527 találat a(z) családi gazdaság cimkére
Családi gazdaság tagjainak áfaalanyisága Kérdés
Egy 3 fős családi gazdaságban (adószámos magánszemélyek) minden tagnak kötelező-e áfaalanynak lennie, abba az esetben is, ha csak a vezető tag nevében és nevére történik az összes értékesítés és beszerzés is számlák alapján? A másik két tagnak az áfabevallása minden esetben nullás adattartalommal van beadva. A másik két tag átléphetne-e alanyi adómentességbe? Ha ez lehetséges, akkor is csak az év végén lehet választani majd a következő évre? A kérdés abból adódik, hogy a 2 fő tagot felszólította a NAV bankszámlanyitásra áfaalanyiságuk miatt.
Családi gazdaság – beruházási támogatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Családi gazdaság beruházást hajtott végre 2018. évben: a meglévő tejházat újította fel és új épületet épített, mindkettő a gazdaság tevékenységéhez kapcsolódik. A beruházás megvalósításához pályázati úton támogatást nyertek és kaptak. A megítélt támogatás 2018. évben 96 százalékban be is folyt. A beruházást 2019-ben veszik használatba, és a támogatás maradék 4 százaléka is 2019-ben fog megérkezni Kérdésünk az lenne, hogy ebben az esetben a 2018. évben befolyt támogatást a családi gazdaság adóbevallásában bevételként kell-e szerepeltetni, vagy át lehet vinni a beruházási költségekkel együtt a 2019-es évre, és 2019-ben szerepeltetni bevételként, amikor az üzembe helyezés is meg fog történni?
Családi gazdaság tagja – csed, gyed Kérdés
Családi gazdaság tagja csed ideje alatt lehet-e tagja jogszerűen családi gazdaságnak? Végezhet-e keresőtevékenységet? Illetve később a gyed ideje alatt szintén lehet-e jogszerűen a családi gazdaság tagja? Szintén kérdés, hogy végezhet-e keresőtevékenységet? Válaszukat köszönöm. Üdvözlettel: Pné
Kiskorú családi gazdasági tag adózása Kérdés
Hatfős családi gazdaságunkban két fő kiskorú, két fő őstermelőként biztosított és két fő nyugdíjas van. Az egy főre eső jövedelem 176 ezer forint. Kérdésem, hogy az szja szerint milyen fizetni valója van a felsorolt egyéneknek? A 100 ezer forintos kedvezmény mindenkinek jár? Akkor adót nem kell fizetni senkinek? A kiskorúaknak elkülönített számlára kell a jövedelmet befizetni, vagy ez nem szükséges? Ehót vagy szociális hozzájárulási adót kell-e fizetni a jövedelem után? Az egy főre eső árbevétel 8 millió forint alatt van. Tételes költségelszámolást alkalmazunk 40%-os kistermelői költségátalánnyal. A két fő őstermelőként biztosított (10+4%) befizetését a tb-hez költségként elszámolhatjuk-e? Köszönettel: Nagy Sándorné
Nyugdíjas – családi gazdaság vezetője Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem segítségét abban az ügyben, hogy az öregségi nyugdíjas lehet-e családi gazdaság vezetője? Köszönöm válaszát.
Családi gazda költségelszámolás Kérdés
Tisztelt Cím! Az alábbi esetben kérném véleményüket: családi gazda tárgyi eszközöket szerzett be, amely eszközöket a saját gazdaságban lévő földjeinek műveléséhez, valamint kiegészítő tevékenységként, szolgáltatás nyújtásához is használ (nem egyéni vállalkozóként!). Az említett eszközök értékcsökkenésének elszámolása miként történhet? Egy összegben is lehetséges-e, és a szolgáltatásból származó bevételével szemben is elszámolhatja-e? Milyen arányban? Válaszukat előre is megköszönve! Timi
Családi gazdaság tagjának áfaalanyisága Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy családi gazdaság vezetője áfakörös, áfafizetési kötelezettségét az általános szabályok alapján állapítja meg. Egyik tagja rendelkezik egy alanyi mentes adószámmal, de számlát nem állít ki, kizárólag a családi gazdaság vezetője számláz. Mivel a családi gazdaság tagjai csak azonos adózási módot választhatnak, kérdésem az lenne, hogy okozhat-e problémát a tag alanyi mentes adószáma abban az esetben, ha nem használja ezt az adószámot? Köszönettel: Erdélyi Andrea
Családi gazdálkodó ültetvény elszámolása Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy áfás családi gazdálkodó, aki 2018-ban vett oltványokat (alma, cseresznye stb.) elég nagy összegben (1 000 000 Ft) még nem ültette be az adott területet a fent említett oltványokkal, jelenleg csak készleten van neki. Pályázati pénzt is kapott a gyümölcsös beültetésére. A kérdésem, hogy ezeket az oltványokat lehet-e tárgyi eszközként kezelni a könyvelésében vagy csak akkor lehet, ha termőre fordul? Hogyan kezeljem a megvásárolt oltványokat? Szja-alapba beszámítóba vagy nem beszámítóba? Ha nem tárgyi eszközként kell esetleg kezelni, akkor alapanyag? Előre is köszönöm segítő válaszukat!
Családi gazdálkodó egyetemi költségei Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az lenne a kérdésem, hogy egy 3 főből álló családi gazdálkodó esetében, ha a családi gazdaság vezetője elmenne egy egyetemi oktatásra, agrármérnöki karra, annak költségei (tandíj, utazások költségei, vizsgadíjak) elszámolhatóak lennének-e? Köszönöm előre is segítő válaszukat. N. Tünde
Családi gazdaság támogatási előlege Kérdés
Szeretnék segítséget kérni mezőgazdasági családi gazdálkodó támogatási előlegével kapcsolatban. 2018-ban beruházáshoz kapcsolódóan 90 millió forint támogatási előleget kapott a családi gazdálkodó. A beruházást meg kellett kezdenie, ezért a beszerzett eszközt üzembe is helyezte még 2018-ban, 50 millió forint volt a bekerülési értéke. A kapott előleget elszámolhatom erre a beruházásra vagy meg kell várjam a következő évben történő elszámolást a hivatallal? Köszönöm.
Őstermelők szochója 2019-től Kérdés
Kérem Önöket, hogy az őstermelők 2019. évtől fizetendő szociális hozzájárulási adójának a bevallási, befizetési és elszámolási kötelezettségéről egy átfogó bemutató cikket közöljenek, mivel a korábbi évekhez képest úgy gondolom jelentős a változás. Például eddig nem kellett az 58-as bevallásban negyedévente vallani. Viszont a törvényt olvasva és az 58-as bevallás kitöltése között nem látom az összhangot. A gond többek között az is, hogy amennyiben év közben vallunk, az előleg lesz vagy végleges adó? Illetve amikor előkerül egy bevételi vagy költségszámla, akkor amiatt mindig önellenőrizni kell majd a korábban már benyújtott bevallásokat? Amennyiben lehetséges, akkor szíveskedjenek arra is kitérni, hogy a közös őstermelés esetében vagy családi gazdaságoknál hogyan alakul a bevallási kötelezettség, mivel jellemzően biztosítottak és nem biztosítottak is vannak. Segítségüket köszönöm.
Családi gazdaságból kilépés, kizárás Kérdés
2017-ben családi gazdaságot alapítottam. A családi gazdaság tagjainak száma 6 fő. A létrehozott családi gazdasának tagja lett az akkori élettársam is, aki ma már nem az élettársam. Az állandó lakcímünk sem azonos. Az élettárs a megalakuláskor eszközt, vagyontárgyat, földterületet nem hozott a családi gazdaságba. Jelenleg a családi gazdaságban semmilyen tevékenységet nem végez. Önszántából nem hajlandó kilépni a családi gazdaságból. A többi családi gazdasági tag ellenzi a további tagságát. Van-e megoldás a kiléptetésére? Végső esetben, ha a családi gazdaság feloszlatja önmagát, van-e lehetőség azonnal új (régi) tagokkal – a volt élettársat kivéve – új családi gazdaság létrehozására? Tisztelettel várom a két kérdésre a válaszukat.
Kata – családi gazdaság Kérdés
Adott egy őstermelő, aki mezőgazdasági növénytermesztéssel foglalkozik. Őstermelői igazolvány birtokában családi gazdaságot alapít, s ő lesz a családi gazdaság vezetője. Időközben katás egyéni vállalkozást is indított, szaktanácsadói tevékenységre. Az őstermelői igazolványa természetesen megmaradt. Kérdésem, hogy az egyéni válllakozásból származó bevétel és az őstermelői bevétel teljesen külön kezelendő-e, s az őstermelői bevétel felosztható a családtagok között? Ugye nem kell minden nevére érkező bevételt katás vállalkozói bevételnek tekinteni?
Családi gazdaság és kata Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem tette fel kérdésként, hogy lehet-e úgy katás egyéni vállalkozó, hogy mellette adószámos magánszemély (bérbeadás miatt), illetve családi gazdaság tagja, és napi 4 órában még munkaviszonyos is? Válaszukat megköszönve: Ötletmozaik Kft.
Családi gazdaság tagja katás: így kell felosztani a bevételt Cikk
Az utóbbi időszakban több kérdés vetődött fel azzal kapcsolatban, hogy a családi gazdaságok esetében hogyan kell a bevételt felosztani, ha a családi gazdaság vezetője a kisadózókról szóló törvény (Katv.) hatálya alá jelentkezett be. Jogos a kérdés, mivel a Katv. nem rendelkezik a családi gazdaságokról, míg az szja-törvény 6. számú melléklete ezzel kapcsolatosan egyértelmű iránymutatást ad.