248 találat a(z) alvállalkozó cimkére
Külföldön végzett ingatlanfelújítás, magyar alvállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk építészeti tervezéssel foglalkozik, belföldi áfaalany. Tervező alvállalkozóként veszünk részt egy Ukrajnában fekvő ingatlan építésim felújítási munkáiban. Építési-szerelési munkát nem végzünk. Megbízónk, a fővállalkozó, magyarországi adóalany. Kérdésem, hogy ebben az esetben jogosultak vagyunk-e a tervezési díjat áfamentesen számlázni a belföldi fővállalkozónak, az ingatlan fekvése miatt, mint az áfatörvény területi hatályán kívül végzett szolgáltatást? Ha mi is foglalkoztatunk további tervezési alvállalkozókat – ugyanennek a szerződésnek a keretében –, őket is így lehet-e minősíteni? Az alvállalkozói szerződésen, az elvégzett munka dokumentációján és az azt elfogadó igazoláson kívül milyen igazolások, nyilatkozatok szükségesek a számla kibocsátásához? Köszönettel.
Diplomáciai képviseletnek nyújtott szolgáltatás fővállalkozón keresztül Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az általános forgalmi adó felszámításának megítélésében kérném segítségüket. Ügyfelem a koppenhágai magyar nagykövetség képeinek restaurálására szerződött. A képeket elhozzák a koppenhágai nagykövetségről belföldi ügyfelem műhelyébe, ott történik a restaurálás, majd innen fogják visszaszállítani. Belföldi adóalany ügyfelem, nem közvetlenül a nagykövetséggel szerződött, hanem egy fővállalkozóval, aki szintén belföldi adóalany. A fővállalkozó az áfatörvény 107. paragrafusára hivatkozva nulla százalékos általános forgalmi adóval várja kiszámlázni szolgáltatásunkat. Alvállalkozóként is mentesülünk az áfa felszámítása és fizetése alól a fentebb leírt ügylet tekintetében, vagy ebben az esetben, mivel belföldi adóalannyal kötöttük a szerződés, az általános szabályok szerinti 27 százalékos áfa felszámítása indokolt? Segítségüket előre is köszönöm. Üdvözlettel:
Állványozási munka (alvállalkozó?) Kérdés
Tisztelt Szakértő! Építőipari kft. mint generálkivitelező állványozási munkára vállalkozási szerződést köt alvállalkozóval a projekt kivitelezési idejére 4 hónapra. Az állványozás mint "fizikai munka" a projekt elején megvalósul azzal, hogy körbeállványoznak egy épületet, de az azt követő hónapokban a projekt végéig, míg az állványt nem bontják le, valójában az állvány bérlete történik és nem a felépítése vagy lebontása. Számlázhat az alvállalkozó állványozási munkát a köztes időszakra, vagy bérletei díjnak minősül ez esetben? Iparűzési adó szempontjából alvállalkozónak minősül? Köszönöm szépen!
Biztosítási díj továbbszámlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Építőipari fő tevékenységet végző társaság az alvállalkozóival kötött alvállalkozói szerződésében rögzíti, hogy a projekt teljes terjedelmére építési-szerelési biztosítást köt, amely az alvállalkozóra is kiterjed. A felek megállapodnak, hogy a megrendelő az alvállalkozói díj 0,1 százalékának megfelelő mértékű biztosítási díjat jogosult kiszámlázni az alvállalkozó felé. A megrendelő nem nyújt semmilyen más szolgáltatást (se megrendelői szolgáltatás, se egyéb járulékos díj nem merül fel) Alvállalkozó részére. Kérdésem a következő. A szerződésben rögzített biztosítási díjat milyen áfamértékkel kell továbbszámláznia az alvállalkozó felé? Mivel nincs "főszolgáltatás", ezért önálló ügyletnek kell tekinteni a biztosítási díj továbbszámlázását? Számvitelben a kiszámlázott biztosítási díj árbevételnek tekintendő-e, és a biztosításról szóló beérkező számla közvetített szolgáltatásnak minősül-e?
Fordított adózás fennmaradási engedély esetén... folytatás Kérdés
Tisztelt Cím! A https://adozona.hu/kerdesek/2020_1_2_Forditott_adozas_fennmaradasi_eng_nwd linken található válaszukra vonatkozóan kérnék kiegészítést. Sajnos a kérdést hiányosan tettem fel, mert nem arra irányult volna, hogy az elkészült ingatlant hogyan értékesítse a vállalkozó, hanem a befejezéshez igénybe vett alvállalkozói / kivitelezői teljesítéseket hogyan kell kezelni áfa szempontból. Egyenes vagy fordított adózással, mivel itt nem építési engedélyről, hanem fennmaradási engedélyről van szó, amit a vállalkozó utólag kér meg. Válaszukat köszönöm.
Generálkivitelező, alvállalkozó – fordított áfa, egyenes áfa Cikk
Ha egy áfaalany, de lakóingatlan-bérbeadásra és -értékesítésre be nem jelentkezett cég generálkivitelezőt bíz meg egy lakóingatlan kivitelezésével, a kivitelezőnek fordított áfás számlát kell kiállítania a megbízó részére? A kivitelező az alvállalkozóitól fordított vagy egyenes áfás számlát fogadhat be? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Bartha László adójogi szakjogász válaszolt.
Lakóingatlan bérbeadása és értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Több kérdés is felmerült azzal kapcsolatban, hogy van egy "X" Kft. , aki áfaalany, de a lakóingatlan bérbeadásra és értékesítésre nem jelentkezett be áfa körbe. 1. Az esetben ha megbíz ez a kft. egy generálkivitelezőt egy lakóingatlan kivitelezésére (bejelentésköteles), akkor fordított áfás számlát állít ki a kivitelező, vagy sem az adott kft. részére? Illetve a kivitelező az alvállalkozóitól fordított áfás vagy egyenes adós számlát fogadhat be? 2. A kivitelező folyamatosan lejelenti a részszámlákat az online rendszerben, azonban X Kft. nem jelenti az M-es lapokon, mert le nem vonható az áfatartalma, mivel lakóingatlan kivitelezéshez kapcsolódik és azt nem tette adókötelessé. Helyesen jár így el? 3. Minden egyéb esetben áfaarányosítást kell végeznie az egyéb költségeknél például könyvelési díj stb? Válaszát előre is köszönöm!
Szállásadó személye, vendéglátás, áfa Kérdés
Magyar kft. (V) vendégeket fogad, kempingtől bérelt területen felállított bungalóiban. V csak a vendégeket fogadja a bungalóiban. A vendégeket egy külföldi utazásszervező (U) küldi. A vendég U-nak fizet, előre. A vendég U-tól kapott utalvánnyal megy a kempingbe. A vendégek fogadását és a távozás utáni ellenőrzést alvállalkozó(A) végzi. Ki lesz a „vendéglátó” a szállásadó, azaz kinek kell bejelentenie vendégeket, ki rendezi az ifát? Kit terhel a turizmusfejlesztési hozzájárulás? U utólag küld havi elszámolást V-nek a vendégekről és a díjakról. A kemping a bérleti díjat negyedévente előre számlázza. Az alvállalkozó havonta utólag számláz. Probléma: V gyakorlatilag nem is találkozik a vendégekkel, és csak havonta utólag látja a már lezajlott forgalmat. A vendégeket fogadó A meg „csak „ alvállalkozó”, azaz nem ő a vendéglátó – a jelen felállásban. Feltételezzük, hogy U-nak magyar áfás számlát kell kiállítania a vendégeknek. Ehhez bejelentkezik a magyar adóhatóságnál – csak áfaszámért. Feltételezzük, hogy telephelye nem keletkezik, azaz csak áfaadószámos lesz, más kötelezettsége nem lesz. Helyes a megállapításunk? V a teljes, U által beszedett szállásdíjakról állít ki neki számlát. U a jutalékáról V felé – ugyancsak magyar áfás számlát? Helytálló a megállapítás? Feltételezzük, hogy V lesz a „szállásadó”. A vendégeket fogadó alvállalkozó eljárhat helyette a bejelentések és az idegenforgalmi adó beszedése ügyében? Ő milyen áfakulccsal számlázza a szolgáltatását?
Építési beruházás több alvállalkozóval Kérdés
"X" cég megrendelő építésiengedély-köteles szemestermény-szárítót építtet az "Y" fővállalkozóval. Az engedélyt a megyei kormányhivatal műszaki engedélyezési és fogyasztóvédelmi főosztály mérésügyi és biztonsági osztály adta ki (szakhatóság). "Y" cég fővállalkozó szereli össze a szükséges gépeket berendezéseket, amely gépeket, berendezéseket az "Y" cég vásárol meg egy másik "Z" magyar cégtől. "Y" fővállalkozó cég "K" alvállalkozókat is igénybe vesz a szerelési munkákra. Kérdésem az lenne, hogy milyen áfával számlázza a "Z" magyar cég a gépeket, berendezéseket az "Y" fővállalkozónak, valamint a "K" alvállalkozó milyen áfával számlázza a szerelési munkákat az "Y" fővállalkozónak. Az utolsó kérdés pedig hogy "Y" fővállalkozó milyen áfával és hogyan számlázza le a szolgáltatásokat és a berendezéseket az "X" megrendelőnek. Minden szereplő természetesen normál áfakörös magyar vállalkozás. Az Y fővállalkozó a megegyezés szerinti munkák, beszerelések elvégzése után milyen áfával számlázza a gépeket és szolgáltatásokat az X cég felé? Válaszukat előre is nagyon köszönöm!
Jegyzett tőke emelése ügyvédi irodánál Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyvédi Iroda könyvelését látjuk el. Az ügyvédi iroda tevékenységében alvállalkozóként rész vesznek más ügyvédi irodák is. Ezek között az ügyvédi irodák között van olyan, amelyiknek tagja egyben tag is megbízónk ügyvédi irodájában. Megbízónk az alábbi javaslattal fordult hozzánk: Azoknál az alvállalkozó ügyvédi irodáknál, ahol az ügyvédi iroda tagja egyben a megbízónk ügyvédi irodájának is tagja, a megbízó részére elvégzett, de még ki nem számlázott szolgáltatások díját szeretnék jegyzett tőke emelésére felhasználni. Véleményünk szerint mivel Megbízónk ügyvédi irodájával alvállakozóként az ügyvédi irodák állnak üzleti kapcsolatban, ezért az "alvállalkozó ügyvédi iroda még ki nem számlázott követelése" nem vehető figyelembe, mint az egyéni ügyvéd tőkeemelési "lehetősége". Kérjük segítségüket, hogy a véleményünk helyálló-e! Köszönettel: Balázs Józsefné DEFTER Kft. ügyvezető
Fordított áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! A megrendelő nyilatkozik, hogy építésiengedély-köteles lesz az a munka, melyre az alvállalkozótól kéri, hogy számlázza ki, a későbbiekben felhasznált anyagok értékét részszámlaként. Építési engedély még nincs. Kérdésem, a megrendelő nyilatkozata elegendő-e arra, hogy az alvállalkozó fordított áfásan számlázzon? Köszönettel
Alvállalkozó vs közvetített szolgáltatás Kérdés
Egy társaság (megbízott) olyan szolgáltatásra szerződött, ahol alvállalkozót vesz igénybe. A megbízott és a megbízó közötti szerződésben ezt rögzítették. Alvállalkozói szerződést lehet-e kötni szolgáltatásra, vagy itt csak a közvetített szolgáltatás jöhet szóba? Ha közvetített szolgáltatásról lehet csak szó, akkor azt utólag a gépi számlára kézzel fel lehet vezetni (természetesen az 1. és 2. példányon is) és a szerződést ennek megfelelően javítani kell? (Egyébként az alvállalkozó teljesítéséhez a megbízott még tesz hozzá munkát.)
Alvállalkozó – iparűzési adó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági vállalkozásnál a más vállalkozó általi terményaratás, -beszállítás ára minősülhet-e alvállalkozói díjnak ipa tekintetében, vagy a törvényi fogalomnak megfelelően, mivel nincs megrendelő-vállalkozó-alvállalkozó hármas fennállás, csak megrendelő-vállalkozó, ez sima igénybe vett szolgáltatás? Írásos szerződés van a felek közt. Köszönettel: József
Fővállalkozó-alvállalkozó munkajogi kapcsolat Kérdés
Tisztelt Szakértő! Építőiparban adott egy "Fő" Kft., amely elvállalt egy társasházépítést. Ezzel kapcsolatban az egész építkezés villanyszerelési munkáit kiadja "Al" Kft.-nek, mivel a "Fő" Kft.-nek nincs villanyszerelő alkalmazottja. "Fő" Kft. ügyvezetője a kft.-jében megfizeti a járulékokat, ott biztosított. A villanyszerelési munkában viszont ő is dolgozna alkalmanként. Az járható-e, hogy azokon a napokon, amikor ő is részt vesz "Al" Kft. mellett a munkában, "Al" Kft. bejelentse őt alkalmi munkavállalóként? Mivel az építési területen csak azok lehetnek ott, akiket megbízott "Fő" Kft. a munkával, esetleges munkaügyi ellenőrzés alkalmával megállja-e a helyét, hogy "Fő" Kft. ügyvezetője részt vesz a munka elvégzésében alkalmi munkavállalóként? Köszönöm szépen.
Termékértékesítéshez kapcsolódó alvállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Termék értékesítéséhez elengedhetetlen műszaki leírást, illetve rajzot külső vállalkozással készítteti el a cég. Kérdésem, hogy ez a gazdasági esemény alvállalkozói tevékenységnek minősül-e?