141 találat a(z) cégbíróság cimkére

Országos járvány söpör végig a magyar cégeken: kényszertörlés Cikk

A kényszertörlés a leggyakoribb oka a vállalkozások megszűnésének. Tavaly – különböző eljárások alkalmazásával – összesen 53 ezer vállalkozást töröltek a céglistáról, 49 százalékukat – szám szerint 25 960 céget – kényszertörléssel tüntették el a piacról. A cégbíróságok 2012. augusztustól alkalmazzák, és folyamatosan nyilvánosságra is hozzák döntéseiket. Az adatok összesítése szerint azóta összesen 81 956 céget kényszertörléssel vezettek ki az üzleti világból – tájékoztat a feketelista.hu.

Kényszertörlési eljárás alatt bevallás beadása Kérdés

Tisztelt Szerkesztő! 2011. július 22-én a beltag kivált a betéti társaságból. A három kültag 2011. szeptember 12-én szintén megszüntette kültagságát. A cégbíróság 2015. január 20-án hozott egy végzést, a kényszertörlési eljárás megindításáról. A cégbíróság 2016. április 21-én küldött egy végzést, melyben kéri a cég vagyonára és kötelezettségére vonatkozó adatokat. A NAV 2016 májusában tette föl a törzsadathoz, hogy a cég kényszertörlés alatt áll. Kérdésem: a cégbíróság felé mit kell beküldenem, és milyen időpontokkal? A NAV felé mit kell beküldenem? Eddig évente adtam bevallást, és az eredménymérleget is elküldtem. Köszönöm válaszát, üdvözlettel: Vargáné Ronczay Mária

Káros lehet a cégregisztráció áthelyezése, mondják az adótanácsadók Cikk

Az Adótanácsadók Egyesülete nem támogatja a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara javaslatát, melyben felvetették, hogy a cégregisztrációt a cégbíróságtól helyezzék át az iparkamarához. „Az egyesület márciusban végzett kérdőíves felmérése szerint a tagság használja a cégbíróság nyilvántartásait, és bízik is bennük, miközben sokkal kevésbé tartja hasznosnak és hitelesnek az MKIK által vezetett adatbázist. Érdemes lenne az áthelyezési döntés előtt figyelembe venni a felhasználók tapasztalatait is” – figyelmeztetett Zara László, az egyesület elnöke.

Változhat a cégregisztráció Cikk

A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint megfontolásra méltó a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara azon kezdeményezése, hogy a teljes hivatalos cégregisztrációs tevékenység kerüljön a cégbíróságtól a kamarához – tudatta közleményében a minisztérium.

Törzstőkeemelés betéti társaságnál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mennyire szabályszerű, ha egy betéti társaság tőkeemelése kapcsán a kültag február 15-én a bankba befizette ezen a jogcímen a pénzt, de a társasági szerződés módosítása március 15-ei keltezéssel dokumentálja ezt a gazdasági eseményt? Gyakorlatilag minden időpont a társasági szerződésben március 15. Cégbíróságra még nem kerültek az iratok. Ha esetleg nem teljesen szabályszerű az eljárás, milyen lehetőségeink vannak a korrekcióra? Válaszukat előre is köszönöm.

Végelszámolás záró beszámolójának közzé tétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy gyakorlati kérdésben szeretném a segítségét kérni. Egy cég úgy döntött, jogutód nélkül megszűnik és végelszámolják a társaságot. A végelszámolás az utolsó periódusban tart, a záró beszámolókat és bevallásokat kell beadni, de a NAV által kiállított tájékoztató füzet számomra nem teljesen egyértelmű. A tájékoztató így fogalmaz: "A végelszámolást lezáró beszámolót (a céginformációs szolgálathoz), a záró adóbevallásokat és az ezzel együtt lejáró határidejű bevallásokat (az adóhatósághoz) és a törlési kérelmet (a cégbírósághoz) egyszerre kell benyújtani, mégpedig a beszámoló fordulónapjától számított 60 napos határidőben. A végelszámolás időszakát lezáró számviteli beszámolót pedig a gazdálkodó törlésére irányuló cégbírósághoz benyújtandó törlés iránti kérelem előterjesztésével egyidejűleg kell letétbe helyezni." Számomra sajnos a folyamatok nem egyértelműek, ebben kérem a segítségét. Beküldöm a NAV-hoz a záró bevallásokat (1571,1565,1508,1501); a céginformációs szolgálathoz CEGINFO_15_EB nyomtatványok valamelyikén a záró beszámolót; majd megkérem a NAV igazolást a törléshez; és a törlési kérelemmel az igazolást és a záró beszámolót (ismételten) elküldöm a cégbíróságnak? Vagy csak a záró bevallásokat (1571, 1565, 1508, 1501) küldöm el NAV-nak, megkérem az igazolást, és a törlési kérelemmel csak a cégbíróságnak küldöm el a záró beszámolót (céginformációnak nem) és a NAV igazolást. Segítségét előre is nagyon köszönöm! Üdvözlettel: "a kezdő végelszámoló"

Forintban jegyzett tőkére befizetett devizás összeg Kérdés

Tisztelt Szakértő! A vállalkozás jegyzett tőkéjének összegét a cégbírósági bejegyzés szerinti forintösszegben kell könyvelni. A befizetés teljesítése devizában történik deviza számlára. A számviteli politikában rögzített, választott árfolyamon veszem nyilvántartásba a deviza számlára befizetett jegyzett tőkét. Így a tőkére befizetett összeg eltért, azaz több lett, mint a bejegyzett összeg. Ebben az esetben a tulajdonosok dönthetnek úgy, hogy lemondanak a többletről? Természetesen írásba foglalva. A társasági szerződésben nem rendelkeztek a tulajdonosok a többlet sorsáról, például visszafizetnék, vagy tőketartalékba helyeznék. Ha lemondanak a többletről, akkor még 2015-ben a rendkívüli bevételek között elszámolható a különbözet? Válaszukat előre is köszönöm.

Könyvvizsgáló társasági szerződésben való rögzítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem azzal a kérdéssel fordult hozzám, hogy az új könyvvizsgáló azt mondta neki, kötelező a társasági szerződést módosítani, és a cégbíróságon bejelenteni, hogy ki a választott könyvvizsgáló. Az előző könyvvizsgálót nem kellett bejelenteni. Ha nem kötelező törvény által, emiatt nem szeretne társasági szerződést módosítani a cég. Valaki azt mondta ügyfelemnek, hogy a könyvvizsgáló csak a pozícióját akarja ezáltal megerősíteni, mert, ha a társasági szerződésben is benne van, akkor nehezebben fogják lecserélni... Elég kényes helyzet alakult így ki, én erről nem tudok, és addig nem is akarok semmit mondani, amíg nem tudom, hogy hol van ez leírva, hol tudok ennek utánanézni. Önöktől mindig hamar kapok választ, de ez most kivételesen nagyon sürgős lenne nekem, és megköszönöm, ha minél előbb tudnak nekem válaszolni! Köszönöm szépen: Krcsik Eszter

Törzstőke-leszállítás: most mindent megtudhat, mit kell ilyenkor tennie Cikk

A törzstőke-leszállításról sokkal kevesebb szó esik, mint a törzstőkeemelésről, noha van olyan helyzet is, amikor kötelező leszállítani a törzstőkét, illetve szükség lehet erre a tagok által elhatározott tőkekivonás miatt is. Nemcsak a törzstőke emelésének, hanem a leszállításának is szigorú szabályai vannak, amelyeket be kell tartani, mert egyébként a cégbíróság nem fogja bejegyezni a változást. Cikkünkben pontról pontra végigvesszük, milyen szabályokat kell figyelembe venni.

Kegyelemdöfés a tetszhalott cégeknek Cikk

Októberben is sok gazdasági társaság szűnt meg Magyarországon, és a magas megszűnési ráta a jövő év közepéig még biztosan kitart. Mindez egy határozott tisztulási folyamat része, amelynek keretében a hatóságok egyre aktívabban lépnek föl a cégvilágot torzító tetszhalott vállalkozásokkal szemben. A folyamat a jelek szerint hamarosan lezárul, így a jövő év második felében csökkenhet a mutató.

Katás bt. kényszertörlése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget kérnék abban, hogy egy katás bt. kényszertörlése esetén milyen bevallásokat, milyen határidőre kell beadni? A cég a kata hatálya alóli kikerülés bejelentésétől, a kisadózó tag jogviszony-változásától a NAV-os és a cégbírósági bevallásokig.

Osztalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy kft. 2014-ben osztalékelőleget fizetett ki, majd a beszámoló elfogadásakor (2015-ben) jóváhagyta az osztalékot a 2014. évi adózott eredmény terhére. Kérdésem: 1.: Hogyan kell könyvelni a jóváhagyott osztalékot, a mérleg szerinti eredményem milyen könyvelési tétellel lesz, 0? 2.: A cégbírósághoz az ügyvezető nyilatkozatát nem küldtük be, mert telefonos egyeztetés alkalmával azt a választ kaptuk, hogy ez szükségtelen. Kérdésem, hogy meg kellett volna-e tennünk, ha igen, utólag megtehetjük, megtegyük-e? Válaszát előre is köszönöm!

Telephely-bejelentés NAV-on keresztül Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem az lenne, hogy egy kft. a 15T201T NAV nyomtatványon bejelentheti-e új telephelyét, vagy kötelező-e a cégbíróságon keresztül ezt megtenni, mert az társasági szerződés módosítással lehetséges. A NAV-nál a cégbírósághoz irányítottak ez ügyben, de korábban tettünk ilyen bejelentéseket, tehát ezért teljesen elbizonytalanítottak. Várom válaszukat.

Kényszertörlés alatt: ilyen adózási és számviteli teendők lesznek Cikk

Milyen adózási és számviteli feladatokkal szembesül a cég, ha a cégbíróság kényszertörlési eljárását rendelte el? Olvasói kérdésre dr. Verbai Tamás jogász, a HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója válaszolt.

Telephely bejelentése – NAV vagy cégbíróság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíves állásfoglalását, hogy mikor, mely esetben kell a cégbíróságon keresztül bejelenteni, ha egy cég telephelyet létesít, és mikor, mely esetben elég, ha a NAV felé kerül bejelentésre a telephely (Art. 178. § 27. pont), a T201T nyomtatványon keresztül? Köszönettel: Szekeres Zsolt

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink