527 találat a(z) családi gazdaság cimkére

Fontos tudnivalók a katás egyéni vállalkozók bevallásáról Cikk

A tevékenységét folyamatosan végző katás egyéni vállalkozónak 2020. február 25-éig kell a bevallásadási kötelezettségét teljesítenie a 19KATA nyomtatványon. Adózónak a 2019-ben elért bevétel nagyságáról és a tételes adó fizetésével érintett hónapok számáról kell nyilatkoznia. A nyilatkozat a jogkövetkezmények szempontjából bevallásnak minősül.

Családi gazdaság Kérdés

Egy három fős családi gazdaságban a családi gazdálkodás vezetője és az egyik tag rendelkezett őstermelői igazolvánnyal. Mindkettőjüknek volt adószámuk és az áfafizetési kötelezettségük az általános szabályok alapján került megállapításra. Az év végi őstermelői szja-bevallásban a két áfás tag bevételei és költségei kerültek háromfelé elosztásra. 2019 decemberében a két adósszámos magánszemélynek bevonásra került az őstermelői igazolványa, majd ugyanazon a napon kaptak egy új őstermelői igazolványt, amely a családi gazdaság vezetőjének nevére szól, családtagként pedig feltüntetésre került a volt adószámos tag. Ezzel együtt az ő vállalkozási tevékenysége megszüntetésre került a NAV-nál, a záró áfa-bevallása úgyszintén be lett adva. A NAV kiadta a határozatot, hogy törli a bejelentkezett és adószámmal nyilvántartott adózók nyilvántartásából. A változtatással kapcsolatosan azt szeretném kérdezni, hogy annak a tagnak, aki a záró adóbevallását elküldte a NAV felé, az ő vállalkozási időszaka alatt beszerzett tárgyi eszközök, valamint a zárási időszakban meglévő készletei után alkalmazni kell-e a megszűnés szabályait, vagyis keletkezik-e áfafizetési kötelezettsége, vagy pedig, mivel maradt továbbra is a családi gazdaság tagja, ahol a meglévő eszközei használatban maradnak, készletei felhasználásra kerülnek, áfafizetési kötelezettsége nem keletkezik?

Családi gazdaság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy családi gazdaság épült egy állattartó telep. Az erre vonatkozó használatbavételi engedélyről szóló határozatot 2019. december 30-ai keltezéssel adták ki, minden szakhatósági engedély birtokában. Ezt követően 2020. január 21-ei keltezésű kísérőlevéllel ismételten megkapta a gazdálkodó az állattartó telepről ugyanazt a határozatot a családi gazdálkodó, azzal a kísérő szöveggel, hogy a „felépített telepre a használatba vételi engedély határozatom 2020. január 20-án véglegessé vált. A kérdésem az lenne, hogy az értékcsökkenés elszámolása szempontjából mikor helyezhető üzembe az állattartótelep, 2019. december 30., vagy csak 2020. január 20.? Köszönöm segítő válaszát!

Családi gazdaság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy négy fős családban mind a két szülő külön-külön rendelkezik vállalkozói igazolvánnyal, mindketten az általános szabályok szerint állapítják meg az áfafizetési kötelezettségüket. Mindkettőjük családi gazdálkodóként bejegyzésre került, ahol egy- egy kiskorú gyermekük a tag. Szeretnék átalakítani a családi gazdálkodásukat, akként, hogy az édesapa nevén lévő családi gazdálkodást megszüntetnék és az édesanya vezetése alatt működne a családi gazdálkodás a továbbiakban a négy fő családtaggal. Az édesapa áfakörös egyéni vállalkozása nem szűnne meg. Ebben az esetben terheli-e valamilyen adófizetési kötelezettség (meglévő tárgyi eszköz, készlet utáni áfa), esetleg szja a családi gazdálkodását megszüntető édesapát? Az egyéni vállalkozását megtartó édesapa nevében, a családi vállalkozást érintően történhet-e értékesítés, az ő tulajdonában lévő, illetve az általa bérelt földek után a földalapú támogatás a családi gazdálkodás bevételének számít-e, valamint elszámolható-e az ő nevére szóló költségszámla, földbérleti díj a családi gazdaságban?

Őstermelő szochojának elszámolása szja-bevallásban Kérdés

Tisztelt Szakértők! Hogyan kell helyesen a 09-es lapon az őstemrelőnek a szochoját bevallani? A családi gazdaság tagjai nyugdíjas, kiskorú és ténylegesen járulékot fizető vegyesen. 2018-ban meghaladta az egy főre eső bevételük a 8 M forintot, 2019-ben azonban alatta maradtak és ténylegesen bevallás alá eső jövedelmük nem keletkezett. A 2019. évi járulékot a minimálbér alapján kellett megfizetni a "főállásúaknak" 1. negyedévben az 1 főre eső jövedelmük meghaladta a 4 M forintot, ezért már számolni kellett jövedelmet és az 1958-as bevallás mindenkinek be lett küldve 205 e forinttal és be is fizették. A 2. negyedévben már volt elég költség, ezért nem kellett előleget fizetniük, de akik a minimálbér után fizettek, azoknak vallani és fizetni is kellett. Most az szja-bevallásban a 09-es lapon X-szel kell jelölni, hogy előlegfizetésre kötelezett-e, és a "b-e" oszlopokba be kell írni az előleget. Mit kell ide beírni? A kitöltési útmutatót úgy értelmezem, hogy amennyiben volt ilyen előlegbevallás, akkor azt kell beírni ide, és ha az év hátralévő idejére már nem kellett bevallás, akkor hagyjuk üresen a többi oszlopot. Jól értelmezem, hogy azok a tagok akik nyugdíjasok, kiskorúak, azoknak nem kell X-elni, mert a szochomódosítás után nem kellett bevallást benyújtaniuk, így nekik csak a 296. sorba a befizetett előleget írom? Azoknak akiknek járulékot kellett fizetni negyedévente a minimálbér utáni 78 225 forint kell írni minden negyedévre? Vagy b) 205 315 forint, c) 87 165 forint d) 20 420 forint e) 0? Válaszukat köszönöm!

Családi gazdaság jövedelmének elosztása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A tételes költségelszámolást alkalmazó családi gazdaság tagjai az éves bevallásukban a családi gazdálkodás bevételeit és költségeit egyenlő arányban szétosztva vallják be az szja-törvény szabályai szerint. Az, hogy az szja-törvény szerint a jövedelmet egyenlően kell bevallani, jelentheti-e azt, hogy a jövedelmet ténylegesen is egyenlő arányban kell kifizetni? Követelheti-e a bevallás szerinti jövedelmet a családi gazdálkodás tagja? Következik-e az szja-törvényben leírtakból, hogy a családi gazdálkodás megszűnésekor az adózás szerinti osztást kell-e alkalmazni a családi gazdálkodás ideje alatt keletkezett eredmény, tárgyieszköz-beszerzések, követelések kötelezettsége, pénzeszközök felosztására? (A családi gazdálkodás szerződésében ezekről a kérdésekről nem rendelkeztek.)

Szja bevallás helyesen Kérdés

Egyéni vállalkozói igazolvány birtokában családi gazdaság vezetője volt, ahol a vállalkozói kivét + szochó részt kiemelték a növénytermesztés (csak gabona) árbevételéből, ezt elszámolták a 13-as lapokon. A többi bevétel és költség elszámolása mezőgazdasági őstermelői 12-es lapon történt. A családi gazdaság vezetését átadta, de mint tag benne maradt a családi gazdaságban. A vállalkozói igazolványa birtokában a családi gazdaságtól függetlenül, mint egyéni vállalkozó, dió termesztésével kíván foglalkozni. Ebben az esetben a bevallása lesz a 12-es lapon mint családi gazdaság tagjs, a ráeső résszel, és mint egyéni vállalkozó a 13-as lapon lesz elszámolva. Helyes lesz-e így?

Családi gazdaság, egyéni vállalkozó Kérdés

Volt egy családi gazdaság, melynek X volt a vezetője egyéni vállalkozóival, ezt a családi gazdaságot átadta fiának Z-nek, aki szintén kiváltotta a vállalkozóit. De X is benne maradt a családi gazdaságban mint adóazonosítóval rendelkező tag. X a vállalkozói igazolványát nem adta le, hanem a családi gazdaságtól függetlenül gyümölcstermesztéssel kíván foglalkozni. X mint a családi gazdaság tagja használja a családi gazdaság nyilvántartásában szereplő tehergépkocsit, ezen gépkocsi javitási számláját X nevére állitották ki, és X fizette a saját vállalkozói bankszámlájáról. Ki számolhatja el költségként és az áfát?

Családi gazdaság, egyéni vállalkozó – áfa elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy családi gazdaság, benne 4 fővel, ebből egy főnek külön egyéni vállalkozói igazolványa van, mellyel szintén mezőgazdasági tevékenységet végez. Ezen személy a családi gazdaságban nyilvántartott tehergépkocsival közlekedik, melyet most javíttatott meg, és a számlát is a saját nevére kérte, az ellenértéket a saját vállalkozói számlájáról fizette ki. Elszámolható-e a költség ebben az esetben az egyéni vállalkozásban, és visszaigényelheti-e az áfát, vagy csakis a családi gazdaság számolhatja el, és igényelheti vissza az áfát?

Változások az őstermelők szochójának elszámolásában, a kötelezettségek fizetésében és bevallásában Cikk

A nyári és az őszi adócsomag az őstermelők esetében főképpen a szociális hozzájárulási adó költségek közötti elszámolását, valamint a fizetési és bevallásadási kötelezettséget érintette. Ismertetjük a részleteket.

Egyéni vállalkozó belépése családi gazdaságba Kérdés

Mezőgazdasági egyéni vállalkozó 2019. december közepén belép a már régóta működő családi gazdaságba, és ő lesz a családi gazdaság vezetője. A családi gazdaság bevételeit és költségeit év végén a családi gazdaság 2019. 12. 31-ei létszáma között kell szétosztani. Kérdésem: a mezőgazdasági egyéni vállalkozó 2019. évi bevétele és költsége is beszámítódik a családi gazdaság eredményébe, vagy az külön adózik az egyéni vállalkozóra vonatkozó bejelentett adózási módnak megfelelően? Eddig a családi gazdaság és az egyéni vállalkozó is növénytermesztéssel foglalkozott, tételes adózás szabályai szerint.

Egyéni vállalkozók, őstermelők, bérbeadók! Újból itt az adóelőleg-fizetési határidő Cikk

A 2019. évre vonatkozó – negyedik negyedévi – adóelőleget a személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja-törvény) hatálya alá tartozó magánszemélyeknek 2020. január 13-áig kell megfizetniük (január 12-e vasárnapra esik). Ide sorolhatók az egyéni vállalkozók, az őstermelők és azok a magánszemélyek, akik nem tartoznak az előzőek szerinti körbe, de jogszabály esetükben adóelőlegfizetési-kötelezettséget ír elő, mert például nem kifizetőtől (hanem mondjuk bérbeadásból) származik az összevonandó jövedelem.

Családi gazdaság kiskorú tagjának felelőssége Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő ügyben szeretnék állásfoglalást kérni. Adott egy családi gazdaság, aminek a vezetője őstermelőként látja el a családi gazdaság vezetését. A családi gazdaságnak a vezetőn kívül egy tagja van, aki a családi gazdaság vezetőjének 15 éves fia. A kérdésem a következő: a családi gazdaság kötelezettségeiért felelősségre lehet-e vonni a családi gazdaság kiskorú tagját? Köszönettel: Katona-Fazakas Tünde

Tüzifa saját felhasználásra Kérdés

Tisztelt Szakértő! Őstermelő, aki családi gazdaság tagja, fakitermeléssel foglalkozik, saját erdőből saját részre szeretne tüzifát saját részre felhasználni. Kérdésem ezzel kapcsolatban az, hogy hogyan teheti meg? Számlát kell-e kiállítania vagy elég a szállítójegy? Adóznia mint magánszemély kell-e utána? Köszönettel: Dóra

Családi gazdaság Kérdés

Van egy őstermelő, aki áfakörös, tételes elszámolású. Ez a személy az édesapjával év közben családi gazdaságot alapít. Az édesapa előtte is őstermelő volt, tételes elszámolású, kompenzációs feláras. A családi gazdaság működése alatt csak a fiú nevére történt értékesítés és beszerzés; az édesapa nevére nem szólnak bizonylatok. Kérdésem, mivel az édesapa elfelejtette visszaadni az adószámát, s különböző adózási módban vannak, a bevételeiket és kiadásaikat oszthatják-e kétfelé a családi gazdálkodás időtartamára?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink