630 találat a(z) eho cimkére

Társas vállalkozói jogviszony vásárolt cégben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott a vállalkozásunk ("A" cég), amelyből egy másik cég megvásárlását tervezzük ("B" cég), olyan módon, hogy "B" cégben 100 százalékos tulajdonrészt szerezne "A" cég. A megvásárolt "B" cégben az "A" cég tulajdonosai végeznék a munkát. Mivel a járulékokat megfizetjük már az "A" cégben, így szeretnénk társas vállalkozóként közreműködni. Ez utóbbi csak úgy lehetséges, ha "B" vállalkozásnak nem csak "A" cég lenne a tulajdonosa, hanem mi magunk is, mint magánszemélyek? Fura lenne, ha a tulajdonos cég tulajdonosai is közreműködhetnének társas vállalkozóként, de egy kérdést megér számunkra. Szeretnénk ha a "B" cégben képződött nyereség (az osztalék) legnagyobb része "A" cégbe kerülne, hogy az ehoplafont könnyebben elérjük, mikor osztalékot vennénk ki "A"-ból. Tehát összegezve: ahhoz, hogy a megvásárolt cégben "ingyen" tudjunk közreműködni, és ne kelljen munkaviszonyban vagy megbízással dolgozni, ahhoz nekünk, mint magánszemélyeknek is tulajdonrészt kellene szereznünk, és társas vállalkozóként csak ilyen módon tudnánk közreműködni? Az ügyvezető lehet-e mindkét cégnél ugyanaz a személy? Köszönöm.

Eho maximuma Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni: Ügyvezetőnk osztalékot vett fel, mely után befizette a 450 000 Ft-os eho-maximumot. Minden hónapban van idén bruttó 161 000 Ft-os jövedelme, valamint 120 000 Ft-os, ingatlan bérbeadásból származó jövedelme. A havi jövedelméből milyen járulékfizetés alól mentesül azáltal, hogy a 450 000 Ft-os eho-t már megfizette? Illetve az ingatlan bérbeadásából származó jövedelmét terhelő eho alól is mentesül ezáltal? Köszönöm szépen a segítségét!

Átalányadós egyéni vállalkozónak kell-e ehot fizetnie? Kérdés

Átalányadós egyéni vállalkozónak (nem mezőgazdasági őstermelő) a vállalkozói jövedelme után (2016. évi) kell-e ehot fizetnie?

Lakásbérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az ingatlan-bérbeadás során a jövedelmem meghaladná az 1 millió forintot. Azt kérdezném, milyen formában lehet átírni a lakást, hogy az édesapám adja ki azt a bérlőnek? Szívességi lakáshasználat, főbérlő-albérlő jogcímen vagy haszonélvezeti jog bevezetésével? Ha nem a tulajdonos adja ki az ingatlant, amortizáció elszámolható-e? A tulajdonos a főbérlőnek ingyen is átadhatja a lakást vagy jelképes összegért, amit aztán kiad piaci áron? A mérőket átíratnám a nevére. Köszönöm válaszát!

Családi gazdálkodó nemleges nyilatkozatának ehofizetése Kérdés

Kérdésem, hogy a családi gazdálkodónak, ha megtette a nemleges nyilatkozatot, akkor a bevétel egésze után (támogatásokkal együtt) kell a 15 százalék ehót megfizetnie? Vagy az 5 százalék után kell a 15 százalékot megfizetni? Előre is köszönöm a választ.

Egyszemélyes kft. eho Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tao szerinti egyszemélyes kft. tulajdonosa egyben az egyetlen munkavégző is a cégében. Év végén osztalékot vesz fel a cégből. Költségként elszámolható-e a saját maga után megfizetett eho?

Nyereményjáték adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Marketingtevékenységet folytató kft. elvállalja egy kisáruház vásárláshoz kötött, sorsolásos nyereményjátékának lebonyolítását, ahol a vásárlók között tárgynyereményt (autót) sorsolnak ki. A nyereményt a vásárló a marketingtevékenységet folytató kft.-től veszi át. Kérdésem, hogy milyen adózási vonzata van ennek 2016-ban? 1.) Egyes meghatározott juttatás, a kifizető a szokásos piaci érték 1,19-szerese után megfizeti a 15 százalék szja-t és a 27százalék ehót? 2.) Vagy a tárgynyereményt átvevő magánszemély egyéb jövedelmének számít? Ha így van átvállalhatja ennek adóvonzatát a kifizető?

Fejlesztési tartalék-eho visszamenőleg Kérdés

Tisztelt Szakértő! Többször volt már téma a korábbi kérdéseknél, de számomra nem derül ki egyértelműen a következő: Hogyan kell eljárni a fel nem használt fejlesztési tartalék eho-vonzatával egyéni vállalkozónál? A fel nem használt tartalékból a teljes osztalékalapra 14% ehot kell fizetni a 450 000 Ft-os határig, vagy figyelembe lehet venni a képzés évének bevallásában már szereplő ehot? A kérdés tehát arra irányulna: azt kell megvizsgálni, hogy a képzés évében a fejlesztési tartalék nélkül mennyi adó (szja és eho) képződött volna (ez a kedvezőbb variáció az adott évi egészségbiztosítási járulék és megfizetett eho miatt), vagy szimplán a teljes tartalék összegére (osztalékalap) meg kell fizetni az ehot? Köszönöm.

NAV-összefoglaló az egészségügyi hozzájárulás szabályainak változásáról Cikk

Tájékoztatót tett közzé a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapján az egészségügyi hozzájárulás szabályainak változásáról.

Magánszemély támogatása III. Kérdés

Tisztelt Szakértő! A "Köztestület anyagilag támogat nemzetközi szakmai versenyen induló magánszemélyeket. Milyen adó terheli a kifizetőt, illetve a magánszemélyt?" kérdésre két szakértő eltérően válaszolt, 27 % eho-, illetve 27 % szochofizetési kötelezettség keletkezését. http://adozona.hu/kerdesek/2016_12_19_Maganszemely_tamogatasa_kmq http://adozona.hu/kerdesek/2016_12_6_Maganszemely_tamogatasa_tqq Szeretném megkérdezni, hogy ha szochót kell fizetni, akkor a magánszemélynél az egyéni járulékokat is le kell vonni? Válaszát előre is köszönöm!

Külföldi személy által nyújtott kölcsön kamata Kérdés

Egy harmadik országból (Szíria) származó természetes személy nyújtott kölcsönt kamat ellenében egy magyarországi kft.-nek. Kérdésem: a kft. által kifizetett kamat Magyarországon adózik-e (szja, eho)?

Eho megfizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Osztalék utáni eho megfizetésével kapcsolatban szeretném szíves segítségét kérni. Az osztalék utáni ehot a részjegy-tulajdonostól levonjuk és a NAV részére megfizetjük. Van olyan részjegy-tulajdonosunk, aki alkalmazottunk is. Neki pl. az egészségbiztosítási járulék éves összege nem éri el a 450 000 Ft-ot, így levonjuk az osztalékból az ehot (nyilatkozat alapján). Az 1998. LXVI. törvény 3. § 3. pontja értelmében az eho összegének és az egészségbiztosítási járulék összegének van felső határa (450 000 Ft). A konkrét kérdésem a következő: Ha a munkavállaló egészségbiztosítási járuléka pl. 445 000 Ft, és az eho összege 50 000 Ft, akkor az eho teljes összegét levonom. 53-as adóbevallásban a felső határ feletti rész visszajár (495 000 Ft-450 000 Ft, azaz 45 000 Ft)? Vagy munkaviszonyból kell elérnie a 450 000 Ft-ot, és ha munkaviszonyból eléri, akkor nincs ehofizetési kötelezettség osztalék esetén? Köszönettel várom válaszát. Üdvözlettel.

Lakáskiadók, óraadók, szálláshely-szolgáltatók: adóelőleget kell fizetni! Cikk

Ha az adóelőleg megfizetésére a magánszemély a kötelezett, akkor azt a negyedévet követő hó 12-éig kell megfizetni. Ez az időpont a tavalyi negyedik negyedévre vonatkozóan 2017. január 12.

Őstermelők, figyelem: fizetni kell a negyedéves szja-előleget! Cikk

Január 12-éig kell teljesíteniük az őstermelői tevékenységet folytató magánszemélyeknek a negyedik negyedévi adóelőleg-fizetési kötelezettségüket.

Dilemmák az ekhóról: a kisebb eho miatt van, amikor kevésbé éri meg Cikk

Az egészségügyi hozzájárulás (eho) mértékének csökkentése miatt nem biztos, hogy minden esetben az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (ekho) a legkedvezőbb adózási forma azoknál a tevékenységeknél, amelyeknél azt egyáltalán választani lehet.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink