549 találat a(z) költségtérítés cimkére
Bérelt iroda fűtési díja Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy kft. székhelye (irodája) már több mint 10 éve az egyik tulajdonosától bérelt, soklakásos társasházban lévő lakásban van. A tulajdonos és a bérlő kft. a következő költségeket fizetik a lakás után a társasház számára: (1) közös költség – ezt a tulajdonos fizeti, (2) fűtési költség – ezt eddig a kft. fizette a társasház által a kft. nevére kiállított számlát helyettesítő okmány alapján, (3) a kft. feltételezett ügyfélforgalma alapján költségtérítés – ezt a kft. fizeti a társasház által a kft. nevére kiállított számlát helyettesítő okmány alapján. Az idei évtől kezdve a társasház a fűtési díjról nem állít ki számlát helyettesítő okmányt a kft. részére. Kérdésem, hogy a kft. fizetheti-e a fűtési díjat továbbra is, tehát, hogy készpénzes fizetés esetén a befizetési csekk igazoló szelvénye, illetve átutalás esetén a bankkivonat alapján a fűtési díj lekönyvelhető-e a kft. költségei között? Köszönettel.
Béren kívüli juttatás vagy költségtérítés Kérdés
Tisztelt Adózóna Szakértő! Egyik dolgozónkat olyan munkakörben foglalkoztatjuk, melyben neki a városban kell közlekednie, naponta többször. A közlekedést tömegközlekedési eszközökkel oldja meg. A munkába és hazafele is tömegközlekedéssel jár. Előfordul, hogy a telephelyünkre történő megérkezés előtt már ügyet intéz a városban, illetve, hogy egy ügyintézést követően egyenesen hazamegy, nem jön már vissza a telephelyre. A közlekedéshez bérletszelvényt szeretnénk biztosítani. Kérdéseim a következők: Kinek a nevére szólhat a vásárlás számlája (lehet-e a dolgozó nevére szóló)? A bérelszámolásnál hogyan adózik, járulékozik ez a juttatás? (Lehet-e költségtérítésként adni? Ha igen, ehhez milyen dokumentáció szükséges?)
Járadék, nyugdíj előtti segély, költségtérítés munkanélkülieknek Cikk
Melyik munkanélküli ellátás milyen feltételekkel, mennyi ideig jár, mikor kell szüneteltetni? Összefoglaló a tudnivalókról.
Tartós külszolgálat költségtérítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy ha egy köztisztviselő tartós külszolgálatért járó ellátmány egy részét munkabérként (53-as bevallás 1. sor) másik részét nem önálló tevékenységgel kapcsolatos költségtérítésként (53-as 6.sor), számfejtik, akkor ezen költségtérítéssel kapcsolatosan elszámolható-e a napi 15 euro bizonylat nélkül. Ha igen, akkor a 14M30-as igazoláson ezt fel kell-e tüntetni?
Telefonáfa, szja, vélelmezett magáncél Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi linken található cikkel kapcsolatban írok: http://adozona.hu/szamvitel/Amit_a_telefonszamla_adojarol_es_szamvitele_CF6F1E#utm_source=adozona.hu&utm_medium=email&utm_campaign=ado_weekly A NAV-tól korábban állásfoglalást kértem annak kérdésében, hogy a vélelmezett magáncélú telefonhasználatot (20 százalék) ki kell-e számlázni, vagy pedig egyszerűen levonható a bérből, vagy költségtérítésként befizetheti a munkavállaló a pénztárba. A NAV szerint minden esetben számlát kell kiállítani. Tehát áfa terheli a 20 százalék vélelmezett magáncélú telefonhasználat munkavállaló általi megtérítését. Ezzel szakmailag én sem értenék egyet, de ezt a választ kaptam. Ezúton kérem ezzel kapcsolatban szakmai véleményét, mert több fórumon, illetve az Ön cikkében is az olvasható, hogy ilyen esetben nem szükséges áfás számla kiállítása – a NAV állásfoglalással ellentétben. További kérdésként merült fel, hogy szükséges-e havonta továbbszámlázni, vagy pedig elég a munkavállalóval megállapodni abban, hogy bizonyos időszakonként téríti meg a 20 százalékot? Válaszát előre is köszönöm.
Gépkocsihasználat költségtérítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyesületünk egyik tisztségviselője havonta több alkalommal vidéki lakóhelyéről – saját gépkocsiját igénybe véve – utazik székhelyünkre, egy másik pedig tőlünk a vidéki telephelyünkre, ellenőrzés céljából. Szeretném megtudni, hogy a két esetben milyen módon tudnánk az ezzel kapcsolatos költségeiket elszámolni, illetve ennek milyen terhei lennének? Előre is köszönöm válaszukat.
Iskolarendszerű képzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkavállaló iskolarendszerű képzésének tandíját 50 százalékban a munkáltató átvállalja. Ez a költségtérítés a tanulmányi szerződés, és a dolgozó által az iskolának történt utalásról szóló igazolás alapján elszámolható? Vagy a munkáltató nevére szóló számla szükséges? Válaszát előre is köszönöm!
Gépkocsihasználat költségtérítés Kérdés
Családi, kettős könyvvitelű bt.-ben főként a kültag végzi az esetleges munkákat, melyhez időnként a saját személygépkocsiját használja. (A bt.-ben nincs jövedelemkifizetés, a kültagnak nincsen főállása.) 1. Útnyilvántartás alapján hivatalos célú személygépkocsi-használat címén a kültagnak kifizethető-e a megtett kilométerek után a gépkocsihasználat? 2. A kültagnak az szja-bevallásában kell-e szerepeltetnie a hivatalos célú gépkocsihasználat címén kapott költségtérítést? 3. A beltag nyugdíjas, aki után a bt. fizet havi egészségügyi szolgáltatási járulékot. Nincsen autója, nincsen vezetői engedélye, de a kültag (a lánya) tudja vinni a saját autójával. Így kaphat-e költségtérítést gépkocsira a beltag? Köszönettel.
Útiköltség elszámolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1.Egy kft. amely oktatást végez a KLIK-nek, oktatókkal köt szerződést ,akik számlát adnak a kft.-nek az oktatásról. Az oktatók kaphatnak-e számlán kívül utazási költségtérítést, vagy ezt is ki kellene számlázniuk a kft. felé? Van-e bármilyen külön törvény, ami szabályozza, hogy az oktatóknak útiköltség jár, ha például vizsgáztatnak? 2. Ha a kft. megbízási szerződést köt magányszemélyekkel, akkor ők a megbízási díj részeként kapják az útiköltséget vagy azon felül kalkulálják? Ha külön kapják, akkor kell-e utána adózni?
Tehergépjármű-használat megtérítése Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy vállalkozás mezőgazdasági idénymunkára alkalmazna egy magánszemélyt, de kizárólag szállítási tevékenységre. Ez a jellegű munka minden évben november közepétől január végéig tart. A magánszemély saját tehergépjárművel rendelkezik. Lehet-e őt alkalmazni az egyszerűsített foglalkoztatás mezőgazdasági idénymunkára vonatkozó szabályai szerint, illetve téríthet-e a cég e foglalkoztatás mellett a magánszemélynek gépjármű-használatra vonatkozó költségeket? A kérdésem főleg arra vonatkozik, hogy milyen jogviszonyban, és milyen költségtérítés mellett veheti igénybe a cég ezt a szolgáltatást? Válaszukat előre is köszönöm!
Tehergépkocsi-vezető alkalmazása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk öregségi nyugdíjjal rendelkező személyt tehergépkocsi-vezetőként alkalmazna. Az illető a céges teherautóval a hét nem minden munkanapján és nem is napi 8 órában szállítana készárut Magyarország területén (6-18 óra között változóan). Amely napokon nem vezet tehergépkocsit, vagy a 8 óráját nem tölti ki, akkor a raktárunkban rakodómunkát végez. Kérdésem, hogy a munkaszerződés tartalmazhat-e több munkakört, lehetőség van-e a kötetlen munkarend alkalmazására? Helyes-e amennyiben a munkaszerződésben a munkavégzési helyként „Magyarország megyéi”-t tüntetjük fel? Kell-e élelmezési költségtérítést biztosítani ebben az esetben a munkavállalónak? Várom véleményét a fentiekkel kapcsolatban. Köszönettel.
Költségtérítés Kérdés
A kérdésem az lenne, hogy egy földgáz (CNG) üzemű személygépkocsi költségtérítését átalány formájában hogyan kell kiszámítani a NAV által közzétett üzemanyagárak és a 60/1992 (IV. 01.) kormányrendelet szerint? Ha lehet, konkrét számítási példával.
Színművész alkalmazott elismerhető költségei Kérdés
Tisztelt Adózóna Szakértők! Bt.-nkben színészként (FEOR 2726) munkaviszonyban van az egyik alkalmazottunk. (Végzettsége: Színház- és Filmművészeti Egyetem - diploma.) Az alkalmazás alapja: egy évadra (12 hónapra) szóló megbízási szerződés, melyet egy vidéki színház kötött a bt.-vel olyan színészi feladatok elvégzésére (szerepek eljátszására), melyeknél a közreműködő a bt. fenti alkalmazottja. A bt. székhelye és a színész-alkalmazott lakása egyaránt Budapesten van. A szerződés szerint a bt.-nek járó díjon kívül ezért semmilyen költségtérítés nem jár a megbízottnak (a bt.-nek). Kérdés: az igazolt költségek megtérítésekor milyen tipikus költségeket számolhat el az alkalmazott színész? Különösen két költségfajta fontos (a szokásos, például útiköltségek) mellett: - smink költségek (Megjegyzés: a havi 20-25 alkalommal, esetenként naponta többször is kötelező föl-, le- és átsminkelés miatt az arc, illetve a haj és a bőr igen nagy igénybevételnek van kitéve; higiéniai és minőségi szempontból ehhez szinte minden színész saját tulajdonú készítményeket használ, éspedig rendszeresen, nagy mennyiségben. Ez egy munkával szorosan összefüggő költség, noha a smink általában magán jellegű fogyasztás volna.) - más előadások, színházi rendezvények látogatása (Megjegyzés: amikor a színész éppen nem játszik, igyekszik megnézni más előadásokat itthon és külföldön. Ez a szakmai fejlődésének, jelenlétének elemi feltétele.) Válaszukat előre is köszönöm.
Kft. saját üdülőjével kapcsolatos elszámolások, adózás Kérdés
Kft. üdülőépületet vásárolt. Az üdülőt felújította, a felújításra fordított összeget aktiválta, az áfát teljes egészében levonta. Felszerelte napi használatos eszközökkel, melyeket részben amortizációval, másrészt egy összegben költségként számolt el. Itt is levonta az áfát. Az üdülőt saját dolgozók és hozzátartozóik használják, de előfordul idegen üdültetése is. A saját dolgozók kedvezményes, a felmerült költségeket csak kis részben fedező térítési díjat fizetnek oly módon, hogy SZÉP-kártyát kapnak a kft.-től mint munkáltatójuktól, és abból fizetik a térítési díjat. Az idegenek a saját dolgozókénál magasabb összegű díjat fizetnek, de vélhetően ez sem fedezi teljesen a felmerült költségeket. Kérdés: 1. Mi az áfa elszámolás helyes módja? Visszaigényelhető-e a beruházás és a működési költségek áfa tartalma részben, vagy teljes összegében, ha az üdülésben résztvevők a térítési díjról áfás számlát kapnak? Helyesen járt-e el a kft.? 2. A kft.-t, illetve az üdülésben résztvevőket terheli-e, és ha igen, milyen mértékű adófizetési kötelezettség (tao. szja, eho stb) amiatt, hogy nem a piaci értéknek megfelelő díjat fizetnek, illetve a kft. költségei a fizetett térítési díjban nem térülnek meg? 3. Mi a számviteli elszámolás helyes módja, hol kell megjeleníteni az üdülővel kapcsolatosan felmerült költségeket?
Előkészítés, utazás, munkaközi szünet: ami munkaidő, és ami nem Cikk
Mi minősül munkaidőnek, annak mikor része az utazással töltött idő? Milyen költségek terhelik a munkáltatót a munkába járással kapcsolatban? Összefoglaltuk az előírásokat.