554 találat a(z) előleg cimkére
Fizetendő adó megállapítása fordított adózás esetében Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2018.02.09-én 100 százalék előleget fizettünk belföldi szállítónknak, az előre kifizetett termék a fordított áfa hatálya alá tartozik. Havi áfabevallóként a februári bevallásban nem szerepeltettük, hiszen az előleg nem keletkeztet áfafizetési kötelezettséget. A terméket 2018.12.20-án szállították cégünkhöz, a számlát 2019.01.11-én kaptuk kézhez. Mivel 100 százalékban kifizettük az előleget, ezért további fizetési kötelezettségünk nem keletkezik. Kérdés: melyik havi áfabevallásban kell szerepeltetni a fizetendő és az előzetesen felszámított áfát? Válaszát előre is köszönöm.
Személygépkocsi áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk vásárolt (nyilt végű lizing keretében) december hónapban személygépkocsit. Előleget kért a kereskedő 2 részletben megrendeléskor (2018.03.20), amely 100 ezer forint felett volt, plusz december 10-én is. Később lestornózta az előleget egy számlában (de a két előleges számla két időszakos, illetve az egyik számla jelentés előtti a másik decemberi). A lízingcég kiállította a személygépkocsi.nettó értékét áfa nélkül. Állományba vettük a személygépkocsit. A kérdésem lenne ezzel kapcsolatosan, hogy az előlegekről készült számlák áfatartalmát az áfa M lapon kell-e jelenteni plusz-mínusszal? Mivel személygépkocsi, az áfát nem igényelte vissza a cég, mert volt magánhasználat is, és útnyilvántartást nem vezetett a cégvezető. Köszönöm gyors válaszukat a határidő rövidsége miatt.
2019-es szocho osztalékelőleg után Kérdés
Tisztelt Szakértő, Tisztelt Széles Imre! Köszönöm válaszát, előző kérdésemhez: https://adozona.hu/kerdesek/2019_1_8_2019_osztalek_szocialis_hozzajaru_jpx Ehhez kapcsolódóan még 2 kérdésem van: 1. Ha bruttó 200 000 forint havi fizetés mellett májusban 3 200 000 forint osztalékot veszek fel, akkor az osztalékfizetésnél pontosan mennyi szochót kell fizetnem? 2. Ha az első pontbeli osztalék után mondjuk júliusban osztalékelőleget vennék fel (közbenső mérleg alapján), 5 000 000 forintot, akkor abból még kell szochót fizetni, illetve az a 2019-es korlátba, vagy a 2020-as korlátba számítandó bele? Előre köszönöm válaszát!
Terület alapú támogatás elszámolása Kérdés
A kft. által 2018. évi terület alapú támogatáselőleg címén kapott támogatást kapott előlegként kell-e könyvelni, vagy – mivel a 2018. évre vonatkozik – egyéb bevételként? A végleges elszámolás még nem történt meg.
Osztalékelőleg elszámolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő. Egy kft.-ben 2018 márciusában osztalékelőleget fizettünk ki a tulajdonosoknak a 2017. évet tekintve, mivel még nem volt lezárt, elfogadott beszámoló, amit csak a 15 százalékos szja-levonás terhelt. A kft. a beszámolóját 2018 májusában fogadta el. 2018 1808-as bevallásban a kiifzetés osztalékelőlegként lett átvéve a bérszámfejtésből. Kérdésem a következő: melyik hónapban kell vagy kellett volna elszámolni az osztalékkifizetést, így melyik havi 1808-as bevallásban kell szerepelnie annak? Az osztalékelőleg összege megegyezett a tagok által jóváhagyott osztalékkal. Mi a helyzet az ehóval? Azt mikor kell megfizetnie a tulajdonosoknak? Ha korábban akkor a 08-as bevallást önellenőrizni kell? Köszönettel:
Előleg, költség? Kérdés
Őstermelő 2018-ban több millió forint előleget fizetett ki műtrágyára és vetőmagra. Az előlegszámlát megkapta. Az áru érkezése 2019-ben történik. Kérdésem, hogy a 2018. évi költségek között elszámolhatja-e a kifizetett előleg értékét?
Osztalékdöntés születhet-e a beszámolótól függetlenül? Kérdés
Születhet-e a beszámoló elfogadása (03. 31) után fél évvel 10. 31-én (09. 30-ai évközi mérleg alapján) osztalékról szóló taggyűlési határozat? Illetve kérdés, hogy ha a 10. 31-ei taggyűlési határozatot csak osztalékelőlegként tudjuk kezelni, akkor 2019. január 1. és március 31. között hogyan lehet jogszerűen osztalékelőleget kifizetni, hiszen évközi beszámolót még nem tudunk készíteni, mert előző évi adatunk sincs? Vagy ilyenkor a 10. 31-én (évközi beszámoló alapján) elfogadott osztalékelőleg-döntésből a még ki nem fizetett összeg kifizethető osztalékelőlegként (szja szempontból már 2019-es előlegként)?
Használtcikk áfa (globális) és kapott előleg Kérdés
Ügyfelünk használt cikk áfával érintett tevékenységet folytat. A NAV tájékoztatása szerint a viszonteladó tevékenységére a törvény rendelkezéseit a rájuk vonatkozó fejezetekben megfogalmazott eltérésekkel kell alkalmazni. Azonban a rájuk vonatkozó jogszabályrészek nem foglalkoznak az előleg intézményével, így a főszabály érvényes, vagyis az előleg jóváírásakor az áfát meg kell állapítani. A NAV kifejti még levelében, hogy a globális nyilvántartáson alapuló módszer alkalmazása esetén az adott adómegállapítási időszak összesített értékesítési ár összegében veendő figyelembe az előleg is. A számítás menetét és adójogi hatásait értjük, azonban a számviteli elszámolásukat tekintve kérünk tanácsot: az előleg kifizetésre kerül, az előlegszámla kiállításra kerül kerül, példánkban legyen az összege: 100 T 311 K 453 100 T 38 K 311 100 A kapott 100 összegű előleg az adómegállapítási időszak áfa elszámolásakor beszámító tétel. A havi szinten (globális módszeren alapuló) elszámolás alapján a fizetendő áfa legyen például 911 esetében 2000, 453 esetében 20 Ekkor az időszak végén elszámolásra kerülő adó könyvelése (feladása) az alábbiak szerint alakul(na): T 911 K 467 2000 T 453 K 467 20 A fenti könyvelés mellett a 453 egyenlege 80-ra csökken, vagyis ebben az esetben a végszámla kiállításakor az előleg beszámítás tétele már csak T 453 K 311 80 lehet? Számszakilag így helyes lenne, azonban akkor hogyan kell a végszámlát könyvelni? Milyen összeggel? Válaszukat köszönöm! Novitax Kft.
Visszaigényelhető áfa Kérdés
Katás bt. negyedéves áfabevalló tárgyi eszközt vásárolt december hóban. A gépet üzembe is helyezte. A gép bruttó árának a felét az eladó végszámlája szerint előlegként kifizette, a másik fele 45 nap múlva esedékes. Kérdésem: a 4. negyedévre visszaigényelhető-e a teljes áfa összege, ha 2019-re már alanyi adómentességet választ, vagy mi a teendő ezzel kapcsolatban? Köszönöm válaszát.
Iparűzésiadó-feltöltési kötelezettség Kérdés
Tisztelt Adózóna! Melyik jogszabály, melyik paragrafusában találom meg, hogy azon adózóknak kell iparűzésiadóelőleg-kiegészítést teljesíteniük, amelyek társaságiadó-feltöltésre is kötelezettek? A 2017-ben még társasági adó alá tartozó 2018-ban kivát választó, 2017. évben 200 millió forint árbevétellel rendelkező adózónak kell iparűzésiadóelőleg-feltöltést készítenie? Merre találom ezt a jogszabályokban? Köszönöm szépen.
Lakóingatlan – előleg vagy sem? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az adózó banki finanszírozás igénybevételével társasházi lakásokat épít. A vevők a finanszírozó banknál vezetett, az adózó nevére nyitott zárolt fedezeti számlára (mely a finanszírozás feltétele, fedezete) teljesítenek befizetéseket, regisztrációs óvadék, foglaló és vételárelőleg jogcímen. A bank a zárolást várhatóan a műszaki átadást követően oldja fel és csak ekkor bocsátja az összeget az eladó rendelkezésére. Ezek alapján a vevői befizetések zárolt fedezeti számlán történő jóváírásakor megvalósul-e az Áfa tv. 59. § szerinti előleg ügylet? Kell-e az adózónak számlát kiállítani a vevők felé, keletkezik-e áfafizetési kötelezettsége? Köszönettel: M. Péter
Részteljesítés számlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk kereskedelemmel foglalkozik. A vevőnk a megrendelt áru ellenértékére előleget fizetett. Az áruk szállítását több időpontban teljesítjük az aktuális készlettől függően. A kérdésünk az, hogy szállításonként kell-e részszámlát készíteni, vagy csak egy végszámlát kell kiállítanunk az összes termék elszállítása után?
Ki fizeti a 19,5 százalékot? Kérdés
1.) A nyugdíjas dolgozótól nem kell vonni egyéni járulékot, viszont arról sehol nem lehet írást találni, hogy a 19,5 százalékot kell fizetni a munkáltatónak vagy sem? 2.) 2018-ban osztalékelőleget vesz ki a kft. tagja, most csak az szja-t kell fizetni utána. 2019-ben megszűnik az eho, helyette a 19,5 százalék szocho lesz. Az osztalékelőleg 2019-ben válik osztalékká. Kell-e fizetni utána szochót az eho helyett vagy sem?
Társaságiadó-feltöltés Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 2017. évre látványcsapatsport-támogatásról (266 ezer forint) rendelkezett a bt. a feltöltés alkalmával! Ezzel kapcsolatban a NAV-folyószámlán a 2018. évben kötelezettség oldalon negatív előjellel megjelent két tétel 01.09-én 266 ezer forint tao fa. fedezett ellentét és 07.02.-én jóváírás adóelőleg/kiegészítés 17 ezer forint jogcímen. Ezen összegek mennyiben befolyásolják a cég feltöltését? Mennyi lesz a feltöltési kötelezettségem, ha a negyedik negyedév előlege összesen 900 ezer forint, és egymillió forintra (szintre) kell feltölteni? Eredetileg csak 100 ezer forint lenne a feltöltés összege. De a már említett 266 ezer forint + 17 ezer forint mínusz előjelét is figyelembe kell venni, és így már 100+266+17 = 383 ezer forint lesz a decemeber 20-ai feltöltési kötelezettségem? Vagy csak az eredeti 100 ezer forint? A NAV call-centerén nem tudtak információt adni, és a NAV ügyfélszolgálatán a hölgy igencsak tanácstalan volt a fentiekben felvázoltakkal kapcsolatban :-( Előre is köszönöm a segítségét! Üdv. Cs
Tanfolyam teljesítés időpontja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szervezetünk egy képzési program lebonyolítását rendelte meg egy felnőtt képzéssel foglalkozó cégtől mint alvállalkozótól. A közöttünk létrejött szerződés szerint a tanfolyam 2018 októberétől, 2019 júniusáig tart. A tanfolyam teljes díját, mely áfát is tartalmaz, a megbízó 2018. december 15-éig számla ellenében köteles kiegyenlíteni. Kérdésünk arra vonatkozik, hogy a képző cégnek milyen teljesítési dátummal, és mikor kell a számlát kiállítani szervezetünk felé? Feltételezésünk szerint ebben az esetben nincs időszakos teljesítésről szó. A teljesítés a tanfolyam befejezésekor történik, így ha december 15-éig ki kell egyenlíteni a díjat, az csak előlegnek minősülhet, így előlegszámlát a kiegyenlítést követően, végszámlát, mely tartalmazza az előleg elszámolását, a tanfolyam befejezésekor kell kiállítani. Helyes-e a gondolatmenet, vagy másként kell számlázni? Az áfa-visszaigénylés miatti adókockázatot szeretnénk biztosan elkerülni. Üdvözlettel, Eco-Design Kft.