4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Egyéni vállalkozó – továbbszámlázás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy teljes munkaidős alkalmazott dolgozik egy kft.-ben, emellett van egyéni vállalkozása is. A partnercég, ahonnan a bevétel származik, csak az egyéni vállalkozással köt szerződést, cég céggel nem szerződik. Viszont a másik félnek sokkal kedvezőbb a munkaviszonyát fenntartani. Van-e abban "adóügyileg", kivetnivaló, ha az egyéni vállalkozás a bevételét akár teljes összegben vagy csökkentve továbbszámlázza a kft. részére? Az említett kft.-ben a bevételt szerző tulajdonos is, de heti 36 órát elérő munkaviszonyban, alkalmazottként dolgozik a kft.-ben. Válaszukat köszönöm!

Egyszemélyes kft. tulajdonosa kisadózó egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Legyen kedves az alábbi kérdésben a segítségemre lenni. Van egy főállású kisadózó egyéni vállalkozó, aki egy egyszemélyes kft.-ben tulajdonos, valamint egy másik kft.-ben – ahol szintén az egyik tulajdonos – részmunkaidős munkaviszonyos. Az egyszemélyes kft.-ben semmilyen jogcímen nem vesz fel bért. Működhet-e főállású egyéni vállalkozóként? Vagy az egyszemélyes kft.-ben kötelezően meg kell fizetnie a 8 órás foglalkoztatás után a járulékokat? Válaszát előre is nagyon köszönöm.

Bérbeadás egyéni vállalkozónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó jelenleg gyeden van, májustól szeretné tovább folytatni fodrászati tevékenységét. Az üzlet, ahol dolgozik, bérelt helyiség, ebben az üzletben azonban kialakított másik fodrászati, illetve műkörmös helyet is, és ezt szeretné a továbbiakban magánszemélyként kiadni és külön adózni, a főtevékenységét pedig mint katás vállalkozó szeretné folytatni. (Eddig mint egyéni vállalkozó számlázta le a bérleti díjakat és adózott belőle). Két év kiesés után ez kedvezményesebb lenne a számára. Kérdésem, hogy így folytathatja-e a tevékenységét? Köszönettel: L. Csilla

Egyéni vállalkozó – csed Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy egyén vállalkozó (heti 36 órát elérő munkaviszony mellett) gyermeket vár. A szülés várható időpontja 2017. december. Kérdésem: a csedet majd igényelhet-e az egyéni vállalkozásában is, ha közben benne végig dolgozik, vagy csak a munkaviszonya után igényelheti? Az egyéni vállalkozásában, ha végig történik munkavégzés (a tevékenység jellegéből adódóan) milyen ellátást vehet majd igénybe, illetve az mehet-e párhuzamosan a munkaviszonyban igényelt ellátásokkal? Tehát a munkaviszony után csedet, az egyéni vállalkozás után pl a gyedet egyszerre igényelheti-e? Másik kérdésem a számítással kapcsolatos. Ha jól számoltam, decemberi szülés esetén a 2017. 04-08 hónap jövedelmét veszik figyelembe az ellátások kiszámításakor. Ha ezen időszak alatt nincs vállalkozói kivétje, az egyéni vállalkozásnál nincs semmilyen figyelembe vehető számítási alap? (Eltérő álláspontokat hallottam ez ügyben) Illetve, ha például júliustól táppénzre megy a munkaviszonyában, akkor jól tudom-e hogy eltolódik a számítási időszak 5 hónappal, tehát a 180 nap jövedelmet 2016. 12. hónaptól 180-ig veszik figyelembe a számításnál? Köszönöm válaszukat!

Szja bevallás + egyéni vállalkozó családi adó- és járulékkedvezménye Kérdés

Egyéni vállalkozó családi járulékkedvezményével és szja-bevallásban való szerepeltetésével kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. Főállású egyéni vállalkozó 4 gyermek után évközben érvényesítette a kedvezményeket. Vállalkozói kivétje 129.000 Ft/hó, ezek után 4515 Ft nyugdíjjárulékot fizetett + a 1,5% munkaerő-piaci járulékot. Összesítve: járulékalapot képező jövedelem: 1.126.600Ft, megállapított egészségbiztosítási és nyugdíjjárulék összege: 230.953 Ft, évközben érvényesített családi járulékkedvezmény: 191.522 Ft, levont és megfizetett egészségbiztosítási és nyugdíjjárulék összege: 39.431 Ft. Táppénz összege: 21.915 Ft, így az összes összevont adóalapba tartozó jövedelem: 1.148.515 Ft.(18. sor) Szja bevallás: 24-es sor „a” oszlopa (adóelőleg megállapításánál jogszerűen érvényesített családi járulékkedvezmény összege) :191.522 Ft 30. sor megállapított egb és nybj összege: 230.953 Ft 31. sor (a 30-as sorból levont és megfizetett járulékok összege: 39.431 Ft. Értesítettek, hogy nem dolgozzák fel, mert a 30-as sorban csak az 1.148.515 Ft 17%-a szerepelhet, vagyis 195.248 Ft. Én ezzel nem értek egyet! Mivel az egyéni vállalkozónak az emelt járulékalapok miatt több a megállapított járulékfizetése, de csak a 1.126.600 Ft 17%-át érvényesítette kedvezményként, vagyis 191.522 Ft-ot, a többit pedig befizette nyugdíjjárulékba. Ha javítanám, akkor a program is hibaüzenet írna, hogy a 30. sor = 24a+31b+33b sorok összegével. Vagyis nem vehetné figyelembe a befizetett nybj-t és ezt az összeget fizesse be újra szja-ként. Kérem véleményüket azzal kapcsolatban, hogy a fentiek alapján jó-e az szja bevallásom. Köszönöm!

Sportegyesületnek felajánlás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó saját készítésű terméket szeretne felajánlani egy nem közhasznú sportegyesületnek, mely beteg gyerekekért rendez versenyeket. A kérdésem az lenne, hogy ezt milyen módon tudja szolgáltatni, milyen kötelezettségei vannak az egyéni vállalkozónak ezzel kapcsolatban, és milyen esetleges adóvonzata van? Válaszát előre is köszönöm

Katás egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozónak származhat műszaki eszközök (például telefon, számítógép, személygépkocsi, egyéb berendezések) értékesítéséből bevétele? Másik kérdésem pedig az lenne, szellemi terméket értékesíthet-e, vagy számítógépet programmal együtt? Milyen tevékenységekből nem származhat bevétele? Válaszát előre is köszönöm!

Nyugdíj melletti vállalkozó kieső ideje Kérdés

A nyugdíjas nyugdíja mellett egyéni vállalkozó. Beteg lett. A kieső napokra ugye nem kell fizetnie a napi 237 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot? Az orvos felvette táppénzre, ugyan táppénzt nem kap, de a táppénzes lapokat be kell-e küldenie az OEP-hez, vagy elegendő megőrizni és az lesz az 53-as bevallás alapbizonylata, mivel a betegnapokra nem fizeti meg a járulékot?

Út a munkaerőpiacra programban való részvétel adózási formája Kérdés

Üdvözlöm! Egyéni vállalkozó Út a munkaerőpiacra nevű programban venne részt. Katás adózási móddal is igénybe veheti a pályázati támogatást?

A bevételmegszerzés időpontja szja-ról katára áttéréskor Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szja-törvény hatálya alá tartozó, alanyi adómentességet választó egyéni vállalkozó át kíván térni katára 2017. 04. 01-től. Az egyéni vállalkozó folyamatos teljesítésű szolgáltatást végez. A szolgáltatásnyújtásról szóló számláját 2017. 04. 05. keltezéssel, illetve 2017. 04. 15. teljesítési időponttal állítja ki. A számla összegének pénzügyi teljesítése is 2017. 04. 15. lesz A tényleges "fizikai" teljesítés (vonatkozási időszak) azonban 2017. 03. hónap. Kérdésem: a fenti bevételt még az szja rendszerében kell elszámolni, vagy már a katás időszak bevétele lesz? Köszönöm szíves válaszukat!

Őstermelőből egyéni vállalkozó Kérdés

Üdvözlöm! Őstermelő (adószámos magánszemély) egyéni vállalkozóvá szeretne válni, olyan módon, hogy az őstermelésben végzett tevékenységét vinné tovább. Egyszerre ugyanazt a tevékenységet nem végezheti mindkettőben (és nem is szeretné az őstermelést magánszemélyként folytatni). Milyen módon lehetséges a váltás? A NAV-nál kell jelenteni az adószámos magánszeméllyel kapcsolatos dolgokat, a webes ügysegéden keresztül az egyéni vállalkozással kapcsolatos dolgokat. Meg kell-e szüntetnie először az adószámos tevékenységét vagy az egyéni vállalkozás indításával (ha felveszi ugyanazt a tevékenységet) automatikusan megszűnik a magánszemélyként végzett tevékenysége? Az őstermelői igazolványát vissza kell adnia benne az esetben és újat kiváltania? Előre is köszönöm a választ!

Lízingelt személygépkocsi költségeinek elszámolhatósága Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy háziorvos egyéni vállalkozó (tételes költségelszámolás és nem áfás) tavaly decemberben nyílt végű pénzügyi lízinggel személygépkocsit vásárolt. Mivel ez az autó nem kizárólagosan üzemi, ezért azt szeretném tudni, hogy milyen költségeket lehet elszámolni az egyéni vállalkozásban, ha megfizeti a cégautóadót? Konkrétan például a lízing kamatát, esetleges javítását, biztosítást? Vagy ezen költségek közül bármit elszámolhat, de csak a bevétel 1 százalékáig? A gépkocsit 80-90 százalékban a praxishoz használja. Ha ez precízen le van dokumentálva, akkor elszámolhat-e az 1 százalékon felül gépkocsi használatot? Már semmiben sem vagyok biztos, ezért megkérdezem még, hogy a cégautóadó megfizetése feltétele-e a költségek elszámolhatóságának?Tisztelettel: Csizi Imréné

Katás egyéni vállalkozó járulékai kivás kft.-ben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy főállású, katába bejelentkezett emelt összegű katát fizető egyéni vállalkozó szeretne egyszemélyes kft.-t is alapítani, lehetséges-e a kft.-nél, hogy adózásul a kivát válassza? Ha igen, akkor az egyszemélyes kft.-ben ügyvezetőként milyen járulékokat kellene fizetnie a jelenlegi havi 75 ezer forint kata fizetésén kívül?

Végelszámoló egyéni vállalkozás mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2017.01.01-jén végelszámolást kezdett. A korábbi ügyvezető, aki többségi tulajdonú tag is, a végelszámoló. A végelszámolásért díjazásban nem részesül. A végelszámolás megkezdéséig személyesen közreműködő főállású tagként tevékenykedett. A kft. tevékenységét befejezte. Az végelszámoló a kft. végelszámolásával egyidejűleg (2017.01.01.) katás egyéni vállalkozói jogviszonyt létesített. A végelszámolás ideje alatt lehet-e a végelszámoló főállású katás és nem fizet járulékot mint végelszámoló, vagy a kft.-ben fizet személyesen közreműködő tagként főállású járulékot és kiegészítő tevékenységű katásnak minősül? Válaszát köszönöm.

Egyéni vállalkozó többes jogviszonyban gyes mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jelenleg 8 órás munkaviszonyban lévő apuka szeretné visszaállítani az egyéni vállalkozását (amely jelenleg szünetel), másodállásban tevékenykedne az egyéni vállalkozásában. Ez rendben is van. Viszont az anyuka visszamenne dolgozni (jelenleg gyesen van a gyermekükkel), mert nagyon magas jövedelmet kapna. Így az apuka lenne gyesen a kisgyermekkel. Megoldható ez? Tevékenykedhet több jogviszonyban is a gyes mellett? Válaszát előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink