554 találat a(z) egyszemélyes kft. cimkére
Ingatlanbővítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély az 1/1-es saját tulajdonú ingatlanának bővítésével a saját egyszemélyes kft.-jét bízta meg. Ez az ingatlan a kft. székhelye is. A bővítés összege (anyag plusz munkadíj) kb. 10 000 eFt. A bővítmény egy iroda, a hozzá tartozó mellékhelyiségekkel. A magánszemély és a kft. között ügyvéd által készített megállapodás alapján a kft. 5 évig – a beruházás fejében – ingyen használhatja az irodát. 5 év után a kft. bérleti díjat fog fizetni a magánszemélynek. Kérdésem: az ingatlan tulajdonosát milyen adófizetési kötelezettség terheli az első 5 évben? Szakértői válaszukat előre is köszönöm: Takácsné
Nyugdíjas társas vállalkozó jövedelme Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy konkrét ügyben szeretném segítségét kérni. Adott egy egyszemélyes kft., egy öregségi nyugdíjas taggal, aki 2019-ben megbízási jogviszonyban látta el az ügyvezetői feladatokat 0 forintért. A tavalyi év fellendülése miatt úgy döntött idén jövedelmet venne ki, havonta munkabér formájában. Amennyiben jól értelmeztem a jogszabályokat, mivel a Gt.-t hatályon kívül helyezték, egyszemélyes kft. tulajdonosa is köthet saját magával munkaszerződést. Nyugdíjas munkavállalóként pedig nincs más járulék mint a levont szja? Ez esetben az ügyvezetés ellátásáért van egy jogviszonya, ami után megfizeti az egészségügyi szolgáltatási díjat, a munkaviszony után pedig a levont szja-előleget. És nincs más járulék? Ez így megfelel jogszabályoknak? Válaszát előre is köszönöm! S. Móni
Egyszemélyes kft. nyugdíjas tagja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. nyugdíjas tagja a társasági szerződés alapján megbízási jogviszonyban látja el az ügyvezetői teendőket, vagyis társas vállalkozónak minősül. Ezért díjazásban nem részesül, így csak az egészségügyi szolgáltatási járulék megfizetésére kötelezett. Lehetséges-e, hogy a jövőben a társas vállalkozói jogviszonya mellett munkaviszonyt is létesítsen a gazdasági társasággal, vagyis ő lenne a munkáltató, illetve a munkavállaló egy személyben? Válaszát előre is köszönöm!
Milyen biztosítási jogviszony keletkezik a megalakulást követően? Kérdés
Egyszemélyes kft. alakult 2020. január 30-án, alapítói okiratban a vezető tisztségviselői feladatokat (ügyvezetői) munkaviszonyban látja el. Kérdés: az egyedüli tagot milyen biztosítási jogviszonyban kell bejelenteni? Saját magával az ügyvezetői feladatokra munkaviszonyt létesít, és ekkor az alkalmazás minősége 1101 munkaviszony, a FEOR szám 1210 gazdasági szervezet ügyvezető igazgató, heti 40 óra? A többi tevékenységet – például weboldal-készítés – is az egyetlen személy végzi, erre kell-e egy másik jogviszonyt is létesíteni?
Egyszemélyes kft. egyszerűsített végelszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. végelszámolást szeretne egyszerűsített módon. Csak az alapító tag van bejelentve. Nincs külön tisztségviselő. Lehet-e ő a végelszámoló, vagy bízza meg a könyvelőjét a végelszámolással? A kötelezően kitöltendő formanyomtatvány szerint a végelszámoló által előkészített iratok alapján ő hoz határozatokat. Lehet a saját maga által előkészített iratokból döntéseket hozni, vagy kötelező egy másik személy közbeiktatása? Köszönöm a válaszát! Takácsné Anci
Változások az egyéni vállalkozásoknál Cikk
Egyéni vállalkozóból egyszemélyes kft.-vé válás, áttérés eváról, vállalkozói igazolványok, az egyéni vállalkozói tevékenység megkezdésének és a változásoknak a bejelentése, bevételt csökkentő kedvezmények – mind-mind olyan téma, amit érintettek a közelmúlt jogszabályváltozásai.
Egyszemélyes kft. – tagi jogviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyszemélyes kft. ügyfelünk esetében az ügyvezető és a tulajdonos személye azonos. Az ügyvéd a társasági szerződésben megbízási jogviszonyt tüntetett fel. Kérdésem, hogy lehet-e ebben az esetben megbízási jogviszonyos? Vagy munkaviszonyosként kell bejelenteni, társas vállalkozóként? Hogyan kell a T1041-esen jelenteni? 1101-es kóddal vagy 1451-essel? Nincs máshol heti 36 órát elérő jogviszonya. Köszönjük!
Járulék elévülése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tagja 2014-ben az év egy részében ügyvezetője is volt a cégének, 36 órás munkaviszonnyal máshol nem rendelkezett, így erre az időszakra társas vállalkozóként járulékfizetésre volt kötelezett. 14T1041-es bejelentése elmaradt és a járulékbevallásokban sem szerepelt. A kérdésem az, hogyan lehet ezt a helyzetet rendbe tenni. Ha most megtesszük az elmaradt T1041-es bejelentését, és a 1408-as járulékbevallásokat is beadjuk, akkor a 2014-es járulékait meg kell-e fizetnie, vagy ezek már elévültek? (Elévülés ideje című kérdés 2013.11.21. példája?) Ha ezek a járulékok elévültnek minősülnek, milyen tartalommal kell beadni 1408-as bevallásokat? Válaszát előre is köszönöm!
Egyszemélyes kft. – pótbefizetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. pótbefizetést szeretne a saját vagyon javítása érdekében. Kötelező-e az alapítói okiratban rögzíteni a pótbefizetést, vagy elég egy alapítói határozat – ez lenne a könyvelési bizonylat. Az ügyvéd szerint nincs lehetőség (hiányzik a 7. pont) az alapítói határozatban ennek rögzítésére, idézem a válaszát kérdésünkre: "Önök dönthetnek alapítói határozatban erről, de ez feltüntetésre sem cégkivonaton sem az alapító okiratban nem kerül rögzítésre, hiszen a cégbíróság ezt nem tudja és nincs lehetősége feltüntetésre. Az ön által hivatkozott 3:183. § arról szól, hogy pótbefizetést akkor lehet előríni, ha a társasági szerződés erre feljogosítja a taggyűlést. Egyszemélyes kft. esetében nincs társasági szerződés, hanem alapító okirat van és értelemszerűen az alapító saját magával nem tart taggyűlést, hanem alapítói határozatokat hoz. A pótbefizetés mint jogintézmény azt a célt szolgálja, hogy a gazdasági társaság az egyes tagok érdekétől és akaratától függetlenül is előírhassa a tőke utánpótlás fedezetét. Az alapító saját magát nem jogosíthatja és nem is kötelezheti pótbefizetés teljesítésére, szuverén döntése az, hogy milyen pénzügyi teljesítéseket foganatosít a saját maga által alapított és 100%-ban tulajdonát képező cég részére." A könyvvizsgáló szerint viszont nem könyvelhetünk pótbefizetés címén semmit, amennyiben az nincs rögzítve az alapítói okiratban. Köszönettel.
Nyugdíjas kft.-tag tb-kötelezettsége Kérdés
Egyszemélyes kft. ügyvezetője uniós állampolgár (megbízási szerződéssel, nulla forintért vállalta). Folyamatosan külföldön él, ott rendelkezik biztosítási jogviszonnyal. A kft.-ben valós tevékenységet nem végez (úgynevezett évek óta alvó cégről van szó). Terheli-e Magyarországon járulékfizetési kötelezettség őt? Ugyanezen kft. egyszemélyi tulajdonosa, tagja nyugdíjas, a kft.-ben tevékenységet ő sem végez, csupán fedezi a nullás bevallások és beszámolók beküldésének díját, fenntartja a bankszámlát, mindezt a nyugdíjából. Az ő esetében felmerül-e a járulékfizetési kötelezettség, egészségügyi szolgáltatási járulék fizetése?
Tehergépkocsi-értékesítés ! Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Alanyi mentes egyéni vállalkozó 2014. évben magánszemélytől vásárolt Ausztriában tehergépkocsit. 2019. 12. 31-én megszünteti a vállalkozását, mivel már 2 éve szünetelteti azt. Értékesíteni szeretné a tehergépkocsit saját egyszemélyes kft-je részére. A kft. áfaalany. A kérdésem, hogy áfát kell-e felszámítani a számlában. Köszönettel: Szabóné
Egyszemélyes kft. Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő: betéti társaság beltagja alapíthat-e egyszemélyes kft.-t? Illetve ha igen, akkor lehet-e munkaviszonyban a kft.-ben? Válaszát előre is köszönöm.
Egyéni vállalkozó eváról áttérés katára Kérdés
Egy eva szerint adózó egyéni vállalkozó egyszemélyes társaság tagja és egyben a kft.-nek munkavállalója is. Abban az esetben, ha az egyéni vállalkozása az eva adózásról áttér a kata adózásra, valamire kell figyelnie? Például a bevétel 50 százaléka nem lehet egy cég felé, vagy ezt nem kell figyelni, mivel a kft.-ben heti 40 órás főállása van. Vannak-e korlátozó tényezők ebben az esetben?
Kft. átalakulása zrt.-vé Kérdés
Tisztítószergyártással foglalkozó egyszemélyes kft. ez év novemberében átalakult egyszemélyes zrt.-vé. A tulajdonos változatlan. A zrt. jegyzett tőkéje 5 millió forint, mely (a kft. 3 millió forintos jegyzett tőkéje + 2 milli forint eredménytartalék). A zrt.-t bejegyezték 11.04-én. Milyen teendői vannak az átalakulással kapcsolatban kft.-nek, illetve a zrt.-nek?
Többes jogviszony, kata,társas vállalkozás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társas vállalkozó egyszemélyes kft., katá egyéni vállalkozást indított. A kérdésem az lenne, hogy lehet-e főállású katás , vagy a társas vállalkozásban kell megfizetnie a járulékokat, és nem főállású katás lesz. Válaszukat előre is köszönöm