4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Áfabevallás Kérdés

Tisztelt Címzettek! Egyéni vállalkozó egyéni céget alapított, melyet a cégbiróság be is jegyzett 2016. május 20-ától. A volt egyéni vállalkozó mint magánszemély ezen időpontot megelőzően ingatlan-bérbeadás céljából bejelentkezett és az általános szabályok szerint áfafizetési kötelezettséget választotta. Hogyan kell 2016. május hóra áfabevallást adnia a volt egyéni vállalkozónak, aki havi bevalló volt? Május 1–19. közötti jelzést és milyen megszűnő bevallástipust válasszon? Május 20-ától május 31-éig pedig mint magánszemély adjon be bevallást? Vagy nem szünt meg és május 1–31-éig terjedő időtartamra adja be a bevallást? Előre is köszönöm a választ.

Céghalmozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A céghalmozás veszélyeit szeretném elkerülni, ezért kérem az együtt gondolkodást, és a tanácsát. Van három vállalkozás, amelyek kapcsoltnak minősülnek, ugyanazok a tulajdonosok. "A" vállalkozás (bt.) kata adóalany (nem áfás) főtevékenysége számviteli szolgáltatás kettős könyvvitelt vezetők számára. Árbevétele is csak ebből a szolgáltatásból volt eddig. A kettős könyvviteli programot "A" vállalkozás bérli. "B" vállalkozás társaságiadó-alany, főtevékenysége számítógépes játékkiadás, mellette adótanácsadás, üzletviteli tanácsadás, számviteli szolgáltatás, mezőgazdasági tevékenység. Árbevétele számítógépes programozásból, egyszeres könyvvitelt vezetők részére végzett könyvelésből és üzletviteli tanácsadásból áll. Az egyszeres könyvviteli programot "B" vállalkozás bérli. "C" vállalkozás kata adóalany egyéni vállalkozás, amely fő tevékenysége egyedi szoftver fejlesztés. Árbevétele csak ebből realizálódik. Még nem áfaalany, de át fogja lépni a határt. "C" egyéni vállalkozó ügyvezetője a "B" vállalkozásnak, amelyben tulajdonos is, ezenkívül tulajdonos az "A" vállalkozásban is, amelyben nem végez tevékenységet. "A" vállalkozásnak ugyanazok a tulajdonosai, mint a "B" vállalkozásnak. A költségeket mindegyik vállalkozásban úgy számolják el, ahogy azok az adott cég tevékenységéhez felmerülnek. Milyen kockázatot lát Ön ebben a céghalmozásban? Mi az, amire oda kell figyelni, hogy ne találjon a NAV "fogást" a cégeken? Köszönettel: KM

Egyéni vállalkozó ingatlanja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 1996-ban vett egy ingatlant magánszemélyként. Tevékenységét ebben az ingatlanban folytatta, és folytatja a mai napig. Az ingatlannal kapcsolatos felújítások lettek a könyveiben költségként elszámolva, az évek alatt amortizálva. Az egyéni vállalkozó meg szeretné szüntetni a tevékenységét, és az ingatlant értékesítené. Hogyan kell helyesen eljárni? Megszüntetheti a tevékenységet, és az ingatlant magánszemélyként értékesítheti, vagy előbb az ingatlant kell értékesítenie? Az ingatlan vásárlása magánszemélyként történt, de az egyéni vállalkozói tevékenysége már akkor is megvolt, csak az ingatlant – amiben a tevékenység zajlott – bérelte addig. Válaszát előre is köszönöm!

Kata kontra ügyvezető Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főállású, katás egyéni vállalkozó, tulajdonosa és egyben ügyvezetője lett egy kft.-nek. Ebben az esetben maradhat-e főállású egyéni vállalkozó, és az ügyvezetői tevékenységét végezheti-e járulékmentesen, vagy az egyéni vállalkozás válik másodállású tevékenységgé?

Csed melletti munkavégzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő: milyen feltételek mellett végezhet munkát csed mellett katás egyéni vállalkozó fodrász? Kell-e az 50 ezer forintos járulékot fizetnie? Milyen bejelentési kötelezettsége van a munka megkezdése előtt? Nem dolgozna minden nap, csak heti két-három napot. Válaszukat köszönöm! Tisztelettel: Nyikosné

Katás egyéni vállalkozó és bt. katás kültagja Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Szeretném kérdezni, hogy ha egy kisadózó egyéni vállalkozó egy bt.-ben kisadózó kültag, akkor milyen összegű katát kell fizetnie az egyéni vállalkozásban, illetve a betéti társaságban? Köszönöm szépen!

Egyéni válallkozás főtevékenysége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tevékenységét most kezdő egyéni vállalkozó az ügyfélkapun keresztüli bejelentkezéskor elírta a főtevékenység, illetve az egyéb tevékenysége ÖVTJ kódját. Hogyan tudom ezt javítani? Köszönettel!

NYENYI lap Kérdés

Tisztelt Szakértő! Rehabilitációs ellátásban részesülő katás egyéni vállalkozó (25 000 forintot fizet) eléri az öregségi nyugdíjkorhatárt. A nyugdíjbiztosító kéri a 2015-2016-os foglalkoztatói igazolásokat. Nyugdíjjárulék-köteles jövedelemként, illetve befizetett járulékként milyen összeget kell szerepeltetni? Köszönöm válaszát!

Behajtási költségátalány Kérdés

Egyéni vállalkozó vagyok, és a Tigáz 2016. 05. 22-én felszámított 12 ezer forintot behajtási költségátalány címén, mert 2015. 06. 16-án késedelmesen fizettem ki a gázdíjat. Kérdésem az, hogy rám, mint fogyasztóra kiterjed-e a törvény hatálya? Szolnoki Béla 2016. 03. 29-ei cikke alapján tettem fel a kérdésem.

Egyéni vállalkozó – gépjárműhasználat költségei Kérdés

Tisztelt szakértő! Egyéni vállalkozó saját tulajdonú személygépkocsiját használja a vállalkozásában. A személygépkocsi-beszerzését annak idején nem számolta el az egyéni vállalkozásában. Hogyan számolhatja el a gépjárműhasználattal kapcsolatos költségeit? Kell-e cégautóadót fizetnie emiatt? Tisztelettel várom válaszát.

Korhatár előtti nyugellátás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. tagja munkajogviszonyban látja el az ügyvezetői és a felelős műszaki vezetői teendőket a gazdasági társaságban, s mellette egyéni vállalkozó. Korára való tekintettel öregségi nyugdíjra még nem, de korhatár előtti nyugellátásra (61 éves, bányában szerzett munkajogviszony alapján) jogosult, melyet szeretne igénybe venni. Kérdésem az lenne, hogyan tudná a korhatár előtti nyugellátást jogszerűen igénybe venni úgy, hogy a kft.-nél végzett felelős műszaki vezetői posztját meg szeretné tartani (esetleg rövidebb időre szüneteltetné is), meg szeretné tartani a tagságát a kft.-ben, valamint az egyéni vállalkozását is szeretné folytatni (rövidebb szünetelés itt is megoldható)?

Családi gazdaság alakítása Kérdés

Nyugdíjas, mezőgazdasági tevékenységet végző egyéni vállalkozó (tételes költségelszámolást alkalmaz, áfaalany) két gyermekével (15 és 10 éves tanulók) családi gazdaságot szeretne létesíteni, ahol az egyéni vállalkozó apa a családi gazdálkodó. A termékértékesítést ő végezné, a tagok számlát nem állítanának ki. Kérdéseim az alábbiak: A kiskorú gyermekek részére szükséges-e mezőgazdasági őstermelőként őstermelői igazolványokat igényelni? Mivel az értékesítést nem ők végzi, szükséges-e áfakörbe bejelentkezniük? A családi gazdálkodó továbbra is maradhat egyéni vállalkozó, tevékenységét ennek megfelelően végezheti, csupán az adóbevallását kell az őstermelőkével azonos módon elkészíteni, a bevételt és a költségeket háromfelé megosztva? Ha év közben jön létre a családi gazdaság, hogyan történik a megosztás? A családi gazdaság megalakulása előtti időszakra egyéni vállalkozóként kell még bevallást készíteni? Jelenleg az egyéni vállalkozónak fejlesztési tartalékként még nyilvántartásban lévő összeg miatt fejlesztési kötelezettsége van. Ennek rendezése hogyan történik, ha őstermelői bevallást kell benyújtania? A családi gazdaság létrejötte után az egyéni vállalkozó családi gazdálkodó már nem lesz jogosult a kisvállalkozói kedvezményre és a fejlesztési tartalék összege után érvényesíthető kedvezményre?

Lízingelt tehergépkocsival kapcsolatos szja Kérdés

Tevékenységét szüneteltető egyéni vállalkozó lízingelt tehergépkocsiját nullára írta, de a fizetendő lízingdíjból még 2 év van hátra. Bevétel hiányában már nem tudja fizetni a lízingdíjat. Amennyiben sikerül eladnia, vagy visszaadni a lízingbe adó cégnek a gépkocsit, akkor milyen fizetési kötelezettségei lesznek (szja, eho...)?

Csak így lehet megúszni a kötelező pénztárgéphasználatot Cikk

Alanyi adómentes egyéni vállalkozónak is kötelező-e pénztárgépet használnia? Ha igen, mely esetekben kell nyugtát adnia, mikor állíthat ki számlát, és arról kell-e adatot szolgáltatnia a NAV részére? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia okleveles adószakértőnk válaszolt.

Gyed melletti munkavégzés kisadózóként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy 8 hónapos gyermekével gyeden lévő, a szülés előtt kisadózó egyéni vállalkozó elvállalna egy munkát, amely egy-két hónapot venne igénybe. Hogyan, milyen nyomtatványon kell bejelentenie a NAV felé, hogy a gyed mellett mely hónapra kívánja fizetni a tételes adót (50 ezer forintot), mivel munkát végez? Jelenleg havonta a T101E nyomtatvány B02 lapján minden hónapra vonatkozóan bejelenti a tételes adófizetési kötelezettség alóli mentesülést gyed miatt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink