101 találat a(z) foglaló cimkére

A foglaló helyes alkalmazása Kérdés

Tisztelt Szakértő, a kérdésem a következő: Adott egy autókereskedelmi kft., ahol új és használt gépkocsik értékesítésével, valamint szervizelésével is foglalkoznak. Ha az ügyfél vásárolni szeretne egy autót, bejön, leadja a speciális igényeit (szín, kárpit stb.) és megrendeli az autót, mi ilyenkor foglalót kérünk tőle. Amikor (tegyük fel 2 hónap múlva) megérkezik az autó, visszafizetjük neki a foglalót és a vételár kiszámlázásra kerül. Ezzel mi jól járunk el vagy előlegként kellene, hogy kezeljük a vevő által fizetett összeget? A mi részünkről ez nem mindegy, hisz a foglaló számunkra úgymond biztosítékot jelent, hisz ha a vevő elállna a vételtől, akkor a foglalót elbukja, viszont ha előleget ad, azt kötelesek lennénk visszafizetni számára (ezáltal bukva az üzleten). Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: Blaskó Nikolett

Adásvételi előszerződés felbontása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk 16 lakásos társasházat épít. A beruházás majdnem készen van, használatbavételi engedély még nincs. A vevőkkel előszerződést kötöttünk. Jelenleg néhány szerződést fel kell bontanunk. A vevővel úgy állapodtunk meg, hogy visszakapja a foglalót, plusz további, a foglalóval megegyező összeget, illetve a vevő már a saját költségén fizetett villanyszerelési munkálatokra, illetve padlófűtésre, amit szintén meg kell térítenünk. Az a kérdésem, hogy mely tételek után kell áfát számolni, illetve a költségtérítés és a foglalón túl visszafizetett összegek könyvelési tételei hogyan alakulnak? Válaszát előre is köszönöm.

Befejezetlen házépítés számvitele II. Kérdés

Tisztelt Kneitner Lea! Korábban már kérdeztem, hogy építőipari cégünk 2018-ban néhány készülő házra adásvételi szerződést kötött. Előző kérdésemből kimaradt, hogy amennyiben a vevők foglalót és vételár előleget fizettek tavalyi évben (és nem vételárrészletet), akkor az is már árbevételt képez, vagy a vételár előleg és a foglaló nem számít árbevételnek tavalyi évben? Tisztelettel.

Ingatlanértékesítés számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Köszönettel vettem válaszát az alábbi linken feltett kérdésünkre, egyúttal szeretnék ugyanehhez a témához pontosító kérdést feltenni: https://adozona.hu/kerdesek/2019_2_19_Ingatlan_adasvetel_szamlazasa_nuj Az ingatlan adásvételi szerződése 2019. január 23-án kelt, összesen 23 000 000 Ft értékben, az alábbi fizetési ütemezéssel: – foglaló fizetése az adásvételi szerződés napján készpénzben 500 000 Ft, – a foglaló második részlete: 2019. 01. 25-én 1 800 000 Ft, banki utalással. A vételár fennmaradó részének kiegyenlítése két részletben: 2019. 03. 25-ig 5 700 000 Ft, 2019. 03. 31-ig 15 000 000 Ft. Az adásvételi szerződés szerint a birtokbaadás a teljes vételár kiegyenlítésével egyidőben történik. A foglaló készpénzben befizetett részéről (500 000 Ft) pénztárbevételi bizonylatot állítottunk ki, a második, banki utalással teljesített összegről csak a bankkivonat az egyedüli bizonylat. Abban kérnénk a segítségét, hogy mindezt hogyan tudjuk helyesen kiszámlázni annak tükrében, hogy januári teljesítésű számlát a rendszerünk már nem enged kiállítani. Kérjük segítségét minden egyes tranzakció helyes számlázásához: foglaló 1., foglaló 2., előleg, utolsó vételárrész. Válaszát előre is köszönjük!

Ingatlanfoglaló készpénzben Kérdés

A ma megjelent készpénzfizetés-korlátozásról szóló cikk alapján kérdezem: ha cégként cégtől ingatlant vásárolok vállalkozási céllal, és a foglalót az eladó készpénzben kéri, akkor azt sem fizethetem készpénzben? Eléggé elterjedt a készpénzben való foglalózás. Nincs erre valamilyen külön szabályozás/kivétel?

Ingatlan adásvétel számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk értékesíti egyik ingatlanát. Az értékesítés az áfa-regisztrációnk alapján adómentes. Az ingatlanra februárban foglaló befizetése történik, márciusban két részletben fizetnek még előleget és végül a maradék vételár kiegyenlítése. A kérdésünk az lenne, hogy mindezt hogyan tudjuk szabályszerűen számlázni? Hogyan készüljön (készüljenek el) a számla (számlák)? Köszönjük válaszát!

Befejezetlen házépítés számvitele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi ügyben szeretném a segítségét kérni. Építőipari cégünk házakat épít eladásra. Az építkezés 2018-ban kezdődött, néhány házra adásvételi szerződést kötöttünk. A szerződés szerint a vevők foglalót és vételárrészleteket fizetnek a szerződésben meghatározott ütemezés szerint. Az átadás, birtokbaadás 2019. évben fog megtörténni. A telkek cégünk tulajdonában vannak, a házakat alvállalkozó építi. Kérdésem, hogy az árbevétel mikor keletkezik? Az átadáskor, azaz az idei évben, vagy már a vételárrészletek is bevételt képeznek és esetleg ezzel szemben az arányos ráfordítást el kellene számolnunk? Tisztelettel.

Foglaló – számlázás Kérdés

Van egy cukrász, aki jelenleg alanyi mentes, de valószínűleg december elején belép az áfakörbe, mert eléri a 8 millió forintos árbevételt. Már most kap foglalót a 2019. évi esküvői torták elkészítésére. 1.) Foglaló átvételekor kell-e számlát kiállítani, amikor a pénz megérkezik? 2.) A kapott foglaló az nem árbevétel, hanem valami egyéb bevétel... De az áfa szempontjából figyelembe kell venni a 8 milliós határnál? 3.) Jövőre már áfakörös lesz az illető. Hogyan történik a torta számlázása? Foglalóról külön mínuszos számla kerül kiállításra? Milyen áfa lesz rajta? Kérem, segítsen abban, hogyan történik helyesen a foglaló bizonylatolása, különös tekintettel az áfa kérdését szem előtt tartva.

Előleg vagy foglaló? Nem mindegy Cikk

Számtalan esetben fordul elő, hogy a szerződni kívánó felek nem tudnak különbséget tenni a foglaló és az előleg között, vagy éppen szinonim fogalmaknak tekintik őket, ami akár súlyos károkat is okozhat nekik bizonyos helyzetekben.

Ingatlanértékesítés részletfizetéssel Kérdés

Tisztelt Adótanácsadó! Cégünk egy kétszintes, egylakásos lakóházat értékesít. Az ingatlan még még épül, az adásvételi szerződésben a következők lettek meghatározva: 1.) Magánszemély vevő az adásvételi szerződés aláírásával egyidejűleg x millió forintot foglalóként fizet meg az eladó részére. 2.) A vevő vételárelőleget fog fizetni részletekben a teljes ház megépítéséig (használatba vételéig), az ingatlanátadásra 2018. december végén kerül sor. Kérdésem, hogy a számlákat a szerződésben meghatározott foglaló átadásakor és a vételárelőlegek átutalásakor kell-e kiállítani az utalás teljesítési időpontjával? Továbbá a teljes vételár tartalmazza a garázs árát is (a garázs a ház része, és egy helyrajzi számon van), ami 27 százalék áfás, a vevő részteljesítésekben utal, így a garázs vételárát mikor kell érvényesítenem? Köszönettel.

Céges személygépkocsi áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. személygépkocsit vásárol nyílt végű lízinggel. Mi után lehet áfát levonni, és ennek mik a feltételei? A foglaló, illetve a teljes vételár áfája levonható? Illetve ha azt levonjuk, akkor mi van a lízingtörlesztés áfájával? Köszönettel

Elszámolásra kiadott előleg maximuma Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás ingatlanok vásárlására készül magánszemélyektől. Főleg készpénzes vevőket keresnek ezekre az ingatlanokra, így a foglalók kifizetéséhez nagyobb összegű elszámolási előleget kellene kiadnunk az ügyvezető részére. Kérdésünk, hogy maximum mennyi előleg adható ki elszámolásra, illetve mennyi idő alatt kell elszámolni vele a dolgozónak? Ha jól emlékszünk, 15 nap a határidő. Köszönettel: Szabóné Sós Ildikó

Foglaló számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Üdülési, egyéb átmeneti szálláshely-szolgáltatással foglalkozó, alanyi mentes, katás egyéni vállalkozó a megrendeléskor foglalót kér (30%), amit a bankszámlájára utalnak. Erről számlát, bizonylatot nem állít ki, csak levélben visszaigazolja a foglalás tényét és a foglaló átvételét. A szálláshely elfoglalásakor kéri a maradék 70 százalékt, és számlázza le a teljes bérleti díjat. Helyes ez a gyakorlat, vagy a foglaló átvételéről is kell számlát kiállítani? Köszönöm válaszát.

Kaució adózása ingatlaneladás meghiúsulása esetén Cikk

Ingatlaneladás meghiúsulása miatt az előre kapott kauciót, foglalót le kell-e adózni 15 százalékos szja-val? Ha igen, akkor kinek kell az adót befizetni a NAV felé?

Nyílt végű lízing – autóvásárlás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. nyílt végű pénzügyi lízing keretében szerez be új személygépkocsit, várhatóan márciusban gyártják le. Januárban az ügyfél fizetett 500 ezer forintot az autókereskedő számlája alapján, melyen szerepel a kocsi típusa, valamint a "foglaló új gépkocsira" megnevezés. Kérdésünk, hogy áfa levonható-e ebben az esetben ? Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink