549 találat a(z) költségtérítés cimkére
Munkába járás kifizetésének feltételei Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállaló a testvére autójával jár dolgozni. Útvonalterv alapján a leghosszabb útvonal alapján kéri az elszámolást, fizetős utat is igénybe vesz. Engedélyezhető a munkabájárás a fenti feltételekkel? Van-e jogszabályi hivatkozás arra, hogy a legrövidebb útvonalat kell figyelembe vennie, és fizetős utat nem tartalmazhat? Továbbá, ha havi elszámolás van, akkor a kerekítés szabályai az adott hónapra vonatkoznak vagy napi bontásban? Pl. oda 4,3 km, oda-vissza egy nap 8,6 km. Akkor 20 nappal számolva 172k m vagy 180 km? Köszönöm segítő válaszát!
Közérdekű adatigénylés áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény 29. § (3) bekezdése alapján az adatot kezelő közfeladatot ellátó szerv az adatigénylés teljesítéséért – az azzal kapcsolatban felmerült költség mértékéig terjedően – költségtérítést állapíthat meg, amelynek összegéről az igénylőt az igény teljesítését megelőzően tájékoztatni kell. Van-e áfavonzata az adatszolgáltatással kapcsolatban felmerült költségtérítésnek (munkaerő-ráfordítás költsége, nyomtatási költség stb.)?
Költségtérítés magánszemély részére Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk magánszemélyektől vásárol lakásokat továbbértékesítési, bérbeadási céllal. Az eladók között vannak külföldi illetőségűek is. Ha cégünk vállalja a külföldi eladó ide utazásának költségtérítését (repülőjegy, szállás), hogy az üzlet létrejöhessen, annak milyen adó/járulék vonzatai vannak a cég részére. Köszönöm!
Költségtérítés, ha más az autó tulajdonosa és üzembentartója Cikk
A gépkocsi hivatali célú használatánál gyakori, hogy az autó tulajdonosa és az üzembentartó nem ugyanaz a személy, az is lehet, hogy a szülő, az anyós vagy az após. Ki fizeti a cégautóadót, adható-e adómentes költségtérítés. Olvasói kérdésre adott válaszában Surányi Imréné okleveles közgazda a 2018-tól hatályba lépő módosításokra is kitért.
Változó munkahelyen történő munkavégzéssel kapcsolatos költségtérítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaság több belföldi telephellyel rendelkezik. Van dolgozó, akinek napi munkavégzése hol ehhez, hol ahhoz a telephelyhez kötődik. Minden reggel munkavégzését a lakóhelyéhez legközelebb eső telephelyen kezdi, és onnan megy más-más telephelyre, amit a munkáltató előre meghatároz. Kérdésem, hogy a munkáltató milyen költségtérítést fizethet ilyen esetben a dolgozónak, ha a magánszemély nem a saját (testvére) tulajdonában lévő személygépkocsit használja a telephelyek közötti utazás során? Válaszát előre is köszönöm
Tehergépkocsi menetlevél és -használat Kérdés
Kötelező-e menetlevelet vezetni, ha nem szállít árut (például üzletkötők járnak kis "van" haszongépjárművel partnerekhez, nem mindig visznek árut)? Hol van ennek hatályos jogszabályi hivatkozása? Megfelelő-e a GPS követőrendszer kimutatása a költségelszámoláshoz (vagy csak menetlevél jó)? Ha magánhasználat van, azt meg kívánom téríttetni. Ha az elszámolt valamennyi költséget (üzemanyag, bérlet, biztosítás, javítás...) arányosítom az elszámolt időszakra üzleti és magánhasználat szerint kilométer alapján, és a magánhasználatra jutó költséget kiszámlázom a használónak áfával terhelten, helyesen járok el? . Ekkor nem keletkezik a használónak jövedelme, a beszerzések áfája levonva, a magánhasználat áfája megfizetve. A számla mint költségtérítés, vagy mint bérlet kell szóljon? Köszönettel
Gépkocsi hivatali célú használata Kérdés
Tisztelt Szakértő! A gépkocsi hivatali célú használatánál egyre gyakoribb, hogy az autó tulajdonosa és az üzembentartó nem ugyanaz a személy, ezért az alábbi konkrét kérdésekre szeretnénk állásfoglalását kérni - az alább felsorolt esetekben- az igazolás nélkül elszámolható költség mértékéről (pontosan mit kell fizetni ilyen esetekben). Befolyásolja-e az Szja tv. szerint adómentesen adható költségtérítést a 2012. évi CXXVI. tv. 57. §-a, ha társaságunk e törvény hatálya alá tartozik? 1. Munkavállaló tulajdonában van a gépjármű, a forgalmiba bejegyzett üzembentartó az édesanyja, és az édesanyja nevére szól a kötelező biztosítás. 2. Munkavállaló hozzátartozója (szülő) tulajdonában van a gépjármű, a forgalmiba bejegyzett üzembentartó munkavállalónk, és a munkavállaló nevére szól a kötelező biztosítás. 3. Munkavállaló házastársának hozzátartozója (szülő) tulajdonában van a gépjármű, a forgalmiba bejegyzett üzembentartó a munkavállaló házastársa, és a munkavállaló házastársa nevére szól a kötelező biztosítás. A fenti esetekben: a. Jogosult-e a munkavállaló a gépjármű hivatali célú használatára tekintettel az üzemanyag térítésére a fogyasztási norma figyelembe vételével? b. Jogosult-e a munkavállaló a megtett kilométerek után a 15 Ft-os költségtérítésre? c. Amennyiben jogosult az adómentes költségtérítésre (a, és b kérdések) keletkezik-e valakinek cégautóadó-fizetési kötelezettsége? Válaszát előre is köszönöm: N. E.
Saját gépkocsi használatának költségtérítése Kérdés
A cég alkalmazottja kiküldetési rendelvény alapján használja hivatali célra saját gépkocsiját. Kérdésem, jól tudjuk-e, hogy az általános személygépkocsi normaköltség (igazolás nélkül elszámolható elismert költség) összege 2017.01.01-től mindvégig 15 Ft/km? (2017-re vonatkozóan 9 Ft/km-ről is hallottunk, ez bizonytalanított el bennünket). Köszönjük válaszukat!
Munkába járás költségei Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azt szeretném megkérdezni, hogy a munkáltató mondhatja-e azt, hogy csak a munkahelytől 80 kilométeres távolságig fizet 9 forintos utazási költségtérítést, a felett más alternatívát ajánl fel (például munkásszálló)? Én 90 kilométerre lakom a munkahelyemtől. Válaszát előre is köszönöm.
Munkába járás költségtérítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkába járás költségtérítésénél, ha valaki vidékről jár a fővárosba dolgozni, a vonat- vagy távolságiautóbusz-bérlet árának térítése mellett kérheti-e a BKK-bérlet árát is, mivel a végállomásokról még el kell jutnia a munkahelyig? Köszönettel: S.Matild
Munkába járás költségtérítése Kérdés
Kedves Szakértő! Az alábbi témában kérném a segítségüket. Téríthető-e adómentesen annak az utazási bérletnek a 86 százaléka, amelyet a munkavállaló a munkahely és a saját lakhely közötti menetrend szerinti járaton használ, de a saját városán belül? A munkahely Budapesten van, a lakóhely Szegeden. Budapest és Szeged között vasúti bérletet használ, majd Szegeden átszáll egy menetrend szerinti járatra, hogy a lakóhelyére érjen, mivel a vasútállomás messze van a tényleges lakóhelytől. A Szegeden belül használt járatra vonatkozik a kérdés. Válaszukat előre is köszönöm. Krisztina
Magánszemély költségtérítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély munkáltatójától élettárs tulajdonában levő autó használatára (munkáltató érdekkörében felmerült ügyben) költségtérítést kap. Ebben az esetben felmerül-e a magánszemélynél a cégautóadó-fizetési kötelezettség? Ha igen, akkor kinek kell az adóbevallást elkészítenie és megfizetnie az adót, neki vagy az élettársának? Mely esetben nem merülne fel a cégautóadó-fizetési kötelezettség? Köszönöm válaszukat!
Magániskola és -óvoda költségének megtérítése vállalkozásból Kérdés
Tisztelt Szakértő! Milyen módon és költségek mellett térítheti meg egy vállalkozás a munkavállalójának, illetve tagjának a gyermeke magániskolai vagy magánóvodai költségeit? Van rá mód, hogy a kft. elszámolja azt juttatásként (munkavállalóra és tagra egyaránt érdekel a válasz), és ha igen, milyen adó- vagy járulékvonzata van a térítésnek? Előre is köszönöm a válaszát!
Kötelező költségtérítés munkába járáshoz Cikk
A munkáltató milyen esetekben köteles megtéríteni, ha munkavállalója autóval jár munkába? Ellenőrizhető-e a hétvégi hazautazás? Olvasói kérdésekre Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.
Megbízási díj terhei Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem megbízási jogviszonyban kíván foglalkoztatni egy szakértőt előadások megtartására. A megbízási díj a minimálbér 30 százalékát meg fogja haladni, tehát biztosítási jogviszony keletkezik, Kérdéseim: 1. Ha a szakértő 40 százalékos költségelszámolásról nyilatkozik, akkor a megbízási díj kifizetendő összege, azaz a 60 százaléka után kell megfizetni a cégnek a 22 százalékos szoc-hót, valamint a munkaadói járulékot, s ez a kifizetendő összeg képezi-e az szja és az egyéni járulékok (10+7%) levonásának az alapját? 2. Ha a megbízott a 10%-os bizonylat nélküli kötségelszámolást választja, akkor a cég adhat-e részére költségtérítést (kiküldetési rendelvénnyel vagy munkába járás címén )? Előre is nagyon szépen köszönöm a válaszát.