88 találat a(z) behajtási költségátalány cimkére

Behajtási költségátalány Kérdés

Egyéni vállalkozó vagyok, és a Tigáz 2016. 05. 22-én felszámított 12 ezer forintot behajtási költségátalány címén, mert 2015. 06. 16-án késedelmesen fizettem ki a gázdíjat. Kérdésem az, hogy rám, mint fogyasztóra kiterjed-e a törvény hatálya? Szolnoki Béla 2016. 03. 29-ei cikke alapján tettem fel a kérdésem.

Evaalap – behajtási költségátalány elengedése Kérdés

Tisztelt Ügyintéző! A következő kérdés merült fel a kettős könyvvitelű evás vállalkozómnál. A 2016-os törvényi változás következtében a nem követelt behajtási költségátalány kivezethető, és a rendkívüli bevételek között kell szerepeltetni. A kérdésem, hogy ezen rendkívüli bevétel – amely teljes egészében az elengedett behajtási költségátalányból származik – az eva alapját képezi-e? Válaszát előre is köszönöm.

Késedelmi kamat, behajtási költségátalány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft.-től szállító partnere 2016 májusában a 2013-2016. közötti időszakra vonatkozóan késedelmi kamatot és behajtási költségátalányt követel. A 2013-2015. közötti időszakban késedelmikamat- és költségátalány-követeléséről nem küldött értesítőt. A számlák mindegyike pénzügyileg rendezve lett, azaz tőkekövetelés nincs. A számlák postán érkeztek, és az igaz, hogy késve lettek fizetve, viszont a számlák kézbesítésének időpontja az esetek 90 százalékában meghaladta a fizetési határidőt. Ebben az esetben jogos-e a követelés? Meddig követelhető visszamenőleg a késedelmi kamat és behajtási költségátalány? Akkor is jogos, ha adott évre vonatkozóan nem értesíti partnerét a követelésről? Köszönettel!

Amit a behajtási költségátalányról tudni kell: a NAV és az NGM tájékoztatója Cikk

Hogyan kell értelmezni a behajtási költségátalány újraszabályozott előírásait és adózási következményeit? A NAV és az NGM közleményt adott ki a legfontosabb tudnivalókról.

Behajtási költségátalány több évre visszamenőlegesen? Így lehetséges Cikk

Bevezetése óta nagy fejtörést, galibát okoz a behajtási költségátalányra vonatkozó, folyton változó szabályok értelmezése. Olvasónk meglepődve tapasztalta, hogy a szállítója két-két és fél évvel ezelőtti számlák esetében terhelt rá behajtási költségátalányt az egyéni vállalkozására. Hunyadné Szűts Veronika, igazságügyi adó- és járulékszakértőnk válaszolt.

40 eurós behajtási költségátalány Kérdés

Tisztelt Szakértő. Egyéni vállalkozásomban (egyszeres könyvvitel) egy szállítónak késedelmesen fizettem pár nap késéssel. A szállító 2016. 03. 21-én kelt egyenlegközlő levelében kimutatta a késedelmesen fizetett számlák utáni 40 eurós költségátalány-tartozásaimat számlánként. Korábban soha nem követelték. A számlák dátumai a következő (kelte, fizetési határidő, kiegyenlítés dátuma sorrendben): 2013.09.20.; 2013.10.05.; 2013.10.04 2014.06.13.; 2014.06.28.; 2014.06.30 (28-a szombatra esett) 2014.07.03.; 2014.07.18.; 2014.07.23. Ezek egyedi gyógyszerrendelések voltak, külön szerződésünk nem volt. 1./ Szerintem csak a 3. számlára lenne jogos a 40 euró. 2./ Úgy tudom, ha egy éven belül nem követelik a 40 eurót, akkor később sem követelhetik. Háromszor 40 eurót róttak ki rám a fentiek alapján, holott az első számlát a fizetési határidő előtt fizettem, a másodiknál szombatra esett az esedékesség, hétfőn kapták meg az összeget. A harmadikat valóban később fizettem pár nappal. Jogos-e a követelésük 2016. 03. 21-én – 2 év elteltével –, miközben az előző években nem követelték tőlem? Köszönettel: Molnár Margit

Könyvelési tudnivalók a behajtási költségátalányról Cikk

Március 23-ától önálló törvény (2016. évi IX. törvény) szabályozza a behajtási költségátalányt, mely rendezi a korábban vitatott problémákat, egyértelművé és egyszerűbbé téve ezzel az érintett üzleti partnerek adminisztrációs kötelezettségeit. A törvény hatálya nemcsak a kihirdetését követően létrejött kereskedelmi ügyletekre terjed ki, hanem visszamenőlegesen is szabályozza a korábbi ügyleteket – írja a LeitnerLeitner adózási blogjában Siklós Márta.

Megjelent az áprilisi VálaszAdó Cikk

Új törvény a behajtási költségátalányról, új intézkedés a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól, s sok örökzöld téma, mint például, hogy hogyan lehet különbséget tenni az ellenérték és az ellenértéknek nem minősülő, áfa hatályán kívüli fizetés között, és milyen feltételek mellett segíthet családtag, ismerős a vállalkozásban színesítette az Adózóna.hu márciusi cikkfelhozatalát.

Behajtási költségátalány 2015. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azok a cégek, amelyeknél a 2015-ös beszámoló mérlegkészítési időpontja a behajtási költségátalányról szóló törvény hatályba lépése utáni időpontra esik, hogy járnak el helyesen a 2015-re vonatkozó behajtási költségátalány kezelésében? A törvény visszamenőleges hatálya miatt eltekinthetnek-e a behajtási költségátalány egyéb ráfordítás-kötelezettségkénti könyvelésétől, majd a begyűjtött lemondó nyilatkozatok alapján a kötelezettség-rendkívüli bevétel tétel könyvelésétől, vagy kötelező a gazdasági események könyvelése? A minimum adóalap szerint adózó vállalkozások esetében adóvonzata is van a döntésnek, nem mindegy, hogy a rendkívüli bevétellel növelt összeget vagy az anélküli összes bevételt tekintik a mininmumadó alapjának. Válaszát megköszönöm. Tisztelettel: B. Ilona

Ebből nagy baj lehet – állítja az adótanácsadó Cikk

Jelentős mértékben is emelkedhet a behajtási költségátalányra kötelezett vállalkozások társaságiadó-fizetési kötelezettségének összege egy márciusi törvényváltozás során, ugyanis a cégeknek a 2015. évi beszámolójuk összeállítása során egyéb bevételként ki kell vezetniük a nem követelt 40 eurós késedelmi tételeket a kötelezettségek közül, hívja fel a figyelmet a nemzetközi adótanácsadó és könyvvizsgáló Baker Tilly Hungária. Emellett az új törvénynek köszönhetően a behajtási költségátalány már nem jár automatikusan a hitelezőnek, hanem azt kérnie kell a kötelezettől.

Behajtási költségátalány Kérdés

A behajtási költségátalányról lemond a jogosult, és ezt közli a másik féllel; ez megfelel a törvényben leírtaknak? 2014. és 2015 évekre kérdeznénk. Ezt nem a szerződés tartalmazza, hanem egy külön iratba foglalták. Olvastuk a behajtási költségáltalányról szóló cikkükben a következő mondatot: "Az új törvényben is szerepel az a kitétel, hogy a vállalkozás, illetve a szerződő hatóság a behajtási költségátalány megfizetésére nem köteles, ha az erre irányuló igény érvényesítése során a késedelmét kimenti." Ezt konkrétan hogyan érti a jogalkotó? Ha kap felszólítást, akkor kell ezt a kimentést megírni, vagy amikor már késedelembe esett, és milyen indokot fogadnak el? Válaszukat köszönjük.

40 eurós költségátalány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Aki 2015. évre még nem könyvelte le a 40 euró költségátalányt (a szállító nem tart rá igényt), annak 2015. évre le kell-e könyvelni azt ráfordításként és bevételként? Ha nem könyvel semmit, helyesen jár-e el?

Behajtási költségátalány Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2016. évi IX. törvény alapján módosult a költségátalány elszámolási szabálya. A 2015. évre a kötelezettnek nem kell egyéb ráfordításként elszámolnia azt, ha azt tőle a jogosult nem követeli? Illetve, a korábban elszámolt, és kötelezettségként kimutatott költségátalányt a 2015. évi beszámoló készítésénél ki kell vezetni egyéb bevétellel szemben, ha azt a jogosult nem követelte? Ezen tételek eredményre gyakorolt hatása a társasági adó feltöltésére kötelezett vállalkozásoknál probléma lehet! Várom szíves válaszukat! Köszönettel.

Behajtási költségátalány külföldi partnerrel szemben? Cikk

Belföldi és külföldi partner közötti fizetési késedelem esetén – vagyis akkor, ha egy belföldi, számviteli törvény hatálya alá tartozó adóalany késedelmesen fizet egy külföldi partnerének – is alkalmazni kell a behajtási költségátalányra vonatkozó rendelkezéseket? – kérdezte olvasónk. Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló szakértőnk válaszolt.

Megjelent a Magyar Közlönyben az új 40 eurós szabály Cikk

A Magyar Közlöny 2016. évi 39. számában (március 23.) a „2016. évi IX. törvény a behajtási költségátalányról” címmel jelent meg az új jogszabály.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink