540 találat a(z) bérleti díj cimkére

Bérleti díj ehója Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy ha a bérleti díj 10 százalék költséghányaddal csökkentett összege meghaladja az 1 millió forintot éves szinten, akkor minden forint után meg kell fizetni a 14 százalék ehót, vagy csak az 1 millió forint feletti összegre? Tételes költségelszámolásnál is ugyanez a helyzet? A bérleti díj 50 százalékáig számolható el költség tételesen? Ha valakinek csak ingatlan-bérbeadásból van jövedelme, akkor ebből igénybe vehet családi adókedvezményt a gyermekek után? Ha igen, akkor az 53-as bevallásban? Ha, mint magánszemély adja bérbe az ingatlant egy egyéni vállalkozónak, akkor jól tudom, hogy az egyéni vállalkozó vonja le és fizeti meg – kifizetői minőségében – az szja-t és az ehót? Itt kérhető a családi adókedvezmény? Válaszát köszönöm!

Ingatlanbérleti-díjról mikor kell számlát adni? Kérdés

Magánszemély ingatlantulajdonos rendelkezik adószámmal, de nem jelentkezett be az áfakörbe. Köteles-e számlát kiállítani a bérleti díjról, vagy elegendő a kifizetéshez egy számviteli bizonylat, mely szerint a bérleti díj 90 százaléka után a kifizető levonja az szja-t?

Egyezség alapján elengedett kötelezettség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. bíróságon egyezséget kötött a bérleti díjról úgy, hogy 50 százalék elengedett követelésről született határozat. A "... 2008.október 1. napjától kezdődően a bérleti díjat 50 százalékkal csökkentik" (részlet a határozatból). Ez az összeg 16 020 000 forint. Kérdés: elengedett kötelezettség bevételként könyvelendő? Van arra lehetőség, hogy elhatárolnánk, és nem ebben az évben kellene az egész összeget bevételként könyvelni, hiszen költségként is 7 év alatt számoltuk el a bérleti díjat? Hogyan hat ez a társaságiadó-alapra? Üdvözlettel Ildikó

Bérleti díj (hóközi) Kérdés

Kedves Júlia! Ez a számítási mód is szóba került, viszont így magasabb összeg jön ki, mint a módosított összegű havi bérleti díj. példa: 08.18-áig 1 000 eft, 08.19-étől 1 050 eft. 1 000 eft/30*18= 600 eft, 1 050 eft/30*12=420 eft össz: 1 020 eft 1 000 eft/30*18=600 eft, 1 050 eft*13= 455 eft össz: 1 055 eft Számításba került a 31 napos osztó 18+13 napos szorzó is. Ön melyik szerint számolna? Köszönöm Az ingatlanbérleti szerződések jogi kereteit a Ptk. (6:331.§-6:348.§.), és a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény rögzíti. A hóközi béremelés, illetve ennek kapcsán az arányos bérleti díj számítására vonatkozó szabályokat e jogszabályok egyike sem ír elő. Ezért – ha a felek a vonatkozó szerződésben e kérdésre nem tértek ki - matematikailag gondolkodva, a hónapok napjainak átlagos számával kalkulálva a 30 nappal történő osztás a megfelelő, és a 18+13 nappal történő szorzás a régi és a hónapon belül megemelt díjrészlet számítására. Tisztelt Szakértő! Ingatlan-bérbeadás szerződésének a módosítása hó közben történt, megemelték az eredeti szerződésben lévő összeget. Az emelés augusztus 19. napjával történt. A kérdésem, hogy ilyenkor hogyan kell elszámolni az augusztus hónapot? 30 vagy 31 nappal kell osztani? Illetve hány nappal kell felszorozni? Melyik a helyes számítás? 30 napos osztóval 18+12 nappal való, vagy 31 napos osztóval 18+13 nappal való felszorzás? Köszönöm előre is a válaszát!

Bérleti díj hóközi módosítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlan-bérbeadás szerződésének a módosítása hó közben történt, megemelték az eredeti szerződésben lévő összeget. Az emelés augusztus 19. napjával történt. A kérdésem, hogy ilyenkor hogyan kell elszámolni az augusztus hónapot? 30 vagy 31 nappal kell osztani? Illetve hány nappal kell felszorozni? Melyik a helyes számítás? 30 napos osztóval 18+12 nappal való, vagy 31 napos osztóval 18+13 nappal való felszorzás? köszönöm előre is a válaszát!

Munkagép bérleti díjának áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk gépkocsik és munkagépek bérbeadásával foglalkozik. Bérbevennének tőle egy lánctalpas kotrógépet. A bérlő azt kéri, hogy a bérleti díjat fordított áfás számlával állítsuk ki. Tudomásom szerint a munkagép önmagában történő bérbeadása/kölcsönzése az áfatörvény szerint bérbeadásnak minősül, ami nem tartozik a fordított adózás szabályai alá. Van ebben esetleg valami változás? Kérhet ilyen számlát a bérlő? Köszönöm szépen a segítséget!

Elévülési idő után felmerült kötelezettség Kérdés

Kft. 2004-ben bérleti szerződés alapján óvadékot vett át a bérlőtől. Az összegről (bérleti díj óvadék plusz 25 százalék áfa) számlát állítottak ki, és árbevételként, illetve fizetendő áfaként könyvelték le, és nem kötelezettségként. 2015-ben a bérleti jogviszonyt megszüntetik, és rendezni kell az óvadékot is. Hogyan kell a hibát a számviteli nyilvántartásban helyesbíteni?

Bérleti díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozóként bérleti díjat számlázna, az ügyfél egyrészt magánszemély, másrészt egyéni vállalkozó, harmadrészt pedig kft. A számlák kiállítása és az adózás hogyan történik a három félnél? Köszönettel: K. Mónika

Társasháznak fizetendő bérleti díj "lelakása" Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó helyiséget bérel egy társasháztól. Az egyéni vállalkozó különböző munkálatokat végzett a bérleményen, megegyezésük alapján ennek értékében nem kell a társasháznak bérleti díjat fizetnie. Helyes-e az a meglátásom, hogy ebben az esetben is minden hónapban ki kell a társasháznak a bérlő részére állítani a bérleti díjról a számlát, abból a levont szja-t a vállalkozónak be kell vallania, meg kell fizetnie, emellett az egyéni vállalkozó is ugyanilyen összegben (bruttó bérleti díj összegében) havonta számlát állít ki a társasház részére bérelt ingatlanon végzett beruházás címén? Köszönöm!

Pénzkezelés Kérdés

T. Szakértő! Azzal kapcsolatban lenne kérdésem, hogy egy egyéni vállalkozó, aki jutalékot kap azért, hogy egyes (más-más magánszemélyek tulajdonában lévő) ingatlanok bérbeadásával kapcsolatos teendőket intéz (takarítás, hirdetés, adminisztráció, bevallás-készítés stb.), megteheti-e, hogy mindenféle engedély nélkül a havi bérleti díjat is beszedi a saját neve alatt nyitott bankszámlára és levéve a saját jutalékát, a különbözetet továbbutalja az egyes ingatlanok tulajdonosainak? Szerződés és elkülönített nyilvántartás van, csak az a kérdés, hogy van-e valami előírás arra vonatkozóan, hogy magát a pénzt kezelheti-e a saját számláján és ha igen, akkor melyik jogszabályban olvasható? Van esetleg bármilyen más előírás, ami az általánostól eltérő a fenti tevékenységgel kapcsolatban? (Például bejelentési, engedélyeztetési stb. követelmény?) Köszönöm a választ!

Magánszemélytől bérelt ingatlannal kapcsolatos kifizetői feladatok Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk magánszemélytől bérli irodáját, ennek adózásával bevallásával kapcsolatosan szeretnék tanácsot kérni. Kötelező-e nekünk levonni az adókat, ha igen, miért, és hol van ez leírva? Milyen adókat kell levonni a bérleti díjból, milyen nyilatkozatokat kell ezzel kapcsolatosan beszerezni a bérbeadótól? Hogyan működik a költségelszámolás és az adózási rendszer, illetve hogyan, és melyik nyomtatványon kell ezt bevallani (a 08-as bevallással próbálkoztam, de mindig hibát jelzett, így feladtam)? Köszönöm szépen a segítséget! Krcsik Eszter

Fizetendő áfa utólagos csökkentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségüket szeretném kérni. Cégünk ingatlant birtokol és bérbeadja azt. Minden hónapban kiszámlázzuk a négyzetméterre jutó bérleti díjat. Sajnos 5 év után most realizálódott, hogy rossz alapterületet számláztunk ki eddig. Jelenleg azt próbáljuk meg kitalálni, hogy milyen formában tudnánk ezt a lehető legkisebb "macerával" megoldani. Az áfatörvény 2014-ben módosult, pontosan az adóalapok utólagos korrekciójával és azok érvényesíthetőségével, de megítélésünk szerint a jogszabály nem egyértelmű. Önök szerint is szükséges az 55 darab számla utólagos módosítása és 55 darab önellenőrzés beküldése, hisz csökkentjük a fizetendő adónkat? Sajnos nem vagyok jogász, számomra az áfatörvény 153./B § (2) bekezdése talán az irányadó..., emiatt gondoljuk, hogy nincs más megoldásunk. Örülnénk, ha esetleg Önök javasolnának. Köszönöm válaszukat.

Lakásbérlet inputáfája (bérleti díj plusz rezsi) levonható-e? Kérdés

Tisztelt Szakértő! „A” társaság ingatlan-nyilvántartás szerinti lakást bérel „B” társaságtól (ez nem kapcsolt vállalkozása „A” társaságnak). Mindkét társaság a bérbeadásra az áfa hatálya (88. § (1) b)) alá kerülést választotta. „A” társaság a bérbevett lakásokat a következők szerint hasznosítja: 1/ kiadja magánszemélyeknek; 2/kiadja gazdasági társaságnak irodaként; 3/ saját felhasználásra – tárgyalóként – használja. Kérdéseim: „A” társaság által fizetett lakás bérleti díj áfája mindhárom verzióban levonható-e? Víz, gáz, fűtés, internet stb. számlák „A” társaság nevére szólnak. Levonható-e ezen rezsiköltségek áfája „A” társaságnál, ha az egyéb feltételek fennállnak? A tételes levonási tiltások (124. §) között nem szerepel a lakóingatlan bérleti díj áfája. Jól gondolom-e, hogy az áfatörvény 125. § (2) d/ pontja arra az esetre vonatkozik, hogy, ha a gazdasági társaság vásárol áfásan egy lakást, úgy a lakásvásárlás áfája csak abban az esetben vonható le, ha azt a lakást egészben, vagy túlnyomó részt úgy hasznosítja, hogy bérbe adja? Levonható-e az „A” társaság által fizetett bérleti díj áfája abban az esetben is, ha a „B” társaságnak fizetett bérleti díj magasabb, mint amennyi bérleti díjat az „A” társaság be tud szedni bérlőitől? Nem merülhet fel tao-korrekció? Köszönöm: Novák K.

Helyesbítő számla teljesítési ideje Kérdés

Tisztelt Szerkesztő! Határozott idejű elszámolásnál (bérleti díj) téves ár került alkalmazásra. Negyedéves bevallók vagyunk. A számlát az első negyedévben állítottuk ki, az áfát az első negyedévben vallottuk be. Kérdésünk: a számla helyesbítésének dátuma 2015. június 5., mível határozott idejű az elszámolás, a fizetési határidő megegyezik a teljesítés idejével, így június 15. lesz. Az első negyedéves áfabevallást kell-e önellenőrizni? Köszönettel.

Kifizető-bérbevevő – adóelőleg-levonás és bevallás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Kérdésem a következő: Mit tehet a kifizetővé vált vállalkozás, ha a bérbeadó nem adja meg az adatait ahhoz, hogy a bérleti díj utáni adóelőleget bevallja, és megfizesse a vállalkozás? Ha ezt megteheti a bérbeadó is, akkor kell-e valamilyen adatszolgáltatást tenni ez ügyben a bérbevevőnek a NAV felé? Ha igen, melyik nyomtatványon?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink