396 találat a(z) igazolás cimkére
Munkaszerződés visszamenőleges módosítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nagyon furcsa esettel találkoztam mint könyvelő. Egy alapítvány támogatott projektekhez alkalmaz munkaviszonyos dolgozókat, illetve nem számlaképes, önálló tevékenységet végző megbízási díjasokat. A támogató az adott projekt elszámolásban nem fogadta el a 2018. évben ténylegesen kifizetett személyi jellegű juttatásokat abban a mértékben, ahogy a dolgozónak kifizetésre került. Most, 2019-ben a munkáltató/kifizető előző évre visszamenőleg módosítaná, csökkentené a munkaszerződésekben szereplő bért, illetve a munkaviszonyt megbízási szerződéssé kívánja alakítani. Jogilag is aggályosnak tartom a tervezett módosításokat. A 2018. évről kiadtuk a jövedelem igazolásokat, a magánszemélyek adóbevallást nyújtottak be, A havi járulékbevallásokat elküldtük, az alapítvány éves beszámolóját is elküldtük. Mindenképpen lezárt évről beszélünk! Törvényesen meg lehet csinálni a tervezett munkaszerződés-módosításokat? Ez alapján lehet utólag csökkenteni a felvett bért? Új igazolásokat kiadni? Újra zárni az évet a számvitelben? Sok kérdésem van, tudom. Kérem szíves válaszát! Köszönettel: Kungl Mária
Szükséges dokumentumok a tao-alap megállapításához Cikk
Cikkünkben sorra vesszük azokat az igazolásokat, nyilatkozatokat, dokumentumokat, amelyekkel rendelkeznie kell az adózónak a társasági adó bevallásakor.
Termékexport: a magyar áfatörvény is ellentétes az EU Bíróságának döntésével Cikk
Az Európai Unió Bírósága ítéletében megerősítette, hogy exportértékesítés esetén az adómentességnek nem feltétele a kiviteli vámeljárás lefolytatása – hívta fel a figyelmet a BDO Legal Jókay Ügyvédi Iroda.
Diplomás gyed apának Kérdés
Udvözlöm! Angliâból hazaköltöztem a 6 hónapos kisgyerekemmel, és apaként gyed kérelmet adtam be, mivel a feleségem külföldi (EU-s) âllampolgár, így ő nem igényelhet semmit. A kérelem sajnos megakadt, mivel Magyarországon jelenleg mâsodâllâsom van csak, illetve külföldi munkavâllalâsból szârmazó jövedelmem. E104 formanyomtatvânyt kértek, amit Anglia magânszemélynek nem adhat ki, csak a magyarországi hivatal igényelheti, amit sajnos ők nem hajlandók megtenni, tőlem kérik. Szóval a kérdésem, hogy ezek alapjân hogyan kaphatok gyedet (diplomás gyedet). Köszönöm a vâlaszât.
Sportegyesület Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2018. évben alapított/nyilántartásaba vett sportegyesület milyen igazolást kell, hogy kiállítson támogatói részére? (A támogatás a támogató taoalapját hogyan befolyásolja +/-?) Válaszát előre is köszönöm: grafo
Családi gazdaság tagjának személygépkocsi-használata Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Szeretném megtudni, hogy a családi gazdaságban személyesen közreműködő tagot is megilleti-e a személygépkocsi használata esetén a havi 500 km futásteljesítmény utáni, igazolás nélküli költségelszámolási lehetőség? Válaszát várom, és előre is köszönöm! Tisztelettel: M. I.
Nem kér igazolásokat a NAV az szja-bevallási tervezethez Cikk
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) külön kérés nélkül készíti el több mint 5 millió ember személyijövedelemadó-bevallási tervezetét idén, a folyamat automatikus, nem kell a kedvezményekre jogosító igazolásokat beküldeni az adóhivatalhoz, és nem kell kérni a hivatalt a bevallás tervezetének elkészítésére sem – közölte a NAV.
Endrometriózis és inzulinos cukorbetegek adókedvezménye Kérdés
Segítséget szeretnék kérni az alábbi adókedvezményekre vonatkozólag. I.) Lányom 2015-ben lett endrometriózisos beteg külföldön, ahol megoperálták. 2016. szeptemberben hazaköltözött és munkába is állt. 2017-ben kiújult a betegsége, és újra megműtötték. Külön levélben kell igazolni és kérni 2016. szeptembertől az adókedvezményt? Elegendő-e a műtétekről az igazolás? Mi a teendő? II.) Inzulinos cukorbeteg vagyok 20 éve. A cukorgondozóban azt mondták, hogy nem jár adókedvezmény-igazolás, mert nincs szövődményem. Igaz ez? Válaszukat köszönöm szépen.
Külföldön élő munkavállaló részmunkaidőben történő foglalkoztatása Kérdés
Egy munkavállalóm Németországban vállalt főállású munkaviszonyt, ott lakik és ott adózik. Szeretném távmunkában foglalkoztatni, heti 8 órában, mellékállású munkaszerződéssel, a munkáltatója hozzájárulásával. Milyen igazolást kell kérnem tőle, hogy az általam fizett bérének járulékait ne kelljen Magyarországon fizetnem?
Szja: megtakarítások, személyi kedvezmények igazolásai Cikk
A kifizetők és munkáltatók által kiállított, a bevallás kitöltéséhez nélkülözhetetlen összesített igazolást 2019. január 31-éig, az egyéb igazolásokat legkésőbb 2019. február 15-éig kell(ett) megkapniuk a magánszemélyeknek.
Adóssággal terhelt ajándék – illetékkötelezettségről határozott a Kúria Cikk
A Kúria sajtótitkársága tájékoztatót közölt a Kúria Kfv.V.35.249/2018/9. számú ügyben hozott ítéletéről. Előzmény: az elsőfokú bíróság közigazgatási perben az ajándékozás útján vagyont szerző felperes terhére ajándékozási illetékfizetésről rendelkező határozatok jogszerűségéről döntött.
Biztosítási díj 2019 Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2017-ben egy kft. munkavállalói részére kötött „whole life” életbiztosítást. 2017-ben a havi díj adómentes volt, 2018-ban egyes meghatározott juttatásként adózott. 2019-ben pedig mint bérjövedelem fog adózni. A társaság úgy döntött, hogy "bruttósítja" a biztosítási díjat, és az adók levonása utáni nettó díjat fizeti ki a biztosítónak. Hova kell ezt a kft.-nek könyvelnie? Milyen igazolást kell erről a magánszemély felé kiállítania? Köszönettel: Mónika
Foglalkoztatói igazolás csedhez, gyedhez Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft.-nk egyik alkalmazottja, nálunk mellékfoglalkozásban, napi 4 órás munkaidőben dolgozik (dolgozott). Van (volt) főállása is, jelenleg gyesen van, ami 2019. 03.10-ig tart. De még február hónapban újra szülni fog. Kérdésem: ebben az esetben nekünk kell-e foglalkoztatói igazolást kiállítanunk a csed és a gyed igényléséhez, vagy elég, ha ezt csak a főállású munkahelyének munkáltatója teszi meg? Ha nekünk is kell, akkor mi lesz az irányadó időszak, és ez esetben mi lesz az igazolandó jövedelem? Esetleg a jelenleg érvényes minimálbér (bérminimum) arányos része? Köszönettel.
Még mindig a repiről Kérdés
Tisztelt Szakértő! Korábbi kérdés-válaszokat és vonatkozó cikkeket átnézve, az már világos, hogy a repikiadások általában egyes meghatározott juttatásnak minősülnek, ennek megfelelően kell adózni utánuk a hatályos törvények szerint, és könyvelni az egyéb személyi jellegű ráfordítások közé kell ezeket. Jól tudom? Egy-kétszemélyes kisvállalkozásoknál a repikiadás alapesete, hogy üzleti partnereiket látják vendégül (például étteremben), ajándékot vesznek nekik, esetleg a szállásköltségüket is kifizetik. Egyébként az ajándék bármi lehet? Az elszámolás alapbizonylata nyilván a partnert fogadó cég nevére kiállított éttermi, szállodai, illetve bolti számla. De hogyan lehet (kell) bizonyítani azt, hogy nem a családját vitte ebédelni, kirándulni az ügyvezető, és nem a feleségének vett ajándékot? Köszönettel.
Társasházi közös költséget a bérlő társaság fizeti Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. magánszemélytől társasházi lakást bérel. Megállapodás alapján a kft. fizeti a közös költséget, a bérleti díjon felül. A bérleti díjról számlát állít ki a bérbeadó, amelyből a kft. mint kifizető levonja az szja-t 10%-os költséghányadra vonatkozó nyilatkozat figyelembe vételével. A bérbadó helyett megfizetett közös költség a bérbeadó bevétele? Erről hogyan kell igazolást kiadni? A közös költség miatt is kellett volna szja-t levonni, kifizetőként megfizetni? Hogyan kell igazolást kiadni a bérleti díjról és a közös költségről? Köszönettel: Varga Zsuzsa