adozona.hu
Tartozik az adóval a házastársam, viheti-e a NAV a különvagyonomat?
//test-adozona.hu/adozas_rendje/Tartozik_az_adoval_a_hazastarsam_vihetie_a__MJITGY
Tartozik az adóval a házastársam, viheti-e a NAV a különvagyonomat?
Házassági különvagyonnak számítana-e az édesanyám tulajdonát képező gépjármű – amelynek én vagyok az üzembentartója – , ha azt nekem ajándékozná? Ha a házastársamnak van tartozása, akkor ezt az ingóságot az ajándékozás után lefoglalhatja a NAV? Nekem kell az ajándékozást bizonyítanom? Ha a házastársamnak a bt.-ben köztartozása van, az az én saját bt.-mben lévő (édesanyám és én alapítottuk még a házasság előtt) vagyont is érintheti? – kérdezte olvasónk. Dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó szakértőnk válaszolt.
Ha az édesanya a gyermekének ajándékozza az autót, akkor az a különvagyonhoz fog tartozni – szögezte le válasza elején szakértőnk. A Polgári törvénykönyv (Ptk.) 4:38. paragrafusa szerint a házastárs különvagyona a házastársi vagyonközösség fennállása alatt általa örökölt vagy a részére ajándékozott vagyontárgy és a részére nyújtott ingyenes juttatás.
Ebben az esetben később az adóhatóság nem foglalhatja le az említett autót, mivel az az eljárásban érintett személy házastársának különvagyona, de ezt neki kell bizonyítania, például ajándékozási szerződéssel.
A végrehajtási eljárás alapvető szabályait tartalmazó NAV tájékoztató füzetben is az olvasható, hogy gépjármű helyszínen történő foglalása alkalmával a házastárs tulajdonában lévő gépjármű is végrehajtás alá vonható, feltéve, hogy az nem képezi az ő külön vagyonát.
A Ptk. 4:40. paragrafusának (1) bekezdése a közös vagyonhoz tartozás vélelme vonatkozásában azt mondja ki, hogy „ha e törvény eltérően nem rendelkezik, a vagyonközösség fennállása alatt a házastársak vagyonában meglévő vagyontárgyakról azt kell vélelmezni, hogy azok a közös vagyonhoz tartoznak.
A végrehajtási törvény (Vht.) szerint lehet végrehajtást vezetni üzletrészre, de a házassági vagyonközösség fennállása előtt szerzett vagyontárgy is különvagyonnak minősül. A 132/A paragrafus (1) bekezdése szerint, ha az adósnak közkereseti, illetve betéti társaságban vagyonrésze van, a végrehajtó tájékoztatja a végrehajtást kérőt arról, hogy az adós tag helyett a rendes felmondás jogát gyakorolhatja. Ha a végrehajtást kérő a felmondást tartalmazó nyilatkozatát a végrehajtónak átadta, a végrehajtó megküldi azt a gazdasági társaságnak, egyúttal az adósnak a társasággal szemben a tagsági jogviszony megszűnése miatt fennálló követelését lefoglalja (110-113. §).
Az elszámolás megtörténte nem érinti az adósnak a társasági tartozásokért fennálló, jogszabályban megállapított tagi felelősségét. A végrehajtást kérő az elszámolás megtörténte esetén sem felel a társaság tartozásaiért.
Itt azonban felmerülhet vagyonnövekmény is, aminél figyelembe kell venni a Ptk. 4:38. paragrafusának (2) bekezdésében foglaltakat is, mely szerint a különvagyonnak az a haszna, amely a házassági életközösség fennállása alatt a kezelési, fenntartási költségek és a terhek levonása után fennmarad, közös vagyon.
Szakértőnk végül megjegyezte, hogy konkrét ügyben csak az iratok, dokumentumok áttanulmányozása után lehet teljes körűen választ adni a kérdésre.
„Az adózás rendjének 2018-as változásairól, és annak az adóellenőrzésre gyakorolt hatásáról bővebben olvashat a 2018. februárjában megjelent kiadványunkban, amelyet a HVG Kiadó webshopjában kiadói kedvezménnyel vásárolhat meg.” |
Hozzászólások (0)