4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Alanyi adómentes adózó közösségi szolgáltatásnyújtása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentes körbe tartozó katás egyéni vállalkozó a közösség egy tagállamába szeretne adóalany részére szolgáltatást nyújtani. A szolgáltatás a tevékenység jellegére való tekintettel egyébként nem tartozik az áfakörbe (egészségügyi szolgáltatás). Kérdésem, hogy helyesen értelmezem-e, a következőket, illetve amennyiben nem, mi a helyes eljárás? Alapvetően az áfatörvény 193. § (1) d) pontja szerint nem járhat el alanyi adómentes minőségében. Amennyiben áfaalanyként jár el, áfafizetési kötelezettsége nem keletkezik az áfatörvény 37. § (1) alapján. A számlát tehát 0 százalékos áfával kell kiállítania, s áfabevallási kötelezettség terheli. Az áfabevallásban az alanyi mentesség miatt jelölendő, az (E) blokkban a "Mentes státusz mellett adókötelezettsége keletkezett" rovat. Továbbá a bevallás 3. oldalán a bevallást részletező adatok közt a 91. és 92. sorban kell szerepeltetni a számlázott ellenértéket. A 65-ös, illetve az A60 bevallás tekintetében mi lesz a bevallás gyakorisága? Válaszát előre is köszönöm!

Katás egyéni vállalkozó és ügyvezető járulékai Kérdés

Tisztelt Szakértő! Milyen jogcímen, és mennyi járulékot fizet a főállású katás egyéni vállalkozó, aki egyben egy cégben ügyvezető is? Elég-e a katás, havi 50 ezer forintot megfizetnie? Van-e jelentősége annak, hogy a másodlagos ügyvezetői tevékenységet megbízásos alapon, társas tagi jogviszonyban, vagy munkaviszonyban látja el? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel.

Értékesítés webáruházban EU-s országba: ezt kell tudni az áfáról Cikk

Egyéni vállalkozó európai uniós tagállamokba értékesíti termékeit webáruházon keresztül. Hogyan tudja igazolni, hogy a terméket külföldön adta el? – kérdezte olvasónk. Bartha Katalin, okleveles adószakértő, az InterTax Pro Kft. ügyvezetője válaszolt.

Magánszemély felújítja italboltját, amit maga használ. Áfát is visszakap? Cikk

Egyéni vállalkozó szeretné az általa használt italboltot felújítani, amely magánszemélyként a tulajdona. Vajon vállalkozóként mit számolhat el költségként vagy értékcsökkenéssel, illetve az áfát visszakapja-e? Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértőtől megtudjuk.

Nők 40 év Kérdés

Nők 40 éves munkaviszonyával nyugdijba vonuló hölgy, ha egyéni vállalkozóként dolgozik, akkor is érvényben van, hogy a keresete/dijazása, ha eléri a minimálbér 18-szorosát, akkor onnantól a nyugdíját szüneteltetni kell? Köszönöm válaszát.

Járműköltség-elszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az áfát az általános szabályok szerint megállapító egyéni vállalkozó fakitermeléssel foglalkozik, és traktorokat is használ a fakitermelésben. A traktorokhoz felhasznált gázolajról számla alapján vonja le az áfát. A 60/1992. (IV.1) kormányrendelet alapján a fogyasztási norma 3,5 liter/köbméter. Kell-e valamilyen külön nyilvántartást vezetni a felhasznált gázolaj mennyiségéről, ha a számlák alapján felhasznált gázolaj mennyisége nem több mint a 60/1992. (IV.1) kormányrendeletben meghatározott mennyiség? Ha nem vezet külön nyilvántartást, és nem több a fogyasztás, mint a 60/1992 (IV.1) kormányrendeletben meghatározott norma, akkor levonható-e a számlára vásárolt gázolaj áfája? Ha szeretne kamionrakással és fakiközelítéssel is foglalkozni a vállalkozó, akkor milyen nyilvántartást kell vezetni a gázolaj elszámolásához (mivel régiek a traktorok, nincs bennük üzemóra)? Köszönöm válaszukat.

Nyílt végű pénzügyi lízing Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó (szja hatálya alá tartozó, áfaalany, nem személytaxis) nyílt végű pénzügyi lízing keretében személygépkocsit vásárol, valamint egy kft. 3,5 tonna feletti tehergépkocsit vásárol (fuvarozó cég) nyílt végű pénzügyi lízing keretében. Kérdésem: az induló, a havonta fizetendő, illetve a maradványérték tekintetében levonható-e a felszámított áfa, és a mi számolható el költségként az egyéni és a társas vállalkozó esetén is? Köszönöm válaszukat!

Egyéni vállalkozó járulékfizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Annak az egyéni vállalkozónak, aki egyéni vállalkozásában nem végez tevékenységet, bevétele nincsen, és egy kft.-ben 4 órás munkaviszonnyal rendelkezik, az egyéni vállalkozásában kell-e járulékot fizetnie? És, ha igen, milyen összegben? Köszönettel.

Egyszemélyes kft. és katás egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem a segítségét. Egyszemélyes kft. tagja alapíthat-e egyéni vállalkozást? Ha igen (szerintem igen, csak megerősítést szeretnék), akkor, ha katásként jelentkezik, jól értelmezem-e a katatörvény 2. § (8) bekezdés g) pontját, ahol azt írja, hogy ha más vállalkozásban tagi jogviszonyban van, akkor nem főállású katás, és csak havi 25 ezer forintot kell fizetnie. Előre is köszönöm a választ. Üdv. Hajni

Katások, figyelem! Ez lehet a kiskapu az ingatlan-bérbeadásnál Cikk

Katás egyéni vállalkozó szépségszalont szeretne bérelni. A szalonban többen dolgoznák, szintén bérlőként. A szalon tulajdonosa a katás egyéni vállalkozóval köt bérleti szerződést, aki – a tulajdonos kérésére – további albérletbe adná a helyiségeket. Ha az egyéni vállalkozó magánszemélyként köt szerződést a szalon tulajdonosával, és magánszemélyként adószámot vált ki bérbeadásra, akkor végezheti-e a bérbeadási tevékenységet, vagy az a katás tevékenységével összeegyeztethetetlen? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás szakértőnk válaszolt.

Magánszemély általi lakáskiadás, számlatömbvétel Kérdés

Egyéni vállalkozó, aki szünetelteti a vállalkozását, magánszemélyként adózna ingatlan-bérbeadás után, mint eddig is. A lakáskiadásokat tartalmzaó számlatömbje betelt. A NAV-nál anno bejelentette, hogy nem vállalkozóként akar a lakáskiadás után adózni. A jelenlegi lakásbérlő egy kft., amely számlát kér. A NAV kiad-e új adószámot CSAK a lakáskiadásra, és meg kell-e azt kérni, vagy a magánszemély megveheti-e a számlatömböt a szüneteltetett vállalkozásának az adószámára, és csak a lakásbérbeadását írná bele a számlatömbbe? Az eddig használt számlatömböt a magánszemély a vállalkozói adószámára vette meg, amikor megvette, még nem szüneteltette az egyéni vállalkozói adószámát. Végiggondolva az esetet, ha nem él az adószám, akkor csak az ingatlan-bérbeadásra egy érvényes 7-es számmal kezdődő adószámot kell kérni a NAV-nál, s ha majd a magánszemély újraindítja a vállalkozását, akkor csak az egyik adószám élhet!? ÁLLÍTÓLAG EGY személynek nem lehet több adószáma.

Egyéni vállalkozó költségelszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egyéni vállalkozó. Székhelye a szülei lakóhelyén van. A közüzemi számlák a szülei nevére vannak kiállítva. Ebben az esetben is elszámolhatom a költségek 25 százalékát az egyéni vállalkozás költségei között? Ügyfelemnek volt egy telefonkészüléke, ami megrongálódott. Ezért a biztosítótól kapott 140 ezer forint kártérítést, és ő fizetett 15 ezer forint készpénzt. Hogyan könyveljem a gazdasági eseményt? A régi telefon nem volt a tárgyi eszközök között. Hogyan könyvelném abban az esetben, ha a tönkrement telefon a tárgyi eszközök között szerepelt volna? Köszönöm a válaszát.

Áfalevonási jog keletkezése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az adóalanyként történő bejelentkezés időpontját megelőzően, legfeljebb azonban 36 hónappal korábban (a rendelkezés szempontjából egész hónapként beleszámítva a bejelentkezés hónapját is) beszerzett termék tekintetében a természetes személy adóalany (egyéni vállalkozó), ha korábbi ráfordítását utóbb gazdasági tevékenységével összefüggő költségként számolja el – feltéve mindkét, fentiekben felsorolt esetben, hogy birtokolja a nevére szóló, az előzetesen felszámított adó összegét hitelesen igazoló dokumentumot – levonásba helyezheti-e az áfát? Azt tudom, hogy a költségei között elszámolhatja, de az szja-törvény 11. melléklet d. pontja szerinti estekben az áfáját is levonásba helyezheti? Sajnos erre vonatkozóan nem találtam az áfatörvényben hivatkozást. Köszönöm válaszát. Üdv.: Lázárné

Gyed melletti katás egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gyeden lévő kismama vissza szeretne menni dolgozni. Előtte katás egyéni vállalkozó volt. Ha most gyed mellett dolgozni szeretne, mennyi katát kell fizetnie: 25 ezer forintot vagy a teljes összegűt? Gyors válaszát előre is köszönöm Pápainé K. Móni

Főfoglalkozású egyéni vállalkozó 40 év munkaviszony után nyugdíjba ment Kérdés

Főfoglalkozású egyéni vállalkozó most kapta meg a Nyugdíjfolyósítási Intézettől a határozatot, hogy 2015. 10. 01-től nyugdíjas lett, a nők 40 éves munkaviszony utáni kedvezményes nyugdíjaztatásban részesül (szül.:1957-ben). Könyvelőként most értesültem róla. Az '58-as bevallások úgy mentek el, hogy főfoglalkozású egyéni vállalkozó, a garantált bér után megfizetett minden járulékot, és a kivétet bankon keresztül kiutalta magának. Ez még 2016. 02. hóban is így történt. A vállalkozó természetesen szeretné visszakapni a maga után fizetett járulékokat. A kérdésem a következő: lehet-e a beküldött '58-asokat önrevízióval javítani, hogy ő itt már kiegészítő tevékenységet folytatónak minősül, és 0 forint (?) kivétet számolna el? Nyilván a 2015. évi bevallását is módosítani kell, hiszen a vállalkozói jövedelme is változna ennek alapján, és 2015. 10. 01-étől fizetnie kellett volna maga után az egészségügyi szolgáltatási járulékot, ami havonta 6930 forint. A fent leírtakat kötelező végrehajtani, vagy csak ez egy lehetséges út, vagy pedig ezt utólag nincs lehetőség javítani? Előre is köszönöm válaszát: Fné Magdi

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink