62 találat a(z) ingatlanfelújítás cimkére

Ingatlanfelújítás – áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó (áfás) ingatlancsoportot üzemeltet, melyet jelenleg bérbe ad. Az ingatlan-bérbeadás tekintetében nem élt a tevékenység áfássá tételével. Az adózó a fent nevezett ingatlanon értéknövelő beruházást indít, a beruházás kezdete a 2019. év, mely évben szakaszszámlák befogadására is sor kerül, tervezett befejezése 2020. 02. hó, mely után az értéknövelés használatba vételre (aktiválásra) kerül. Az ingatlan egy részét a beruházást követően az egyéni vállalkozás üzemelteti áfaköteles tevékenység keretében, a fennmaradó részt bérbe adja továbbra is. A bérbeadásra vonatkozóan a vállalkozó 2020-tól (2019. végi bejelentéssel – több mint 4 év után) él e tevékenység áfássá tételével. Kérdés: a felvázolt körülmények figyelembevétele mellett a vállalkozás a beruházás tekintetében visszaigényelheti-e a számlákban (nem építésiengedély-köteles) felszámított áfa összegét teljes egészében (tekintettel arra, hogy a beruházás 2020-tól teljes egészében kizárólak áfaköteles tevékenységet szolgál)?

Nem lakóingatlan felújításának áfamértéke Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem magánszemély részére végez nem lakóingatlan (garázs) felújítást. Ebben az esetben mekkora az áfa mértéke? Válaszát előre is köszönöm!

Másfélmilliárd forint tájházak felújítására Cikk

A Népi Építészeti Program idén 1,5 milliárd forint keretösszegből valósul meg a Teleki László Alapítvány gondozásában. A program célja a felújítások támogatása mellett a hagyományos építési technológiák fenntartása, a mesterségbeli tudás átörökítése és kiemelten fontos, hogy a felújítások hagyományos szerkezetek alkalmazásával valósuljanak meg – írja az Octogon.hu építészeti magazin.

Beruházás járulékos költségeinek elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfélkörünkbe tartozó vállalkozások egy több hrsz. alatt bejegyzett ingatlantömbben rekonstrukciós beruházást folytatnak. A tulajdonukban lévő ingatlanrészben bérlők üzemeltetnek üzlethelyiségeket, melyeket az ingatlan felújítása miatt át kellett költöztetni az ingatlan más vállalkozás tulajdonában lévő részébe, melynek érdekében a beruházók bérleti szerződést kötöttek az ingatlanrész tulajdonosával, majd a bérlők igényei szerinti átalakításokat végeztek a bérbevett területen. Az átköltözés után a beruházók a bérleti díj egy részét továbbszámlázzák a bérlőik felé. Kérdéseink: 1.) A bérelt ingatlanon végzett átalakítások értékét idegen ingatlanon végett beruházásként kell aktiválni, majd a bérleti szerződés megszűnése után a könyvekből kivezetni? 2.) Az üzlethelyiségek átköltöztetése miatt felmerült, nem továbbszámlázott bérleti díj az alapberuházás bekerülési értékét növelő tétel? 3.) A bérlők felújítás miatti bevételkiesésének megtérítése része a bekerülési értéknek, vagy költségként, ráfordításként könyvelendő? 4.) Az épület közös tulajdonban lévő részein (például tartószerkezet, homlokzat) végzett helyreállítási munkák költségei teljes egészében, vagy a tulajdoni hányad arányában számolhatók el a beruházás részeként? Mivel a beruházó cégek beolvadással történő átalakulása 2019. április 30-án megtörtént, amennyiben mód van rá, kérjük szíveskedjenek kérdésünkre rövid határidőn belül válaszolni. Szakértő segítségüket tisztelettel köszönjük.

Ingatlanfelújítás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tagjának tulajdonában áll egy lakóingatlan. A kft. bérli az ingatlant a tulajdonostól, majd felújítja azt, és üzlethelyiséget alakít ki benne, ahol élelmiszerboltot szeretne üzemeltetni. Az áfatörvény 124. § (1) bekezdésének i) pontja alapján nem vonható le a lakóingatlan építéséhez, felújításához szükséges terméket terhelő előzetesen felszámított adó. Milyen lépéseket kell tennie ahhoz, hogy a beruházási költségek áfatartalmát levonásba helyezhesse? A költségvetés alapján a kivitelezés költsége 8 millió forint. Át kell-e minősíteni üzletté az ingatlant az ingatlan-nyilvántartásban? Megtisztelő válaszát köszönöm.

Fejlesztési tartalék felhasználása ingatlanfelújítás során Cikk

Hogyan használható fel a fejlesztési tartalék ingatlanon végzett felújítás során – tudakolta kérdésében olvasónk. Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló válaszolt.

Ingatlanfelújító cég telephelye Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. ingatlanokat vásárol, ezeket néhány hónap alatt felújítja, utána értékesíti. Az ingatlanokat be kell-e telephelyként jelenteni a felújítás idejére? Be kell-e a helyi önkormányzathoz jelentkezni és iparűzési adót fizetni? Mikor válik egy felújítás helyszíne telephellyé? Köszönettel: Jancsó Katalin

Pályázat beruházás áfa Kérdés

1. Kisadózó, általános szabályok szerinti, negyedéves áfabevalló egyéni vállalkozó által elnyert Kisfaludy turisztikai fejlesztési vissza nem térítendő támogatásból (támogatás 30 M Ft + önerő 13 M Ft = 43 M Ft + áfa) ingatlanon (panziórész) nagy felújítást (tető, gerendák, kőműves munkák) végez. Nagyközségben régi, több részből álló, udvarral ellátott családi házban. Három tulajdonos van: a vállalkozó feleség és magánszemély férje = ingatlan 70%-a, annak 50-50% arányában + vállalkozó anyósa 30%-ban tulajdonos. A beruházás a panziót szolgálja, saját lakás és anyós ingatlan részét nem érinti. Visszaigényelhető-e a kb. 11,6 M Ft áfa? A panziórészt a vállalkozó és férje "ingyenesen" adták a vállalkozásnak használatba húsz évvel ezelőtt, a vállalkozás indításakor. Az ingatlan tárgyieszköz-nyilvántartásban nem szerepel, a földhivatalnál magánszemélyként tulajdonosok 50-50%-ban. 2. Amennyiben részben a magánterületre is áttevődik a felújítás, milyen lehetőség van az áfavisszaigénylés arányosítására? 3. A kisadózó árbevételébe beszámít-e a 30 M Ft vissza nem térítendő támogatás ? A szíves válaszadását előre is köszönöm.

Bérbe adott ingatlan felújítása Kérdés

Tisztelt Lepsényi Mária! 10 éve folyamatosan kiadott ingatlanból elment a bérlő 2018 áprilisában. A tulajdonos ezután felújította, majd 2018 szeptemberétől újra kiadta az ingatlant. Helyrajzi szám szerint ez két lakás, de a felújítás előtt egybe volt nyitva. Most visszafalazták, két ingatlannak számít, és így is van kiadva. A felújítási számlákat hogyan lehet költségként leírni? A víz- és a fűtési csövek cseréjének költsége lakásonként meghaladja a 100 ezer forintot, s a parkettázás is lakásonként több mint 200 ezer forint. A két lakás felújításának költsége lakásonként meghaladja az 1 millió forintot. Ez egy az egyben leírható vagy sem? Válaszát előre is köszönöm.

Civil szervezet bevallása Kérdés

Egy település lakói létrehoztak egy egyesületet, aminek célja a közösségi élet összefogása és a község tulajdonában lévő ingatlanok felújítása. Pályázat útján nyertek pénzt az ingatlanok felújítására. A nyilvántartásainkban a tárgyi eszközök között szerepeltetik az ingatlanok felújítását, és értékcsökkenést számolnak el utánuk. Kérdésünk: május 31-éig benyújtandó Taony nyilatkozatot beadhatják? Vállalkozási tevékenységet nem folytatnak, ingatlanhasznosításból sem származik bevételük. Saját ingatlannal nem rendelkeznek. Válaszukat előre is köszönjük.

Ingatlanfelújítás költségének elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy szociális szövetkezet, melynek egy építőipari cég felújításról adott áfás számlát. Az ingatlan a szociális szövetkezet egyik tagjának a tulajdonában van. A szövetkezet és a tag határozatlan időtartamra ingyenes használati szerződést kötöttek, melybe belefoglalták, hogy felújítás végezhető az ingatlanon. Az ingatlan helyrajzi szám alapján ketté van osztva (/A és /B), mindkettő lakóingatlanként szerepel a földhivatal nyilvántartásában. Kérdéseim a következők: a felújításról szóló számla költségként elszámolható-e a szövetkezetnél? A kötött használati szerződés megállja-e a helyét a felújítási költség elszámolása szempontjából? Ezt tovább kell-e számláznia a szövetkezetnek a tag felé abban az esetben, ha felbontják a szerződést? Amennyiben elszámolható, hogyan tartom nyilván a felújítást? Jól gondolom (abban az esetben, ha elszámolható), hogy az áfa le nem vonható, tekintettel arra, hogy lakóház szerepel az ingatlan megnevezésében? Segítségét köszönöm! Üdvözlettel: Mák Beáta

Alapítvány – bérelt ingatlan felújítása bérbeszámításhoz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alapítvány önkormányzattól bérelt, nem lakáscélú ingatlanját támogatásként kapott építőanyagokból, támogatásként kapott építőipari szolgáltatásból és önerőből felújítja (karbantartási kötelezettség körébe tartozó munkák). Számlákat tehát a beruházásokról nem kap. A bérlő által elvégzett munkák értékét a bérbeadó a fizetendő bérleti dijba beszámítja számla ellenében, úgy, hogy ugyanannyi nettó (plusz áfa) bérleti díjról szóló számlát állít ki, mint amennyi a beruházásról szóló, bérlő által kiállított, az önkormányzat nevére szóló számla összege, és a két követelést a felek kompenzálják. A bérleti díj 27 százalékos áfát tartalmaz. Az alapítvány alanyi áfamentes, cél szerinti tevékenysége: nappali ellátó gyermekek, sérült gyermekek részére. Kérdésünk, hogy az alapítvány továbbszámlázhatja-e a támogatásként kapott felújítás bérbeadó által elfogadott összegét? Ha igen, milyen módon (jogcím, áfatartalom)? Segítségét előre köszönöm! Rendszervíz Plusz Kft.

Bérelt lakás értékesítése Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Az alábbi kérdésre szeretnék választ kapni: Társaságunk egy éve bérel egy 58 négyzetméteres lakást egy magánszemélytől. Ezen időszak alatt – a bérleti szerződés szerint – a lakást teljes egészében felújítottuk, a felújítás összesen 7,5 millió forintba került. A bejövő számlák után az áfát visszaigényeltük, a felújítást mint bérelt ingatlanon végzett beruházást aktiváltuk. (Az ingatlan-bérbeadás szerepel a tevékenységi körök között, és a bérbeadást adókötelessé tettük.) A lakás bérlésével és felújításával az volt társaságunk célja, hogy majd bérbe adjuk, és ennek következtében bevételünk keletkezik. A lakás felújítása egy hónapja fejeződött be, a lakás bérbeadását meghirdettük, de bérlőnk még nincs. Időközben a tulajdonos azzal állt elő, hogy jelentkezett a lakásra egy vevő, és el szeretné adni az ingatlant. Kérdésünk: társaságunknak hogyan kell elkönyvelnie a bérelt ingatlanon végzett beruházás kivezetését, keletkezik-e áfa- vagy társaságiadó-fizetési kötelezettségünk? Tisztelettel: Ecker Dániel

Tanya felújításának áfalevonhatósága Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy kis segítséget szeretnék kérni. Fiatal gazda ügyfelem vásárolt egy tanyát. A tulajdoni lapon "kivett tanya" van feltüntetve. A tanyát felújítják, életvitelszerűen itt fognak élni. Az lenne a kérdésem, hogy a felújítás áfáját le lehet vonni? Jól gondolom, hogy mivel lakhatás céljára használják, nem lehet levonni? Üdvözlettel: Józsa Károlyné

Ingatlan-átalakítás, -felújítás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy alanyi áfamentes cég kötött egy vállalkozási szerződést ingatlan-kivitelezési munkák elvégzésére. E szerződés szerint a megrendelő (két magánszemély) megbízta őt a megrendelő kizárólagos tulajdonát képező, 255 négyzetméter területű lakóházban 5 darab önálló lakás (önálló lakás albetét) kialakítására. A cég, mint vállalkozó kötelezettsége a szolgáltatás teljesítéséhez szükséges munkát a saját költségére megszervezni. A szolgáltatás ellenértékeként kikötött 61 millió forint vállalkozói díjat hogyan kell a cégnek kiszámláznia? Áfamentesen, mert esetleg nem számít bele a mentesség felső értékhatárába, vagy áfásan? Ha áfásan, akkor hány százalékos áfakulccsal? Befolyásolja-e esetleg ezt az a körülmény, hogy a szerződésben úgy állapodtak meg a felek, hogy a megrendelő a vállalkozói díjat az ingatlanon kialakításra kerülő 5 darab lakás közül 3 darab vállalkozóra történő átruházásával egyenlíti ki? Válaszát köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink