396 találat a(z) igazolás cimkére

Foglalkoztatói igazolás nyomtatvány Kérdés

A mai napon megjelent cikkükből megtudtam, hogy 2017.01.01-től a táppénzellátás iránti igényeket (nem kifizetőhely esetén) az ONYF felé kell benyújtani. Azonban az nem derült ki a cikkből, hogy a korábban használatos "Foglalkoztatói igazolás" nyomtatvány használható-e. Csupán az ONYF központja által a kérelem benyújtására rendszeresített nyomtatvánnyal együtt 5 napon belül a székhelye szerint illetékes járási (fővárosi kerületi) hivatalnak történő megküldésről van szó. Azonban az ONYF honlapján nem találtam foglalkoztatói igazolás nyomtatványt. Kérem szíves segítségüket, hogy milyen, és hol található nyomtatványon tudom benyújtani a táppénzigénylést! Válaszukat előre is köszönöm. Bocskay Endréné

Megváltozott munkaképesség igazolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni az alábbi ügyben. Cégünk szeretne foglalkoztatni egy új kollégát, aki egy balesetből kifolyólag több súlyos betegséget szerzett (magas vérnyomás, cukorbetegség és térdsérülés). Megváltozott munkaképességű dolgozóként foglalkoztatnánk, csak nem tudjuk, hogy milyen igazolásokat kell kérnünk tőle, hogy ezt megtehessük. Kórházi zárójelentésekkel és körzeti orvosi papírokkal el van látva a kolléga, de valószínűleg ennél magasabb fokú igazolásra van szükségünk egy esetleges ellenőrzés során. Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel, Sárköziné Annamária

Nők 40 éves jogviszonyába beszámító szolgálati idő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik cégünk női alkalmazottja részére a nyugdíjbiztosító megállapította a szolgálati idejét. Ennek során az érettségi után szakmunkás tanulóként eltöltött időt nem vette figyelembe a 40 év megállapításakor. Elmondása szerint ténylegesen munkát végzett ezen idő alatt. Van-e mód a szolgálati idő számításának módosítására? Ha igen, akkor milyen igazolás kell hozzá? Válaszukat előre is köszönöm. Kerekes Lajos

Tao-felajánlás, sportbej nyomtatvány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk szeretne a 1601-es adóelőleg-kiegészítésről szóló bevallásában tao-felajánlást tenni. A rendelkező nyilatkozat kitöltésekor a "kiegészítő sportfejlesztési támogatás" alanya (támogatási szerződés alapján) ugyanaz a sportegyesület kell, hogy legyen, mint aki az adófelajánlás alanya (87,5%), amennyiben nem a sportági szövetséget és nem a MOB-ot kívánjuk támogatni? Kérdésem továbbá, hogy a SPORTBEJ nyomtatványt ki kell-e tölteni ebben az esetben, hiszen – tudtommal – a NAV teljesíti a rendelkező nyilatkozatok szerinti átutalást a kedvezményezettek felé (az 1 százalékot is?!). (Vagy a sportbej csak akkor értelmezhető, ha a támogatási igazolás alapján közvetlenül az egyesületnek történik az utalás?) Köszönettel.

Értékesítés külföldre készpénzért Kérdés

Tisztelt Szakértő! Németországi vállalat magyarországi fióktelepeként működünk belföldön, és bérleti szolgáltatást nyújtunk, illetve – ritkán – terméket is értékesítünk. A kérdés az, hogy más EU-országból való partnereink részére történő készpénzes termékértékesítésnél hogyan tudjuk – vagy tudják ők – igazolni, hogy az áru elhagyja az országot? A választ előre is köszönöm.

Adóalap-kedvezmény álláskeresőre Kérdés

Tisztelt Szakértő! A társasági adóról szóló törvény 7. § (1) j) pontja szerint munkanélküli személy foglalkoztatása esetén a rá tekintettel befizetett szociális hozzájárulási adó összege az adó alapját csökkenti. A munkanélküli személy meghatározásánál a (3) bekezdésre hivatkozik, ami tovább egy másik törvényre. A kérdésem az lenne, hogy regisztrált munkanélkülinek kell lennie, annak a személynek, akire vonatkozólag ezt az adóalap-kedvezményt igénybe kívánjuk venni? Kell erről igazolással rendelkeznünk a Munkaügyi Központtól, hogy érvényesíthessük ezt a kedvezményt? A decemberi bérre fizetendő szochót csak januárban teljesítjük a NAV felé, ezzel még lehet számolni a 2016. évi adóalap számításnál vagy ez már 2017. évi befizetésnek minősül? Válaszát előre is köszönöm!

Harmadik országbeli alkalmazott Kérdés

Tisztelt Szakértő, Cégünk alkalmazni szeretne egy harmadik országbeli (izraeli) munkavállalót, aki a magyar hatóságoktól már megkapta a munkavállalási engedélyt. A kérdés az, hogy alkalmazható-e a munkavállaló rendes alkalmazottként, és ha igen, akkor milyen fizetendő adók és járulékok merülnek fel az esetében? Van-e szükség bármilyen igazolásra az anyaországából (például A1)? A munkavállaló 5 gyermekkel rendelkezik, ezek közül még 3 eltartott, de csak 1 gyermek 18 éven aluli. Ezen kívül a munkavállaló a saját országában egyéni vállalkozó és fizet maga után járulékokat. Segítségüket előre is köszönjük. Tisztelettel, Katalin

Szocho-kedvezmény gyes folyósítás alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy édesanya tartósan beteg gyermekével jelenleg gyesen van (a gyermek januárban tölti be a 6. életévét). November 04-től részmunkaidőben elhelyezkedett, heti munkaideje 5 óra. Az Államkincstártól igazolást kért a szocho-kedvezmény igénybevételéhez, melyet ügyintézési határidőn túl még nem kapott kézhez. A munkáltató mikortól meddig veheti igénybe utána a kedvezményt? Ebben az esetben mennyi ideig jár, maximum 3 évig? Hogyan értelmezhető ez esetben az ellátás folyósítását követő 45 hónap, max. 3 év, hiszen ő még kapja az ellátást? Ha az ügyintézési határidőn belül, december 12-éig nem kapja meg az igazolást a munkáltató, nem jogosult a novemberi bére után a kedvezmény igénybevételére? Köszönettel:

Küzdjön a nyugdíjáért! Sokat veszíthet, ha ezeket nem tudja Cikk

A nyugdíjjogosultságnál figyelembe vehető szolgálati idő, a nők kedvezményes nyugdíjára jogosító idő kiszámításához sok-sok adatra van szükség, illetve azokat mind egyeztetni, igazolni kell. A nyilvántartásokban szereplő adatok igazolására az alábbi eljárások kezdeményezésével nyílik lehetőség.

A cégek hogyan támogathatnak alapítványokat? Kérdés

Tisztelt Szakértő! A cégek sportalapítványok támogatására miként tudnak a tao terhére adakozni? Kérem az erre vonatkozó szabályok ismertetését. A gyakorlatban a támogató cégek a tao-t elutalják és a NAV utalja tovább az alapítványnak, vagy az alapítvány igazolást állít ki a támogatásról és úgy válik a kedvezményre jogosulttá? Szeretnénk cégeket megkeresni alapítványunk támogatására, de ezen szabályok kicsit kuszák számunkra. Köszönöm!

Tanulói jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megtudni, hogy milyen dokumentumokat kell kiadni egy tanulószerződéssel foglalkoztatott diáknak, amikor megszűnik a jogviszonya (vizsgák után automatikusan, közös megegyezéssel év közben). Év elején minden dolgozó megkapja a törvényben előírt igazolást az előző évi jövedelméről az szja-bevallás elkészítéséhez. A tanulószerződés keretében adott ösztöndíj nem személyi jövedelem adó köteles, ennek ellenére nekik is ki kell adni az előző évben nálunk megszerzett jövedelemről az igazolást? Válaszát előre is köszönöm!

Gyes melletti visszatérés a munkába Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném a segítségét: Gyermeke 3 éves kora előtt dolgozónk jelezte munkába állási szándékát a gyes folyósításának megtartása mellett. Korábban 8 órás munkavállaló volt, de a gyermek mellett csak 6 órás munkavégzést vállalna. A munkaidő csökkentését elfogadnánk, természetesen a munkabére is csökkenne ez által (a korábbi bérfejlesztéseket természetesen megkapja). Kérdéseink: -–mit kell módosítanunk és milyen módon (munkaszerződés módosítása, vagy egyszerű téjékoztatás, esetleg valami más)? – az összegyűlt szabadságára járó távolléti díj kiszámítása még a régi, vagy már az új munkabére alapulvételével kell történjen? – jár-e a munkáltatói járulékkedvezmény ebben az esetben (gyes melletti munkavégzés)? – ha igen, akkor kell-e valamilyen igazolást hoznia a gyest folyósító intézménytől? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Hatlaczki László

Igazolás tao-hoz támogatás esetén Kérdés

Polgárőrség – nem közhasznú egyesület – kapna támogatást. Adhat-e igazolást a támogatónak társasági adója csökkentéséhez? Köszönettel: Ági

Ellenőrzött tőkepiaci ügyletek adózása spread különbség esetén Kérdés

Tisztelt Adózóna! Ha a platform, amin kereskedek, nem számol fel semmilyen költséget, csak más "árfolyamot" állapít meg nekem a platformon belül, és a bevétele ebből származik, akkor milyen igazolásra vagy adatszolgáltatásra van szükség? Ebben az esetben igazából nincs költsége a kereskedésnek. Hogyan lehet így költségkimutatást készíteni (ha ez kötelező egyáltalán)? Az jarható út, hogy én kiszámolom tranzakcióként, hogy mekkora a kapott, illetve a valós árfolyam közötti különbség, és azt jelenítem meg költségként?

Önszámlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Önszámlázás témakörében a következőkben kérném a segítségüket: külföldi partnerek esetében miképp tudjuk ellenőrizni, hogy a partnerünk magánszemély-e vagy egyéni vállalkozó? Nem áfakörös külföldi önszámlázó esetén mivel kell ezt igazolni? És ebben az esetben megfelelő-e, ha 0 százalékot tüntetünk fel a számlán? A partnerek adószámának feltüntetésével kapcsolatban vannak-e formai előírások és ezt miképpen kell igazolni? Amennyiben ezek nem felelnek meg a hazai törvényeknek, úgy a cégünk mint a számla befogadója büntethető-e? Segítségüket előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink