540 találat a(z) bérleti díj cimkére

Bérbevett ingatlan felújításának számlázása Kérdés

Telephelybérlés házastárstól Kérdés

Tisztelt Szakértó! Egyéni vállalkozás ingatlant szeretne bérelni. A vállalkozás a feleségé, az ingatlan a férj kizárólagos tulajdonában van. Van-e lehetőség a férj és a feleség vállalkozása között szerződéskötésre? Az egyéni vállalkozásban elszámolható-e költségként ez a bérleti díj? Azt tudom, hogy jogi személy hiányában önmagával a vállalkozó nem köthet bérleti szerződést, de ebben az esetben a férj lenne a bérbeadó. Válaszát köszönöm. Üdvözlettel: V.M.

Bérleti díjban elszámolt felújítási költség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy kft., amely egy magánszemélytől bérel ingatlant. A 2017. 07. 01-én aláírt – határozott időre, 2022. 07. 31-ig szóló – bérleti szerződésben ez áll: "A felek megállapodnak abban, hogy a bérlő – a felújítási és átalakítási munkálatokra tekintettel – bérleti díjat 2018.02.01-től fizet." "A bérlő az általa végzett átalakítási munkálatok ellenértékére semmilyen jogcímen nem tarthat igényt. A bérlő a kiköltözéskor az általa beépített berendezések közül azt jogosult a bérleményből elvinni, amely a bérlemény állagsérelme nélkül elmozdítható" A beruházás/átalakítás értéke kb. 10 millió forint. A kiköltözéskor el nem vihető berendezés értéke kb. a fele enne. A bérleti díj pedig kb. 800 eFt/hó. Mi a helyes eljárás a fenti esetben? 1-es verzió: A bérleti díjat kiszámlázza a bérbeadó 2017.07.01-2018.01.31-e közötti időszakra a bérlőnek. A bérlő pedig kiszámlázza azt a felújítási munkát a bérbe adónak amit nem tud magával vinni a kiköltözéskor (pl. festés, csempézés, villanyszerelési munka). És ezt a két ügyletet egymással szemben akár kompenzálásként is összevezetik? 2-es verzió: A bérlő a bérelt ingatlanon végzett beruházást elszámolja az 1-es számlaosztályban, és terv szerinti értékcsökkenésként leírja 5 év alatt (2017. 07. 01.-2022. 07. 31.)? Továbbá figyelmen kívül hagyja, hogy nem kapott bérleti díjról számlát a 2017. 07. 01-2018. 01. 31. közötti időszakra. Válaszát előre is köszönöm.

Személyautó bérlése Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egy kft. személyautót bérel. Visszaigényelheti-e 100 százalékban a bérleti díj áfáját? Közvetített szolgáltatásként kiszámlázza bérbeadó a biztosítási díjat és az esetleges bírságokat is (áfaval növelten). Ezek áfája visszaigényelhető-e? Kötelező-e menetlevelet vezetni a bérlet fennállásának időszaka alatt? Kell-e cégautóadót fizetnie?

Ingatlan-bérbeadás, majd értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély 2016. decemberi dátummal (adásvételi dátuma) ingatlant értékesít. A vevő – hitel miatt – 2017. márciusban egyenlíti ki a vételárat. Melyik időpont a tulajdonszerzés időpontja? Melyik szja-bevallásban kell szerepeltetni a jövedelemszerzést? A másik kérdés, ami felmerült az ügyfél részéről, hogy az értékesítés előtt bérbe adta az ingatlant a későbbi vevőnek, és az évek során kifizetett bérleti díjat beszámította a vételárba. Az eladó "állítja", hogy neki visszajár a korábban befizetett eho és szja a bérbeadás után, szerintem viszont nem. Várom a tisztelt szakértő válaszát! Köszönöm!

Foglaló bérleti szerződésben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társas vállalkozás bérel üzlethelyiséget, amelyet további bérletbe kíván adni. Ahhoz, hogy a bérbevevői ne álljanak el a szerződéstől, foglalót szeretne tőlük kapni, amit a bérleti szerződésben is foglalóként nevesít, és a későbbi bérleti díj összegébe beszámításra kerül. A bérleti szerződést február hónapban kötnék meg, de a bérleti jogviszony áprilistól indulna. Ebben az esetben az átutalt foglalóról milyen bizonylatot kell kiállítania a társaságnak, és milyen teljesítési időpontban? A foglaló ugyanúgy működik, mint az előleg (vagyis ahogyan a bérleti szerződésben van a fizetési ütemezés, úgy az első számlában levonásra kerül a fizetett foglaló összege)? Köszönöm válaszukat!

Eho, bérbeadásból származó jövedelemnél 2018-ban Kérdés

Kell-e vonni ehót 2018-ban a bérleti díjból? Cég a bérbeveveő.

Ingatlan-bérbeadás Kérdés

Egy őstermelő tulajdonában álló szántóterületet az önkormányzat átminősít gazdasági területté. Ezt az ingatlant az őstermelő mint magánszemély szeretné kiadni bérbe egy cég részére (amely kamionokat fog rajta parkoltatni). Kérdésem, hogy mint magánszemély kiadhatja-e a területet, mely után bérleti díjat kap (szja 15 %)? Az önkormányzat szerint ez a tevékenység nem végezhető adószámos magánszemélyként.

Kifizető szja-előleg levonása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem arra vonatkozik, hogy van-e lehetősége a kifizetőnek eltekinteni a magánszemély (tehát nem egyéni vállalkozó, valamint nem mezőgazdasági őstermelő) részére kifizetett bérleti díj szja-előlegének a levonásától abban az esetben, ha a bérbeadó a bérleti szerződésben kikötötte, hogy a "bérleti díj tartalmazza a bérbeadó által fizetendő forrásadó összegét is"? Tehát a bérbeadó saját maga szeretné megfizetni a bérleti díj forrásadóját.

Erdőnek minősülő föld használati jogosultságának átengedése II. Kérdés

Tisztelt Lepsényi Mária! Fenti tárgyú kérdésemre adott szakmai tájékoztatást köszönjük, a jövőben biztosan hasznosítani fogjuk. Az előző kérdésemhez kapcsolódva konkrét esetek alapján, már megvalósult gazdasági tevékenységgel kapcsolatos kérdéseim a következők lettek volna: 2017.01.01. előtt lérejött tulajdonosi megállapodás alapján az erdőgazdálkodó által a tulajdonostársaknak tulajdoni hányaduk arányában kifizetett összeg, vagyis az általuk megszerzett jövedelem az szja-törvény 1. számú mellékletének 9.8. pontja alapján adómentes jövedelemként figyelembe vehető-e? Másik: ugyancsak az a kérdésünk, hogy 2017.01.01 előtt megbízási szerződéssel megbízott erdőgazdálkodó – külsős, nem tulajdonos magánszemély – korábbi lehetőségeknek megfelelően meghatározott összeg, mely nem bérleti díjként szerepel – által a tulajdonosok, megbízók részére kifizetett összeg, vagyis az általuk megszerzett jövedelem az szja-törvény 1. számú mellékletének 9.8. pontja alapján adómentes jövedelemként figyelembe vehető-e? Segítségét előre is köszönöm!

Ingatlan-bérbeadásból származó bevétel meghatározása Cikk

A cég tulajdonosának lakásában működik a vállalkozás, amely bérleti díjat fizet az ingatlanhasználatért, továbbá rezsiköltséget is térít. hogyan kell a magánszemélynek ez után adóznia? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda szakértőnk válaszolt.

Személygépkocsi-törlesztés Kérdés

Ügyfelünk nyíltvégű lízinggel személygépkocsit vásárolt. Havonta fizeti a tökerészletet és a kamatot. Kérdésem, hogy a havi tőkerészlet költségként, bérleti díjként elszámolható-e, vagy hiteltörlesztésként egyéni vállalkozónál nem jelent költséget?

Kivaalap-e az ingatlan bérbevétel magánszemélytől? Kérdés

Kivás cég a magánszemély munkavállalójától veszi bérbe az irodát. 10 százalék költséghányaddal, levonva az szja-t. Kérdésem: ez a cégnél kivaalap? Személyi jellegű kifizetésnek minősül? Nagyon köszönöm

Foglaló számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes egyéni vállalkozó telepített lakókocsikat ad bérbe. A vevő a megrendeléskor 50% foglalót fizet, majd a bérlés megkezdése előtt a maradék 50%-ot. Helyes-e az a gyakorlat, hogy a foglaló beérkezésekor leszámlázom az 50%-ot bérleti díjként (feltüntetve, hogy az egyben foglaló is), majd a bérlet megkezdése előtt a másik 50%-ot, szintén bérleti díjként? Vagy elegendő a 100% kiegyenlítése után egyben leszámlázni? Köszönöm válaszát.

Régiség és műtárgy – költségek áfájának levonhatósága Kérdés

Tisztelt Szakértő! A cég régiség- és műtárgykereskedéssel foglalkozik. Különbözeti adózás szerint adózik. Az üzlethelyiséget bérel, annak vannak fenntartási költségei. Pénztárgép is használatban van az üzletben. A kérdésem az, hogy az üzemeltetéshez (nem beszerzéshez) kapcsolódó költségek (bérleti díj, közüzem, pénztárgép havi díja) áfatartalma levonható-e, és erre hol találom meg a törvényi hivatkozást? Köszönettel: Szabó Krisztina

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink