717 találat a(z) alanyi adómentes cimkére
Saját fejlesztésű szoftver Kérdés
Egy alanyi mentes egyéni vállalkozó kifejlesztett több szoftvert, mely az internetről letölthető (Pay pal díjfizetés után van lehetőség a letöltésre; a pénz egy amerikai bankszámlára kerül). Kérdésem, hogy a számla kiállítása hogyan történik helyesen, ha belföldi, ha EU-tagország vagy EU-n kívüli ország állampolgára, illetve cége veszi igénybe a szolgáltatást. Melyik esetben járhat el alanyi mentes minőségében, s mely esetekben nem? Amennyiben a bevétel eléri a 6 milliós határt, akkor hogyan változik a számlakiállítás szabálya (áfa szempontjából)?
Vállalkozás bevétel Kérdés
Szíves segítségüket kérném az alábbi kérdésben. Alanyi adómentes egyházi fenntartású általános iskola a saját intézményében szavalóversenyt szeretne rendezni más intézmények tanulói számára. A versenyre jelentkezők nevezési díjának összege 500 forint/tanuló. A nevezési díjról számlát bocsát ki az iskola. A számla kiállításakor a nevezési dijat milyen TEÁOR-számmal bocsátjuk ki, illetve milyen tevékenységnek kell szerepelnie az intézmény alapító okiratában, hogy a versenyt megrendezhesse? A versenyből befolyó bevétel vállalkozásból származó bevétel lesz és a társaségi adó alapját képezi? Költségek a befolyó bevétellel szemben elszámolhatók? Melyek lehetnek ezek? Előre is köszönöm a szíves segítségüket. Tisztelettel : Kné
Alanyi adómentesek, figyelem! Újabb kivételek, amikor áfát kell fizetni Cikk
Nemcsak a termékértékesítés, hanem a termékbeszerzés során is szembesülhetnek azzal az alanyi adómentes vállalkozások, hogy nekik kell megfizetniük az általános forgalmi adót (áfa). Írásunkban részletesen bemutatjuk, mely kivételes esetekben nem hányhatnak fittyet az áfára az érintett cégek, egyéni vállalkozók.
Tárgyi eszköz értékesítés Kérdés
Egy bt. – amely a 2013. évben alanyi adómentes volt – vásárolt egy gépet 360 000 forint bruttó áron. 2014-ben szeptemberben értékesíti azt 1 600 000 forint értékben (idén már áfás a cég). Hogyan állítja ki a számlát (mivel nem igényelt vissza áfát), s mi lesz az áfa alapja? Hogyan érvényesül a tárgyi eszközökre vonatkozó áfarendezés?
Jegyértékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk különböző rendezvényekre belépőjegyek értékesítésével foglalkozik. Az eladott jegyek után közvetítői jutalékot számítunk fel megbízóink felé. A belépőjegyeknek mindig előre meghatározott fix ára van, attól eltérni nem lehet. Egy megbízónkkal kapcsolatban merült fel elszámolási vitánk, amelyben szeretnénk állásfoglalást kérni. A megbízónk egy alanyi adómentes egyesület, a rendezvényre pedig – amit az egyesület szervez – 1000 forintba kerül egy jegy, ami bruttó ár. Mi teljesítettük a szerződésben foglalt kötelezettségünket, ami szerint értékesítettük bruttó 1000 forintért (787 forint+áfa) a jegyeket, viszont mi áfaalanyok vagyunk, és ebből adódik a probléma. Az eladott jegyeket az alanyi adómentes egyesület nekünk 1000 forintért számlázta le, azzal az indokkal, hogy ennyi az ára, és mivel mi nem adhatjuk drágábban, ezért gyakorlatilag "elbuktuk" az áfát. A szerződésünk sajnos nem tér ki a jegyek eladási árára, csak a közvetítői jutalék elszámolására. Kérdésem, hogy jogszerű és szabályos-e ez az elszámolási mód? Válaszát előre is köszönöm!
Áfás lehet az alanyi adómentes is: itt vannak a példák! Cikk
Az alanyi adómentesség az évi 6 millió forint bevételnél kisebb forgalmú mikrovállalkozásoknak kínált opció, amelynek jelentős előnye, hogy választása esetén nem kell áfabevallást készíteni. Vannak azonban kivételes esetek is, amikor az egyébként alanyi adómentes vállalkozásnak mégis fel kell számítania az áfát, és be is kell azt vallania. Cikkünkben azokat az eseteket vesszük sorra, amelyek az alanyi adómentes áfaalany termékértékesítői, szolgáltatásnyújtói szerepkörében fordulhatnak elő.
Térítés nélküli átadás alanyi mentes egyesületnél Kérdés
Tisztelt Szakértők! Alanyi adómentes sportegyesület az önkormányzat tulajdonában álló sportlétesítményt üzemeltet, hasznosít. A létesítmény vizes blokk felújításához 30 százalék önrész mellett tao-támogatást nyert el. A beruházás megvalósult, bruttó értéken került be a könyvekbe, az egyesület a levonható áfát nem igényelte vissza. Idegen tulajdonon végzett beruházásként aktiválta a létesítményt. A kapott támogatást időbelileg elhatárolta, halasztott bevételként tartja nyilván, és az elszámolt értékcsökkenés összegével oldja fel. Térítés nélkül az önkormányzatnak kell átadni. Kérdésünk az, hogyan kell kezelni a térítés nélküli átadást, kell-e számlát kiállítani az átadásról, áfafizetési kötelezettség keletkezik-e az egyesületnél, illetve ez vállalkozási tevékenységből származó bevételnek minősül-e? Köszönöm szíves tájékoztatásukat.
Magánszemélyként eladás vállalkozónak Kérdés
Tisztelt Szakértő! Harmadik országból vám- és áfamentesen érkező termékeket egy tételben, egyszeri alkalommal szeretnék eladni egy vállalkozónak. Személyesen történik az eladás. Az eladási ár kevesebb is lehet, mint a beszerzési(alku). Milyen formában és módon tudom ezt megtenni? Elég hozzá adószám kiváltása? Áfaköteles vagy áfamentes? Járulékok, levonások? 600 000 forint értékhatár itt is érvényes? Kell igazolnom a termékek beszerzési árát? Ha igen, kinek? Remélem nem hagytam ki semmit... Adalékként – már ha számít – főállású alkalmazott vagyok. Előre is köszönöm a választ. Balogh Tamás
Alanyi mentes egyéni vállalkozó bankszámla Kérdés
Tisztelt Szakértők! Van egy katás áfamentes egyéni vállalkozó, aki a törvény szerint nem kötelezett számlanyitásra. De amennyiben a bevételeit utalással kapja, akkor köteles vállalkozói számlát nyitni, vagy a magánszámláját is használhatja úgy, hogy a nyilvántartásába csak a vállalkozást érintő tételeket számolja el. Ez utóbbi esetben a banki kamat katás bevételnek minősül? Köszönettel
Meglévő készlet áfája alanyi mentességre való áttéréskor Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk 2014-től alanyi adómentességet választott. 2013. december 31-én rendelkezett készlettel és az áfakörös időszakban, a megszerzés időpontjában élt az adólevonási jogával. Kérdésem az, hogy a meglévő készlet vonatkozásában van-e áfafizetési kötelezettség? Köszönöm válaszát.
Alanyi adómentes egyéni vállalkozó bankszámlája Kérdés
Egy korábban áfakörös egyéni vállalkozó alanyi adómentességet választ a következő évében. Megszüntetheti a vállalkozói bankszámláját?
Alanyi adómentes értékhatár átlépése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó december 16-án értékhatár-túllépés miatt áfakörös lett. A bejelentés megtörtént. Kérdésem csak annyi lenne, hogy a december 16. és december 31. közötti időszakra neki milyen bevallást, és milyen határidőben kell beadni? Negyedéves 01.20., vagy éves febr. 25.? Közösségi adószáma nincs. Köszönettel: Fazekasné
Áfa alanyi mentesség határa Kérdés
Családi gazdaság kompenzációs felárat választ, egyéb tevékenysége tekintetében alanyi mentes. Kizárólag mezőgazdasági tevékenységet folytat. Áfaalanyoknak kompenzációs felárral értékesít. Ugyanarról a termékről nem áfa alanyoknak áfamentes számlát állít ki. Ezek az áfamentes számlák beszámítanak-e a 6 millió forintos felső határba?
Kijavítási kérelem Kérdés
Tisztelt Szakértők! Az alábbi témában kérem a segítségüket. Műalkotások vásárlásával, értékesítésével foglalkozó kft., mely 2008-ban alakult, 2012 végéig a normál áfaszabályok szerint adózott. 2013-tól alanyi adómentes lett. A jogszabályt olvasva 2012 végén jöttem rá, hogy jelentenem kellett volna 2008-ban az APEH-nek, hogy NEM a különbözet szerint szeretne adózni a cég. Sajnos ezt elmulasztottam. A cég 2008 novemberében alakult. Akkor a cégbíróságon keresztül bejelentettem, hogy az általános szabályokat választja. Megfelel-e ez ebben az esetben a fenti nyilatkozatnak? Kaptam olyan véleményt, hogy a megalakuláskor történő bejelentés rendben volt 2 évre, de utána 2010-re újra jelenteni kellett volna az általános szabályok szerinti adózást. Kérem szépen ennek megerősítését, hogy ez így valóban helytálló-e? Másrészt szeretném megkérdezni, hogy az Art.-be most bekerült „Kijavítási kérelem” intézménye lehetővé teszi-e a fenti hiba esetleges kijavítását? Ha 2008-at tekintjük, akkor már az adó megállapításához való jog elévülésén túl vagyunk, ha 2010-et, akkor még beleférhet. Kérem segítségüket a fenti szabály helyes értelmezéséhez! Köszönettel: Emília
Alanyi adómentes-tárgyieszköz kompenzáció Kérdés
A 10 000 Ft-os különbözeti értékhatár tárgyi eszközönként értendő, vagy az összes eszköz különbözeteinek összegére?