554 találat a(z) előleg cimkére
Szerb számla befogadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyar cég bérel Szerbiában irodát, amiről készül bérleti díj számla és a szerb vállalkozás kiszámláz még a magyar cég felé egyéb üzletviteli tanácsadást is. A bérleti díj számla teljesítési helye Szerbia, és ezért áfa területi hatályán kívüli, ezért nem is tüntethető fel áfa? Az áfabevallásban szerepeltetnem kell? Az egyéb üzletviteli tanácsadás szolgáltatás teljesítési helye Magyarország? Áfamentes számlát állít ki a szerb cég, de a magyar válalkozás az áfabevallásban az áfát fizetendő és levonható adóként is bevallja? Hogyan változik mindez, ha 3 havi előleget utal a magyar cég a szerbnek számla alapján? Köszönettel
Helytelen osztalékdöntés Kérdés
Ügyfelem 2017 májusában jelezte a könyvelők felé, hogy vevője elutalta számára a közel féléve járó számlakövetelését. Így a mérlegkészítéskor a könyvelő értékvesztést nem számolt el, a taggyűlés az előző évben felvett osztalékelőleggel megegyező osztalékről döntött. Május 28-án kiderült, hogy a vevő mégsem fizetett, az értékvesztést gyorsan elszámolták a könyvelők, de nem javították a taggyűlési jegyzőkönyv szövegét az elfogadott osztalékkal. Most szembesültek azzal, hogy az osztalékdöntés túlzó volt, 650 ezer forinttal több, mint az osztalékfizetési korlát. A gond az, hogy már eleve a döntés is magasabb összegről szólt. Mit lehet ilyenkor tenni? Kérvényezzem az újra közzétételt, amiben kevesebb osztalékról dönt és fizettessem vissza az előleg egy bizonyos részét? Tudom, hogy ennek is van NAV kockázata, de kevesebb osztalékot könyvelhetek-e a közzététel ellenére? Mit javasolnak? Köszönöm, ha válaszolnak, üdvözlettel, CsK
Kisvállalkozói kedvezmény és épületberuházás előlege Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretnénk tudni, hogy az épületberuházásra adott előleg az előlegfizetés évére beszámítható-e kisvállalkozói kedvezménybe. Válaszukat előre is köszönöm.
Rehabilitációs hozzájárulás kiszámítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ehhez a témához kapcsolódóan kérdeznék:http://adozona.hu/kerdesek/2017_7_28_rehabilitacios_hozzajarulas_szami_cfq Nekünk 2017 novemberében volt megváltozott munkaképességű dolgozónk 11.07-11.23-ig, napi 6 órában. Negyedévi létszámadatok 31, 33, 32 fő. Fizetett előlegek 402 ezer, 402 ezer, 430 ezer forint. Fentiek alapján hogyan számolom ki az éves kötelezettséget, hogyan tudom figyelembe venni a megváltozott munkaképességű munkavállalót? Válaszát előre is köszönöm!
Szja-előleg levonása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném szíves véleményüket: Egy társas vállalkozás belföldi magánszemélytől bérel egy ingatlant, amely a vállalkozási tevékenység érdekében szükséges. A magánszemély nem járul ahhoz hozzá, hogy a társaság kifizetőként levonja a bérleti díjból az szja-előleget, erről nyilatkozatot is aláírt. Véleménye szerint a teljes bérleti díjat kéri kifizetni minden hónapban, mert ő majd az éves adóbevallásában kíván tételes költségelszámolással adót megállapítani, s azt közvetlenül az adóhatóság által rendszeresített számlaszámra megfizetni. Kérdésem, hogy a társaság jogszerűen eleget tehet-e a magánszemély kérésének? Ha a magánszemély mindenképpen ragaszkodik ahhoz, hogy az szja-előleg levonása ne történjék, egy esetleges adóellenőrzés során jár-e ez jogkövetkezménnyel, ha esetleg bírságolásra kerül sor az szja-előleg levonásának elmaradása miatt, az kit terhel? Amennyiben a NAV a társaság felelősségét állapítaná meg, áthárítható-e ez a magánszemélyre abban az esetben, ha kifejezetten felhívta a bérbeadó figyelmét arra, hogy kívánsága ellentétes az szja-törvényben előírt, kifizetőkre vonatkozó kötelezettségekkel, mely szerint a kifizető kötelessége a bérbeadásból származó szja-előleget megállapítani, levonni, s azt az adóhatóság felé az előírt határidőig továbbítani? Szíves válaszukat köszönöm. Tisztelettel: Győri Erika
Osztalék ehója Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. a 2016. évi éves beszámolót jóváhagyó közgyűlésén az adózott eredmény osztalékként történő kifizetéséről döntött a tagok részére. 2017 áprilisában az osztalék kifizetése megtörtént, a kifizetett összegekből minden tagtól 14 százalék ehót levont és befizetett a cég. Az egyik tag esetében azonban egy másik társaságnál fennálló munkaviszonyából származó jövedelme után a Tbj. alapján 2017-ben megfizetett természetbeni és pénzbeli egészségbiztosítási járulék összege elérte a 450 ezer forintot. A járulékfizetési felső határt meghaladóan megfizetett összeget hogyan igényelheti vissza? Válaszát előre is nagyon köszönöm.
Elszámolási előleg elszámolása Kérdés
Fuvarozással foglalkozó cég elszámolási előleget ad a munkavállalónak, euróban. A visszahozott bizonylatokból az derül ki, hogy az összeg egy részét átváltotta szerb dínárra, de nem pénzváltónál, hanem a helyszínen kapott vissza az euróból valamennyi dínárt, és kapta a bizonylatot dínárban az útdíjról. Kérdésem, hogy a kapott bizonylatok alapján kell könyvelni az útdíjat és az átváltott összeget? (Ellenőrzésképpen, ha MNB-árfolyammal számolnánk, akkor ahhoz képest jelentős eltérések adódnak, és ez érinti a társaság költségelszámolását.) Tehát el kell fogadni azt, amit a munkavállaló lead bizonylatként, és az alapján kell egy elméleti átváltással számolni? Kiss Anita
Kutyaiskola bizonylatolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem ÖVTJ 960909 kóddal kutyaiskolát kíván indítani. Utánaolvastam a szabályoknak, szeretném kérni, hogy erősítse meg, illetve helyesbítse állításaimat! – Tekintve, hogy az ellenérték 900 ezer forintnál nem magasabb, és a szolgáltatás igénybe vevője magánszemély, így kézi nyugtaadás alkalmazható. – Kedvezményes bérlet értékesítésekor a csökkentett értéket írja a számlára Arra vonatkozóan nem találtam választ, hogy ha többalkalmas bérletet vásárolnak, akkor az esetleg előlegnek minősülhet-e, hiszen a szolgáltatás teljesítésére a későbbiekben kerül sor. Köszönettel.
Tao-kalkuláció Kérdés
Tisztelt Címzett! Szeretnék érdeklődni, hogy a 2018. évi társasági adó előlegét mi alapján kell kalkulálni? Üdvözlettel
Végszámla kiállítása előleg levonása esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. átutalásos végszámlát állított ki a következő adatokkal: a termékértékesítés értékét áfa nélkül tüntette fel, majd levonta belőle az átutalt előleg áfa nélküli ellenértékét. A számlára ráírta, hogy 27 százalék áfakulcsot tartalmaz. A számla végösszege így nulla lett. Az áfa összegét a számla nem tartalmazza, csak a mértékét. Az a kérdésem, hogy így befogadhatom-e számlát? Válaszát köszönöm.
Előleg: áfa visszaigénylése későbbi időpontban Kérdés
Tisztelt Szakértők Könyvelőprogramunk nem alkalmas arra, hogy fizetett előleg esetén egy későbbi áfabevallási időszakban helyezzük az áfát levonásba, mint az előleg megfizetésének időpontja. Helyes ez így? A fizetett előleg áfáját csak az adott teljesítési időszakban lehet visszaigényelni?
Opciós díj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ingatlanforgalmazással foglalkozó társaságunk két saját tulajdonú építési telekre két különböző lehetséges majdani vevővel vételi jogot alapító szerződést kötött. Az 1. esetben az okiratot három évre kötötték. A szerződés alapján az opciós díj a vételi jog gyakorlása esetén a vételárba beleszámít, annak részét képezi. Amennyiben a vevő a kikötött határidőben nem él a vételi jogával, úgy az opciós díjat az eladó nem köteles visszafizetni, az az eladót illeti meg. Helyesen értelmezzük-e, hogy a megfizetett opciós díjról nem kell számlát kiállítani, majd ha a vételi jog határideje lejár, és az ingatlant megvásárolják, akkor kell majd az egész ügyletről számlát kiállítani? Amennyiben viszont társaságunkat illeti meg az opciós díj az ügylet meghiúsulása miatt, abban az esetben véglegesen átvett pénzeszközként kell elszámolni, számla kiállítása nélkül? A 2. esetben egy évre alapították a vételi jogot, a vételárba szintén beleszámít. Viszont ha a vétel nem valósul meg, úgy az opciós díjat az eladó köteles a vevőnek visszafizetni. Jól gondolom, hogy ebben az esetben az opciós díj előlegnek minősül, és áfás számlát kell kiállítani róla? Számvitelileg pedig mindkét esetben a kötelezettségek között kell nyilvántartani, csak az egyik hosszú lejáratú, a másik ügylet pedig vevőtől kapott előleg?
Átalányadózó egyéni vállalkozó munkaviszony mellett Kérdés
Egy orvos a 40 órás munkaviszonya mellett egyéni vállalkozó és az átalányadót választotta. Év közben nem vesz ki jövedelmet, kizárólag év végén a nyereséget. Az átalányköltség levonása után megmaradt jövedelméből a befizetett szja-előlegek figyelembe vételével megállapított szja mellett mit kell még fizetnie az szja-bevallással egyidőben, és azt hol kell bevallania?
Előre utalás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Két cég között (magyar és lengyel) előre utalás történt egy nyílászáró megvételére. A magyar cég utalta az előleget 2017 novemberében, de a termék csak 2018 februárjában lesz meg, előlegszámlát nem küld róla (csak 2018-ban lesz végszámla). Hova könyvelem a banki utalást, és mikor vallom be az áfát? Lényeg: semmi papírom nincs róla, csak egy banki utalás. Előre is köszönöm a válaszát.
Előleg/foglaló áfája használt ingatlanok esetében Kérdés
Dr. Kelemen László adószakértő jogász 2017.03.16-án válaszolt Horváth Ildikó kérdésére fenti kérdés ügyében, azonban a válaszból az nem derült ki, hogy az áfabevallásban a vevőnek és az eladónak kell-e szerepeltetni a bevallásban az előleget, foglalót? Várom szíves válaszát. Köszönettel: Szabó Kálmánné