540 találat a(z) bérleti díj cimkére

Személyautó áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2014. évben alakult kft. egyéb pénzügyi kiegészítő tevékenységet végez, ezen tevékenysége miatt adómentes. Egy nagyösszegű személyautót bérel Németországból. 2014. év júliusában euróban fizette meg a bérleti díj első összegét (20 000 eurót), valamint ugyanebben az időszakban óvadékot is fizetett, majd 2014. év decemberében fizette a bérleti díj második összegét (1000 eurót). 2014. évben még bevétele nem volt a kft.-nek, a bérleti díjat, valamint az óvadékot kölcsönből fizette ki. Kérdésem: Ön szerint a NAV egy esetleges adóellenőrzés kapcsán mit szól majd ahhoz, hogy a kft. működésének első évében keletkezett vesztesége nagyösszegű személyautó bérléséből keletkezett? A júliusi és decemberi bérleti díj áfáját egy választott bank eladási árfolyamán állapítottam meg, és vallottam be, olyan módon, hogy az áfát a kft. megfizette, de az alanyi mentesség miatt levonásba nem helyeztem. Megerősítést szeretnék abban, hogy a fentiekben leírtak szerint helyesen jártam el az áfabevallással kapcsolatban. Köszönöm a válaszát.

Adószámos magánszemély – bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egy adószámmal rendelkező magánszemély az ingatlan bérleti díjáról számlát állított ki. Viszont a közüzemi díjakat a számlán nem tüntette fel, hanem egy külön elszámolást készített róla. Az szja-bevallásában bevallotta minden bevételét és leadózta. A jelenlegi szabályozás alapján muszáj lenne a közüzemi díjat visszamenőleg számlázni, vagy az elszámolás is megfelel alapbizonylatnak? Elvileg, aki most akar bérbeadni, annak se adószám, se számlatömb nem szükséges. Ezért is gondolnám, hogy nem gond, ha a számlák pótlása nem történik meg. Köszönettel.

Kft. tulajdonosának háza székhelyként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségüket kérni: Adott egy kft., aki bérelt egy ingatlant, ami a székhelye volt. Tevékenységét bővíti internetes kereskedéssel, és ezt a tevékenységét a kft. magánszemély tulajdonosa a saját házának egy erre a célra kialakított részében végezné. Ennek megfelelően a cég székhelyét áthelyezné a saját házába. Ebben az esetben úgy tudom, hogy mindenképpen bérleti szerződést kell kötni a kft. és a tulajdonos között, amiben megállapodhatnak abban is, hogy nem fizet a cég bérleti díjat. Mivel a tevékenység nem sok rezsiköltséget eredményez, ezt a kft. nem feltétlenül szeretné költségként elszámolni. Szeretnénk mindent szabályosan csinálni a legkisebb adófizetéssel, ebben az esetben sem a magánszemély tulajdonosnak, sem a kft-nek nem keletkezik adófizetési kötelezettsége? A magánszemélynek kell-e kérnie adószámot az ingatlan bérbeadáshoz? Változik-e a helyzet, ha a ház tulajdonosa a cég tulajdonosának a gyermeke? Előre is köszönöm a választ.

Lakásbérleti díj adózása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbi kérdéssel fordulok Önökhöz: Amennyiben a lakásbérbeadásból származó jövedelem megállapításánál a tételes költségelszámolási módszert választom. A jövedelem megállapításakor költségként elszámolható-e a bevétellel szemben az általam Ausztriában bérelt lakás, kollégium bérleti díja?

Bérletidíj-számla Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemélyként vállalkozásnak adok bérbe ingatlant, amelyre még 2009-ben kértem adószámot, alanyi mentesként. A vállalkozás a bérleti díjból mindig levonja az szja-t, és csak a nettó értéket utalja nekem. Kérdésem az lenne, hogy a cég részéről elég lenne-e csak a bérleti szerződés alapján a bérszámfejtés részeként elszámolni a bérleti díjat számla nélkül, vagy köteles vagyok minden hónapban számlát adni? Válaszát előre is köszönöm.

Gépbérlet számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk mélyépítésben használatos gépek kölcsönzésével szeretne foglalkozni. A gépek kölcsönzésével kapcsolatban kiállított számlánál a teljesítési idő hogyan alakul a következő esetekben: Az ügyfél kibéreli a szóban forgó gépeket eseti jelleggel, egy adott időszakra, amelyről szerződés készül. A bérleti díjat átutalással fizetik meg. Ilyenkor időszakos elszámolásról beszélünk, és a teljesítés megegyezik a fizetési határidővel a számlán? Ha mondjuk csak 1 napra bérelnek ki egy gépet, akkor is így kell eljárni? Mire kell figyelnünk az ilyen jellegű bérleti díjak számlázásánál, hogy a számla megfelelően legyen kiállítva? Válaszát előre is köszönöm!

Alapítvány számvitele Kérdés

Alapítványunk kulturális, művészeti tevékenységet folytató közösséget támogat, többek között próbaterem bérlésével, melyre saját nevében szerződött a bérbeadóval. 2014. 11.,12. havi bérletidíj-számlák 2015. 02. hóban késve érkeztek, kiegyenlítésük is 2015-ben történt meg. A 11. havi számla teljesítési és fizetési határideje 2014. 12. havi. Hogyan kell könyvelni ezeket a tételeket kettős könyvvezetés esetén? Köszönöm segítő válaszát.

Törölt adószámú cég működése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Sajnálatos módon a NAV törölte egy cég adószámát az át nem vett hivatalos levelek miatt. A cég lakásbérleti díjat számlázott folyamatosan egy céges bérlőjének, s az használja is a bérleményt, de most a törölt adószámra hivatkozva nem fogad be számlát és díjbekérőt sem. Folyamatban van az új adószám kérése, de az átmeneti időszakban hogyan juthat hozzá a cég az őt jogosan megillető bérleti díjhoz? Köszönöm a választ!

Tételes költségelszámolás – bérleti díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdezni szeretném, hogy ha magánszemély ad bérbe ingatlant, és tételes költségelszámolást választ, akkor ezt a bérleti díj 50 százalékáig teheti meg, vagy minden költséget elszámolhat? Példa: 80 000 forint a bérleti díj, és havonta kb. 50 000 forint a rezsi. Elszámolhatja az 50 000 forintot teljes egészében? Köszönöm.

Ingatlan-bérbeadás + rezsi szja Kérdés

Kedves Szakértő! Magánszemélyként egy kis lakást szeretnék bérbeadni szintén magánszemélynek havi 40 000 forintért. Év végén egy számviteli bizonylatot állítanék ki az összegről, 10 százalékos költséggel számolva a 90 százalék után fizetném negyedévente az szja-t. Több helyen is olvastam, hogy a rezsit is bele kellene számítani a bérleti díjba? Hiszen így a 10 százalék költségelszámolás értelmét veszti, valamint egy nem létező bevétel után miért kellene adózni? Pédával: bérleti díj: 480 000 forint, rezsi havi 15 000 forinttal számolva 180 000 forint. Erre jutó szja 95 040 forint lenne. Rezsi nélkül: 69 120 forint. Kérdésem az lenne, hogy a szerződést hogyan kell írni, vagy mi a megoldás, hogy a rezsiköltség ne számítson bele a bevételbe? Költségként tudom, hogy le lehet vonni, de sok pluszmunkával járna a rezsiköltségek gyűjtögetése, vezetése. Én úgy érzem, hogy ez egy szükséges rossz, plusz teher nekem, amit, ha lehetséges – természetesen törvényes keretek között – szeretnék elkerülni. Üdvözlettel, várom válaszukat.

Bérleti díj adóelőleg-levonás, számfejtés, bevallás időpontja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély kifizetőnek adja bérbe ingatlanát. A szerződésben rögzítették, hogy a bérleti díjat utólag, a tárgyhót követő 10-éig fizeti meg a bérlő cég a magánszemély bérbeadó részére. Kérdésem arra vonatkozik, hogy ebben az esetben mely hónapra kell a számfejtést elvégezni, a bevallást elkészíteni: a bérlet vonatkozó időszakának hónapjára, vagy a tényleges kifizetés időpontjának hónapjára? Például a 2015. március havi bérleti díjat a cég 2015. április 10-én fizeti. Bevallani ekkor a márciusi bevallással együtt kell, azaz április 12-éig, vagy az áprilisi bevallással kell május 12-éig? Ha a tényleges kifizetéshez igazodik a bevallás, mi történik, ha előfordul, hogy a szerződés szerinti díjat egyik hónapban hó végén már átutalja a bérlő cég, más hónapban pedig a követő hó elején? Az elcsúszások miatt ilyenkor lesz olyan hónap, amikor két bérletidíjösszeg adózik, és lesz olyan, hogy egy sem? Megteheti-e a kifizető, hogy a kifizetés dátumától eltérően mindig előre, vagyis a vonatkozó hónapra számfejti a bérleti díjat? Válaszát előre is nagyon köszönöm, mert nagyon sok problémát okoz ennek helyes kezelése.

Bérleti díj, közüzemi számlák Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély több lakással rendelkezik, amiket bérbe szeretne adni. Jól gondolom, hogy mivel több lakás bérbeadásáról van szó, adószámos magánszemély nem lehet, hanem valamilyen vállalkozási formában kell a bérbeadási tevékenységet folytatni? Másik kérdésem, hogy ha a közüzemi számlákat nem íratják át a bérbevevők nevére (de a rezsiköltséget kifizetik a bérlők), akkor a bérbeadónál ez is bevételnek fog minősülni, és ki kell majd azt számláznia? Illetve mi a helyzet akkor, ha átíratják a közüzemi számlákat a bérbevevő nevére, és úgy fizeti be a számlákat? Válaszukat előre is köszönöm!

Lakásbérlet áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy társaság az ügyvezetője részére lakást bérel, és a bérbeadó áfakörösen adja bérbe az ingatlant, társaságunk levonásba helyezheti-e a lakás bérleti díjának áfatartalmát? Köszönettel. S. Z.

Bérelt lakás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adóalany kft. – áfás tevékenységet végez – iroda céljára lakást bérel. A bérbeadó a bérleti díjról – jogszerűen – áfás számlát állít ki (a lakás-bérbeadásra az áfa hatálya alá kerülést választotta.) Kérdésem, hogy a lakásbérlet és közüzem áfáját a bérbevevő visszaigényelheti-e? Mi a helyzet akkor, ha a bérleti díj és a közüzemi költségeket külön számlázzák? Ebben az esetben a közüzemi díjak áfatartalma visszaigényelhető a bérbevevőnél? A bérlő a lakás felújítása során az ahhoz kapcsolódó számlák előzetes áfáját nem igényelte vissza. Helyesen járt el? Köszönöm a segítségüket.

Ingatlanáfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy belföldi társaság tulajdonában van egy belterületi ingatlan, mely az alábbiakat tartalmazza: saját használatú út + rét művelési ágba tartozó ingatlan. Ezt az ingatlant a társaság értékesíteni szeretné, de addig is időnként bérbeadja. A bérleti díjról áfás számlát állít ki. Az lenne a kérdésem, hogy az ehhez az ingatlanhoz tartozó beszerzések áfáját levonásba lehet-e helyezni (például kerítés anyagvásárlás, fakivágás stb.)? Illetve értékesítéskor áfás számlát kell-e kiállítani? Válaszát köszönöm! Glück Attiláné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink