540 találat a(z) bérleti díj cimkére

Továbbszámlázott közüzemi díjak Kérdés

Egy társaság tulajdonában álló helyiséget bérbe adja. A szolgáltatásért bérleti díjat számláz, továbbá leszámlázza a nála felmerült közüzemi díjakat is. Hogyan jár el helyesen a számla kiállításakor? A szóban forgó társaság áfakörbe tartozik. Köszönettel: Takács Gyula

Szja-önrevízió Kérdés

Tisztelt Adózóna! 2008. évben egy magánszemélynek csak bérleti díjból származott bevétele, melyet szja-bevallásában elkülönülten adózó (forrásadós) jövedelemként bevallott. Kérdésem: módosíthatja-e önellenőrzéssel a bevallását oly módon, hogy a bérbeadásból származó bevételét a bevallásában önálló tevékenységként származó jövedelemként vallja be, így az összevonandó jövedelem közé kerül be a jövedelme, így utólag adókedvezményt (súlyos fogyatékosság kedvezményét) érvényesíthet, tekintettel arra, hogy az elkülönülten adózó jövedelmek után nem vehetett igénybe adókedvezményt? Vagy mivel a 2008-as bevallása benyújtásakor úgy döntött, hogy elkülönülten adózó jövedelemként vallja be a bérbeadásból származó bevételét, így ezt a döntését már önellenőrzéssel nem változtathatja meg? Köszönöm válaszukat!

Ideiglenes bérlet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Most alakult bt.-nél felmerült az a kérdés, hogy budapesti cégként fél évig egy vidéki városban kell tervező, karbantartó feladatot elvégezni. Ahhoz, hogy ott dolgozni tudjon a munkát végző, és ne kelljen naponta hazautaznia, bérelt egy lakást. Az ott felmerült költségeket csak akkor tudom elszámolni, ha ott telephelyet létesít, mert a cég, melynek területén a feladatát végzi, ilyenhez nem járul hozzá. Az iparűzési adó szempontjából sem mindegy, hogy a fővárosban, vagy a vidéki városban adózik. Kell-e ilyen esetben a cégbíróságon bejelenteni, vagy elszámolhatók a felmerült költségek (kiküldetési útiköltség, bérleti díj, stb.)? IPA miatt ott be kell-e jelentkezni? Köszönettel: Géczi Sándorné

Bérelt ingatlan után fizetett szja-előleg elszámolása Kérdés

Magánszemélytől bérlünk üzlethelyiséget pár hónapja. Mi a helyes módja a vállalkozás által fizetett szja-előleg elszámolásának, és mennyi bérleti díj utalható a tulajdonosnak? Mi alapján tudom elszámolni a bérleti díjat, mint költséget, ha számlát nem kapunk róla? Elegendő a bérleti szerződésre hivatkozni? A magánszemély tulajdonos 10 százalék költséget számol el, nem rendelkezik adószámmal, áfát nem számol fel. Például, ha 80 000 forint a bérleti díj a megállapodás szerint, akkor a 10 százalékos költséghányad levonása után, a 72 000 forint szja-előlege 11 520 forint. Ez elszámolható költségként, vagy ezzel csökkenteni kell a tulajdonos felé fizetendő megállapodás szerinti bérleti díjat, ez esetben a 80 000 forintot?

Közhasznú szervezet ingatlan-bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! "A" közhasznú egyesület alapít egy "B" közhasznú oktatási szervezetet (játszóházat is működtet az oktatási szervezet). Mindketten külön adószámmal rendelkeznek, Az alapító "A "közhasznú egyesület havi 300 ezer forintért bérbe ad "B" közhasznú szervezetnek egy ingatlant, ahol "B" közhasznú szervezet az oktatási tevékenységet végzi (nem akreditált oktatás), elsősorban beteg gyermekekkel foglalkozik. Egyik szervezet sem végez vállalkozási tevékenységet. "A" egyesület alapszabályzatában szerepel az ingatlan-bérbeadás, mint közhasznú tevékenység. Helyesen jár-e el az "A" közhasznú egyesület, amikor az ingatlan-bérbeadást nem vállalkozási tevékenységként veszi figyelembe, hanem közhasznú tevékenységként. Ahhoz, hogy az ingatlan-bérbeadás közhasznú tevékenység legyen, mire nem költheti a bérleti díjat az egyesület? Mindkét közhasznú szervezet alanyi mentességet választott az áfatörvény szempontjából. Köszönöm a segítségét.

Bérelt ingatlan cégtől Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft.-nek két tagja van, férj és feleség, tevékenységi köre bérbeadás. A cég tulajdonában van egyéb üzlethelyiségeken kívül egy 40 négyzetméteres lakás is. Kérdésem, hogy a kft. bérbe adhatja-e a feleségnek, mint magánszemélynek a lakást? Ha igen, a bérleti díjat hogyan állapíthatják meg, hogy a NAV elfogadja? Ha a lakást berendezve adja ki, a berendezés áfája levonható? Előre is köszönöm a választ!

Bérleti díj elszámolás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbi számviteli kérdésben kérjük a segítségüket: cégünk bérleti díjat fizet ki természetes személynek. A kérdés az, hogy ez személyi jellegű egyéb kifizetés vagy igénybe vett szolgáltatásnak minősül? Szintén ehhez kapcsolódva, ha egy adószámos magánszemélynek fizetünk ki díjakat megbízási szerződés alapján, számla ellenében, az igénybe vett szolgáltatás vagy személyi jellegű kifizetés?

Céges autó bérbeadása dolgozónak Kérdés

Költségtakarékossági okokból cégünk a korábban biztosított, ebből következően használt cégautót, határozatlan időre bérbeadná dolgozójának, aki a személygépkocsi üzemben tartójává válna. Úgy gondoljuk, hogy így – miközben a személygépkocsi a cég tulajdonában marad és változatlanul elszámolnánk az amortizációt –, a dolgozót terhelné a gépkocsi üzemeltetésével kapcsolatos összes költség, de a cégautóadót sem neki, sem a cégnek nem kellene megfizetnie. Működőképes-e ez a konstrukció? Vannak-e buktatói? Vannak-e adó- vagy illetékfizetési vonatkozásai? Mire figyeljünk a bérleti szerződés megkötésekor (a szerződésben nem tervezünk olyan kitételt, amely a dolgozónak X idő elteltével valamilyen vásárlási jogot adna)? Van-e javaslatuk a bérleti díj minimumát illetően?

Lakóingatlan munkásszállás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőben kérném segítségét. Lakóingatlant bérelünk, ahol saját dolgozóinkat helyezzük el. A juttatás körülményei megfelelnek a munkásszállással szemben támasztott követelményeknek, így ez a dolgozók felé az szja-törvény szerint nem minősül adóköteles juttatásnak. (A dolgozóktól nem kérünk térítést.) Kérdéseim: 1. Visszaigényelhetjük-e a bérleti díj áfáját? 2. Keletkezik-e áfafizetési kötelezettségünk a térítésmentes szolgáltatásnyújtás miatt? Válaszát előre is köszönöm!

Nemzetközi szervezetnek bérbeadott ingatlan áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk ingatlan-bérbeadással foglalkozik. Tevékenységére az áfakötelessé tételt választotta. Társaságunk az ingatlanát bérbe kívánja adni egy, az Áfa tv. 107. paragrafus (1) b) pontja alá tartozó, török illetőségű szervezetnek. Az Áfa tv. vonatkozó rendelkezései alapján ingatlannal kapcsolatos nemzetközi ügyletek esetén a teljesítés helyét az ingatlan fekvése határozza meg. Kérdésem, hogy amennyiben a szervezet részünkre átadja a mentességi igazolását, úgy a bérleti díjat áfásan kell-e számláznunk és a szervezet utólagos visszatérítés formájában igényelheti vissza az áfát, vagy mentesen kell számláznunk, mivel a szervezetet közvetlen áfamentesség illeti meg? Válaszát köszönjük.

Bérleti díj és továbbszámlázott közüzemi díj Kérdés

Tisztelt Címzett! Szeretném állásfoglalásukat kérni. Ügyfelem áfakörbe bejelentkezett adóalanytól bérel ingatlant. A bérbeadási tevékenysége kapcsán a bérbeadó nem választotta az áfát, így a kapott bérletidíj-számlák mentesek az adó alól. Kérdésem az lenne, hogy a közüzemi díjak továbbszámlázása kapcsán is mentes státuszban kell számlázni? A közüzemi órákat nem írták át a bérlőre, és jelentős összegű számla érkezett elszámolásként az első negyedévre. A továbbszámlázás során mentes számlát kaptunk, kérdésem, helyesen járnak el a továbbszámlázás kapcsán, hogy nem számolnak fel áfát? Várom megtisztelő válaszukat! Köszönettel: Sz. A.

Erdő haszonbérbe adásának számviteli és adózási szabályai Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély erdőt adott haszonbérletbe egy vállalkozásnak. A haszonbérleti szerződés határozott idejű, 5 éven túli időre szól. Ezzel kapcsolatosan több kérdésben szeretném a segítségét kérni: - A vállalkozás könyveiben a haszonbérletből származó kötelezettséget milyen módon kell nyilvántartásba venni? Mint ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni értékű jog, vagy pedig a haszonbérlethez kapcsolódó bérleti díjat a szerződésben meghatározott időre el kell határolni, és időarányosan évente feloldani? Lehet-e bevételarányos feloldást alkalmazni akkor, ha a szerződésben a bérleti díj megfizetése a fakitermelési bevételhez van kötve? - Másrészt a magánszemélynek milyen "bizonylatot" kell kiállítania a haszonbérletről? Egyáltalán kell-e? Ehhez kapcsolódóan az adóhatóságtól kell adószámot igényelnie és számlát kell kiállítania? - Harmadrészt jól gondolom-e, hogy a magánszemélynél a haszonbérletből származó jövedelem adómentes a fenti feltételek fennállása esetén? Válaszát előre is köszönöm!

Bérleti díj és az értékcsökkenés kapcsolata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Önkormányzatok által létrejött társulás adhatja-e kisebb összegért bérbe a tárgyi eszközeit, mint a megállapított értékcsökkenés, illetve a nullára leírt eszközét ingyenesen átadhatja-e használatra? A számviteli törvény szerint megállapított leírási kulcs változtatható-e? Ha igen, akkor mi a módja? Köszönettel várom válaszát.

Kávéautomata bérleti díja Kérdés

Tisztelt Szakértők! A következő kérdésben kérném szíves segítségüket! Egy társaság a székhelyén kávéautomatát állított föl, amelyből a dolgozók szabadon, ingyenesen fogyaszthatnak kávét és teát. Az automatába beszerzett árut egyes juttatásként számoljuk el, és 16% szja-val, valamint 27% ehóval adóztatjuk. A gép működtetése kapcsán felmerülő további költségek okoznak gondot: például az automata bérleti díja vagy a gép karbantartási díja is része az egyes juttatásnak és adóalapot képez? Nem világos ugyanis, hogy az Szja tv. csak a közvetlen, a dolgozók által ténylegesen elfogyasztható árukra, igénybe vehető szolgáltatásokra írja elő az adókötelezettséget, vagy a közvetetten igénybe vett szolgáltatásokra is, mint például az említett gépbérleti díjra, vagy karbantartási költségre? Továbbá még arra is szíveskedjenek kitérni, hogy az említett szolgáltatások előzetes áfatartalma Önök szerint levonható-e? Segítségüket előre is köszönöm! Tisztelettel: KSI

Bérleti díj Kérdés

Tisztelt Cím! Az egyik ügyfelem irodát bérel, mivel a helyiség eléggé le van pukkanva, ezért a bérlő felújítaná. A kérdése az, megteheti-e, hogy a bérleti díj fejében felújítja (addig nem fizet bérleti díjat, amíg a felújítás költsége el nem fogy). Ha igen, milyen költségvonzata van ennek? Járulék, adó stb... Köszönöm előre is válaszukat. Üdv. Valler Istvánné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink