4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Személygépkocsi üzemanyag, biztosítási költség elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyéni vállalkozó havi 500 kilométerig üzemanyagköltséget számolhat el számla nélkül. Megteheti ezt abban az esetben is, ha nincs a tulajdonában személygépkocsi? Másik kérdésem az, hogy egyéni vállalkozó elszámolhat-e el kockázati életbiztosítást, rokkantságra szóló kiegészítő biztosítást, nőknek szóló műtéti térítést nyújtó biztosítást, kritikus betegségekre szóló kiegészítő biztosítást, csonttörés esetén térítést nyújtó kiegészítő biztosítást? Köszönöm a válaszát.

Csed- és gyedjogosultság és összeg Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérem segítségét. Adott egy hölgy, aki 2014. október óta egyéni vállalkozó. 2014 szeptemberétől felsőfokú oktatási intézményben, nappali rendszerű oktatás keretében folytat tanulmányokat. Az egyéni vállalkozásából ezidáig kivéte nem volt. Az egyéni vállalkozásában 2014 októberében biztosítottként bejelentésre került, a biztosítási jogviszonya minden hónapban jelentésre került az 58-as bevalláson. Azonban mivel felsőfokú tanulmányokat végez, a járulékminimum nem vonatkozik rá, és mivel vállalkozói kivéte nem volt, járulékot sem fizetett. A hölgy jelenleg gyermeket vár, és várhatón 2016 júliusában fog szülni. Kérdésem arra vonatkozik, hogy amennyiben 2016. februártól havonta lesz kivéte az egyéni vállalkozásából, akkor jogosult lesz-e csedre és gyedre, és mely időszak jövedelme alapján állapítják meg az ellátásokat? Hogyan alakul a jogosultság és az összeg megállapítása, amennyiben csak 2016. áprilistól kezdődően lesz vállalkozói kivéte? Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!

Alanyi mentesség, támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentes egyéni vállalkozó varrógépbeszerzésre kamatmentes, visszatérítendő támogatást kapott 2015 decemberében. A beruházás megvalósítására idén március 31-éig kerül sor. Kérdésem: az alanyi mentes értékhatárba, a 6 millió forintba, illetve az árbevételbe beleszámít-e a kapott támogatás összege? Köszönöm előre is válaszát.Tisztelettel: Fazekasné

Támogatás, szja Kérdés

Tisztelt Adózóna! Szja-s egyéni vállalkozó Széchenyi-pályázat keretében utólagos finanszírozású támogatást kapott beruházásra, munkabérre és a járulékra. A kérdésem a következő lenne: az szja-bevallás mely soraiban kell szerepeltetni a támogatás összegét? Gondolom, a 21-es sorban, a 124. sorba és esetleg a 127-es sorba be kell írni a még el nem számolt értékcsökkenésre jutó támogatást? Valamint a 13-08-as lapon kell-e szerepeltetni tájékoztató adatként valahol? Köszönöm a válaszát. Krisztina

Egyéni vállalkozó és a kiküldetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy alapítvány egy egyéni vállalkozót bízott meg azzal, hogy a közhasznú tevékenységéhez kapcsolódó feladat ellátása érdekében külföldre utazzon. Megtéríti számára a munkadíjon felül a repülőjegyet, a szállást, és napidíjat is kap. A repülőjegy a magánszemély nevérel, a szállásdíj az alapítvány nevére szól. A kérdésem az lenne, hogy ezeket a "járulékos" költségeket milyen módon kell elszámolni a vállalkozóval? Külföldi kiküldetési rendelvénnyel, vagy a vállalkozónak kell számlát kiállítania ezekről a költségekről? Nagyon köszönöm a válaszát. Lédererné

Egyéni vállalkozó – katára áttérés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2014-ben fejlesztési tartalékot képzett. 2015. március 1-jétől kata hatálya alá jelentkezett be. Kérdésem az lenne, hogy meg kell-e növelni a bevételeit a fel nem használt fejlesztési tartalékkal, vagy az átlépéstől függetlenül igénybe veheti a kedvezményt? Köszönettel: Urbán Ágnes

Szja-t csökkentő tételek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozó számítógépet vásárolt és aktivált 150 ezer forint értéken. Kérdésem a következő: mivel a tárgyi eszköz 200 ezer forint érték alatt van, így is igénybe vehető a kisvállalkozói kedvezmény, valamint az osztalékadónál is csökkentő tételként figyelembe vehető az összeg? Köszönöm. Üdv. Tislérné

Egyéni vállalkozó osztalékalapot csökkentő tétel Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozó használt tehergépjárművet vásárolt, szja-kedvezményként nem veheti figyelembe, mert használt a gépjármű. Viszont az osztaléknál nem szerepel az új kitétel. Beletehetem a tárgyi eszközt osztalékcsökkentő tételként? Az eszköz aktiválásra került 2015-ben. Előre is köszönöm. Üdv.: Tislérné

Egyéni vállalkozó földmunkagép Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2015. 03. 30. óta tevékenykedő egyéni vállalkozó gépi földmunkával foglalkozik, a földmunkagépet azonban magánszemélyként vásárolta 2015 januárjában. Mi a módja annak, hogy a fent említett gépet be tudja vinni a vállalkozásába, és értékcsökkenést tudjon elszámolni rá? Költségeit, bevételeit hogyan érinti? Továbbá a földmunkagéphez használt gázolaj milyen módon számolható el költségként? Elegendő a gázolajról szóló számla vagy más bizonylat szükséges hozzá? Válaszát köszönöm!

Egyéni vállalkozó adószám-felfüggesztés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alapvető problémám az lenne, hogy van egy egyéni vállalkozó, akinek az adószámát felfüggesztették 2014. 09. 09-ével, majd 2015-ben a státusza technikailag megszűnt. Ezután 2015. 07. 02-ával új adószámot kapott. Az lenne a kérdésem, hogy a 2015-ös évre két adóbevallást fogok készíteni, mivel egy évben két adószáma van? Illetve a megszűnt adószámra hogyan tudok bármiféle adatszolgáltatást teljesíteni? A másik kérdésem, hogy amit a régi adószámon felhalmozott tartozást (szállító) elkezdi kiegyenlíteni, azokat az új adószám alatt elszámolhatom? Költségként és áfában egyaránt? Köszönöm a segítséget!

Nyugdíjas egyéni vállalkozó Kérdés

Kérdésem a következő: öregségi nyugdíjkorhatárt elért személy egyéni vállalkozói tevékenységet folytat. Jövedelmet nem vesz ki. Kell-e fizetnie ehót? (Természetesen az osztalék után fizet.)

Közjegyzői jog átadásának elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyik közjegyző, aki egyéni vállalkozás formájában végezte a tevékenységét, gyermeknevelés miatt jelenleg szünetelteti a tevékenységét. Helyette egy új közjegyzőt neveztek ki, aki szintén egyéni vállalkozás formájában végzi a tevékenységét. A gyeden lévő közjegyző havonta joghasználati díjat számláz a helyette kinevezett közjegyzőnek az általa elért bevétel meghatározott százalékában (a közjegyzői kamara hozzájárulásával). Kérdésem: 1. Miként adózik a tevékenységét szüneteltető, gyeden lévő közjegyző az általa kiállított joghasználati díj után (magánszemélyként vagy vállalkozóként)? 2. Minek minősül a helyettesítő közjegyzőnél az általa befogadott joghasználati díjról szóló számla? Árbevétel-csökkentő tétel vagy igénybe vett szolgáltatás?

Személyi jövedelemadó hatálya alól a kata hatálya alá (bevételek) Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó 2015. 06. 30.-2015. 09. 30. közötti időszakban végezte tevékenységét a személyi jövedelemadó hatálya alá tartozva. Ezt követően 2015. 10. 01.-2015. 10. 31-éig katásként tevékenykedett. Majd pedig 2015. 11. 01-től a mai napig is szünetelteti a tevékenységét katásként. Egyéni vállalkozóként bértámogatást kapott a munkaügyi központtól 4 hónapra (2015. 06. 30.-2015. 10. 29.). A 2015. június és július havi támogatás augusztusban, az augusztus havi pedig szeptemberben érkezett meg a bankszámlájára. A szeptemberi bérére vonatkozó támogatás viszont október hónapban érkezett meg hozzá. Ebben az esetben az október hónapban megérkező támogatást, amely szeptember hónapra vonatkozik, a katás bevételhez könyvelem, vagy – mivel még azt a nem katásként megszerzett jövedelmére vonatkozóan kapta – az egyéni vállalkozó (személyi jövedelemadós) bevételéhez könyvelem? Az október hónapra vonatkozóan kapott támogatást pedig november hónapban kapta meg. Mivel ez a katás időszakra vonatkozik, így ezt a katás bevételhez könyvelem? Válaszát köszönöm!

Egyéni vállalkozó szochokedvezményének forintra átszámítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Arra jogosult egyéni vállalkozó saját maga után szociális hozzájárulási adó kedvezményt vesz igénybe. Az 58-as bevallásában nyilatkoznia kell a bevallási időszakban igénybe vett de minimis támogatás tartalomról. Az átszámításhoz milyen időpontot kell érteni azon, hogy "az euróban meghatározott összegek forintra átszámításánál a támogatási döntés napját megelőző hónap utolsó napján érvényes, a Magyar Nemzeti Bank által közzétett, két tizedes jegy pontossággal meghatározott devizaárfolyam alkalmazandó"? Helyes-e az az eljárás, hogy a bevallási időszakot megelőző hónap utolsó napján érvényes MNB-árfolyamon határozzuk meg az euróértéket? Vagy az igénybevétel egyenlő a beadás benyújtásának napját (azaz a tárgyhót követő hónap 12-e) megelőző hónap utolsó napi (tehát a bevallási időszak utolsó napja) árfolyammal kell átszámolni? Válaszát köszönettel várom: Rozika (könyvelő)

EU-n belüli szolgáltatásnyújtás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két eset lenne, melyben kérném a segítségét a helyes eljáráshoz: 1. alanyi mentes egyéni vállalkozó szolgáltatást vesz igénybe, egy másik, közösségen belüli tagállambeli vállalkozótól, akinek van EU-adószáma. A magyar egyéni vállalkozónak eddig nem volt közösségi adószáma. A 2. eset, amikor egy Angliában bejegyzett társaság számláz egy magyar székhelyű, közösségi adószámmal nem rendelkező áfaalanynak üzletviteli tanácsadást, úgy, hogy az angol cégnek sincs közösségi adószáma, a számlán áfát nem tüntet fel (0 %). Mi a teendő, kérni kell-e a közösségi adószám megállapítását, milyen bevalláson történik az elszámolás, illetve keletkezik-e áfafizetési kötelezettség, érvényesíthető-e levonási jog? Válaszát köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink