717 találat a(z) alanyi adómentes cimkére
Eváról katára Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg bevételi nyilvántartást vezető evás adózó, 2017.01.01-től a kata szerinti adózást szeretné választani. A 2016. november 30-án kiállított számláját, melynek teljesítési határideje 2017. január 29. (pénzügyi rendezés határideje is ugyanez), melyik adóévnél kell figyelembe venni? 2017-től alanyi áfamentes adózást választ. Köszönöm a válaszát. Kozár Judit
Biztosítási tevékenység alanyi adómentes áfahatár Kérdés
Tisztelt Szakértő! Biztosítási tevékenységet főfoglalkozásként végző egyéni vállalkozó számlakiállítási kötelezettségét a biztosító végzi számlázó program keretében. Folyamatos számlázás révén a számlakiállítás az adott hónapban történik, a teljesítési időpont viszont a fizetési határidő. Ebben az esetben a fenti bevételeket mikor kell számításba venni az alanyi adómentesség értékhatárának számításakor: a számla keltekor, a teljesítés időpontjában, vagy a bevétel beérkezésekor? Köszönöm válaszukat!
Áfakötelezettség áfakörből való kilépéskor Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2016.12.31-ével kilépek az áfakörből. 2016.12.31-én a tulajdonomban lévő tárgyi eszközök nettó értéke után az áfát meg kell fizetnem, vagy csak akkor, ha azt értékesítem? Mi a helyes eljárás? Válaszát köszönöm. Békés Boldog Karácsonyt!
Adószámos magánszemély Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérném a segítségét. Ügyfelem adószámos magánszemélyként (heti 36 órás jogviszony mellett, nem katás) bíróság és rendőrség részére igazságügyi szakértés végez, melyről jogerős végzés és határozat alapján az IM-rendeletben foglalt díjtételeknek megfelelően díjjegyzéket készít, majd számlát állít ki. Adószámos magánszemély igen későn vette észre, hogy átlépte a 6 millió forintos alanyi adómentességi összeghatárt a kiállított számláival, és azóta is kb. 80-90 számlát állított ki. Mivel a részére járó díjazást előre, díjjegyzékben állapítja meg, és ott nyilatkozott is az alanyi mentességéről, ami a nyilatkozat megtételekor még fennállt, de az ügylet számlázásakor már nem, így az áfatartalmat is tartalmazó számlákat nem fogadják be. Kérdéseim a következők: 1.) A szakértőnek kell-e kiállítani új számlákat, tudva azt, hogy az abból eredő különbség nem térül meg, mivel a bíróság jogerős végzésben meghatározott összeget téríttet vagy térít meg a szakértő részére, de mivel abban nincs áfa, így a különbség megmarad? 2.) Helyesen jár-e el a szakértő, ha a kiszámlázott összeget mind bruttó összegnek tekinti, és a 6 millió forint feletti összegre a visszafelé számított 21,26 százalék áfát bevallja, és megfizeti. 3. Adószámos magánszemélyként a fenti esetben az szja-alap számításakor a számlázott összeget, vagy az áfával korrigált összeget kell szja-alapnak tekinteni? A kifizetők a számlázott összeg 90 százaléka után vonták le a járulékot és szja-t a kifizetéskor.
Áfaértékhatár átlépése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás bt. 2016-ban átlépte a 6 millió forintos értékhatárt, így áfakörös lett. A kérdésem az lenne, hogy 2017-re választhatja-e azt, hogy újból mentes legyen?
Áfa alanyi mentesség választása Kérdés
2016. évi bevételem bruttó 8 millió 890 ezer, nettó 7 millió forint. Melyiket kell figyelembe venni ha 2017-re alanyi adómentességet szeretnék választani? Egész évben működő vállalkozásról van szó. 2017-re is ennyi bevétel várható. Választható-e 2017-re az alanyi adó mentesség?
Alanyi adómentesség használt ingatlan értékesítése esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném szíves állásfoglalását. Adott egy több éve működő alanyi adómentes kft., melynek bevételei nem érték el az áfamentesség határát (kb. 2 millió forintot tettek ki). Új tevékenysége keretében használt lakást vásárol (amely nem minősül újnak) magánszemélyektől, melyet felújít, és értékesíteni kíván (emellett jelenleg egyéb tevékenysége nincs), nem választotta jelen tevékenységgel kapcsolatban az adókötelessé tételt, viszont az értékesítéssel meghaladja az alanyi adómentesség határát. Ebben az esetben az értékesítés adómentes lesz, viszont ha egyéb bevétele keletkezik, akkor azt már áfásan kell-e számláznia (természetesen, ha az nem adómentes bevétel), illetve kell-e az adószámváltozása miatt bejelentést tenni a NAV-hoz? Köszönettel: MG.
Váltás áfáról alanyi mentesre Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy kft., amely jelenleg áfás tevékenységet végez, az áfatörvény 58. §-a alapján számláz. Számláit az adott hónapot követő 5. napon állítja ki, és a fizetési határidő idő és teljesítés időpontja az adott hót követő 10-e. 2017. évben szeretne alanyi adómentes lenni. Kérdésem az, hogy a 2017. január 5-én kiállítandó számlát mentesen vagy áfásan kell-e kiállítani? Esetleg megtehetjük-e azt, hogy a decemberre szóló számlát kivételesen 2016. december 26-án kiállítjuk december 31-ei fizetési határidővel, illetve december 26-ai teljesítési időponttal? Válaszát köszönöm.
Családi gazdaság, őstermelő, mellette egyéni vállalkozó áfája Kérdés
Szabályos-e az alábbi eset? Van egy rezidens orvos, aki egyéni vállalkozóként ügyeletet tart, alanyi mentességet választott, az egyetemen munkaviszonya van, ott biztosított, ugyanakkor az édesapja családi gazdaságában, mely normál áfás, csak tag. Ő nem értékesít. A családi gazdaságban csak az apa végez munkát, aki a gazdaság vezetője. Jól gondolom-e, hogy mivel az orvosi ügyelet más tevékenységi kör, szó lehet a rezidens alanyi adómentességéről, miközben a családi gazdaságban normál áfás adzás van? Ha a rezidens orvos a katát választaná, akkor a családi gazdaságból rá osztott bevétel is katás bevétel lenne?
Áfa Kérdés
Az alanyi adómentesség értékhatárának felemelése kapcsán egy vállalkozó elgondolkodott, hogy kilépne az áfakörből. Az áfás időszak alatt szerzett be anyagot. Ennek áfáját levonta. Ha ez az anyag raktáron marad, akkor a levonásba helyezett áfával mi a teendő, ha kilép a vállalkozás az áfakörből? Válaszukat előre is köszönöm.
Áfakör Kérdés
Az alanyi adómentességi határ felemelése kapcsán egy vállalkozó elgondolkodott, hogy kilépne az áfakörből. Az áfás időszak alatt szerzett be tárgyi eszközöket, annak áfáját levonásba helyezte. Ha kilép az áfakörből, a levont áfát vissza kell fizetnie? Válaszukat előre is köszönöm.
Katába bejelentkezéskor a készlet után az áfát be kell-e fizetni? Kérdés
Egyéni vállalkozó 2014-ben meghaladta az áfaértékhatárt és áfás lett. 2017-re választhatja-e az alanyi áfamentességet? Ha belép a katába, az árukészlete után be kell-e az áfát fizetnie?
Alanyi adómentes határ 2017 Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha jól tudom, akkor ha egy kft. jelenleg alanyi mentes, és idén meghaladja ugyan a 6 millió forintot a bevétele, de nem éri el a 8 milliót, akkor jövőre lehet alanyi mentes. Kérdésem, hogy idén a jelenlegi szabályok szerint 6 milliós határ túllépése miatt kell áfát fizetnie, bevallást benyújtania? Be kell adjam a bejelentést az általános áfaszabályokra való áttérésre, aztán december 20-áig jelezni, hogy 2017. január 1-jétől alanyi mentes leszek? Válaszát előre is köszönöm.
Áfamentesség választása háziorvos egyéb bevételei vonatkozásában Kérdés
Tisztelt Szakértő! Amennyiben egy háziorvosi kft.-nek (amelynek ezen bevétele a tevékenység jellegére tekintettel adómentes) más, áfa szempontjából adóköteles bevételei is vannak, de azok összege egészen minimális, választhatja-e a cég az adómentességet, és ha igen, a bejelentő lapon a tevékenység jellegére kell hivatkozni, vagy pedig az alanyi adómentesség választását kell bejelölni?
Evás egyéni vállalkozó katába való átjelentkezése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Amennyiben egy egyéni vállalkozó – aki az idei évben eva szerint adózik – ez évi forgalma meghaladja a jövő évi kata szerinti adózás megengedett (nettó) mértékét, átjelentkezhet-e a jövő évre a kata hatálya alá? És amennyiben igen, akkor 8 millió forint forgalomig választhatja az áfamentességet, vagy a kezdetektől fogva köteles lesz a számláit áfásan kiállítani? Segítségét előre is köszönöm!