396 találat a(z) igazolás cimkére

Adóigazolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Indiai cég Magyarországra küldi az alkalmazottait, hogy itt képviseljék a céget, és dolgozzanak neki. A járulékokat ott fizetik, a bért onnan kapják, azon személyek esetében, akiknél ennek a kiküldetésnek az időtartama meghaladja az adóévben a 183 napot, Magyarországon a jövedelmük után szja-fizetési és bevallási kötelezettségük keletkezik, továbbá mivel kifizető nincs, aki ezt levonja, amolyan "önadózói" státuszba kerülnek, amiből pedig az következik, hogy negyedévente adóelőleget kell fizetniük. Ez meg is történt az illető az első két negyedévre teljesítette adófizetési kötelezettségét. Azonban mi a teendő abban az esetben, ha a 183 napnál többet dolgozik itt, de nem egész évben? A további béréből már csak ott adózik? Kérhet adóigazolást az adóhivataltól a befizetett adóról? Kell a távozását jelenteni valakinek? Ha igen, hogyan? Válaszát előre is köszönöm.

W-8BEN-E Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar kft. szolgáltatást nyújt a világ minden részére (internetes szolgáltatást). Alkalmazzuk a Moss rendszert is az EU magánszemélyek tekintetében. A bevételünk 70 százaléka az Amerikai Egyesült Államokból származik (cégek+magánszemélyek). Az egyik partner megkeresett Amerikából és kér tőlünk egy W-8BEN-E nyomtatványt. A nyomtatvány megnevezése: Haszonhúzó Külföldi Státuszának igazolása az Egyesült Államok Adóhatóságának Adó-visszatartási és -bevallási Osztálya számára (Jogalanyok) Meg szeretném kérdezni, hogy jól értelmezem, hogy ezt a nyomtatványt nekünk nem kell kitölteni? Ugyanis a magyar kft. szolgáltatásait veszi igénybe az amerikai és nem a külföldön tartott megtakarításaikat, azok hozamát "tároljuk". Megpróbáltam a NAV-ot is elérni ezzel kapcsolatban telefonon, de sajnos nem tudtak segíteni, csupán ennyit: "A FATCA – Foreign Account Tax Compliance Act – egy amerikai jogszabály, amelynek célja, hogy az Amerikai Egyesült Államok állampolgárainak adóelkerülését csökkentse és a külföldön tartott megtakarításaikat, azok hozamát megadóztathassa." Válaszukat előre is nagyon köszönöm!

Társasági adó, energiahatékonysági adókedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk fűtéskorszerűsítést végez az üzemekben!• A törvény szerint, ha egy energiahatékonyság növekedését célzó beruházás révén a végsőenergia-fogyasztás csökkenését eredményező energiamegtakarításra kerül sor, a társasági adóból adókedvezmény vehető igénybe a beruházás üzembe helyezését követő adóévben – vagy az adózó döntése szerint a beruházás üzembe helyezésének adóévében – és az azt követő öt adóévben, akár a tárgyévi számított társasági adó 70%,• nagyvállalatok esetén a támogatási intenzitás legfeljebb 30%-áig. Kérdésem az lenne, hogy mivel kell alátámasztanom, hogy a korszerűsítés megfelel a törvényben előírtaknak, ellenőrzéskor mi az, ami elfogadható? Szükséges-e műszaki alátámasztás, vélemény, ami az adó törvény szerinti elszámolását biztosítja? Vannak-e egyéb feltételek? A beruházás nem az egész vállalkozást érinti, csak bizonyos üzemeit. Köszönöm segítségét!

Igazolatlan távollét Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkahelyünkön az egyik alkalmazott megbetegedett 2017.01.04-én, amiről van kezdő orvosi igazolása. Ezután a következő papírja 2017.01.17-01.30-ig terjedő időszakra egy kórházi igazolás. Ezt követően 2017.02.06-ával megint egy kezdő orvosi igazolása van, aztán megint semmi. Majd elköltözött vidékre, ahol elment a háziorvoshoz, onnan szintén van egy kezdő orvosi igazolása 2017.02.27-től, innentől kezdve nagy könyörgések árán küldi a táppénzes papírokat, amit továbbítok az OEP-nek. Tértivevényes ajánlott levélben kértem tőle, hogy a hiányzó iratokat küldje el nekünk a betegszabadság és táppénz igényléséhez, ezt a mai napig nem kaptuk meg. Én jóhiszeműen jártam el, mivel még februárban, mikor a januári számfejtést csináltam, gondoltam, hogy fogja hozni a papírokat. Mivel ez nem történt meg, és nagyon úgy tűnik, hogy már nem is fogom megkapni tőle az igazolásokat, szeretném helyesen megcsinálni a számfejtést, önellenőrizni az érintett hónapokat. Kérdésem a következő: azokra a napokra, amelyekre írásbeli kérésre sem pótolta a betegszabadsághoz, illetve a táppénzhez szükséges iratokat, számolhatok-e igazolatlan távolléttel, vagy hogyan számfejtsem ezeket a napokat? Válaszukat előre is nagyon köszönöm. Üdvözlettel: Szilvia

Ne felejtse el bejelenteni ingyenesen szerzett tagi részesedését! Cikk

Június 30-áig be kell jelenteni az illetékes állami adó- és vámhatósághoz, ha valaki ingyenesen szerzett tagi részesedést – hívta fel a figyelmet újfent a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

Szülési szabadság/és/vagy csed Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem a segítségét. A munka törvénykönyve 127. § alapján szülési szabadság illeti meg a várandós anyukát. Erre a 24 hétre ki folyósítja az összeget, az átlagkereset hány százaléka jár erre az időszakra? Mi a különbség a csed és a szülési szabadság között? Kifizető, illetve az összegszerűség tekintetében? A szülési szabadság címén kapott összeg összevonandó jövedelem? Erről a munkáltató adja az igazolást? Szülési szabadság idejére jár a cafeteria? A csed folyósításáról az OEP intézkedik, és adja ki az igazolást? Az OEP-től kell igényelni? Ez a 24 hét (szülési szabadság, csed) csak a nevükben tér el, és nem is kétféle ellátásról van szó, amely ugyanannyi időre jár? Köszönöm válaszát

Kazah előadóművész Kérdés

Tisztelt Szakértő! Feltennék újra egy előző kérdést, amelyet pontosítanék. Számfejtek egy operának, és az operafesztiválra jön egy kazah előadóművész. Pár napot fog itt tölteni, megbízási szerződéssel. Véleményem szerint adómentességet élvez az itt megszerzett tevékenységéért a magyar-kazah egyezmény (1999. évi XIV. törvény 17. cikk 3. bekezdése) értelmében, mert a tevékenységét egyik vagy másik állam közpénzeiből támogatják, illetve a tevékenység kifejtésére a szerződő államok között kulturális egyezmény vagy megállapodás keretein belül kerül sor. Az operafesztivál csak annak felel meg, hogy közpénzből támogatja a kazah előadóművész tevékenységét, ez elég az adómentességhez, vagy a másik két feltétel valamelyikének is meg kell felelniük?Ha adómentességet élvez, milyen igazolásokkal kell ezt alátámasztani? Illetve – mivel a megbízási díja nagyösszegű lesz – keletkezik-e járulékfizetési kötelezettsége? Válaszát előre is köszönöm.

Ezekre a papírmunkákra kell figyelni a támogatásban részesülő adózónak Cikk

Igazolás a támogató részére, szerződés kötése a támogatóval, arányok és határidők betartása: egyebek között ilyen feladatokra is figyelnie kell a támogatásban részesülő adózónak.

Igazolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaság ügyvezető tagja munkaviszonyban látja el a tevékenységet. Tagi jogviszonyra szeretné változtatni. Milyen igazolásokat kell kiállítani a jogviszonyváltozáskor? Köszönettel.

Adómentes lakáscélú munkáltatói támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk szeretne adómentes lakáscélú munkáltatói támogatást adni egyik munkavállalójának, aki történetesen a tulajdonos lánya. A cég építőanyag-kereskedelemmel foglalkozik. Kérdésünk az lenne, hogy a folyósított támogatás felhasználásának igazolására elfogadható-e a cégünk által kibocsátott számla? (Sajnos az általunk megkérdezett bank nem tudott erre választ adni.) Továbbá információt szeretnénk kérni azzal kapcsolatban, hogy a számla befogadását nem befolyásolja-e az egyenesági rokoni kapcsolat. Az állami támogatásoknál olvastunk ilyen kitételről. Válaszát előre is köszönjük! Tisztelettel: Tné Á. Zs.

Végelszámolás menete Kérdés

Kedves Szakértő! Egy kft. 2017.04.11-ei dátummal a végelszámolásáról döntött. A végelszámolás kezdő időpontjával beadtuk a 08, a 65, a 71 és a 01 bevallásokat. A kft. évek óta nem működik, se bevétel, se költség nincs, eszköz-forrás nulla értékű. A lehető legrövidebb idő alatt szeretnénk, ha befejeződne az eljárás, ehhez kérnénk segítséget. Mi a további teendőnk, mikor kell mérlegbeszámolót beküldeni és kinek, a cégnek, vagy az ügyvédnek? Milyen bevallásokat kell még beadni, mely hatóságokhoz kell menni igazolást kérni, és azokat hova, mikor kell benyújtani? Gondolunk itt a NAV-ra, önkormányzatra, nyugdíjigazgatóságra. Amennyiben lehet, várjuk részletes válaszukat ezzel kapcsolatban. Köszönjük a segítséget.

Szolgáltatásnyújtás harmadik országba Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magyarországi bt. sportszolgáltatást nyújtana harmadik országba. A szolgáltatásnyújtás teljesítésének helye külföld lenne. A számlát áfa felszámítása nélkül kell kiállítanunk? Milyen igazolást szükséges beszerezni a külföldi partnertől ez esetben? Várom szíves válaszukat! Köszönettel

Bor szállítása, értékesítése Németországba Kérdés

Tisztelt Szakértő! Leendő ügyfelem Magyarországon csendes bort vásárolna és szállítana ki Németországba, és ott vendéglátó egységeknek értékesítené. Ehhez Magyarországon egy bt.-t kíván létrehozni. Kérdésem: a csendes bor forgalmazása milyen engedélyek, feltételek birtokában lehetséges? Az export, illetve a jövedéki termék miatt milyen plusz nyilvántartások és jelentések szükségesek? Ha kis mennyiségben szállítják (például 500 liter alatt) személygépkocsival, akkor is kell ekáerszámot kérni? A külföldi partnertől (vagy partnerről a német hatóság részéről) kell-e igazolás, hogy a jövedéki adót megfizette? Milyen külföldi jogszabállyal illene tisztában lenni, ami e tevékenységet még a magyar jogon kívül szabályozza? Kérem szíves válaszukat a teljes folyamatot illetően, annak érdekében, hogy jogszerűen lehessen egy kezdőnek is csinálni e különös, érdekes tevékenységet. Köszönettel.

Nyugdíj – elveszett papírok Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném szíves segítségét: cégünk jelenleg kft.-ként működik 1997-től. Előtte 1991-től egyéni vállalkozás, majd egyéni cég volt, amelyből alakult a kft. Egyik alkalmazottunk szeretne jövőre nyugdíjba menni (nők kedvezményes 40 éves), ezért kérvényezte a szolgálati, illetve jogosultsági idejének kiszámítását. A munkavállaló 1993-tól a mai napig megszakítás nélkül cégünknél dolgozik. Sajnos a nyugdíjigazgatóság által küldött kimutatásban pár hónap hiányzik 1993 és 1994 években. A gond az, hogy sajnos sem a cégnek, sem a munkavállalónak nincsenek meg arra az időszakra az eredeti igazoló okiratai. Volt már másik kolléga is, aki elment nyugdíjba, nála semmiféle gond nem volt ezekkel az időszakokkal. Tudjuk, hogy meg kellett volna őrizni a papírokat, de a sok költözés során eltűntek, nem találjuk az egyéni vállalkozással kapcsolatos iratokat. Milyen megoldás lehetséges ilyen esetben, hogy ne vesszenek el a munkavállaló hónapjai? Hogyan igazolhatja a cég tulajdonosa, hogy tényleg megszakítás nélkül nála dolgozott munkaviszonyban a munkavállaló? Esetleg lehet valahonnan másolatot kérni a régi bevallásokról? Előre is köszönöm a válaszukat.

Visszavásárolt saját üzletrész ingyenes átadása Kérdés

Tisztelt Szakértők! Magyar kft. a visszavásárolt saját üzletrészt ingyenesen átadta osztrák illetőségű magánszemély tulajdonosnak. Az osztrák magánszemély osztrák adóhatósági illetőségigazolást adott a kft.-nek, amely alapján közteher nem került Magyarországon elszámolásra. Kérdés: kell-e a magyar kft.-nek az ügyletről bármiféle adatot, információt szolgáltatni a magyar adóhatóságnak, és ha igen, milyen nyomtatványon?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 December
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink