630 találat a(z) eho cimkére
Osztalékfizetés: lépésenként mutatjuk, hogyan kell könyvelni Cikk
Mi a könyvelési menete és adózása az osztalékelőlegnek és az elfogadott beszámoló szerinti osztaléknak, továbbá, ha a jogszabálynak megfelelően a tárgyévben osztalékelőleget fizet ki a cég, akkor ha a beszámoló készítésénél kiderül, hogy nincs fedezet rá, vagyis a tárgyévi eredmény mínusz lett, de van eredménytartalék? Ebben az esetben vissza kell fizetni az osztalékot? A nettó összeget befizetik a tagok, és az aktuális kifizetési hónap szerinti '08-as bevallást önrevíziózni kell? – kérdezte olvasónk. Antretter Erzsébet, a Niveus Consulting Group szenior menedzsere válaszolt.
Üdülőbérlés dolgozóknak Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretnék segítséget kérni egy témában. Társaságunk a Balaton mellett nyaralókat/apartmanokat bérel nyáron két hónapra. Heti váltással biztosítja a dolgozóinak és családtagjaiknak a nyaralását/pihenését. A dolgozóknak nem kell fizetniük sem a szállásért, sem az ingatlan használatával kapcsolatos rezsiköltségekért. Az ellátás: önellátó. Hogyan számolhatja el a cég a bérleti és a rezsidíjat? Elismert költségnek számít-e tao szempontól? Mit kell fizetni a cégnek, illetve a dolgozóknak? Köszönöm a segítséget. Kocsisné Erzsébet
Magánszemély 14%-os egészségügyi hozzájárulása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésemre szeretném szíves válaszát kérni: osztalékból származó jövedelemből levonásra került 450 000 Ft. Az év végi személyi jövedelemadó bevallásban ezt az összeget csökkenthetem-e a munkaviszonyból származó bérjövedelemből levont 4+3% egészségbiztosítási járulék összegével? Vagy csak a magánszemély más kifizetőtől származó, levont 14%-os járulékát vehetem figyelembe ? Köszönettel.
Albérlet adózása Kérdés
Kedves Szakértő! Lakást szeretnék bérbe adni. A bérleti díj havi 80 000 forint. A rezsiszámlák (víz, áram, közös költség, gáz, internet) a saját nevemre szólnak, ennek havi költsége 35 000 forint. Kérdésünk erre vonatkozóan az lenne, hogy mennyi adót kell ezután fizetni? Az árbevételt a rezsiköltséggel együtt kell figyelembe venni, és ha együttesen meghaladja az 1 millió forintot, akkor az egész után meg kell fizetni a 14 százalékos ehót is? Köszönjük a választ.
Osztalék ehója Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Az alábbi probléma eldöntésében kérném a segítségét : Egy tulajdonosnak a 2016. évi osztalék kifizetésekor kevebb a kifizető által levont 14 százalékos egészségügyi hozzájárulási (eho) összeget vontak le és fizettek be, mint amennyit valójában kellett volna. Akkor ezt a problémát a magánszemély rendezheti az szja-bevallásában vagy a cégnek kell önrevízióval módosítani az aktuális hónap járulékbevallásán és visszafizettetni a nettó különbözetet ? Válaszát előre is köszönöm!
Bérbeadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Bérbeadás adózásával kapcsolatban van kérdésem. Bérbeadom a lakásom 80 e ft bérletidíj + rezsi, a rezsit én fizetem, amit a bérlő megfizet a részemre, elküldöm neki az én nevemre szóló számlákat, amit az én számlámról csoportos megbízással emel le a bank, a bérlő pedig az én számlámra utalja ezeket az összegeket. Kérdésem, hogy 1.) Választhatom azt a lehetőseg, hogy a 80 e ft -10% ktg= 72 000 ft és ennek a 15%-át fizetem meg? 2.) Vagy a 80 e bérleti díj +rezsi ez kb. 25 e= 105 e-10%= 94,5 e ft és ennek a 15% szja +az eho 3.) Vagy 80 e ft bérletidíj+25 e rezsi=94,5 e ft, ebből levonom a ktg-et 25 e és az ingatlan értékének 2%-a, itt az ingatlan értékét, hogy állapithatom meg? Az 1.) pont lenne a legegyszerűbb, tehát ha lehet, akkor nagyon ezt szeretném. Köszönöm előre is a választ!
Kisokos a lakásbérbeadás költség-elszámolásáról, adójáról és ehójáról Cikk
Közös tulajdonú lakás bérbeadásáról, költségelszámolásáról, adójáról és egészségügyi hozzájárulásáról kérdezett olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.
Költségtérítés hallgatói jogviszonyban állónak Kérdés
Vállalkozásunk olyan, munkaviszonyban álló személlyel kötött tanulmányi szerződést, aki felsőoktatási intézményben, iskolarendszerű képzésben folytatja tanulmányait, tehát hallgatói jogviszonyban áll. Tanulmányi költségeit megtérítjük, az szja-törvény szerint adózzuk. Kérdésem, hogy ha az utazási költségeket és a vizsgadíjat is átvállalja vállalkozásunk, akkor ennek milyen adó- és járulékvonzata van? Válaszukat köszönöm: Tóth Józsefné
Szja-bevallás Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egy társaság végelszámolással megszűnt 2016. április hóban. Nagyértékű ingatlanvagyonnal rendelkezett a végelszámoláskor, ami három fő (egyikük kiskorú gyermek) tulajdona volt. A végleszámoláskor az ingatlan felbecsült éretékét a három tulajdonos üzletrészének arányában nevesítettük, és a 15 százalékos szja-t a társaság levonta, valamint be is fizette a NAV számlájára. Kérdésem a 2016. évi szja-bevallással kapcsolatos: 1. A földhivatali bejegyzés ezidáig nem történt meg. A 2016-os szja-bevallásban kell-e szerepeltetni ezt az összeget vagy sem? 2. A kiskorú gyermeknek is kell-e készíteni szja-bevallást? És azt ki írja alá? 3. A vagyon kiadásának van-e egészségügyihozzájárulás-fizetési kötelezettsége? Ha van, akkor azt mikor kell rendezni jelen esetben?
Egyesület jelképes összegű továbbszámlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy mozgáskorlátozottakat segítő egyesület különböző tárgyi eszközöket kap cégektől, magánszemélyektől ingyen. Ezeket a kapott eszközöket egy jelképes összegért adná tovább a rászorulóknak (jóval a piaci ár alatt), hogy ne érezzék azt "alamizsnának". Kérdésként merült fel azonban, hogy ilyen esetben a magánszemélynek nem keletkezik-e adófizetési kötelezettsége egyéb jövedelem címén? Vagy esetleg nekünk egyesületnek nem kellene-e ezután ehót fizetni? Válaszát előre is köszönöm.
Kézműves vásáron történő beszerzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó egy kézműves piacon egy adószámos magánszemélytől nagyobb értékben vásárolt fel saját készítésű fonott táskákat. Mivel adószámos magánszemélytől vásárolt, ezért személyijövedelemadó-levonási kötelezettség ilyen esetben is terheli az egyéni vállalkozót? Az ehofizetési kötelezettség ilyen esetben a magánszemélyt terheli, vagy azt az egyéni vállalkozónak kell megfizetnie? Előre köszönöm válaszukat! Sajnos, ahogy egyre többször olvasom az ehotörvényt, egyre bizonytalanabb vagyok, mikor kell azt a magánszemélynek, és mikor a kifizetőnek fizetni.
Angol adórezidens osztalékának adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magyar kft. két magyar állampolgárságú magánszemély tulajdonosa, akik Angliában élnek és dolgoznak (angol adórezidensek), osztalékot kívannak felvenni a magyar kft.-ből, amely osztalék utáni adókat Angliában szeretnék megfizetni. Ez helyes-e így, vagy az osztalékot terhelő szja-t és ehot-t Magyarországon kell megfizetni? Köszönettel: Juhász Katalin
Osztalékelőleg eho Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha osztalékelőleget fizetünk ki, akkor abból csak a személyi jövedelemadót vonjuk le a magánszemélytől. Amikor ez az összeg osztalékká válik, akkor már ehofizetési kötelezettség is fennáll. Ezt hogyan szokták a gyakorlatban megoldani? Készpénzben visszahozza a magánszemély és befizeti, vagy bankba átutalja? Itt nagyobb összegű osztalékról és nem járulékfizetéssel járó jogviszonyban álló tulajdonosokról van szó, tehát 450 ezer forint ehofizetési kötelezettségről beszélünk. Miért nem lehet az ehót levonni, hiszen már most látszik, hogy ez osztalékká fog válni, van és lesz is rá keret a jóváhagyás pillanatában. A 2017 márciusában kifizetett osztalékelőleg mikor válik osztalékká? Ha elfogadják a 2016-os beszámolót (2017 áprilisában) és még tart a fél éves időszaka a mérleg felhasználásának, akkor már lehet határozatot hozni az osztalékról és már akkor átvált az előleg osztalékká? Kicsit nehéz az osztalékos átállás a sok éves megszokottról az új szabályok szerintire. Várom megtisztelő válaszukat. Köszönettel: Zsóka
Adószámos magánszemély eho fizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemély kifizetőnek (egyesület, művelődési központ stb.) végez szolgáltatási tevékenységet. A kifizetők nem vontak adóelőleget és ehofizetési kötelezettségüket sem teljesítették. Ebben az esetben hogyan alakul a magánszemély ehobevallási kötelezettsége? Csak a nem kifizetőktől származó, vagy a teljes jövedelme után vall ehót? Köszönöm válaszukat!
Ruhapénz II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Korábbi kérdésemet pontosítanám. Adóellenőrzésünk révén szeretnék tanácsot kérni: vagyongazdálkodást végző állami tulajdonban lévő kft. 2014-ben béren felüli juttatás keretében ruhapénzt adott. A dolgozóknak a ruhavásárlásról a számlákat le kellett adniuk, a kifizetés utána történt. Milyen adók és járulékok terhelték ezt a kifizetett összeget? Válaszát előre is köszönöm!