248 találat a(z) adótartozás cimkére
Kata és tartozás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy jelenleg tételes költségelszámolással adózó egyéni vállalkozó, 200 ezer forint adótartozása van. Január 1-jétől beléphet-e a kata szerinti adózás alá? Köszönettel: Balogné
Kft.-tag kizárása Kérdés
"Élő" adószámmal rendelkező kétfős kft -nek adótartozása és egyéb tartozása nincs, mert az 51 százalékkal rendelkező tag – aki egyébként az ügyvezető jog birtokosa is – hatóságok és a külső szállítók, valamint a bank felé a hiteltartozást teljesítette. Hiába szólítja fel évek óta (írásban !) a 49 százalékkal rendelkező tagot, az 5 éve nem tesz eleget tagsági kötelezettségeinek. Hogyan lehet ennek okán a társaságból kizárni, mert így nem tud működni a társaság? Az 51 százalékkal rendelkező tag felé van a társaságnak már csak tartozása, aki helyt állt a külső tartozások kiegyenlítéséért. A cégbíróságnak erre a helyzetre van jogköre? Vagy csak a polgári bíróságnak?
Adótartozás elévülése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik munkavállalónk (magánszemély) novemberben megkapta postai úton a (szokásos) NAV-folyószámla egyenlegét, amin az egészségbiztosítási szolgáltatási járulék számláján adótartozás van nyilvántartva. Most nyitott ügyfélkaput, amin utána tudtunk nézni a tartozásának, és kiderült, hogy az előző munkahelyén 2012-ben, egész évben, majd folyamatosan, 2013.06.30-ig nem volt bejelentve (egy építőipari cégnél) Tehát nem volt biztosítási jogviszonya, ezért a NAV előírta a havi egészségbiztosítási járulékot a folyószámláján tartozásként, havonta az aktuális mértékben. Kérdésem: jól gondoljuk, hogy idén 2017.12.31. nappal a 2012. évi adótartozása elévül, ha addig nem indít a NAV végrehajtást? És 2018.12.31. nappal a 2013. évi adótartozása elévül, ha a NAV nem indít végrehajtást az adótartozás beszedésére? (Eddig nem történt végrehajtás.) Köszönettel: Hoffmann Helga
Szünetelés alatti bevétel elszámolása Kérdés
Egyéni vállalkozó 4 éve szünetelteti a vállalkozási tevékenységét. A szünetelés megkezdésének időpontja előtt felhalmozott sok adó- és járuléktartozást. Megpróbálta az adóhivatal több esetben a végrehajtást, de eredménytelenül. 2017-ben elévülés miatt a folyószámlát rendezte az adóhivatal, és eltörölte az tartozások jelentős részét. Azt kérdezem, hogy ebben az esetben a régen költségként elszámolt szakképzési hozzájárulást, szochót (amit ugyancsak töröltek) bevételként el kell számolni a 2017. évi adóbevallásban?
Ők tartoznak az adóval Cikk
A NAV ma közzétette az adótartozással rendelkező magánszemélyek (és egyéni vállalkozók), valamint a nem magánszemélyek legújabb listáját.
Új adóeljárási szabályok: jövőre még inkább felelősségre vonhatók a vezető tisztségviselők Cikk
Egyre gyakrabban merül fel a vezető tisztségviselők felelősségre vonása a NAV által megállapított adótartozásokért. A Kúria elemzése szerint a NAV az átlagosnál nagyobb sikerrel tud végrehajtást kérni a vezető tisztségviselőkkel szemben, de a vezető tisztségviselőket kinevező gazdasági társaságok is felelősségre vonhatják a vezetőt, ha nem kellő gondossággal járt el a NAV ellenőrzés során. A jövőre hatályba lépő jogszabályok is tovább nehezítik a vezető tisztségviselők dolgát – hangsúlyozza a témáról írt összefoglalójában dr. Harcos Mihály ügyvéd (Deloitte Legal).
Tartozik az adóval a házastársam, viheti-e a NAV a különvagyonomat? Cikk
Házassági különvagyonnak számítana-e az édesanyám tulajdonát képező gépjármű – amelynek én vagyok az üzembentartója – , ha azt nekem ajándékozná? Ha a házastársamnak van tartozása, akkor ezt az ingóságot az ajándékozás után lefoglalhatja a NAV? Nekem kell az ajándékozást bizonyítanom? Ha a házastársamnak a bt.-ben köztartozása van, az az én saját bt.-mben lévő (édesanyám és én alapítottuk még a házasság előtt) vagyont is érintheti? – kérdezte olvasónk. Dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó szakértőnk válaszolt.
Katás egyéni vállalkozás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, aki szünetelteti a tevékenységét, vissza szeretné "aktiválni" a vállalkozását, de katásként. Viszont van 100 ezer forint feletti tartozása. Ilyen esetben, ha kifizeti a tartozását, választhatja a kata adózást? Válaszukat előre is köszönöm!
Adós, fizess azonnal! Külön törvény szigorításokkal az adóvégrehajtásról Cikk
Külön törvénybe kerülnek az adóvégrehajtásra vonatkozó rendelkezések az adózás rendjéről szóló törvény (Art.) újraszabályozásával. Jelentős szigorítás, hogy míg eddig az első fizetési kedvezmény benyújtásától az elbírálásáig szünetelt a végrehajtási eljárás, addig a tervezett módosítás szerint a jövőben ez csak akkor lenne így, ha a fizetési kedvezménnyel érintett tartozás még nem járt le, vagy maximum 8 napja járt le. Az adó-végrehajtási törvény szerint a munkáltatóknak informálniuk kellene az adóhatóságot az adós havonta letiltható jövedelméről, annak változásáról, a letiltást befolyásoló egyéb körülményeiről. Az ingó foglalások esetén – a korábbi szabállyal ellentétben – a lefoglalt ingóságot nem hagynák az adós őrizetében, azt a foglalást követően haladéktalanul elszállítanák.
Adóhátraléka van? Teendők lépésről lépésre Cikk
A NAV minden, az adózók által bevallott, terhére kiszabott, esetlegesen ellenőrzéssel megállapított kötelezettségről és a teljesített befizetésekről adónemenkénti részletezésben egy áttekinthető nyilvántartást, adószámlát vezet. Az adószámla adónemenkénti vagy mindösszesen egyenlege lehet túlfizetéses vagy hátralékos is. A NAV tájékoztatót adott ki a különböző adózási helyzetekben teendő feladatokról.
Mögöttes felelősség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Férjem bt.-jét 2014 januárjában, kft.-jét pedig 2015 márciusában számolták fel adótartozás miatt. Saját céggel rendelkezem, amelyből osztalékot veszek ki. Kérdésem, hogy ha veszek egy gépjárművet a saját nevemre, akkor a férjem miatti mögöttes felelősség révén akár el is veszíthetem? Úgy tudom, hogy a mögöttes felelősség a felszámolástól számított 5 éven belül bármikor fennállhat, és emiatt én mint feleség, az ingóságaimmal felelek. Kérem, hogy ebben engem megerősíteni, vagy ellenkező esetben cáfolni szíveskedjenek. Az is érdekel, hogy mikortól vehetek valamit a saját nevemre. Előre is köszönöm a válaszukat.
Mikor felel teljes vagyonával a beltag a bt. tartozásaiért? Cikk
Sokan kérdezik, hogy mikor hajtható be a beltagon a betéti társaság NAV-os vagy egyéb tartozása. A társaság tartozásaiért elsősorban a társaság felel a vagyonával. Ha a társaságnak nincs elegendő vagyona, akkor a polgári jog szabályai szerint mögöttes felelősséggel rendelkező beltag köteles a saját vagyonából kifizetni a társaság adósságát.
Törölt adószámos cég óvadéka Kérdés
Tisztelt Szakértők! Abban szeretném a segítségüket kéni, hogy mi lesz a fémkereskedelmi engedély miatt elhelyezett óvadékkal, ha a cégnek törölték az adószámát, lezárta a tevékenységét és visszaadta az engedélyét? Az adótartozás rendezése után fennmaradó összeg vajon visszautalásra kerül-e? Köszönettel
Figyelje a postaládáját, levelet küld a NAV! Cikk
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) október végéig mintegy egymillió adózót értesít arról, hogy az elmúlt évről adó-, illetve vámtartozása vagy túlfizetése van.
Kata adóalanyiság megszűnése adótartozás miatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! A Kata törvény évközi változásával kapcsolatos a kérdésem. Azt írja a törvény, hogy kizárják a kata adózás alól az adóalanyt akkor, ha a naptári év utolsó napján 100 e Ft-ot meghaladó, nettó módon számolt, végrehajtható adótartozása van. Az év közbeni módosítás úgy fogalmaz (ezen passzus 2017. 07. 19-én lépett hatályba), hogy ha az év végén fennálló adótartozást az adóalanyiság megszűnéséről rendelkező határozat véglegessé válásáig megfizette (és azt igazolja), akkor ezt a határozatot visszavonja az adóhatóság. Kérdésem: ha az adótartozás 2016. 12. 31-én fennáll, de az adóalanyiságot megszüntető határozat még nem emelkedett jogerőre (mert fellebbezés alatt van az ügy), akkor használható-e ez a rendelkezés (kvázi visszamenőleges hatállyal)? Válaszát előre is köszönöm!