195 találat a(z) ingatlanvásárlás cimkére

Magánszemélytől vett ingatlan Kérdés

Kedves Szakértők! Egy magánszemély eladja ingatlanát (Balatonföldvár) egy áfás cégnek, amely jelenleg is be van jelentkezve a 08TAFA szerinti ingatlan-bérbeadás, eladás áfakörössé tétele alá. Az alábbi kérdéseim vannak: 1/ Mivel szerzéskor nincs levonható áfa, hiszen magánszemélytől vette a cég az ingatlant, így ha eladja, akkor áfamentesen adja el? Vagy mivel bejelentkezett a főszabálytól eltérően, ő csakis áfásan adhatja el az ingatlant? 2/ Vétel után, most felújítja (csempe, bútorok, sok-sok munka, anyag, stb.), ezen számlák áfáját le lehet vonni? Még esetleg akkor is, ha esetleg az 1-es pont szerint áfamentesen adhatja el? Persze, ha áfásan lehet csak eladnia, akkor gondolom levonhatja? 3/ Ha 2015-re kilép az ilyen jellegű áfakörből, azaz a főszabályt alkalmazza, akkor nem éri meg levonni a felújítási számlák áfáját (már, ha eleve lehet), mert akkor vissza kell fizetni év végén? Vagy le lehet most is, vonni, és akkor is, ha kijelentkezik? 4/ Ha kijelentkezik 2015-re az áfakörös részből, mint ingatlan-bérbeadás, eladás, és választja a főszabályt, akkor 2015-ben áfamentesen adhatja el a magánszemélytől vett ingatlant? 5/ Egy korábban bérbeadás céljából vett ingatlan (tárgyi eszközök között van kimutatva) miatt jelentkezett be a 08TAFA alá, ezért ha esetleg 2015-ben kilép e körből, akkor a régi ingatlant áfamentesen kell eladnia, ha valamikor eladja, csak vissza kell fizetni a 240 hónapból még hátralévő időre eső áfa összegét? Mikor? Majd eladáskor, vagy év végén?

Ingatlanra vonatkozó áfaszabályok Kérdés

Vidéki cég budapesti lakást vásárolt helyi képviselet kialakítása céljából áfát nem tartalmazó áron. Az elkövetkezőkben az ingatlan felújítására majd üzemeltetésére kerül sor, illetve hosszabb távon nem zárható ki az ingatlan értékesítése. Hogyan kell/lehet figyelembe venni a felhasznált szolgáltatások áfáját a cég költségelszámolásában és az ingatlan eladása során? Változik-e a helyzet, ha az ingatlant lakásból irodává minősítik át?

Illeték Kérdés

Ha 100 forintért veszek két lakóingatlant és egy telket, kifizetem a 4 forint illetéket, és a tulajdonjog bejegyzésétől számított 1 éven belül eladom az ingatlant 110 forintért, akkor a 4 forintot visszaigényelhetem?

Bontási költség elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély építési telket vásárol, amelyen egy lakóház áll. A magánszemély tulajdonában álló cég lebontaná a rossz állapotú ingatlant, a helyén egy kizárólag céges hasznosítású új ingatlant terveztet. Kb. 3-4 év múlva a telken magán lakóház is épül majd. Az építési engedélyt a két épületre egy eljárásban szeretné intézni. A kérdéseim: – A bontási költségek elismert költségnek minősülnek? – Esetleges céges pályázati források igénybevételénél nem lesz zavaró, akadályozó tényező az építési engedélyben szereplő, igaz csak később megépítendő lakóingatlan? – Milyen egyéb adózási/számviteli kérdések merülnek fel ebben az esetben? Köszönettel: zotyka

Társasági adóalap Kérdés

Tisztelt Cím! Dobozgyártó kft. 2013-ban vásárolt egy nem új ingatlant. A számlán az egyik sorban az szerepel, hogy üzlet, iroda és raktár felépítmény 402,96 nm. Mivel egy tételben szerepel a számlán ez a felépítmény és fizikailag is egy építmény – közös fallal egy fal választja el az irodát és a raktárt –, figyelembe vehető-e a raktárépület felújítására annak összegében a társasági adó 7. § (1) zs pont szerinti adóalap-csökkentő kedvezmény? A raktár alapanyag(hullámkarton) tárolására szolgál, valamint egy kis részében, kb. 20 nm-en irattárolás történik. Köszönettel.

Ingatlanvásárlás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mi történik, ha valaki egy új lakásingatlan vásárlásakor nem a saját, hanem a szülője nevén lévő bankszámláról egyenlíti ki az ingatlan vételárát? Köszönöm a válaszát.

Bankgarancia Kérdés

Kedves Márti, kiegészítem az előző kérdésemet, amit kérdeztél. Egy kft. ingatlant vásárolt 2012. évben, melyet aktivált. Az ingatlanvásárlással egyidejűleg bankgaranciát vállalt, valamint az ingatlant korábbi számlahitel miatt jelzálogjog terhelte, melynek kötelezettje 3 cég volt. Ennek kiváltására 3 adós tartozását „Engedményezési és pozíció-átruházási megállapodás” alapján kifizette, valamint különböző költségeket is átvállalt, például elmaradt építményadó stb. A vételárat a fenti kiadások figyelembe vételével állapították meg. Az egyik kötelezett cég ellen felszámolási eljárás indult, mely befejeződött, és a felszámoló megküldte a behajthatatlanságra vonatkozó nyilatkozatát. Kérdésem: elegendő-e felszámoló behajthatatlanságára vonatkozó nyilatkozata a számviteli leírásra, adóalap növelés nélkül? Továbbá/vagy: alkalmazhatja-e azt az eljárást a kft., hogy nem rendkívüli ráfordításként vezeti ki a meg nem térített követeléseket, hanem az ingatlanvétellel kapcsolatos ráfordításokként, melyeket a behajthatatlanságnak a tudomásukra jutásakor az ráaktiválnák az ingatlanra, mint a megszerzéssel kapcsolatos ráfordításokat? Ez a megoldás reálisan mutatná az ingatlannal kapcsolatos felmerült kiadásokat. Várom szíves válaszukat. Köszönettel Gönczi Mné Gabriella

Ajándékozott ingatlan eladása utáni szja Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2011-ben egyenesági ajándékozási szerződéssel került nevemre az ingatlan, illetékmentesen. Az ajándékozási szerződésben az ingatlan árát 18 millió forint értékben határoztuk meg. Az a kérdésem, hogy pontosan mekkora szja-t kell fizetnem, ha idén (2014-ben) eladom az ingatlant 14 millió forintért? (Még ugyanebben az évben vennék egy másik ingatlant nagyobb értékben, ha ez befolyásolná a számítást).

Bankgarancia Kérdés

Egy kft. ingatlant vásárolt 2012. évben, melyet aktivált. Az ingatlanvásárlással egyidejűleg bankgaranciát is vállalt 3 cég nevében, valamint különböző költségeket is átvállalt, például elmaradt építményadó stb. Az egyik cég ellen felszámolási eljárás indult, mely befejeződött, és a felszámoló megküldte a behajthatatlanságra vonatkozó nyilatkozatát. Kérdésem: elegendő-e a felszámoló behajthatatlanságra vonatkozó nyilatkozata a számviteli leírásra, adóalap-növelés nélkül? Vagy alkalmazhatjuk-e azt az eljárást, hogy nem rendkívüli ráfordításként vezetjük ki a megállapított összeget, hanem mint az ingatlanvétellel kapcsolatos ráfordítást, mely a tudomásunkra jutáskor aktiválódik az ingatlanon? Várom szíves válaszukat. Köszönettel: GG

Bankgarancia Kérdés

Egy kft. ingatlant vásárolt 2012. évben, melyet aktivált. Az ingatlanvásárlással egyidejűleg bankgaranciát is vállalt 3 cég nevében, valamint különböző költségeket is átvállalt, például elmaradt építményadó stb. Az egyik cég ellen felszámolási eljárás indult, mely befejeződött, és a felszámoló megküldte a behajthatatlanságra vonatkozó nyilatkozatát. Kérdésem: elegendő-e felszámoló behajthatatlanságára vonatkozó nyilatkozata a számviteli leírásra, adóalap-növelés nélkül? Vagy alkalmazhatjuk-e azt az eljárást, hogy nem rendkívüli ráfordításként vezetjük ki a megállapított összeget, hanem mint az ingatlanvétellel kapcsolatos ráfordítást, mely a tudomásunkra jutáskor aktiválásra kerül az ingatlanra? Várom szíves válaszukat. Köszönettel: Gönczi Miklósné

Ingatlanvásárlás támogatással Kérdés

Tisztelt Cím! Egy kft. 2012-ben 17 millió forint (FAD nettó számla) értékben vásárolt egy üzlethelyiséget. EU-s pályázat útján 10 százalék önerővel 45 százalék támogatással (csekély összegű, de minimis támogatás) és 45 százalék kedvezményes (csekély összegű) hitel felvételével. Az ingatlan megvásárlása: a kft. kifizetett 2012-ben 1 millió 700 ezer forintot (10 %) és megelőlegezett 7 millió 650 ezer forintot (45 %). Az előfinanszírozott támogatást a támogató a következő évben, 2013-ban utalta át a kft. részére ( 7 650 eft, 45 %). Hogyan kel elszámolni a támogatást? Köszönöm a segítséget.

Egyéni vállalkozó épületvásárlása Kérdés

Egyéni vállalkozó ingatlant vásárolt 2013 júliusában, ám a teljes összeget csak 2014-ben fogja kifizetni. Azóta felújította, 2014-ben beköltözött. Kérdésem: mikor kezdheti el az értékcsökkenést elszámolni, a vételár teljes kifizetésekor, vagy a birtokbavételkor? Köszönöm a válaszát.

Kamatkedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egyik ügyfelem ingatlant vásárolt támogatásból és hitelből. A közvetítő szervezet, amely a hitelt rendelkezésére bocsátotta, nem pénzintézet, hanem vállalkozási központ. A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben igénybe veheti-e a kamatkedvezményt? Megtisztelő válaszukat köszönöm!

Továbbértékesített célra vásárolt ingatlan áfája Kérdés

Áfakörben lévő egyéni vállalkozó magánszemélyektől építési területet szeretne vásárolni továbbértékesítési céllal. Kérdésem, ha a területet értékesítik, akkor az áfa felszámítása és rendezése az általános szabályok szerint zajlik, vagy van lehetőség úgynevezett "árrés" utáni elszámolásra?

Ingatlanvásárlás: újabb kérdőív vagyonosodási vizsgálatoknál Cikk

Újabb húszpontos kérdőívet állított össze az APEH, amikor külföldi állampolgárt idézett be vagyonosodási vizsgálatra. Az ellenőrzésre azért került sor, mert az adóhivatalnak szemet szúrt, hogy a kanadai hölgy néhány éve ingatlant vásárolt Magyarországon. Az APEH nem vizsgálhatná a külföldi állampolgárok vagyongyarapodását, kizárólag a magyarországi ingatlan szerzésének körülményeit - állítja az Adózóna szakértője.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink