109 találat a(z) alanyi adómentesség cimkére
Pénzforgalmi áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! „A” Kft. pénzforgalmi áfás. „B” Kft. 2015. 12. 31-éig az általános szabályok szerint adózott, de 2016. 01. 01-től alanyi mentességet választott. „A” Kft. 2015. 12. havi teljesítésről átutalásos számlát állított ki „pénzforgalmi elszámolás” jelöléssel, amit „B” Kft. 2016 januárjában, tehát alanyi mentes időszakban egyenlített ki. „B” Kft. élhet-e adólevonással a szóban forgó számla vonatkozásában? Válaszát kelőre is köszönöm!
Tárgyi eszköz áfája alanyi mentes időszak alatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy kft., amely az áfakörös időszakában nagy értékű tárgyi eszközt vásárolt, az import áfát visszaigényelte. Két év múlva alanyi mentességet választott. Minden év végén a hátralévő időt nézve az adott évi arányos áfa be lett fizetve. Amennyiben a 60 hónapból már csak 11 hónap van hátra, akkor még be kell fizetni a 11 hónapra jutó áfát? Válaszát előre is köszönöm.
Alanyi adómentesség II. Kérdés
Tisztelt Bartha László! Köszönöm a válaszát! Ehhez a témához kapcsolódóan azt szeretném még kérdezni, hogy ez abban az esetben is így van, ha az ingyenes étkezés, ami nincs kiszámlázva, arra étkezési támogatást kapunk a MÁK-tól? Köszönöm válaszát!
Bt. áfakőrből katába és pénzforgalmi elszámolás menete Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megtudni, hogy mi van abban az esetben, ha egy bt. bejelenti 2016. január 1-jétől, hogy a kata hatálya alá akar tartozni, és alanyi adómentességet választ. Eddig normál adózás mellett negyedéves áfás volt, pénzforgalmi elszámolással. Kérdésem: hogyan számolja el a fizetendő és a visszaigényelhető áfáját, ha a teljesítés 2015. december 31-éig megtörtént, de a fizetési határidő csak 2016. január 15.? Van olyan számlája, amely meg is érkezett 2015. december 31-éig, de van olyan, amelyik csak 2016. január elején fog megérkezni. A negyedéves áfabevallás pénzforgalom szerint elvileg nem tartalmazhatja, mert nem lett kiegyenlítve? De most a váltás miatt mi a teendő ezzel az áfával? Továbbá, ha a katás bt. alanyi mentességet választott, de elfelejtette a pénzforgalmi elszámolásból kijelenteni magát, annak van-e a katában bármilyen jelentősége, ha ez csak az áfa fizetésére vagy visszaigénylésére volt hatással? Ettől függetlenül ki kell jelentkezni akkor is, ha az alanyi mentességet választja?
Kata és az áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Számítógépes programozást végző ügyfelem katás adóalany. Eddig belföldön keletkezett bevétele, de most uniós területre is fog számlázni, szoftverfejlesztést. A 6 millió forint bevételt átlépi, várhatóan a 8. hónapban. A következő 4 hónapban is megfizeti a kata tételes adót és mellette a 6 millió forint feletti rész után a plusz 40 százalékot. A 6 millió forint bevétel átlépésével nem veszti el a kataalanyiságát? Választhatja a következő évre is? Még mindig kedvezőbb az adóteher számára, mint az összes többi adózási módnál? Az áfa alanyává válik a 6 millió forintos értékhatár átlépésével akkor is, ha a belföldi bevétele alatta marad a 6 milliónak? Az alanyi adómentesség értékhatárába – én úgy értem – beleszámít a közösségi értékesítés is? Közösségi adószámmal, adómentesen számláz az EU-s megrendelő felé, de az erre jutó beszerzéseinek az áfáját levonhatja? Köszönöm a választ! Km
Egyéni vállalkozó bérbeadási tevékenységének adózása Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Az alábbi kérdésekre kérném álláspontjukat. Főállás mellett egyéni vállalkozó kataalanyként adózik ezen jövedelmei után, áfa tekintetében pedig alanyi adómentességet választott. Magánszemélyként a közeljövőben egyéb szálláshely-szolgáltatást kíván végezni. Ismereteim szerint ez áfa szempontjából adóköteles tevékenység, tehát az alanyi mentesség határába az ebből a tevékenységből származó bevételt is be kell számítani, azaz amikor az egyéni vállalkozói tevékenységből származó bevétel és a szálláshely-szolgáltatásból származó bevétel összege átlépi a hatmillió forintos alanyi mentesség határát, onnantól áfás lesz mindkét tevékenység bevétele. A katás bevétel adózásában viszont nem lép be a 6 millió forint fölötti 40 százalékos adó, hiszen az csak az egyéni vállalkozói tevékenységre vonatkozik. A szálláshely-szolgáltatásra pedig választhatja a magánszemély az átalányadózást. Egy másik verzióban a magánszemély ingatlan-bérbeadási tevékenységet végezne. Az ingatlan-bérbeadás áfa adónemben adómentes tevékenység. Tehát tudomásom szerint ez nem számít bele az alanyi mentesség értékhatárába. Az ingatlan-bérbeadás adózására az általános szabályok szerint kerül sor, a vállalkozó a bevételeiből levonja költségeit, a jövedelem pedig 16 százalékal adózik, és terheli még 14 százalék eho, amennyiben a bevétele 1 millió forint fölött van. Kérném álláspontjukat a fenti ügyletek adózásával kapcsolatosan.
Alanyi adómentes közösségen belüli szolgáltatása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Választhat-e alanyi adómentességet az a cég, amelyik rendszeresen nyújt közösségen belüli szolgáltatást, és mi számít bele az alanyi mentesség határába? Ha választhat, van-e speciális előírás a közösségen belüli számla kiállítására? Tisztelettel várom szíves válaszukat.
Áfa alanyi mentesség választása Kérdés
Kérdésem a következő: egy szeszfőzdét üzemeltető egyéni vállalkozó választhatja-e az áfában az alanyi mentességet, ha sem a 2014., sem a 2015. évben nem érte el a 6 millió forint árbevételt, és várhatóan 2016-ban sem éri el? Márkus Jánosné
BT. KATA RENDSZERBE ÁTLÉPÉS Kérdés
BETÉTI TÁRSASÁG VAGYUNK. ÉVI ÁRBEVÉTELÜNK VALÓSZÍNŰLEG NEM LESZ 6 MILLIÓ FORINTNÁL TÖBB. KIKERÜLÜNK A SZÁMVITELI TÖRVÉNY ALÓL, AZT TUDOM, DE HOGYAN KÖNYVELEK TOVÁBB? MI VAN A TÁRGYI ESZKÖZÖKKEL, ÉCSÉVEL, EDDIGI EREDMÉNYTARTALÉKKAL? HOGY NYITOM MEG AZ ÉVET? HA JANUÁR 1-JÉVEL INDÍTOM, A ZÁRÁST ÁTFORDÍTOM, VAGY KELL VALAMI EGYÉB TECHNIKAI LÉPÉS? KELL-E KÖNYVVIZSGÁLAT HOZZÁ? MIT TEHETEK, HA ESETLEG ÉV KÖZBEN LÉPNÉK ÁT? HA A 6 MILLIÓ FORINTOT MEGHALADOM, HA JÓL ÉRTELMEZEM, ÁFAKÖRBE KERÜLÖK, DE MARADOK KATÁS. ÉV VÉGÉN (DEC. 20-IG BEJELENTVE) VÁLASZTHATOM ÚJRA AZ ÁFAMENTESSÉGET A KÖVETKEZŐ ÉVRE?
Áfa alanyi mentesség választása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az áfa alanyi mentességgel kapcsolatban: 2013. évben túlléptem a 6 000 000 forint bevételt. Áfakörös lettem. Ez évben a bruttó árbevételem 6 985 000 forint lesz, mely nettóban 5 500 000 forint. 2016. évben a bevételem várhatóan 3 000 000 forint lesz. 2015. december 31-éig választhatom-e 2016. évre az alanyi áfamentességet? Válaszát előre is köszönöm.
Közösségi szolgáltatás igénybevételének áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem szíves tájékoztatását. Egy hazai székhelyű kft. olyan céget szeretne megbízni rendszergazda tevékenység ellátására, akinek a székhelye Angliában van. Az angol illetőségű cég nem rendelkezik közösségi adószámmal, mert – nyilatkozata szerint – Angliában alanyi adómentességet választott. Az áfatörvény 37. §-a alapján: 37. § (1) Adóalany részére nyújtott szolgáltatások esetében a teljesítés helye az a hely, ahol a szolgáltatás igénybevevője gazdasági céllal letelepedett, gazdasági célú letelepedés hiányában pedig az a hely, ahol lakóhelye vagy szokásos tartózkodási helye van. Azaz a szolgáltatás teljesítési helye Magyarország, a magyar áfát kell megfizetni a szolgáltatást igénybe vevőnek a fordított adózás szabályai szerint. Ez esetben az áfabevallásban a fizetendő oldal beállításra kerül, és a levonási jog is érvényesül? Vagy esetleg ennek a cégnek kérnie kellene Magyarországon is adószámot, és a magyar szabályok szerint kell számláznia? Vagy úgy helyes, ahogy az angol székhelyű cég javasolja, miszerint a számlájukat tekintsük áfa területi hatályán kívüliként? Válaszát köszönöm.
Alanyi mentesség megszűnése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk idén alakult alanyi mentesként, viszont október elején átlépte a mentesség határát. Ezzel kapcsolatban lenne kérdésem, hogy ilyenkor milyen áfagyakoriságú lesz a vállalkozás? Segítségüket előre is köszönöm.
Áfa alanyi mentességi határ átlépése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. jelenleg alanyi adómentes, de hamarosan nem EU-s tagállamból megszerzett export árbevétele meghaladja a 6 millió forintos értékhatárt. Ebben az esetben is be kell jelentkezni az áfa általános szabálya alá, vagy sem? Belföldi értékesítése nincs. Beszerzései is nem EU-s tagállamból származnak, az áru nem érinti Magyarország területét, közvetlenül küldik a vevőhöz Dubajba. Koreából történik a beszerzés, és Dubajba megy az áru. Köszönettel: Ildikó
Alanyi adómentesség Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Egyéni vállalkozó biztosítási ügynöki, brókeri tevékenységet folytat, mely olyan tevékenység, amely egyéb sajátos jellegére tekintettel áfamentes. Emellett olyan tevékenységet is végez, mely az áfa hatálya alá tartozik. A vállalkozó 2011-ben bejelentkezett az áfakörbe, mert mentes és áfás tevékenysége meghaladta az 5 millió forintot. Szerintem viszont nem kellett volna az áfakörbe bejelentkeznie, mert az áfakörös tevékenység árbevétele 1 101 ezer forint volt. 2016. évtől visszajelentkezhet-e az alanyi mentes körbe? (2013-ban a mentes tevékenység árbevétele 8 054 ezer, az áfás tevékenységének árbevétele 1 826 ezer, 2014-ben a mentes árbevétel 4 961 ezer, az áfás 3 230 ezer, 2015. évre körülbelül ezek az adatok várhatók.) Mivel a jogszabály helytelen értelmezése miatt lépett be az áfakörbe, van-e lehetőség visszamenőleg ezt módosítani, és a befizetett áfát visszaigényelni? Az áfatörvény 86. § (1) bekezdés a) pontja alapján a biztosítási tevékenységet figyelmen kívül kell hagyni az alanyi mentesség összeghatáránál. Válaszukat előre is köszönöm.
Apport tárgyi eszköz értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem segítségét annak a kérdésnek az eldöntésében, hogy kell-e áfát fizetni az apportba behozott, ezért áfamentesen a cégbe bekerülő teherautó után, ha azt a cég értékesíteni szeretné? A cég természetesen áfa alá bejelentkezett adóalany. Más jellegű kérdésem: végelszámolás alatt, év végén lehet-e a következő naptári évre választani áfa alanyi mentességet? Köszönöm válaszát. Üdvözlettel: Papné Galba Márta