109 találat a(z) alanyi adómentesség cimkére
Katás vállalkozó, üzlet bérbeadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó vagyok, és mint magánszemély üzlethelyiséget adok bérbe kft.részére. Kérdésem: a bérbeadásom hogyan befolyásolja a katás vállalkozásomat? A katás bevétel nem haladja meg az alanyi mentességi határt, de ha összeadódik a bérbeadással, akkor igen. Áfa szempontjából a bérbeadás tárgyi adómentes, hogyan változik a kata alanyiságom, és az áfakötelezettségem? Ha a bérbeadás miatt lépem túl a katás vállalkozásomban az alanyi mentességet, akkor csak a 40 százalékos kötelezettségem lesz? Az áfatörvény 86. paragrafus 1. bekezdésének l. pontja értelmezhető-e erre az esetre (az adó alóli mentesség egyéb sajátos jellegére tekintettel)? Köszönöm válaszukat!
Tárgyi eszköz áfája alanyi adómentesség választása esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni a tárgyi eszköz áfaarányosítási szabályának alkalmazását illetően. Ha valaki áfakörös volt, és alanyi mentességet választ, akkor az utolsó áfabevallásban vallja be növelő tételként a 60/240 hónapból el nem telt időszakra eső áfát, vagy az alanyi adómentes időszak minden egyes érintett évének decemberében a tárgyi eszköz áfájának 1/5-ére számolt arányosított összeget vallja be?
Áfa alanyi mentesség nap közbeni átlépése kiskereskedelmi üzletben Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az áfa alanyi mentesség értékhatárának túllépése esetén mik a gyakorlati lépések, és hogyan lehet megvalósítani az alábbi esetben a dokumentálást? Adott egy kiskereskedelmi bolt, napi forgalma pár ezer forint, amely kisebb tételekből tevődik össze. Az áfatörvény szerint az a tétel, amellyel átlépjük az értékhatárt, már áfásnak számít. A nap elején még nem tudható, hogy bekövetkezik-e ez, és ha igen, akkor mikor. Még a kosár beblokkolása elején sem tudható, hogy mire a végére érünk, átlépjük-e a határt. A pénztárgépet nem tudjuk előre átállítani, például az adószámot nem írhatjuk át 2-esre, mielőtt nem következik be a változás. A pénztárgépszerviz lehet, hogy csak két hét múlva tud jönni átállítani. Ha zárás előtt egy órával átlépjük az értékhatárt, hogyan valósítom meg a nap korábbi részében áfa nélkül beütött tételek vonatkozásában visszamenőleg az áfázást? A bruttóból visszaszámolva bevallom és befizetem a még nem áfásként beütött tételekre vonatkozó áfa értéket? Vagy a beütött tételekre pluszban számolom rá a 27 százalékot? Kérem, hogy erre az esettípusra vonatkozóan teljes körű eljárási menetet legyen szíves felvázolni a változásbejelentés, az adóbevallás és az egyéb feladatok vonatkozásában arra az esetre, amikor előre készülünk a feladatra, és arra az esetre is, amikor a könyvelő utólag szembesül az egész havi bizonylatok leadásakor, hogy a vállalkozó átlépte az értékhatárt, de nem szólt. Hogyan javítható a hiba? Nagyon köszönöm a válaszát.
Alanyi adómentesség választása vállalkozás szünetelése alatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalkozását két éve szüneteltető, áfakörös egyéni vállalkozó vagyok. 2017 tavaszán újra kívánom indítani a vállalkozásomat (nem korábban, ugyanis bevétel hiányában nem szeretnék járulékot fizetni, tekintettel arra, hogy nincs legalább heti 36 órás biztosítási jogviszonyom máshol), azonban a tevékenység jellege alapján az alanyi adómentesség választása lenne megfelelő számomra. Kérdésem: 2016.12.31-éig jogszerűen bejelenthetem-e, hogy a 2017-es adóévre az alanyi adómentességet választom, figyelemmel arra a tényre, hogy a bejelentés pillanatában és azt követően is még néhány hónapig szünetelni fog a vállalkozásom, azaz a szünetelés ideje alatt egyáltalán tehetek-e ilyen bejelentést? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Alanyi áfamentességre áttérés Kérdés
Ügyfelem 2015-ben átlépte az áfamentes határt. 2016-ban áfával számlázott, de meg sem közelítette a határt. Az áfamentes határ felemelésével 2017-re kérheti-e újra az alanyi mentességet?
Alanyi adómentesség választása Kérdés
Alanyi adómentes egyéni vállalkozó 2015 júliusában 6 millió forint bevételi határ átlépése miatt bekerült az áfakörbe. Az átmeneti szabályok szerint 2017-re vonatkozóan választhatja az alanyi adómentességet, amennyiben 2016-ban ténylegesen, és 2017-ben ésszerűen és várhatóan 8 millió forint alatt marad a bevétele. 2015-ben bőven bruttó 8 millió forint felett volt a bevétele, azt ilyen esetben nem kell figyelni? Van-e adóügyi következménye annak, ha 2017-ben mégis túllépi az áfahatárt? Ha 2017-re nem választja az alanyi adómentességet, legkorábban melyik évre vonatkozóan választhatja újból? Mire szükséges figyelnie az alanyi adómentesség választásánál?
Kata és kiva: jelentős pluszkedvezmények buktatókkal Cikk
A kata és a kiva rendszerében is változások lesznek 2017. január 1-től. A módosítások kedvezően érintik a katás és kivás adóalanyokat, így érdemes azoknak is áttekinteni a változásokat, akik eddig nem voltak alanyai ezen adóknak, de jogosultak lennének rájuk – hívja fel a figyelmet blogbejegyzésében Szmicsek Sándor, a Mazars partnere.
Az alanyi adómentesség és áfa Kérdés
Beletartozik-e az alanyi adómentesség értékhatárának számításába az uniós támogatásból származó bevétel? (Mely jogszabályhely alapján?)
Kata/áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy ha egy egyéni vállalkozó év közben alakul (például 06.15-én), akkor a katakeret 3,5 millió forint? Ez igaz az alanyi adómentességre is? Ezzel a határral kell számolni, vagy napra kell arányosítani? Válaszát előre köszönöm!
Tört katás hónap Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó vállalkozói tevékenységének kezdő napja: 2016. 10. 20. Ezzel egy időben katát, és áfa tekintetében alanyi adómentességet választott. A kérdéseim: A tört év és tört hónap figyelembevételével mennyi lehet erre az évre a kata kerete? (Mi az a bevételi határ, ami után még nem kell megfizetni a 40%-os adót?) A tört év és tört hónap figyelembevételével mennyi lehet az a bevétel, aminél az alanyi adómentesség még alkalmazható ebben az évben? Válaszát előre is köszönöm.
Így adózik a katás vállalkozó, aki ingatlan-bérbeadó magánszemély is Cikk
Ingatlan-bérbeadással foglalkozó adószámos magánszemély katás egyéni vállalkozást is indítana, amelyhez támogatást kap. Katás bevétel lesz-e a támogatás, s beleszámít-e az alanyi adómentesség határértékébe az ingatlan-bérbeadásból magánszemélyként kapott bevétel? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás, adószakértő válaszolt.
Áfa 6 milliós értékhatára Kérdés
Tisztelt Adózóna! Kérem, az alábbi kérdésemre válaszolni szíveskedjenek. Adószámmal rendelkező adóalanynál (egyéni vállalkozó, őstermelő, adószámos magánszemély), aki alanyi adómentességet választott, a 6 milliós értékhatárba beletartozik-e a termőföld-bérbeadás ellenértékeként kapott összeg? Köszönettel: Boros Zsanett
Időszakos ügylet teljesítési időpontja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozással éves könyvelési díjban állapodtam meg. E szerint a teljes összeget az adóévet követő év január 12-éig készpénzben rendezi. Az időszakos elszámolás alapján a számla teljesítési időpontja 2017. január 12. lesz? Hogyan számlázandó, ha októberben az I-III. negyedévet kifizetné, az alanyi mentes határ átlépése előtt, hogy ne kelljen az áfát megfizetnie? Novemberben átlépem az alanyi adómentes határt. A tervezett módosítások tükrében jól gondolom, hogy jövő évtől – ha a bevételem 2015-ben és 2016-ban nem volt több 8 millió forintnál – ismét választhatom az alanyi mentességet? Mikor várható az őszi adócsomag elfogadása? Köszönettel.
Alanyi adómentesség túllépése folyamatos teljesítés esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Időszaki elszámolásos ügyleteknél mely időpontot (számla kelte vagy teljesítési időpont=fizetési határidő) kell nézni az alanyi adómentesség határának átlépésekor? Például október havi könyvelési szolgáltatás, számla kelte november, fizetési határidő változó Példa: 1.számla számla kelte 11.02., fizetési határidő 11.12. Áfa 0 2.számla számla kelte 11.02. fizetési határidő 12.30. (60 nap), ezzel az összeggel átlépné az éves határt, az áfa 27% 3. számla számla kelte 11.02. fizetési határidő 11.15. Áfa A harmadik számla összege a teljesítés időpontjában még belefér az alanyi adómentességi határba, de előtte már készült olyan számla, amivel átlépi, viszont annak teljesítési időpontja csak december. Mi történik a köztes számlákkal, kell-e áfát felszámítani azokra? Köszönettel:
Fordítási szolgáltatás áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Leendő vállalkozó fordítási szolgáltatást nyújtana haramdik ország területére. Bejelentkezéskor választhatja-e az alanyi adómentességet áfa tekintetében? Kell-e fizetnie külön áfát a végzett szolgáltatás után, ha alanyi mentességet választ? Köszönettel.