1137 találat a(z) költségelszámolás cimkére
Üzembentartói jog kedvezményes átadása Kérdés
Egy kft. tagja a saját tulajdonában lévő személygépkocsi üzembentartói jogát üzembentartói szerződés keretében a kft.-re ruházza 1000 Ft/félév díjazás ellenében. A kft.-t az autó forgalmi engedélyébe üzembentartóként bejegyzik. A kft. fizeti a cégautóadót, és elszámol javítási, karbantartási, és üzemanyag-költséget, valamint a gépjárműadót is. Ki kötelezett ebben az esetben a cégautóadó fizetésére? Van-e illeték vagy bármilyen más adókockázat a piaci ár alatti használatba adás vagy a költségelszámolás miatt? A tag megbízás alapján látja el az ügyvezetői feladatokat, más tevékenységet nem végez a cégben, de másik alkalmazott használhatja az autót. A tevékenység és az elszámolt költségek alapján van magáncélú használat. Előre is köszönöm a válaszukat.
Őstermelők, figyelem! Így lehet igénybe venni a kedvezményeket Cikk
Miként vehetik igénybe az őstermelők a 100 ezer forint adókedvezményt, és hogyan kell meghatározni az őstermelői jövedelem után fizetendő adót és egészségügyi hozzájárulást – tudakolta olvasónk. Kérdésére Surányi Imréné szakértőnk válaszolt.
Haszonkölcsön-szerződés kft.-ben Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésre nem találjuk a választ: egy áfa hatálya alá tartozó kft. haszonkölcsön-szerződést köt a kft. ügyvezetőjével a magánszemély birtokában lévő földdel kapcsolatban. A szerződésben 0 forintért adja át a magánszemély a kft. számára a föld használati jogát. A földhivatalban ezt 2013 nyarán jegyezték be. A kérdésem az lenne, hogy a kft. bevetette a területet, és ezzel kapcsolatban kb.1,5 millió forint áfás költsége merült fel 2013-ban. Nyilván csak 2014-ben realizálhat belőle árbevételt. Viszont 2014-ben a magánszemély visszavenné a földterületet. Ha visszakerül a földterület a magánszemély hasznosítási körébe 2014 nyarától, hogyan tudjuk elszámolni a kft.-ben a 2013-ban realizálódott áfás költségeket, és hogyan számoljuk el a 2014-ben realizált árbevételt, ami gabona értékesítéséből származik? Az ügyvezető magánszemély a kft. egyedüli tulajdonosának a férje. Köszönöm.
Egyéb ráfordítás vagy céltartalék Kérdés
Cégünk főtevékenysége felszámolási eljárások bonyolítása. Egy 2008-ban indult felszámolás lezárására 2013. 04. hóban került sor. Az adóhatóság a felszámolás alatti időszak záró ellenőrzése során közel 8 millió forint értékben kiadásként elszámolt 2009. évi költségszámlákat (ügyvédi díj, szakértői díj stb.) nem fogadott el a felszámolás alatt álló cég költségeként (mivel a felszámoló nem kért engedélyt a bíróságtól teljesítési segéd igénybevételére), így a 2013. 08. hóban meghozott határozatában a 8 millió forint összeget a felszámolónak a felszámolói díjával szemben kell elszámolnia. Cégünk a határozatot megfellebbezte, de az adóhatóság másodfokon jóváhagyta a határozatát, így az 2014.02. hóban jogerős lett. Kérdésünk: a jogerős határozat alapján a 8 millió forint összeget cégünknek, mivel vissza kell tennie az 'fa' cég vagyonába, így ezt 2013-ra elő kell írni 86. egyéb ráfordításként, vagy mivel a jogerős határozat felülvizsgálata iránt pert indítottunk a bíróságon, aminek az első tárgyalása 2014. 06.hóban lesz, így 2013-ra céltartalékot kell képezni a 8 millió forint összegre ? (A beszámolókészítés időpontja 2014.04.30.) Kérdésünkre adott válaszukat köszönjük.
Juhvásárlási, -takarmányozási költség elszámolása Kérdés
Egy kft. 2013-ban anyajuhokat és tenyészkost vásárolt. Hogyan számolhatom el a vásárlás és a takarmányozás költségeit 2013. évben és a következő években?
Adásvételi szerződés Kérdés
Egy kft. magánszemélytől vásárolna kis értékű tárgyi eszközöket adásvételi szerződéssel. Ez a kft. részéről elszámolható költségként? Kell valamire még figyelni?
Orvosi vizsgálat elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gyártó üzemben dolgozó kollégánkat az üzemorvos elküldte hallásvizsgálatra, mert mindkét fülén halláscsökkenést észleltek. A vizsgálatért 2 500 forintot kellett fizetnie. A kérdésünk az lenne ezzel kapcsolatban, hogy ezt az összeget el lehet számolni költségnek? Köszönettel Andrea
Telefonszámla elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. alapítója és ügyvezetője ugyanazon személy. Ez a személy telefon-előfizetési szerződést köt egy szolgáltatóval, és olyan csomagot választ, amelyben két céges telefonszámlát adnak, az érintett személyek egymást ingyen tudják hívni. Az egyik szám az ügyvezetőé, a másik egy harmadik személyé lenne (pléldául a házastársaé). A kérdésem az, hogy ez alapján a telefonköltségeket el lehet számolni arra tekintettel, hogy az ügyvezető házastársa ingyenes dolgozik a cégben? Köszönöm!
Üzemanyag: ezek az árak érvényesíthetők a költségelszámolásban Cikk
Közzétette honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a fogyasztási norma szerinti üzemanyagköltség-elszámolásban 2014 májusában alkalmazható üzemanyagárakat.
Külföldi utazás költségei Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk importtal foglalkozik. Két tulajdonos dolgozik a kft.-ben, munkabért vesznek fel. A külföldön (Ausztriában és Horvátországban felmerült külföldi (étkezések nélküli) költségeket, például autópályadíj, üzemanyag-költség, szállásdíj, vásári belépő) számolnánk el. Külföldön nem adnak névre szóló számlákat, például a horvátországi autópályán, s üzemanyagvétel esetén, és ausztriai vásári belépő vásárlásakor sem. A könyvelésben (mivel az ottani áfa meg van fizetve) nettó költségként számolnánk el az MNB-árfolyamon számolva (kuna-euró relációban) a felmerült költségeket. Kiküldetési díjat személyenként nem kívánunk elszámolni. A külföldi nyugtákat tennénk csak be a könyvelésbe. Kérem, szíveskedjenek megírni a jogszabályt, hogy helyes-e ez az elgondolás a külföldi felmerült fenti költségekre? Áfamentes költségként való (üzemanyag, autópálya szállásköltség étkezés nélkül) elszámolására!
Bérbe adott személygépkocsi amortizációja Kérdés
Egy kft. 2012 októberében vásárolt egy személygépkocsit. A beszerzés napján bérbe adta, azóta is folyamatosan ugyanaz az a cég bérli. Minden költséget a bérlő cég számol el, de 2012-ben az értékcsökkenést a tulajdonos cég számolta el. Van-e arra lehetőség, hogy 2013-tól ezt a költséget is a bérlő cég számolja el? A cégautóadó miatt lenne szükség rá, hogy csak az egyik cégnél (bérlő) legyenek elszámolva a költségek, és persze a cégautóadó is. A választ köszönöm.
Csapatépítő tréning elszámolása Kérdés
Vendéglátással foglalkozó cég szeretne csapatépítő tréninget szervezni alkalmazottainak. Hogyan tudja szállás- és egyéb költségeit elszámolni? Üdvözlettel, Szita Attila
Orvosok kongresszus-látogatási költségeinek átvállalása Kérdés
Tisztelt Cím! Egy kft. kórházak részére értékesít egészségügyi eszközöket, orvosi segédeszközöket. A cég orvosokkal köt megbízási szerződést a következő okokból. Az orvosok a kft. által értékesített eszközökhöz témájában kapcsolódó egészségügyi kongresszusokon vesznek részt, amely alkalmakkor a kft. állja az orvosok utazási, szállás, regisztrációs díj, szakanyagok, kiadványok költségeit, valamint az üzleti vendéglátás indokolt mértékű költségeit. Az orvos megbízott az ügy ellátásáért külön díjazásban nem részesül. Az orvosok feldolgozzák, majd a kft. üzletkötői részére előadják a szakmai kongresszuson elhangzottakat laikusok számára is érthető nyelven. A megbízás célja, hogy a legújabb tudományos, kutatási, fejlesztési ismeretek és eredmények hasznosulhassanak mindkét szerződő fél tevékenysége során, ezáltal felek munkájukat magasabb színvonalon végezhessék, és különösen a kft. termékeinek hatékonyabb értékesítése elérhető legyen. A költségekkel való elszámolás a megbízó nevére kiállított számla alapján történik. Az előbbiekben leírt esetben a kft. elszámolhatja-e az orvosok kongresszus-látogatással kapcsolatban felmerült, a fentiekben felsorolt költségeit adómentesen (tao, juttatások járulékai nélkül)? Az orvosok sem munkaviszonyban, sem tagi jogviszonyban nincsenek a kft-vel. Van-e olyan az előző esetről leírtakban, ami valamelyik adójogszabályba ütközik? Előre is köszönöm a válaszukat!
Őstermelők, figyelem! Fontos tudnivalók az átalányadózásról Cikk
Átalányadózást választó mezőgazdasági őstermelő egy termelőgépet szeretne értékesíteni. A bevétele a gép értékesítésével meghaladná az átalányadózás esetében meghatározott maximális 8 millió forintot. Hogyan kell elszámolnia a jövedelmével? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia adó- és számviteli tanácsadó szakértőnk válaszolt.
Repülőjegy és képzések elszámolhatósága Kérdés
Egy jól működő, 25 fő alkalmazottal rendelkező társaság ügyvezető-tulajdonosa létérdekközpontja jelenleg egy harmadik országban van. A napi ügyek intézésével a cégvezető van megbízva, de az ügyvezetői teendőket továbbra is ő látja el (fontos döntések meghozatala, utalványozás stb. interneten keresztül), munkabér ellenében. Éves szinten két alkalommal hazautazik egy-egy hónapra a cég működésének ellenőrzése és irányításának közvetlen ellátása végett. Kérdésem a következő: a hazautazásával kapcsolatos utazási költségek elszámolhatók-e, mint a vállalkozás tevékenységével összefüggő költség? Ugyanakkor külföldön folyamatosan, hitelt érdemlően bizonyítottan, szakmájával és a társaság profiljával összefüggő tanfolyamokon és képzéseken vesz részt, az itt tanultakkal új módszereket vezet be, amellyel növeli a társaság eredményességét. Az ezzel járó költségek, tanfolyam díja és az esetleges repülőjegy (ha más városban vagy esetleg más országban van) elszámolhatók-e a társaságban költségként?