint megállapítottuk a fizetendő társasági adót (20 ezer Ft) és annak késedelmi pótlékát 2009.06.02-2014.12.31-ig (12 ezer Ft). Kérdésünk az, hogy a 20 ezer Ft társasági adót és a 12 ezer Ft késedelmi pótlékot le kell-e könyvelni 2014. évre? (Kötelezettségként 2015.01.31-ére fogják előírni az adófolyószámlán ezeket az összegeket). Ha le kell könyvelni, akkor a késedelmi pótlékot a 2014. évi adózás előtti eredményt növelő tételként figyelembe kell-e venni? Több helyen találtunk olyan megfogalmazást, hogy a "társasági adót késedelmi adóval növelten" kell megfizetni. Ez azt jelenti, hogy egy adónemre (társasági adó) kell átutalni az összegeket, vagy ez egy téves megfogalmazás, és külön adónemre kerül a társasági adó és a késedelmi pótlék? Köszönöm a választ!

Leader program/támogatás könyvelése Kérdés

Tisztelt Adózóna! Társaságunk 2013. évben alakult. Eszközvásárlásra pályázaton nyert ("LEADER" program - 35/2013.V.22. VM rendelet) 6 millió 770 e zer forintot, melyből a saját erő 2 millió 708 ezer forint (40 százalék) és 4 millió 62 ezer forint (60 százalék) támogatás (80 százalék EU-tól, 20 százalék a magyar államtól). Kérdésem ezzel kapcsolatban, hogy a 4 millió 62 ezer forint támogatást hogyan kell könyvelnünk. Jelenleg így van a könyvelésben 384 - 96 4.062 e Ft 96 - 483 3.662 e Ft fejlesztési támogatás elhatárolása, értékcsökkenés aránya 400 e Ft. Vagy esetleg lekötött tartalék lehetne, ami szerint a könyvelés: 384 - 414 4.062 e Ft Válaszát várva, köszönettel: Előfizető

Negatív bankszámla könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A könyvelt cég adóvégrehajtást követően az év végi záró bankszámlakivonatot úgy kapta meg, hogy a hó végi terhelések miatt a számla negatív lett. A könyvelés is így történt a bizonylat alapján. A 1429-es bevallást viszont a NAV nem tudta ezekkel az adatokkal feldolgozni, mert a pénzeszközök összege kisebb volt, mint a pénztár (A01 lap 10. és 11. sorai). Mikor járok el helyesen: ha a könyvelés változatlanul hagyása mellett módosítom a bevallást (a negatív résszel növelve a kötelezettségeket), vagy a bizonylattal ellentétben ezt a könyvelésen is átvezetem, és a mérleg is ennek megfelelően módosul?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink