101 találat a(z) foglaló cimkére

Foglaló adózása Kérdés

Egy magánszemély szerette volna eladni üzletrészét 300 millió forintért. Ki is fizettek a részére 45 millió forint foglalót. Az ügylet azonban meghiúsult, mert a fennmaradó összeget nem tudták idejében kifizetni. Hogy adózik ez a magánszemélynél? Az szja törvény 1. melléklete 6.C pontja alkalmazható-e rá? Előre is köszönöm

Foglaló áfája Kérdés

Tisztelt szakértő! Társaságunk szerződést kötött az általa épített egyik lakás adásvételére. A szerződés keretében a vevő az első két részletet kifizette, amiből egy rész foglalónak minősült. A részletek esedékességekor a számlákat is kibocsátottuk, a még akkor hatályos 27 százalékos áfával. A több évi jogvitát követően a szerződés felbontásra került és a felek elszámoltak egymással. A szerződés és a megállapodás szerint is a foglaló összege a szerződés vevő hibájából történt meghiúsulása miatt társaságunknál marad. Mivel a szerződés nem jött létre, ezért jóváíró számlákat bocsátottunk ki az eredeti befizetett összegekről, az eredeti 27 százalékos áfával. A foglalóról viszont nem állítanánk ki számlát, mivel álláspontunk szerint az áfa hatálya alá nem tartozik, mivel az áfatörvény szerinti teljesítés nem történt. Jól gondoljuk-e hogy a foglaló összege áfamentes? Ha mégsem lenne áfamentes, akkor milyen áfakulcs terheli? Az eredeti 27 százalékos, vagy a szerződés bontáskor érvényes 5 százalékos? Válaszát köszönöm.

Foglaló adókötelezettsége Kérdés

Magánszemélyként lakásértékesítés tárgyában adásvételi szerződést kötöttem egy vevővel, aki 1 500 000 Ft-ot foglaló jogcímen 2016. decemberében fizetett részemre. Az adásvétel a vevő hibájából meghiúsult, a foglaló nálam maradt. Kell-e adót fizetnem?

Előleg/foglaló áfája használt ingatlan esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Régi ingatlan értékesítése esetén, ha az eladó adókötelezettséget választott, és fennállnak a fordított adózás feltételei, kell-e az eladónak az előlegről/foglalóról számlát kiállítani, illetve kell-e szerepeltetni a bevallásban a vevőnek a fizetendő és a levonható áfát, vagy csak a végszámla az adózási pont? Köszönettel: Horváth Ildikó

Adóalap-növelő tétel-e a visszafizetett foglaló? Kérdés

Tisztelt szakértő úr/hölgy! Ügyfelem egy ingatlanát értékesíteni akarta, kapott foglalót, de aztán visszalépett, így a kapott foglalót is, és plusz még egyszer ennyit ki kell fizetnie... A kérdésem az, hogy az általa megfizetett foglaló adónövelő tétel-e? Élelmiszer-kiskereskedelemmel foglalkozik, tehát nem ingatlanos. Köszönöm előre is a válaszát!

Tenyésztőtől kutyafelvásárlás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Belföldi cég magánszemélyektől tenyésztett kutyákat vásárol, és később értékesíti őket. A felvásárlások bizonylatolásában kérném segítségét. Az első kérdés, hogy FELVÁSÁRLÁSI jegyet vagy VÉTELI JEGYET kell ezekben az esetekben kitölteni? Második kérdés a fizetés ütemezésére vonatkozik. A tenyésztő foglalót kér a kutyára, mely az első fizetési részletnek számít (20%). Utána a kutya átadásakor további 70% százalékot fizet a vevő. A fennmaradó 10%-ot a törzskönyv átadásakor kell kiegyenlíteni (visszatartás). Helyes-e, ha a felvásárlási jegyen a kutya teljes vételára szerepel, levonásra kerül a foglaló összege és a visszatartott összeg (törzskönyvre) szintén megjegyzésre kerül. A foglalóról és a törzskönyv átadásáról már így csak egy elismervény kerül kiállításra. Válaszát előre is köszönöm!

Ingatlan eladása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlan adásvétellel foglalkozó kft.-ről volna szó. A cég adásvételi szerződéssel magánszemélyektől vásárol ingatlant, majd ezeket felújítás után magánszemélyeknek értékesíti. Az eladáskor a szerződéskötéssel egyidejűleg a vevő foglalót fizet, majd a a későbbiekben általában több vételár-részletet. A birtokba adás a teljes összeg kifizetése után történik. A kérdésünk arra vonatkozna, hogy mikor minősül teljesítettnek az ügylet, illetve arra, hogy hogyan kell számlázni? A foglaló és a részletek előlegnek minősülnek-e, ezekhez előleg számlákat kell-e kiállítani vagy kiállítható egy darab számla az értékesítéskor, melyen a teljesítés ideje megegyezik az utolsó részlet fizetési határidejével? Szíves válaszát köszönjük!

Ingatlanvásárlás tulajdonjog-fenntartással Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. 2015-ben ingatlant vásárolt, melyre 6 millió forintot foglalóként kifizetett. A hátralévő vételárat részletekben, 5 év alatt fizeti ki. A tulajdonjogot az utolsó részlet kifizetése után szerzi meg. Helyesen jár-e el a cég, ha a megfizetett foglalót a 2015. évi mérlegben tárgyi eszközként mutatja ki (mint beruházásra adott előleget)? Hogyan kell számvitelileg elszámolni a részletekben történő fizetést? Az eladó cég havonta ad számlát a részletekről, "vételárrészlet" megjelöléssel. Köszönöm!

Előleg vagy foglaló? Kérdés

Cégünk ezidáig a nagyobb megrendelésekre előleget kért, amit az áru beérkeztekor a végszámlából levont. Szeretnénk előleg helyett foglalót számlázni, mert előfordul, hogy a vevő visszalép, és ilyenkor az áru a nyakunkon marad. A foglalót nem kell visszafizetnünk. Állíthatunk ki foglalóról számlát? Amikor az árut elviszik, akkor a végszámlán negatív sorban kell szerepelnie, vagy külön számlán kell "visszavonni"?

Foglaló, kötbér, óvadék, garancia: áfás vagy nem? Cikk

Foglaló, kötbér, óvadék, garancia és egyéb biztosíték: hogyan kezelendő a forgalmi adózás szempontjából? Összefoglaltuk.

Foglaló vagy előleg Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy (nem lakó-)ingatlannal rendelkező, áfás tevékenységet végző vállalkozás az ingalant értékesíteni kívánja és foglalót fogad el a vevőtől, akkor a számlát áfa nélkül kell kiállítania? Tekintettel arra, hogy a foglaló a Ptk. megítélése szerint nem előleg. A vállalkozás nem választotta az áfatörvény 86. § j) pontja szerinti áfakötelessé tételt ingatlan értékesítés esetében. Ha előlegben állapodnak meg a felek, akkor az előleg áfás vagy nem, osztja a mentes ingatlan értékesítésre vonatkozó szabályokat vagy nem? Ha pénzeszköz átvétele készpénzben történik, akkor a készpénzfizetési korlát vonatkozik a szóban forgó ügyletre is? Válaszukat előre is köszönöm.

Lakás: előleg, foglaló visszafizetése esetén az áfa mértéke Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2013. évben új lakás építésére kötött szerződést a felek közös megegyezéssel 2016. évben felbontják. A 2015 év végéig megfizetett előleg és foglaló összegeit a megbízott visszautalja a megbízó részére. Kérdésem: a benne foglalt áfaösszegek elszámolása (a helyesbítő, vagy stornó számlában) szintén 27 százalékos mértékűek-e, mint a megfizetéskor voltak? Köszönöm segítő válaszát.

Foglaló, mint jövedelem Kérdés

Cégünk ingatlanvétel kapcsán magánszemélynek foglalót adott, majd elállt később a szerződéstől. A magánszemélynél maradt foglaló. Véleményünk szerint ez az ő egyéb jövedelme, ami után neki kell adózni és ehót is fizetni. Szja = foglaló x 78 százalék x 16 százalék és foglaló x 78 százalék x 27 százalék. Jól gondoljuk? Kell ezt nekünk a 08-ason szerepeltetni? Szerintünk nem, mert nem kifizetői minőségben adtuk a foglalót (adásvétel kapcsán), így az csak később vált nála jövedelemmé, és így nincs adóelőleg-megállapítási kötelezettségünk. Válaszukat előre is köszönjük!

Lakóingatlan-értékesítés áfa Kérdés

2015. decemberben egy magánszemély a vételár 10 százalékával lefoglalt belföldi kft.-től "fűtéskész", használatbavételi engedéllyel rendelkező (a kiadás dátuma: 2015. 11. 06.), 50 négyzetméteres társasházi lakást. A lakás értékesítése 2016 januárjában esedékes. Az eladó 2016. januári dátummal állítja ki a számlát a vételárról. A befejező munkákat részben saját erőből, részben pedig más építőipari kivitelező megbízásával szeretnék elvégeztetni. Kérdések: 1. Ebben az esetben a lakás teljes vételárát a kedvezményes 5 százalékos áfával kell leszámlázni, vagy a foglaló 27 százalékos, a fennmaradó rész pedig 5 százalékos áfával adózik? 2. A befejező munkákra igénybe vehető-e a csok szerinti adó-visszatérítési támogatás?

Ingatlanértékesítés jövedelme Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély 2015. 12. 23-án kelt adásvételi szerződés alapján ingatlant értékesít. 2015-ben a szerződés alapján 500 ezer forint foglalót kap, a vételár fennmaradó részét 2016-ban kapja meg, és ekkor történik meg a tulajdonjog-átruházás is. Kérdésem, hogy ebben az esetben a jövedelemszerzés időpontja a foglalótól függetlenül 2016 lesz-e, és így a teljes jövedelem után majd csak 2017. május 20-áig kell bevallást készíteni, és a 15 százalékos szja-t megfizetni? Segítségét előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink