527 találat a(z) családi gazdaság cimkére
Családi gazdaság Kérdés
Családi gazdaság alapításánál írják, hogy a tulajdonosok tulajdonában használatában lévő összes területet be kell vinni, kivéve a bérbeadottakat. Azokat csak akkor kell bevinni, ha lejár a bérlet időtartama. A kérdésem az lenne, hogy ha lejár egy terület bérleti ideje, akkor kötelező bevinni a családi gazdaságba, vagy újra ki lehet adni? Ha be kell vinni, akkor az azért elég nehézkes, ha például az ország másik végében van. Illetve ha így 300 hektár fölé menne a családi gazdaság termőföldjeinek területe, akkor megint gond van. Számomra ez nem életszerű. De akkor miért írják, hogy "kell"?
Fiatal gazda adózása Kérdés
A következő kérdésben kérném állásfoglalásukat. Egyik ügyfelem nyert a fiatal gazda pályázaton. Közben családi gazdálkodás tagja is lett (ő a vezető). Mint "bejegyzett" családi gazdálkodó, ha jól tudom, a tagokkal együtt a közös őstermelői tevékenységre vonatkozó szabályokat alkalmazva kell a jövedelmét/adóját megállapítania, és "csak" a járulékfizetése tekintetében jár el egyéni vállalkozóként. Mint egyéni vállalkozó, más tevékenységet nem jegyeztetett be, csak a mezőgazdaságit. A pályázatírók azt állítják, hogy a fiatal gazda pályázat miatt neki mint egyéni vállalkozónak kell a jövedelmét leadóznia. A törvény viszont azt írja elő, hogy a közös őstermelői tevékenység alapján KELL a jövedelmét megállapítani. Megteheti azt, hogy bár csak mezőgazdasági tevékenységből származó bevétele származik, ő dönti el, hogy az a családi gazdálkodás árbevétele vagy az egyéni vállalkozásé? Mi alapján tudja egyáltalán elkülöníteni? A fiatal gazdaként kapott támogatás (már elköltött) összegét, illetve a hozzá tartozó költségeket bevételként – egy összegben – a családi gazdálkodás fiatal gazda tagjánál kell bevallani (és így eltér az egyes tagok bevallása), vagy meg kell osztani azt is a tagok között?
Családi gazdaság – beruházás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Családi gazdaság gépek tárolására színt épít. Ebben az évben a betonozással készültek el. A munkáról számlát kapott, melyet ki is fizetett. Elszámolhatja-e költségként ebben az évben a számlát, vagy csak a beruházás elkészültekor, annak aktiválásakor? Köszönöm.
Őstermelő járulékfizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő. Adott egy adószám nélküli őstermelő, aki eddig családi gazdaság tagjaként fizette maga után a járulékokat. Ma kiváltotta az adószámát és főállású őstermelő lesz, de továbbra is marad a családi gazdaság tagja. A továbbiakban mi után kell neki járulékot fizetnie?
Családi gazdaság létrehozása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy család, melyben anyuka és a gyerekek (16 éven felüliek, felnőttek) önálló adószámmal rendelkező áfamentes őstermelők, apuka pedig munkaviszony mellett áfás egyéni vállalkozó. Amennyiben még az idén létrehoznának egy családi gazdaságot, melyben anyuka lenne a családi gazdaság vezetője, úgy a következő kérdésekre szeretnénk választ kapni: A családi gazdálkodó mi alapján fizetné a járulékát idén? Az eddigi önálló őstermelői bevétele alapján? Ha szeretnék, hogy a gazdaság áfakörös legyen, akkor mi a helyzet a jelenlegi önálló áfamentes adószámokkal? Válaszát előre köszönöm!
Mezőgazdasági tevékenységet folytató családi gazdaság 16 év feletti tanuló jogviszonyban álló tagja biztosított-e? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági tevékenységet folytató családi gazdaság regisztrált tagjai a 17 éves gimnazista és a 20 éves egyetemista gyerekek. A családi gazdaság feje, azaz a regisztrált családi gazdálkodó az édesapa. Kérdésem: a gyerekek után a rájuk eső bevétel arányában keletkezik-e járulékbevallási és járulékfizetési kötelezettség mint egy "közönséges" őstermelő esetén, vagy a tanuló jogviszonyukra tekintettel mentesülnek a járulékbevallás és befizetés alól? Válaszát előre is köszönöm. B.B É
Agrárkörnyezet-gazdálkodási támogatás adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Családi gazdálkodó ügyfelünk részére folyósított AKG (agrárkörnyezet-gazdálkodási) támogatás bevételnek minősül-e?
Családi gazdaság kamat-elszámolása Kérdés
Tisztelt szakértő! Kérdésem első részének a lényege arra irányult volna, hogy a kamat teljes egészében elszámolható-e a családi gazdálkodónak költségként, annak ellenére, hogy a vásárolt földterület csak 50 százalékát használja a gazdaság, mivel a másik 50 százalék bérbe van adva és magánszemélyként bevétel? Köszönettel
Családi gazdaság bevételi értékhatára Kérdés
Családi gazdaság vezetője vagyok. A családi gazdaságnak rajtam kivül még kettő tagja van. Tehát hárman vagyunk a családi gazdaságban. Kérdésem: a családi gazdaság részére folyósitott területalapú földtámogatás, az AKG támogatás és a gyümölcstermelési termelést segitő támogatás beszámítanak-e a kistermelői nyolcmillió forint/év bevételi értékhatárba, vagyis mivel a családi gazdaság három főből áll, a 24 millió forint/év bevételi értékhatárba? Válaszukat előre is köszönöm.
Zárt végű pénzügyi lízing áfája, pénzforgalmi adózónál Kérdés
Tisztelt Szakértő! Családi gazdaságunk zárt végű pénzügyi lízing konstrukcióban vásárolt mezőgazdasági gépet. A családi gazdaság a pénzforgalmi elszámolást választotta a tárgyévre. A lízingelt gép első részletét és a beszerzési ár áfáját megfizette. Az áfatörvény 196/B § (2) bekezdését és a 10. § a) pontjának együtt értelmezését én úgy ítélem meg, hogy az áfa levonásba helyezhető, visszaigényelhető jelen esetben. A 196/B § (2) alapján nem lenne levonásba helyezhető az ellenérték meg nem fizetése miatt, de az ide nem értve a 10. § a) kitétel miatt gondolom, hogy levonásba helyezhető a beszerzés teljes áfaösszege. Kérem szakértői véleményét az ügyben! Köszönettel: Km
Családi gazdaság, számlázás Kérdés
Családi gazdaság tagja értékesitett terményt, ami forditott áfás, a tag nevére állitották ki a számlát (ezen tag egyébként egyéni vállalkozó is). A számlát a családi gazdaság vezetőjének a számlatömbjébe irták, de az előbb emlitett tag nevére, és a tag adószámát irták rá. Hogyan lenne ez helyes – az eladást mindenképpen a tag végzi, ezért a tag nevére akarják kiállitani a számlát, a bevétel pedig a családi gazdaság bevétele kellene hogy legyen. Kinek a számlatömbjébe kell hogy íródjon az értékesités, és milyen adószám (vagy adóazonositójel) feltüntetésével? Mert ez így most az áfabevallásban zavart okoz, számlatömb szerint a családi gazdaság vezetőjének kellene bevallania, a vevő pedig a családi gazdasági tagjának adószámát fogja jelenteni a NAV felé.
Családi gazdaság bővítése Kérdés
4 fős családi gazdaság vagyunk. Én és a férjem nyugdíjasok vagyunk, lányunk, fiunk őstermelőként biztosítottak, a fiam gyermekeit szeretnénk a gazdaság tagjaiba felvenni. Ők kiskorúak. Milyen fizetni-, bevallanivalójuk van tb vagy szja szempontból? Hogyan kell év végén az elszámolást velük megcsinálni?
Családi gazdaság Kérdés
Családi gazdaság alakul még ebben az évben. A családi gazdaságnak 5 fő lesz a tagja, ebből 3 főnek van külön őstermelői igazolványa és már a 2017-es évre van benne bevétel. Az a kérdésem, hogy a 3 fő már meglévő bevétele hozzáadódik-e a családi gazdaság bevételéhez és 5 felé fog-e osztódni a 2017. évi szja-bevallásban. Köszönettel: Baloghné
Családi gazdálkodás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A családi gazdaság 5 főből áll, de év közben az egyik tagja elhalálozott. Mi ilyenkor a teendő? Hogyan osztható fel a bevétel, a költség? Meg kell osztani az időszakot úgy, hogy az elhalálozás időpontjáig 5 főre, majd 4 főre számolom a bevételt és költséget? Előre is köszönöm válaszát.
Kompenzációs felár feltételei Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van egy családi gazdaság, ahol a férj a családi gazdálkodó, ő a vezető. A családi gazdaság tagjai pedig a felesége és a gyermeke, aki a családi gazdaságon belül főállású őstermelőként vesz részt a munkában, így a gyermek után ennek megfelelően történik a járulék megfizetése. A családi gazdaság vezetője őstermelői igazolvánnyal rendelkezik, és áfa tekintetében – a különleges jogállásnak megfelelő alanyi adómentesség mellett – a mezőgazdasági tevékenységre kompenzációs felár alkalmazását választotta. Mint tudjuk, a családi gazdaság tagjaira egyforma adózási forma választása kötelező, ugyanakkor csak a vezető nevén történik minden értékesítés. A tagok nevére sem költségszámlát, sem bevételi, értékesítési számlát nem állítanak ki. Így a kompenzációs felár választhatósági feltételeinek fennállását, meglétét elég csak a családi gazdaság vezetője esetében ellenőrizni, vagy mindhárom személy esetében ezt külön-külön vizsgálni kell. Ez azt jelenti, hogy a férjnél mint vezetőnél és a tagoknál egyenként is teljesülnie kell a jogszabályban meghatározott feltételeknek, vagy elég csak az értékesítést is végző vezető esetében ezek meglétét vizsgálni? Várom válaszukat köszönettel: Törökné