62 találat a(z) ingatlanfelújítás cimkére
Társasház – fejlesztési alap Kérdés
Egy bt. tulajdonosa egy üzletházban lévő kisebb üzlethelyiségnek. Az üzletközpont kiállít a részére ingatlanfelújítás, beruházás címén áfás számlát, aminek értékét aktiválhatja, illetve az áfát visszaigényelheti. Ugyanakkor a számlát nem kell kifizetni, mert azt a tulajdonosok által befizetett fejlesztési alap fedezi. A bt. részéről viszont ilyen befizetés nem történt, ezért a számla kiegyenlítetlen egyenlegként mutatkozik. Mi az eljárás, hogyan könyveljem a számlát, hogy rendben legyen a tétel?
Ingatlanfelújítás áfája Kérdés
Kft. lakóingatlant vásárolt. Munkásszállót alakít ki benne. Ezt az ingatlant fel kell újítani (tetőcsere, ablakcsere, csempézés stb.). Az ezekről szóló számlákban szereplő áfát a kft. visszaigényelheti- e?
Ingatlanáfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Bérelt ingatlanon végzett beruházást szeretnénk a tulajdonosnak átadni térítés nélküli átadás vagy értékesítés formájában. Kérdésünk, hogy az ingatlanon végzett beruházás eladása, átadása ugyanúgy kezelendő áfa tekintetében, mint az ingatlanértékesítés, -átadás? A kft. nem választotta az ingatlanértékesítés adókötelessé tételét. Az áfatörvény nem deffiniálja az ingatlan fogalmát. A számviteli törvény 26. § (2) szerint: "Az ingatlanok között kell kimutatni a rendeltetésszerűen használatba vett földterületet és minden olyan anyagi eszközt, amelyet a földdel tartós kapcsolatban létesítettek. Az ingatlanok közé sorolandó: a földterület, a telek, a telkesítés, az épület, az épületrész, az egyéb építmény, az üzemkörön kívüli ingatlan, illetve ezek tulajdoni hányada, továbbá az ingatlanokhoz kapcsolódó vagyoni értékű jogok, függetlenül attól, hogy azokat vásárolták vagy a vállalkozó állította elő, illetve azok saját tulajdonú vagy bérelt ingatlanon valósultak meg. Az ingatlanok között kell kimutatni a bérbe vett ingatlanokon végzett és aktivált beruházást, felújítást is". Helyes-e az a következtetés, hogy ha az áfatörvény nem deffiniálja az ingatlan fogalmát, akkor a számviteli törvény meghatározására támaszkodunk, és ingatlannal azonosan kezeljük a bérelt ingatlanon végzett beruházást, ebből következően áfamentesen adjuk át, illetve áfamentesen értékesítjük. Mielőbbi válaszát megköszönve! Tisztelettel: Traumberger Éva
Térkövezés bérelt ingatlanon II. Kérdés
Tisztelt Bartha Úr! Pontosítani szeretném a kérdésemet azzal, hogy a térkövezést nem a magánszemély, hanem a kft. rendeli meg és végezteti el. A társaság a szolgáltatást adóköteles termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás érdekében használja majd. A számlát tehát a kft. felé fogja benyújtani a kivitelező. Így levonásba helyezhető az áfatartalom? Nagyon megköszönve válaszát.
Haszonélvező felújít és bérbead Kérdés
Tisztelt Szakértő! Haszonélvezettel rendelkezem a lányom – aki külföldön él – tulajdonában lévő ingatlanban. Fel szeretném újítani az épületet, és kiadni bérbe. Fizethetem-e a felújítás költségét, és a nevemre szóló számlák alapján a bérletidíj-bevételt csökkenthetem-e ezzel az adózásnál? Amit az első év adóalapjánál nem tudok levonni, azt a költséget hozzáadhatom-e az ingatlan vásárlási értékéhez, és ebből számolhatom-e az évi 2 százalék amortizációt, amivel csökkentem a bevételemet? Bár az ingatlant nem én vásároltam, de a vételhez kölcsönt adtam a lányomnak, aminek a törlesztéséről most lemondanék. Ezekre vonatkozóan kell-e valamilyen megállapodást kötnöm a lányommal, illetve az adózás módja így helyes-e? Köszönettel, várom válaszát.
Ingatlanfelújitás kivezetése Kérdés
A bt. tevékenységét a magánszemély tag tulajdonában lévő épületben végzi. A tevékenység végzéséhez 2006. évben a társaság a műhelyt felújította 3 millió forint értékben. Az épületet kizárólag a társaság vállalkozási tevékenységéhez használják. A bt. az ingatlan tulajdonosának bérleti díjat nem fizetett. A felújítás után az áfát visszaigényelte. Az ingatlant a magánszemély hitele miatt banki jelzálogjog terhelte. A banki hiteltörlesztés elmaradása miatt, a végrehajtás elkerülése érdekében az ingatlan tulajdonosa (a magánember) értékesíteni kényszerült az ingatlant. A vevő egy kívülálló kft. Fentiek miatt a bt. könyvelésében szereplő ingatlanfelújítás értékét (mely még nettó 2,2 millió forint) ki kell vezetni terven felüli értékcsökkenés vagy selejtezés formájában. Melyik eljárás a helyes? Abban is kérném segítségét, hogy a felújítás értékének kivezetésekor keletkezik-e a bt.-nek áfafizetési kötelezettsége, esetlegesen bármelyik félnek adófizetési kötelezettsége? Válaszát előre is köszönöm.
Egyesület bérelt ingatlanon végzett beruházása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyesület támogatást nyert tájház felújítására. A ház négy magánszemély tulajdonában van. A magánszemélyek bérleti szerződés keretében – bérleti díj fizetése nélkül – 10 évre bérbeadták a házat az említett egyesületnek. Befejeződött a beruházás és az Szt. szerint a bérelt ingatlanon végzett felújítást aktiváljuk majd értékcsökkentjük. Kérdésem az áfához kapcsolódik. Az egyesület alanyi adómentes vállalkozás. Az áfatörvény 193. §-a értelmében nem járhat el alanyi adómentes minőségben a 11. § (2) a) pontja alapján: az adóalany vállalkozásán belül végzett saját beruházása során, ha ennek eredményeként tárgyi eszközt állít elő. Vagyis az aktiváláskor áfát kell felszámítani. Azonban a 195. § (2) a) pontja alapján levonásba helyezhetnénk ezt az áfát. Sajnos az említett ingatlan lakóingatlan, így úgy látom, csak fizetendő áfa keletkezik, a levonást nem lehet érvényesíteni. Kérdésem: hogyha ez az egyesület a támogatást az alapszabályban meghatározott cél szerinti tevékenységéhez kapta, akkor is az áfatövény hatálya alá tartozik, vagy ez esetben áfatörvényen kívülinek kell tekinteni? Köszönettel: Szabóné Sós Ildikó
Termőföld és hozzá kapcsolódó ingatlanon végzett felújítás Kérdés
A kérdésemre már válaszoltak, amit köszönök. A magánszemély által a kft. részére ingyenesen használatba adott ingatlanon végzett felújítás áfája levonható-e? Erre azt a választ kaptam, ha jól értem, hogy az áfatörvény 120-121. §-ai alapján levonható. Ezt világosan, érthetően meg tudná válaszolni még? Mivel elég nagy az áfatartalom, és a válasznak ezen része nem teljesen érthető számomra. Az áfalevonással kapcsolatosan szeretnék öntől világos választ kapni.
Adómentes ingatlan felújításával kapcsolatos költségek áfa elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban szeretném tanácsukat kérni, hogy ügyfelem adómentesen vásárolt lakást, értékesítési céllal, az áfakörbe nem jelentkeztünk be. Szeretném kérdezni, hogy adómentesen kell-e értékesíteni, illetve ebben az esetben a felújításhoz, átépítéshez kapcsolódó számlák áfatartalma levonható-e, illetve mitől függ ez, mely jogszabályok tartoznak ide. Köszönöm szépen a segítséget! Krcsik Eszter
Mentes státusz melletti adókötelezettség Kérdés
Egy evangélikus egyházközség 2015. évben felújította az evangélikus templom belsejét nettó 7 millió forint összegért. A felújítás engedélyköteles volt arra tekintettel, hogy a templom műemlékvédelem alatt áll. A felújítási munka befejeződött. Kérdésem, hogy a felújítási munka fordított áfa hatálya alá esik-e? Az egyházközség nem alanyi adómentes, kizárólag hitéleti tevékenységet végez a régi "tárgyi mentes tevékenységek" körébe tartozik, tehát a tevékenységére tekintettel áfamentes. Könyvelőirodánk megítélése szerint a kőműves vállalkozónak fordított áfával kell kiállítani a számlát, amit az egyházközség egy rendkívüli áfabevallás keretében bevall az adóhatóság felé. A fenti kérdés helyes megítélésében kérjük szíves segítségüket!
Lakóingatlanon végzett beruházásnak levonható-e az áfája? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az ingatlan-nyilvántartásban lakóingatlanként szereplő, irodának használt ingatlant bérel egy kft. egy magánszemélytől. Ezen az ingatlanon végezne beruházást, felújítást, mégpedig kettő okból. Az első, hogy saját magának kialakítsa az irodát, a másik, hogy egy orvosi rendelőnek (kft.-nek) bérbe adja az ingatlan nagyobb részét. A bérbeadásra bejelentkeztünk az adókötelessé tételre. Az áfatörvény 124. § (1) h) és i) pontja, valamint az 124. § (2) c) pontja tiltja az áfa levonását. Viszont az áfatörvény 125. § (1) d), e) és f) pontja megengedi a levonást abban az esetben, ha értékcsökkenést számolunk el és a bérleti díjra választottuk az adókötelessé tételt. A kérdésem, hogy jól értelmezem-e, illetve a beruházás, átalakítás teljes áfatartalma levonásba helyezhető-e? Köszönettel: Gál Dezső
Áfa-visszaigénylés alapítványi intézmény ingatlanának felújításakor Cikk
Visszaigényelheti-e egy alapítvány által fenntartott intézmény az ingatlan-felújítás áfáját, és elszámolhat-e értékcsökkenést az aktiválás után? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia, adó- és könyvviteli tanácsadó szakértőnk válaszolt.
Ingatlanértékesítés áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy főleg bérbeadással foglalkozó kft. 2012. évben ingatlant (üzlethelyiséget) vásárolt fordított áfásan. 2013-ban és 2014-ben felújították az ingatlant, a költséget az ingatlanra aktiválták, és az áfát levonásba helyezték. A cég áfakörös, az ingatlan-bérbeadásra bejelentkeztek az áfa hatálya alá, az ingatlan-értékesítésre viszont nem. 2014-ben értékesíteni kívánják az ingatlant, melyet a fentiek miatt áfamentesen kívánnak leszámlázni. Kérdésem, hogy a felújításkor levonásba helyezett áfával van-e teendője a vállalkozásnak? Köszönettel. GG
Nem a cég tulajdonában lévő ingatlan felújítása Kérdés
Építésiengedély-köteles felújítást végezne egy kft. Az ingatlan viszont a tag tulajdonában van. Az építési engedélyt kiadják a kft. nevére. A kérdésem az lenne, hogy a kft. ilyen esetben az áfát levonhatja, a költségeket elszámolhatja? Illetve, ha nem, akkor milyen megoldás lehetne az áfa és a költség érvényesítésére? Válaszát előre is köszönöm.
Felújított ingatlan áfája Kérdés
A vállalkozás magánszemélyektől felvásárol lakóingatlanokat, azt felújítja, továbbértékesíti magánszemélyek felé. Az ingatlanon végzett tevékenység nem hatósági engedély köteles. Példa: vásárlás 20 millió ft, felújítás költsége 10 millió ft+ áfa (áfa levonható vagy költség?), értékesítési árbevétel 40 millió ft, mely véleményem szerint áfamentes. Jól gondolom? A válaszukat törvényi hivatkozással kérem. Lieb M.