248 találat a(z) alvállalkozó cimkére

Alvállalkozói szerződés és megbízási jogviszony Kérdés

A következő kérdésem lenne: "A" Kft. vállalkozási szerződés szerint dolgozik "B" Kft.-nek. "A" Kft. ügyvezetője és tulajdonosa dolgozhat "B" Kft.-ben megbízásos jogviszonyban? Illetve "A" Kft. alkalmazottja – aki az alvállalkozási részben nem vesz részt – dolgozhat "B" Kft.-ben megbízásos jogviszonyban? Válaszukat előre is köszönöm: Zsók Gabriella

Követeléskezelés Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőben kérném a segítségét. Cégünk szeretne az alvállalkozóival franchise rendszert kiépíteni. Ennek keretében az alvállalkozók részére bocsájtjuk az arculatunk használatát. A végső vevők felé az alvállalkozók számláznak, viszont az ellenértéket társaságunk szedné be. Oly módon, hogy a beszedett összegeket továbbutaljuk az alvállalkozónak, a saját kiszámlázott jutalékunkat levonva. A kérdés az lenne, hogy ennek a tevékenységnek van-e speciális adóvonzata? Milyen teáor alá tartozik? Nem pénzintézeti tevékenység-e? Van-e egyéb bejelentési vagy engedélyeztetési kötelezettsége a cégnek? Segítségét előre is köszönöm!

Behajthatatlan követelés alvállalkozóként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. könyvelését 2013-ban vettem át. A könyvelésben 2011-es nyitott vevőszámlák is vannak. A cég alvállalkozóként dolgozott egy építőipari munkán. A fővállalkozó nem tudta behajtani a megrendelőtől a követelést, így ő sem fizetett ügyfelemnek. Ki lehet-e vezetni a könyvelésből ezeket a követeléseket? Milyen bizonylatok alapján lehet ezt megtenni? Válaszát előre is köszönöm.

Közvetített szolgáltatás számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlanüzemeltetési tevékenységet végző kft. közvetített szolgáltatásokat számláz a megrendelőinek. Az egyik partner oldaláról felmerült az az igény, hogy a számlák kiállításakor a megrendelt és teljesített szolgáltatás értékét két tételben tüntessük fel a számlán. Külön soron szerepeljen az általunk befogadott alvállalkozói díjak értéke, és külön soron a cégünk által hozzátett menedzsmentdíj értéke. Szabályos-e így a számla kiállítása? Válaszukat előre is köszönöm.

Alvállalkozói számla közbeszerzésben Kérdés

A Kbt. 135. § c) bekezdése szerint az ajánlattevők és az alvállalkozók kiállítják számláikat a teljesítéseikről. Van olyan vélemény, miszerint az alvállalkozók is az ajánlatkérő nevére állítják ki a számláikat. Lehetséges ez? Hiszen az ajánlatkérő csak a fővállalkozóval áll szerződéses kapcsolatban, az alvállalkozókkal nem. Köszönöm a segítséget!

Alvállalkozói díj Kérdés

Tisztelt Szakértő, kérdésem az lenne, hogy egy építésiengedély-köteles építkezésen a generálkivitelező alvállalkozókat alkalmaz és adott esetben az alvállalkozó is viszi a saját alvállalkozóját. Kérdésem az lenne, hogy mivel maga az építkezés építési engedély-köteles, így minden alvállalkozó kiállíthat fordított áfás számlát, függetlenül attól, hogy hanyadik láncszem a történetben? Köszönöm!

Alvállalkozó elszámolása 8-as vagy 5-ös számlaosztályban Kérdés

Építőipari vállalkozás saját telken, saját erővel plusz alvállalkozókkal társasházat épít. A helyi adó szempontjából nem mindegy, hogy ilyen esetben az alvállalkozói számlákat hová könyveljük: igénybe vett szolgáltatás vagy alvállalkozói teljesítés? Ha nem alvállalkozói teljesítés, akkor mi miatt minősül közvetített szolgáltatásnak? Köszönöm válaszukat.

Iparűzési adó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaság értékesítési célú saját lakóingatlant épít. Az építés úgy néz ki, hogy nincsen generálkivitelező, a gazdasági társaság szerzi be a különböző építési anyagokat, és különféle szakemberek építik be ezeket. A gazdasági társaság például megvásárolja a villamos boltban a különféle kábeleket, elosztókat, konnektorokat stb., jön az Y villanyszerelő cég és ezeket beépíti, majd a szerelési munkát leszámlázza. A munkáknak egy része saját kivitelezésben is megvalósul, például a kőművesmunkák egy részét saját alkalmazott végzi, ahogy van saját építészmérnök, aki koordinálja és felügyeli a feladatokat. Az építéshez kapcsolódó szolgáltatások után –mint az előbb említett villanyszerelés esetében – véleményem szerint nem jön létre alvállalkozói szerződés, mivel az építő gazdasági társaságnak nincsen megrendelője, akinek építené az ingatlant, hanem ezt saját részére készíti, értékesítési céllal. Számvitelileg az ingatlan tulajdonképpen egy saját termelésű készletnek minősül. Az lenne a kérdés, hogy értékesítéskor az ingatlanhoz kapcsolódó szolgáltatások figyelembe vehetők-e az iparűzési adónál. Egyes álláspontok szerint elábé-nak minősül, de véleményem szerint nem valósul meg a változatlan formában történő beszerzésértékesítés. Szeretném a figyelmét felhívni a 2106/2009 számú közigazgatási elvi határozatra, amelyben egy vállalkozást elmarasztaltak, a szolgáltatások figyelembevétele miatt. Nem találtam infót, hogy azóta esetleg változott volna -e a jogszabály.

Levonás számlából Kérdés

Tisztelt Szakértő! Futárszolgálat alvállalkozója az elvégzett munka díjazásaként kilométerelszámolás alapján állítja ki a számláját minden hónap elején a fővállalkozó felé. Az alvállalkozó a mindennapi utánvétösszegekkel másnap számol el a fővállalkozó felé, banki befizetéssel. Előfordul, hogy az elszámolás hiányt mutat. Az lenne a kérdésem, hogy a vállalkozó számlájából (kvázi munkadíj) jogosan levonható-e az utánvéthiány összege olyan formában, hogy a fővállalkozó kevesebbet utal el az alvállalkozó által kiállított számla végösszegéből minden előzetes értesítés nélkül? Köszönöm!

Közbeszerzési törvény indukálta engedményezés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk a közbeszerzési törvény hatálya alá tartozó építőipari kivitelezésekben vesz részt kivitelezőként. Az új Kbt. rendelkezései szerint a mi megrendelőnk közvetlenül kell, hogy kifizesse a mi alvállalkozóinkat. Az év során ennek törvényes technikai lebonyolítása több kérdést vetett fel, jelenleg azt a gyakorlatot követjük, hogy a megrendelő felé fennálló követelésünkből engedményezzük az alvállalkozók számláinak teljes összegét az alvállalkozóinkra. A számviteli törvény szerint az engedményezés-követelés adásvétel, melynek könyvelési tételei az egyéb bevételeket és egyéb ráfordításokat érintik. Ezzel a könyvelési technikával azonban az összes alvállalkozói költségünk és az azzal kapcsolatos bevétel kétszer fog jelentkezni a beszámolóban. Az alvállalkozói számlák nagyságrendje több száz millió forint. Ha a minimum jövedelemadózás szabályait vesszük, akkor az alapján ténylegesesen kétszeres adózás valósul meg az árbevételben és az egyéb bevételben is megjelenő tételek miatt. Véleményünk szerint a Kbt. által előírtak, csak a kifizetés biztosítását célozzák, tehát csak a fizetésre kötelezett személyét jelölik ki, aki minden esetben a megrendelő, de ez nem követelés adásvétel. Fentiek alapján megfelel-e a számviteli törvénynek, ha a megrendelői követelésünket és az alvállalkozói kötelezettségünket egy 3-as számlaosztályba tartozó technikai számla közbeiktatásával „direktben” kivezetjük egymással szemben? Válaszát előre is köszönöm!

Közbeszerzési eljárás során alkalmazandó teljesítési időpont meghatározása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Társaságunk ajánlattevőként közbeszerzési pályázatot nyert javítási tevékenységre. A munka elvégzése során alvállalkozókat fogunk bevonni. Cégünk az alvállalkozóktól a szolgáltatásokat sokkal korábban veszi igénybe, mint azt továbbszámlázzuk az ajánlatkérő részére. Például az alvállalkozó az azbesztmentesítést a javítási munkákat megelőzően szeptember 26-a napjával végzi el. Az eddigi gyakorlat alapján az alvállalkozónak erre a napra adtuk ki a teljesítési igazolást. Ezt követően a javítási munkálatok legalább 40 napot (bizonyos esetekben akár 150 napot is) vesznek igénybe, vagyis november 5-én adjuk át a javított termékeket az ajánlatkérő részére. Részünktől ekkor történik meg a teljesítés és a számlázás. Az új Kbt. 135. § (3) c. szerint az alvállalkozó is ebben az időpontban állíthatja ki a számláját. Ez viszont ellentétes az áfatörvény 15 napon belüli számlázási előírásaival. Kérdésünk a fentiekben leírtakkal kapcsolatban 1. Mi legyen az alvállalkozó számlájának teljesítési időpontja? 2. Mivel a Kbt. előírása alapján nem egyértelmű, az alvállalkozó kinek állítja ki a számlát? Az ajánlatkérőnek vagy az ajánlattevőnek? Üdvözlettel: Gál Szabolcs

Adók az áfától az szja-ig, ha az EU más tagállamában alvállalkozó Cikk

Magyar cég alvállalkozóként dolgozna Romániában épületszigetelés, épület-felújítás stb. területen. Sem fióktelepet, sem céget nem akarnak kint létrehozni. Hogyan csapódik ez le a kinti munka könyvvezetésében, az áfában, társasági adóban, járulék- és szja-bevallás, illetve -fizetés területén, valamint a helyi adóban? Mi az, amit Romániában, és mi az, amit itthon kell fizetni? Olvasói kérdésre Sinka Júlia okleveles adószakértő válaszolt.

Fordított adózás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társasház építését végző kft. a festési munkálatokat kiadja alvállalkozónak. Az alvállalkozó fordított áfásan állítja-e ki a számlát a szolgáltatásról? Köszönöm válaszát.

Alvállalkozói teljesítmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. reklámtevékenységgel foglalkozik. Ügyfelei részére a megrendelt reklámokhoz szükséges reklámhordozókat (plakátok, szóróanyagok, matricák stb.) külső felekkel legyártatja, az ügyfél által a számára leadott kreatív alapján, továbbá – esetenként – a legyártott reklámhordozók kihelyezésére, majd eltávolítására (logisztika) is külső féllel köt szerződést. A megrendelő ügyféllel kötött szerződésben szerepel, hogy a társaság alvállalkozót vesz/vehet igénybe e tevékenységek elvégzésére. A kft. analitikus, munkaszámonkénti nyilvántartást vezet az egyes reklámkampányokról, és az azok kimenő számláihoz kapcsolódóan igénybe vett gyártási és logisztikai tevékenységek beérkező számláiról. Kérdésem az, hogy a harmadik fél által végzett gyártási és logisztikai tevékenység alvállalkozói teljesítménynek minősíthető-e? Amennyiben igen, úgy a HIPA-alapból történő levonáshoz megfelelőek-e a szerződések akkor, ha mind a megrendelővel, mind az alvállalkozókkal vállalkozási szerződést köt a kft., és a megrendelővel kötött szerződésben szerepel, hogy a gyártási és logisztikai tevékenységekhez alvállalkozó vehető igénybe? Amennyiben ez nem elegendő, mit kell, hogy tartalmazzanak a szerződések? Mit kell szerepeltetni továbbá a megrendelő felé kiállított számlán, azaz például fel kell-e tüntetni, és hogyan az alvállalkozói teljesítményeket? Válaszát előre is köszönöm.

Céges autó alvállalkozónak Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. egyedüli alkalmazottja a tulajdonos, ő egyben az ügyvezető is. Több alvállalkozóval dolgozik együtt, ingatlanok értékbecslésével foglalkoznak. Van egy céges autó a vállalkozásban, a cégtulajdonos most tervezi, hogy vesz még egyet, mert az egyik alvállalkozójának szüksége van rá, de nem akar/tud venni. Ebben az esetben elismert költségnek tekinthetők-e a második céges autóval kapcsolatos kiadások úgy, hogy azt nem a vállalkozás tulajdonosa, alkalmazottja használja, hanem egy harmadik személy? Köszönöm szépen a segítséget! Vágner Emília

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink