836 találat a(z) bejelentés cimkére

Kata ügyvezető jogviszonya Kérdés

Az adóalanyiság választásának bejelentésével egyidejűleg a kisadózó vállalkozásnak kisadózóként KÖTELEZŐ bejelentenie azon magánszemély tagját, tagjait, aki vagy akik bármilyen jogviszonyban – ide nem értve a munkaviszonyt – végzett tevékenység keretében (ideértve különösen a személyes közreműködést, a megbízási jogviszony alapján végzett vezető tisztségviselői és más tevékenységet) részt vesz vagy vesznek a kisadózó vállalkozás tevékenységében. Kérdésem az lenne, hogy fenti szabály kizárja-e, hogy a munkaviszonyban álló ügyvezetőt (a társasági szerződésben ez került megjelölésre) bejelentse a bt. mint katás magánszemély? Vagy a jogszabály "engedő", vagyis azt mondja ki, hogy munkaviszonyon kívüli jogviszony esetében KÖTELEZŐ a bejelentés, munkaviszony esetén választható? Katás bt. esetében is külön kell vizsgálni az ügyvezetőség és a személyes közreműködés járulékfizetési kötelezettségét? Tehát, ha mint ügyvezetőt bejelentem a kata alá, és megfizeti a havi 50 ezer forintot, és emellett személyesen is közreműködik, ez utóbbi jogviszonya keletkeztet járulékfizetési kötelezettséget? Hiszen, ha külön kell vizsgálni, akkor nem minősül főállás melletti társas vállalkozónak, így személyes közreműködése alapján járulékot kellene fizetnie.

Kacsolt vállalkozások: szerződés bejelentésének elmulasztása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két vállalkozás között – melyek kapcsoltnak minősülnek – ingatlanbérleti szerződés áll fenn 2014 óta. Az éves forgalom a két cég között 50 millió forint alatti, ha jól értelmeztük transzferár-dokumentáció készítése nem szükséges (?). A nagyobb probléma, hogy a kapcsolt vállalkozások közötti szerződés megkötését nem jelentették be a cégek a NAV-nak. A kérdés, hogy lehet-e ezt utólag pótolni, és ha igen, hogyan, eredeti dátummal? Illetve ki a bejelentésre kötelezett: a bérlő vagy a bérbeadó? Valamint számíthatunk-e bírságra, még akkor is, ha a mulasztást mi vettük észre, és mi is javítanánk? Válaszát köszönöm.

Tállai: az adótraffipax hírére javul az adózói morál Cikk

Márciustól május végéig mintegy 120 előre bejelentett helyszínen végzett ellenőrzést a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, az adótraffipax nemcsak a nyugtaadás gyakoriságát és a könyvelt bevételt, de a bejelentett alkalmazottak számát is növelte – tájékoztatta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) parlamenti és adóügyekért felelős államtitkára, a NAV vezetője az MTI-t.

Cégkapu bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem az lenne, hogy hol és milyen nyomtatványon kell regisztrálni a cégek, azaz a társaságok és az egyéni vállalkozók, valamint a társasház cégkapu rendszerét? Azt olvastam az interneten egy tájékoztató anyagban, hogy "a jogszabály a gazdálkodó szervezetek fogalmát használja, így a kötelezettség vonatkozik a cégektől kezdve az ügyvédi/közjegyzői irodákon át az egyéni vállalkozókra is". Köszönöm: Margit

Munkáltatója bejelenti alkalmazottait? Itt megnézheti! Cikk

Összesen több mint 4200 olyan adózó szerepel a NAV legfrissebb, alkalmazottakat bejelentés nélkül foglalkoztatók listáján.

Hallgatói munkaszerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném segítségét kérni abban, hogy egy cégünk hallgatói munkaszerződéssel építész gyakornokot venne fel kötelező gyakorlat letöltésére. Kell-e együttműködési megállapodást kötnie az iskolával? Milyen díjazás illeti meg a gyakornokot? Van-e bejelentési kötelezettség? Illetve a munkáltatónak milyen kritériumoknak kell megfelelnie, hogy gyakornokokat foglalkoztathasson nyári gyakorlatra? Segítségét előre is köszönöm!

Kapcsolt vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft.-ben egy házaspár 50-50%-ban tulajdonosok, és egyben a kft. munkaviszonyos munkavállalói. Minden évben készpénzben befizetett (fejenként 1,5 millió forint) tagi kölcsönt nyújtanak a kft. részére, amit a kft. a megadott határidőre vissza is fizet a tulajdonosok felé. Kapcsolt vállalkozásnak minősül ez a felállás? Ha igen, hogyan kell a NAV felé való bejelentést visszamenőlegesen megtenni, és milyen szankciók várhatóak az elmaradt bejelentésért? Érinti-e az ipa és a társasági adó számítását? Válaszát előre is köszönöm!

Be kell jelenteni a tagi részesedés ingyenes megszerzését, itt a NAV nyomtatványa Cikk

Június 30-áig be kell jelenteni az állami adó- és vámhatóságnak, ha valaki ingyenesen szerez tagi részesedést. A NAV közzétette honlapján az erre a célra szolgáló nyomtatványt.

Székhelyváltozás bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő!! Egyesületünk új székhelyre költözött. A cégbírósághoz bejelentettük a változást. Kérdésem, hogy a NAV-hoz is be kell jelenteni külön, és ebben az esetben mi a nyomtatvány száma elnevezése. Köszönettel.

Erre kell figyelni mezőgazdasági és turisztikai idénymunkások alkalmazásakor Cikk

Az egyszerűsített foglalkoztatás és ezen belül is a mezőgazdasági és turisztikai idénymunka olyan különleges munkaviszony, amely alapján a mezőgazdasági és turisztikai idénymunkás nem lesz biztosított. Az alábbiakban összefoglalva bemutatjuk a mezőgazdasági és turisztikai idénymunkások alkalmazására vonatkozó fontosabb szabályokat, és ezen keresőtevékenység esetén fizetendő közterheket.

Felszámolás megszüntetése Kérdés

Egy bt. több éve felszámolás alatt volt. A felszámolás megszűnt, a bíróság határozata alapján, egyezség miatt a cég tovább működhet. A felszámoló átadta az iratanyagot és a 2017. márciusi főkönyvi kivonatot és analitikákat. A kérdés az, hogy nem kellett volna-e a felszámolónak zárómérleget is készítenie, illetve így az átadott főkönyv alapján megnyitva a 2017-es évet tovább könyvelhető-e a cég, van-e bármilyen bejelentési kötelezettség vagy ezt a felszámolónak kell bejelentenie?

Sportegyesületi edzők ekho választása (folyt.) Kérdés

Tisztelt Szakértő, mindenekelőtt köszönöm szépen a korrekt és kielégítő válaszokat, amit a minap tettem fel a sportegyesületi edzők ekho-s választásával kapcsolatosan. Ezek az alábbi oldalon találhatók meg: http://adozona.hu/kerdesek/2017_5_10_Sportegyesulet_edzok_ekho_valaszt_evs Ezen témát tovább folytatva még további két kérdésben szeretném kérni szíves segítségét: 1. Ön azt írja az első kérdésemre (a kérdésem ugyanis valóban erre irányult), hogy "határozatlan idejű munkaviszony esetén kötelező munkaszerződést kötni". Szeretném kérdezni, hogy határozott idejű munkaviszonynál is ugyanúgy kötelező munkaszerződést kötni? 2. Az edzőket a jelenlegi gyakorlatunkban egy évben 10 hónapot alkalmazzuk (illetve tíz hónapra fizetünk bért). Azaz december hónapban egyáltalán nem, január és június hónapban pedig fél-fél havi bért fizetünk nekik - igazodva a bajnoki menetrendhez. Szeretném kérdezni, hogy határozott idejű munkaviszonynál ki lehet-e kötni a munkaszerződésben, hogy mely hónapokra mennyi bért adunk, vagy úgy kell tervezni a foglalkoztatást, hogy például november 30-áig határozott időre alkalmazzuk, majd ezt követően január 15-étől június 15-éig ismét határozott idejű munkaviszonyt létesítünk, majd július 1-jétől november 30-áig újból határozott idejű munkaviszony, és ezt ismételve, amíg ez a gyakorlat fennáll. Illetve ehhez kapcsolódóan kérdezném még, hogy ezeket a munkaviszony létesítéseket külön ki-be kell jelezni a NAV-nak is?

Raktárhelyiség telephelynek minősül-e? Kérdés

Tisztelt Szekesztőség! Cégünk székhelyétől nem messze bérel egy raktárhelyiséget építőanyag tárolására. A raktárban nem folytatunk üzletszerű tevékenységet, csak a szükséges építőanyagért megyünk. Kérdésünk az volna, hogy kell-e telephelynek bejelenteni a NAV-hoz vagy a cégbírósághoz? Köszönettel.

Számla, nyugta, bejelentés: tisztázzuk az előírásokat! Cikk

Milyen bejelentési kötelezettségei vannak az adózónak, ha készpénzfizetés esetén gépi nyugta helyett számlát állított ki? Olvasói kérdésre dr. Kelemen László adószakértő jogász válaszolt.

Készpénzfizetés esetén gépi nyugta helyett kiállított számlák bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy ügyfelünk pénztárgép használatára kötelezett adóalany. Fakereskedéssel foglalkozik, van a telepen pénztárgépe. Az a gyakorlat, hogy Kp fizetés esetén általában számlát állít ki, de pénztárgépbe is beüt. Előfor dulnak viszont olyan KP számlák, melyeket elfelejtette a pénztárgépbe beütni, de azok is ugyan olyan KP számlák, mint amelyeket beütötte. Ezeket a számlákat véleményem szerint be kell jelenteni PTGSZLAH nyomtatványon következő hó 15-éig. Most vettük át a könyvelését. Eddig a könyvelő nem jelentette, mert azt mondja, hogy nem kell. Azt tudtam kiolvasni eddig különböző forrásokból, hogy akkor nem kell bejelenteni ilyen adóalanynak az általa kiállított számlákat, amikor áfatörvény szerinti kötelezettség miatt állította ki, nem gépi nyugta helyett. Mik ezek az esetek? Az áfatörvény 165. § (1) bekezdés a) pontja szerint nincs számlakiállítási kötelezettség, mert nem áfás a tevékenység A 165. § (1) bekezdés b) pont: nem kell számlát kiállítani, ha készpénzben fizet a vevő (adóalany, és nem adóalany egyaránt) de akkor gépi nyugta kiállítási kötelezettség van (166. § (1) bekezdés). És nem igazán tudom értelmezni a 165. § (2) és (3) pontját, hogy gyakorlatban milyen esetek, amikor ki kell állítani számlát, de ha jól értem, ezek lesznek azok a számlák, amelyeket nem kell bejelenteni? Ezek csak átutalásos számlák, vagy létezik olyan, hogy készpénzes számlákat nem kell bejelenteni? Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink