104 találat a(z) azonnali hatályú felmondás cimkére
Felmondás azonnali hatállyal: mikor kell kifizetni a szabadságmegváltást? Cikk
Azonnali hatályú felmondás esetén mikor kell kifizetni a köztisztviselőnek a szabadságmegváltást és kiadni a kilépőpapírokat? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.
Mikor kell kifizetni a munkaválallónak a szabadságmegváltást? Kérdés
A munkaadó önkormányzat azonnali hatállyal mondott fel egy köztisztviselőnek; mikor kell kifizetnie a szabadságmegváltást, valamint kiadnia a munkaviszony lezárásával szükséges dokumentumokat?
Jár-e táppénz, ha a munkaadó azonnali hatállyal mond fel köztisztviselő esetében? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem szíves válaszát az alábbi kérdésben! A munkaadó – jelen esetben önkormányzat – azonnali hatállyal szüntette meg a táppénz alatt a munkaviszonyt. Az államkincstárban azt a felvilágositást adták, hogy ők csak a felmondás utolsó napjával számfejtik a táppénzt, és tovább nem jár táppénz a munkaválallónak, mert megszűnt a köztisztviselői jogviszonya. Ez létezik? Úgy tudtuk, hogy táppénz ideje alatt felmondhat a munkáltató, de a felmondási idő 1 éves periódust követően kezdődik. Az már más kérdés, hogy azt nem akarja kifizetni. A táppénz 1/3-át a munkaadónak be kell fizetni, úgy tudom, de már ezt sem fizeti ki a kincstárnak, mert azonnali hatállyal felmondott. Ugy gondolom, hogy itt valami nagyon nincsen rendben a jogviszonyt illetően.Táppénzt sem kaphat a munkavállaló, mert táppénz közben megszüntetik munkaviszonyát. Várom megtisztelő válaszát!
Azonnali hatályú felmondás a dolgozó részéről Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mi a helyes eljárás, ha a munkavállaló azonnali hatállyal felmondja határozott idejű munkaszerződését egy munkatárs sértő viselkedése miatt? Válaszát köszönöm. Üdvözlettel: Grizák Gyuláné
Azonnali hatályú felmondás igazolatlan hiányzás miatt Cikk
Helyes-e, hogy a munkáltató 3 napot ad a dolgozónak távolmaradása igazolására? Milyen dátummal történhet meg ilyen esetben a felmondás? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Kéri Ádám ügyvéd válaszolt.
Azonnali hatályú felmondás igazolatlan hiányzás miatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kollektív szerződésünk értelmében azonnali hatályú felmondásra okot adó eset, amennyiben a munkavállalónak egy munkanap igazolatlan hiányzása van. Fenti esetben az eljárás társaságunknál a következő: tértivevényes levélben felszólítjuk a munkavállalót, hogy 3 napon belül igazolja távolmaradásának okát. Amennyiben távolmaradását nem tudja igazolni, azonnali hatállyal felmondjuk a munkaviszonyát. Kérdéseink: helyes-e, hogy 3 napot adunk a távolmaradás igazolására? Milyen dátummal történhet meg ez esetben a felmondás? Mi a helyzet abban az esetben, ha a munkavállaló az igazolásra való felszólító levelet nem veszi át? Mikor kell kézbesítettnek tekinteni a küldeményt? Tértivevényes küldemény helyett felszólíthatjuk-e a munkavállalót a távollét igazolására e-mailben? Válaszukat előre is köszönjük!
Balesetet szenvedett, nem dolgozhatott, kirúgás lett a vége Cikk
Vendéglátóipari cég dolgozója konyhai munkát végez, illetve ételt szállít ki. Baleset érte az otthonában, eltörte a kezét. Ennek ellenére dolgozni szeretett volna, amit szigorúan megtiltott neki a munkáltató. Ez nem tetszett a munkavállalónak, aki félti a megélhetését, ezért a közösségi oldalán elkezdte szidni a cég vezetőit, családtagjaikat és a kollégáit, a céget és annak ügyvezetőjét meg is nevezte a posztjában. Jelenleg keresőképtelen. Megalapozza ez a viselkedés a munkaviszonya azonnali hatályú felmondását? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.
Kúria: azonnali hatállyal elküldhető a sértegető, agresszív munkavállaló Cikk
A Kúria 2019. május 10. napján közzétett Mfv. I. 10.383/2017. számú döntésében megállapította, hogy azonnali hatállyal elbocsátható az a munkavállaló, aki a munkatársaival, feletteseivel megengedhetetlen stílusban kommunikál, őket sértegeti, azaz aki együttműködési kötelezettségét durván megsérti. Nézzük a döntés részleteit!
Azonnali felmondás a leendő szakszervezeti vezető kirúgása tükrében Cikk
Kiemelt figyelem követi azon munkavállaló esetét, akit azonnali hatállyal elbocsátottak az esztergomi Suzuki gyárból. A dolgozó az újonnan alakuló alapszervezet titkára lett volna. Az azonnali hatályú felmondásnak szigorú, határidőhöz kötött feltételei vannak, melyek elmulasztása a munkaviszony jogellenes megszüntetését eredményezi. E jogával a munkáltató a választott szakszervezeti tisztséget betöltő munkavállalóval szemben is élhetne, így kizárólag jogi szempontból nézve nehezen magyarázható, miért volt ennyire sietős a munkaviszony megszüntetése.
Azonnali hatályú felmondás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét kérném egy nagyon kellemetlen munkahelyi helyzet megoldásában. Cégünk vendéglátással foglalkozik. Egyik munkavállalónk a konyhán végez munkát, illetve a céges autóval ételt szállít ki. 2 hete baleset érte az otthonában, eltörte a kezét. Ennek ellenére még jönni akart dolgozni, de szigorúan megtiltottuk neki. Vagy beteg vagy dolgozik .... döntse el (a kettő együtt nem lehetséges). Ez nagyon nem tetszett a munkavállalónak (miből fog ő akkor megélni?) ezért folyamatos mocskolódásba kezdett. A Facebook-on elkezdte a céget és családtagjainkat szidni. A cég és az ügyvezető nevét is nevesítve írt ki posztot: "Úgy jelentkezzen oda bárki is dolgozni, hogy ott senkiért nem vállalnak felelősséget, napi 9-10 órákat kell dolgozni, miközben csak 4 órában van bejelentve az ember, eltörtem a kezem és kirúgtak, hogy ne kelljen táppénzt fizetniük. Kihasznál mindenkit! Jól gondoljátok meg, mert ő egy gerinctelen". Emellett szintén a közösségi oldalon szidja a kollegáit is, és minősíti a munkájukat (már elég vulgáris a beszélgetés). Jelenleg keresőképtelen. Kérdésünk az, hogy ez a viselkedés megalapozza-e a munkáltatói azonnali felmondás lehetőségét? Válaszukat előre is köszönjük!
Azonnali felmondás Kérdés
Tisztelt Dr. Hajdu-Dudás Mária! A „Felmond, és azonnal lelép a dolgozó: mitévő legyen a munkáltató?” című cikkel kapcsolatban szeretnék kérdést feltenni. Cégünk jelen gyakorlata szerint olyan munkavállalói felmondás esetén, amikor a dolgozó szóban jelzi, hogy másnap már be sem jön, a munkáltató felszólítást küld ki (három munkanap letelte után), hogy a dolgozó igazolja a távollétét. Amint visszaérkezik a tértivevény (amellett, hogy a munkavállaló nem válaszol), a munkáltató azonnali hatállyal megszünteti a jogviszonyt (postázza az azonnali felmondást, és kilépteti a munkavállalót). Kérdésem az lenne, hogy a felszólítás lépést kihagyva kiküldhető-e az azonnali munkáltatói felmondás, arra való hivatkozással, hogy a munkavállaló szóban jelezte szándékát, és másnap valóban nem jelent meg munkavégzésre. Köszönettel: Orsolya
Többszörösen hibázott a kismama, mielőtt megszűnt a munkaviszonya Cikk
Próbaidő alatt lévő munkavállaló jelezte a munkáltató felé, hogy várandós. Másnap (a próbaidő utolsó napján) a munkáltató felmondta a határozatlan idejű jogviszonyt. Megfelel ez a jogszabályoknak? Helyén való volt-e, hogy nem azonnal hatállyal mondott fel a munkáltató a kismamának, hanem közös megegyezéssel? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.
Azonnali hatályú munkaviszony-megszüntetés jogkövetkezményei Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkaviszonyomat azonnali hatállyal megszüntettem, mivel volt munkáltatóm olyan helyzetet teremtett, amely számomra a munkaviszony fenntartását lehetetlenné tette. (Jogellenes adómentes juttatás kifizetésére kötelezett, véleménynyilvánítás szabadságának korlátozása, munka- és felelősségi körök tisztázatlansága.) Volt munkáltatóm az azonnali hatályú munkaviszony megszüntetésemet jogellenesnek tartja és közel két hét elteltével a tegnapi napon felszólított, hogy 3 napon belül fizessem meg a 30 napra járó távolléti díj bruttó összegét. (Ez több mint 1,5-szer magasabb összeg, mint az utolsó teljes havi nettó munkabérem.) Jogszerű a bruttó összegben történő követelés? Ha igen, ezen összeg adó- és járulékvonzatát visszakaphatom? Ha igen, mikor és milyen módon? Jogos-e a gyakorlatilag teljesíthetetlen határidő kitűzése főleg úgy, hogy a három napba a hétvége is beleesik? Mi történik, ha a megadott határidőn belül nem tudom az összeget befizetni és a munkáltató pert indít, de a tárgyalás időpontját megelőzően teljesítem fizetési kötelezettségemet? Meddig tehetem ezt meg egyéb járulékos költség fizetése nélkül? Terhelni fog még további költség a perindítás miatt, vagy a munkáltató abban az esetben köteles elállni a pertől? Ha mégis perre mennénk, indíthatok-e ellenkeresetet, ha igen meddig és milyen módon?
Próbaidő alatti azonnali hatályú felmondás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő ügyben szeretnék állásfoglalást kérni: A munkáltató a munkavállaló munkaviszonyát 2018.04.27-én próbaidő alatt azonnali hatályú felmondással megszüntette. A felmondás és az elszámoló dokumentumok 2018.04.27-én postai úton, saját kezébe történő átadás jelzéssel, ajánlott, tértivevényes levélként kerültek megküldésre a munkavállaló címére. A visszaérkezett tértivevény alapján 2018. május 16-án vette át a felmondás dokumentációját. Május 18-án ajánlott levélként táppénzes papírok érkeztek a munkavállalótól, melyek azt igazolják, hogy 2018.04.27-től 2018.05.11-ig gyermekével gyermekápolási táppénzen volt. 2018.05.12-től keresőképes állományba került. Ezt követően a tértivevényes levél átvételéig (2018.05.16.) sem jelent meg a munkahelyén. Jogszerűen járt-e el a munkáltató, ha 2018.04.27-ével szüntette meg a munkaviszonyt? Válaszukat előre is köszönöm! Katona-Fazakas Tünde
Munkavállaló azonnali hatályú felmondása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy háziorvosi betéti társaságban az asszisztens április végén szabadságon volt. Május 2-án dolgozott és a műszak végén azonnali hatállyal felmondott és kijelentette, hogy másnap már nem is jön dolgozni. Nem is jött, így az orvosnak azonnal a helyettesítésről kellett gondoskodni. Úgy gondoljuk, hogy erre az esetre az Mt. az alábbiak szerint rendelkezik: 84. § (1) bekezdés A munkavállaló, ha munkaviszonyát jogellenesen szüntette meg, köteles a munkavállalói felmondás esetén irányadó felmondási időre járó távolléti díjnak megfelelő összeget megfizetni. A fenti esetet az adminisztrációban (08-as bevallásban, kilépő papírokon, kifizetésben) hogyan tudom megoldani? Az orvos az áprilisi munkabérből szeretné levonni a távolléti díj összegét és csak a nettó összeget kifizetni. Megteheti? Az egész távolléti díjat bruttóban vagy nettóban kezelem? Köszönettel: Reményi Győzőné