4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Kisadózó egyéni vállalkozó szüneteltetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni a következő kérdésben. Főállású kisadózó egyéni vállalkozó, aki Németország és Magyarország között "ingázva" él, körülbelül kéthavonta szünetelteti egy hónapot meghaladóan, majd újraindítja a tevékenységét. Körülbelül kéthónapos működés után pedig ismét szüneteltet. Az a kérdésem, hogy katás főállású egyéni vállalkozóként van-e lehetőség a tevékenység többszöri szüneteltetésére és újraindítására egy adóévben? Azok a bevételek, amelyekről számlát állít ki a működés alatt, nem rendeződnek pénzügyileg addig, amíg a szüneteltetést ismét bejelenti. Ilyenkor adózási szempontból mi a teendő ezekkel a bevételekkel? Katás bevételnek számítanak? Ha nem, miként kell ezeket figyelembe venni. Szélsőséges esetben az is előfordul, hogy a korábban kiállított számla egy szüneteltetést követő, már ismét "élő " időszakban kerül átutalásra. Azt miként kell kezelni? Válaszát köszönöm!

Egyéni vállalkozói tevékenység megszüntetése szüneteltetés után Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó szüneteltette a vállalkozását 2015. 02. 20-ától. Most megszüntette a vállalkozását a szüneteltetés alatt. A szüneteltetéskor minden soron kívüli bevallás beadásra került. A megszűnéskor milyen bevallásokat, milyen időszakról kell beadni, hiszen egy napot sem működött?

Főfoglalkozású egyéni vállalkozó gyes melletti járuléka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha a főfoglalkozású egyéni vállalkozó gyesen van, és nem végez munkát tudtommal nem fizet járulékot. Mi van akkor ha a gyesen lévő egyéni vállalkozónak akad folyamatos munkája vállalkozói jogviszonyában havi szinten 3 nap? A kérdés arra vonatkozna, hogyan szükséges fizetni a járulékot? Teljes hónapra mivel közreműködik? Esetleg ha három napot dolgozik, és ez a bizonyítható, arányosíthatjuk a járulékot a három napra? Az egyéni vállalkozónak napi kétórás munkaviszonya van a vállalkozás mellett. Köszönöm a segítségét.

Katás egyéni vállalkozó többes jogviszonyban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. ügyvezetője heti 2 órás munkaviszonyban látja el a feladatát, mellette katás egyéni vállalkozó. Katás egyéni vállalkozóként megfizeti a havi 50 ezer forintot, mint főállású katás. Kérdésem arra irányul, hogy, mint ügyvezető 2 órás munkaviszonya kifogásolható-e? A cég bevétele minimális. Köszönöm válaszát.

Rokkantsági ellátás melletti jövedelemkorlát Kérdés

Tisztelt Szakértő! Rokkantsági ellátásban (D típus) részesülő egyéni vállalkozó jövedelemkorlátjának a kiszámításánál (három egymást követő hóban ne haladja meg a minimálbér 150 százalékát) csak a vállalkozói kivétet kell figyelembe venni vagy a vállalkozás nyereségét is?

Katás nyugdíjas egyéni vállalkozó maximális jövedelme Kérdés

Ügyfelem újraélesztené szünetelő vállalkozását. Nyugdíjas. Katás szeretne lenni. Azt mondja, hogy a minimálbér 1-szorosánál többet nem kereshet, mint katás, mert elveszik a nyugdíját. Ez valóban így van? Ha igen, akkor ez nem egyenlő a kiszámlázott bevételével, hogyan kell számolni?

Egyéni vállalkozó törölt adószáma Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó adószámát adótartozás miatt törölték 2015. januárban, amelyről a határozatot nem vette át, így vélelmezték az átvételt. Azóta is működik alkalmazottakkal és online pénztárgépekkel. A tevékenységét mostantól egy kft.-ben szeretné folytatni. A kérdésem, hogy a pénztárgépeket a 48/2013 (XI.15) NGM rendelet értelmében egyszerűen a kft. regisztrálja a PTGREG nyomtatványon, és kicserélik az adóügyi ellenőrző egységet? Mi a teendő az alkalmazottak azóta is nyitott jogviszonyával? Köszönöm szépen segítségét.

Evás egyéni vállalkozó nyugdíjazása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Evás egyéni vállalkozó ingatlan-bérbeadással foglalkozik. Ez év májusában nyugdíjba megy. Az üzletét továbbra is bérbe kívánja adni. Kérdés az, hogy van-e a fenti tevékenységére "olcsóbb megoldás", mint az eva, beleértve az ingatlan vállalkozásból történő kivonását, illetve a járulékokat is? Válaszát előre is köszönöm!

Nyugdíj melletti munkavégzés – jövedelemkorlát számítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kolléganőm 40 éves munkaviszony után nyugdíjba ment, de továbbra is dolgozik alkalmazotti munkaviszonyban, és szeretne egyéni vállalkozókét is tevékenykedni. Az egyéni vállalkozói bevételét hogyan kell figyelembe venni a jövedelemkorlát szempontjából, az egész bevétellel kell számolni, vagy a költségekkel csökkentett valós jövedelmet kell csak figyelembe venni? Köszönettel: Ildikó

Rehabilitációs ellátás mellett lehetek-e egyéni vállalkozó? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Komplex felülvizsgálat keretében megállapított rehabilitációs ellátásban részesülök. Felsőfokú végzettségű informatikus vagyok, a rehabilitációs ellátásom összege eléri a havi 200 000 forintot. Kérdésem; lehetek-e egyéni vállalkozó, és milyen korlátokkal, feltételekkel, illetve milyen esetleges kedvezményekkel? Válaszukat előre is megköszönve!

Áttérés szja-ra katából Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Készlettel kapcsolatos kérdésem lenne. Egyéni vállalkozónak a vállalkozói jövedelem alatti adózási időszakában 2015. év végén készlete keletkezett. 2016-ban áttér a kata adózásra. Kata adózás alatt értékesítené a meglévő készletét. Kérdésem az lenne, hogy amennyiben megszűnik a vállalkozása, vagy visszatérne a vállalkozói jövedelem szerinti adózásra, akkor meg kell fizetnie a 40 százalék különadót, a 6 millió forintos árbevételtől függetlenül a 2015. év végén kimutatott készletre, illetve ebből amennyit értékesített, az után? Idézek a NAV információs füzetéből, utalva a készlet számbavételére: Ha pedig a Katv. szerinti adózást alkalmazó egyéni vállalkozó megszünteti a tevékenységét, akkor a bevételét növeli az az összeg, amelyet a kisadózó vállalkozások tételes adója szerinti adóalanyiság bejelentése adóévében megállapított. – Mármint a készletet. Erre kitérve, ezt a készletet értékesíti a kata időszak alatt. Akkor duplán adózik le a készlet után? Hiszen a 25-50 ezer forintos összeggel kiváltja az szja-t, osztalékadót...stb. Köszönettel: Fazekasné

Iparűzési adó megosztása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozónak a székhelye a lakóhelyén van, ahol semmilyen tevékenységet nem végez (tárgyi eszköze nincs), telephelye egy másik városban van. 2015-ben vállalkozói kivétet nem vett ki, állandó alkalmazottja nem volt, csak 5 napra volt 1 alkalmi munkavállalója. Hogyan kell elvégezni az adóalap személyi jellegű megosztását? A székhelyre 500 ezer forint 10 %-a, azaz 50 ezer forint személyi jellegű ráfordítást kell megadni, tehát a székhely/telephely megosztási aránya 10-90 %? Előre is köszönöm válaszát!

Internetes kereskedelem Kérdés

Egyéni vállalkozó internetes kereskedelemmel szeretné bővíteni tevékenységi körét, ami eddig központi fűtés és csőhálózat szerelése volt. Szükséges-e kereskedelmi végzettség, illetve valamilyen engedély, bejelentési kötelezettség a vállalkozói engedély bővítésén kivül? Olyan termékeket szeretne árulni, amilyeneket használni szokott anyagként a szerelési tevékenysége során. Válaszukat előre is köszönöm: Szakál Józsefné

Egyéni vállalkozó egészségügyi hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó a vállalkozói osztalékalap után egészségügyi hozzájárulást fizet. Tudja, hogy év végén magas jövedelemmel zár, ezért év közben előleget fizet egészségügyi hozzájárulásra. (Saját maga előre teljesít befizetéseket). Az előre fizetésnek két következménye lehet: 1. Vagy kevés a befizetett eho, 2. vagy több, mint amit az éves adóbevallásban feltüntetünk. Kérdésem, hogy az év közben befizetett egészségügyi hozzájárulást költségként leírhatja-e a befizetéskor, ha nem, akkor mikor van rá lehetősége? Mert kötelezettségként, adóként majd csak a következő év február 25-én írják elő. Akkor válik adókötelezettséggé. Tehát az év közben befizetett eho mikor könyvelhető el költségként? Köszönöm!

Katás egyéni vállalkozás szüneteltetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2016. 04. 01-től katás lesz. Április hónapban megszűnt a munkája, és szüneteltetni szeretné a vállalkozást. Mint katás vállalkozó megteheti ezt? Hol kell bejelenteni: webes ügysegéden keresztül, vagy a NAV-nak, illetve mindkét helyre? Április hónapra be lehet-e jelenteni a szüneteltetést, vagy csak májustól? Megteheti-e azt, hogy ha lesz munkája, újból visszamegy katás egyéni vállalkozónak? Egy évben ezt hányszor teheti meg? Milyen be-, illetve kijelentési határidők vannak? Köszönettel: Fidler Gáborné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink