2101 találat a(z) könyvelés cimkére

Benzinköltség kiszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy személygépkocsi-bérbeadással foglalkozó kft. a bérbeadott személygépkocsikat tele tankkal adja át az ügyfeleinek a bérleti szerződésben rögzítetteknek megfelelően, tele tankkal is várja vissza az autókat. A bérleti díjnak nem része a bérleti időszak alatt az üzemanyag biztosítása, ez a bérlő feladata. Helyesen jár-e el a kft. az alább alkalmazott módszerrel a nem tele tankkal visszahozott gépkocsik esetében? Jogosan igényli-e vissza az áfát az üzemanyag-feltöltések után? Az eljárás a következő: az ügyfél visszahozza üres tankkal a bérelt gépkocsit (amit szerződés szerint tele tankkal kellene visszahoznia). A bérbeadó kft. alkalmazottja kiviszi az autót a telephely mellett található benzinkútra, teletankolja azt (a kft. nevére szóló üzemanyagkártyával). A bérbeadó kft. számláján a bérbeadás mellett külön soron „utántöltés-szolgáltatás” címszóval szerepelteti az összeget nettó plusz áfa értékben, a benzinszámlával megegyező összegben. (Könyvelése: T31/38 K 915.) A bejövő benzinszámla áfáját visszaigénylik. (Könyvelése: T 815, 466 K45.) Válaszát tisztelettel megköszönöm. B. Ilona

Saját teljesítmények aktiválása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségüket kérni. Adott egy most induló cég, ahol a tulajdonosok saját maguk kézikönyveket írtak különböző technológiák alkalmazására (projektmenedzsment, SAP, informatika, nyelvvizsgára felkészülés stb.). Kiszámolták, hogy ezeknek a szakmai anyagoknak az előállítási költsége mennyi volt. Ennek díját felvenni nem akarják, de mint költség, szeretnék, ha bekerülne a cég könyvelésébe. Hogyan lehet ezt kivitelezni? A gyakorlati megoldásban szeretném a segítségüket kérni. Milyen dokumentáció szükséges ehhez? Köszönöm szépen a szakmai segítségüket!

Engedményezés helyes könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésre szeretnénk pontos választ kapni, kontírozással levezetve. Van egy cég, amely belföldre értékesít, de a vevő nem tud fizetni, ezért engedményezéssel kerül kifizetésre a követelés. Első könyvelésünk: T 311-K 911,467, és engedményezéssel történő fizetés esetén további könyvelési tétel van, ebben kérjük segítségüket. Várjuk mielőbbi válaszukat. Tisztelettel: FVM

Nyílt végű pénzügyi lízing áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőben szeretném a segítségét kérni: A társaság nyílt végű pénzügyi lízinggel vásárolt személygépkocsit, 90 %-ban a vállalkozás érdekében, 10 %-ban magáncélra használja, így ennek arányában vonom le az áfát. A kérdésem az lenne, hogy a 10 %-ot milyen főkönyvi számlaszámra könyveljem? Segítségét előre is köszönöm.

Családi gazdaság eszközeinek átadása Kérdés

Áfás családi gazdaság minden termelési eszközzel rendelkezik, többek között egy új, lízingelt kombájnnal is. A családi gazdálkodó egy társas vállalkozás résztulajdonosa is, ahol a tevékenységi köröknél szerepel a mezőgazdasági szolgáltatás. A kérdés az, hogy a családi gazdaságba vásárolt kombájnt, mint résztulajdonos, hogyan adhatja kölcsön vagy bérbe, ingyenesen vagy térítéssel a társaságnak, hogy az betakarítási szolgáltatást végezzen? Az időszakos átadás hogyan jelenik meg a könyvekben és egyes adótételekben?

Magyar kft. Németországban elért eredménye a magyar beszámolóban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar kft. Németországban ingatlannal rendelkezik, melyet bérbe ad. A kft.-nek van német adószáma, a németországi adókat megfizeti, éves beszámolót is készít Németországban az ott elért eredményei alapján. A német főkönyvet hogyan "teszem be" a magyar könyvelésbe? Itthon a székhelyszolgáltató számláján kívül más gazdasági esemény nincs. Köszönettel.

Bankkártyás fizetés egyéni vállalkozónál Kérdés

Pénztárgéppel és terminállal rendelkező egyéni vállalkozónál hogyan kell a bankkártyás fizetést könyvelni? A pénztárgép forgalmában a kártyás fizetés is benne van. A kártyáról történő összeg a bankban is megjelenik meg, mint kereskedői bevétel. Az áru értékének kifizetése a pénztárgépben a kártya fizetéssel megtörténik. A pénztárgép forgalmával a kártyás fizetés is könyvelésre kerül áfásan a bankban megjelenő kártyával fizetett összeg pedig csak pénzforgalom? Növekszik a bank csökken a készpénzforgalom?

Árumintának szánt termék beszerzésének, átadásának menete, pontos könyvelése tételesen Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiaknak kérném segítségét, pontos levezetését, könyvelését: Árubeszerzés mintadarabként történő továbbadás céljából cégek között. Beszerzés könyvelése, átadás, kivezetés kontírozása, szükséges iratok, adózási szabályok levezetése. Nyilvántartási szabályok stb. Segítségét előre is nagyon szépen köszönöm.

Sorsjegy, áfa arányosítása és könyvelése egyéni vállalkozónál Kérdés

Egyéni vállalkozó trafikot üzemeltet. Eddig dohány, és ital értékesítésével foglalkozott, most a Szerencsejáték Rt.-től vásárolt sorsjegyeket is fog árusítani. Nyilván az el nem különíthető kiadásokat például könyvelési díj, be kell vonni az arányosításba. Jól gondolom, hogy csak az ital- és sorsjegy-bevétel arányában kell a levonható áfát arányosítani? (A dohánybevétel nem számít). A sorsjegy-bevételt be kell ütni a pénztárgépbe? Hogy kell könyvelni egyéni vállalkozó esetében a nyeremény kifizetését? (Kifizeti a nyertes részére, majd beváltja egy nagyobb lottózóban.) Segítségüket előre is köszönöm

Vám könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk egy gépsort szerzett be továbbértékesítési céllal, holland partnerétől, aki azt Kinából szerezte be, és szállította – közvetlenül – Magyarországra. A vámkezelést cégünk bonyolította, de a megállapodásunk alapján a vámköltséget a holland partner fizette. A kérdésem az lenne, hogy hogyan könyvelem a vámköltséget ilyenkor, illetve könyvelem-e egyáltalán (az adófolyószámlánkon szerepel, és a vámhatározaton is, csak nem mi utaltuk, hanem a holland cég)? Helyes-e, ha ELÁBÉ-t növelő tételként könyvelem a vámhatározat alapján, és egyéb bevételként könyvelem le, mint átvállalt tartozást? Válaszát előre is köszönöm: Kiss Tímea

Fel nem vett osztalék 2016 Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft. a 2015. év beszámolója alapján 2016. I. félévében döntene az osztalékról. Az eredménytartalék és a saját tőke bőven engedi az elgondolt osztalék kifizetését. A kft.-nek három magánszemély a tulajdonosa. A döntés után kettő magánszemély még 2016. I. félévében felveszi az osztalékot, de a harmadik tulajdonos csak a jövő évben akarja felvenni a rá eső részt. A harmadik tulajdonos egyéb, nem a kft.-vel kapcsolatos ok miatt akarja később a kifizetést. Két kérdésem van: – Jól gondolom, hogy a 2015-ös mérleg 6 hónapig érvényes, és ennek alapján dönthet a közgyűlés az osztalékról (nem kell közbenső mérleget készíteni)? – A harmadik tulajdonos fel nem vett osztalékát 47-es főkönyvi számlán, alapítókkal szembeni, rövid lejáratú kötelezettségként kell-e kimutatni, és így készül el a 2016-os beszámoló? És 2017-ben a kifizetéskor (minden további közgyűlési döntés nélkül) innen vezetjük ki a fel nem vett osztalékot? Köszönettel: Soltész Nóra

Tombolafelajánlás adminisztrálása, adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás fizikai közérzetjavító szolgáltatásokat ajánl fel 300 ezer forint értékben tombolanyereményként, egy divatfesztiválon. A fesztivál szervezője reklámdíjról számlát állít ki a vállalkozásnak 150 ezer forint plusz áfáról. Problémát jelent-e a vállalkozásnak, illetve milyen következménye van annak, hogy a felajánlott összeg és a reklámdíj összege nem egyezik meg? A tombolanyereményt (például fitnessbérletet) beváltó vendég természetesen fizetni nem fog a vállalkozásnak. A bérlet összegét be kell-e ütni a pénztárgépbe? Vagy hogyan kell adminisztrálni, adózni? Kérem, hogy a jogszabályokra hivatkozva tájékoztatni szíveskedjen a vállalkozás jogszerű kötelezettségeiről. Előre is köszönöm.

Áfaregisztráció Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magyar kft. Ausztriában áfa egisztrációra jelentkezett be, adószámot kapott. Ezzel kapcsolatban az alábbiakat szeretném kérdezni: 1. A magyar áfabevallásban kell-e szerepeltetni az osztrák áfatartalommal kiállított számlákat, esetleg tájékoztató adatként fel kell tüntetni? 2. Hogyan kell helyesen könyvelni ezen számlákat? A könyvelési tételeket szíveskedjen megírni. Köszönöm.

Munkahelyi étkeztetés számlázása Kérdés

Az szja-törvény 71. §-a részletezi a béren kívüli juttatások lehetőségét, ezen belül a (2) bekezdés ba) pontja, ami a munkahelyi étkeztetés 12500 Ft értékhatárát rögzíti. Ezen juttatás árát az szja-törvény 1. § (4) bekezdése pontosítja a szokásos piaci ár formájában. Az értelmező fejezet 3. § 9. pontja ezt a fogalmat tovább pontosítja. Ezek alapján egyértelműnek véljük, hogy a dolgozók részére számlázni kell az étkezést, mégpedig áfa felszámítása mellett. Ha eddig helyesen értelmeztük, akkor ezen tételek könyvelése: Természetbeni juttatás összege T 5523 K 4711 (maximum 12.500 Ft) Levonás: T 4711 K 3614 Étkezési számla: T 3614 K948 és K 467 Alkalmazott számlaszámok: 33614 Étkezéshez nyújtott hozzájárulás, 4711 Jöv.elsz.szla, 5523 Étkezési hozzájár. 948 Munkahelyi étkeztetés Kérjük szíves válaszukat, hogy helyesen járunk-e el, főleg az áfa kérdésében, mivel a kifizető mentes szolgáltatást és áfaköteles szolgáltatást is végez, tehát az arány megállapításánál lényeges a kérdés eldöntése. Segítségüket előre is köszönjük.

Áttérés kivára Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy ha egy cég év közben választja a kiva adózást (június 1-jével), akkor a társasági adós időszak lezárásakor például a júniusban kiszámlázott könyvelési díjat, ami még májusra szól, azt május 31-ével elő kell írni, vagy az a kivás időszakban könyvelődik? Válaszát előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink