766 találat a(z) TB cimkére
Adószámos magánszemély Kérdés
Megjelent a júliusi VálaszAdó Cikk
Az idei tavaszi szezonban a szokásosnál is nagyobb volt a pörgés az adó- és tb-módosításokban. Méghozzá annak dacára, hogy például a július 1-jétől hatályos változások zömét már tavaly megfogalmazták és törvénybe iktatták a jogalkotók. Ilyen volt például az új társadalombiztosítási törvény elfogadása és az áfatörvényben az online adatszolgáltatás kiterjesztése.
Több jövedelemadót, járulékot és áfát fizettünk, társasági adóból csökkent a bevétel Cikk
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) 2019-ben összesen 15 525,1 milliárd forint adót szedett be, ami 1 272,6 milliárddal, 8,9 százalékkal több, mint az előző évben.
Társadalombiztosítási szabályok veszélyhelyzetben – videó Cikk
Az Adózóna ezúttal új formában ad eligazítást, információt a társadalombiztosítási jogosultságok és kötelezettségek aktuális szabályozásáról, a veszélyhelyzetben érvényesülő speciális előírásokról.
Közvetítői jutalék Kérdés
Tisztelt Szakértő, Magánszemély Svájcban bejegyzett társaságtól kap közvetítői jutalékot megbízási szerződés alapján. A magánszemély illetőségi helye Magyarország. Milyen adó- és járulékfizetési kötelezettség terheli a magánszemélyt , illetve a kifizetőt? Terheli-e a magánszemélyt szocho-fizetési kötelezettség? Ebben az esetben mi az adó és a szocho alapja ( 90% vagy 85%)? Az árfolyamszámításnál melyik napot kell figyelembe venni? Válaszát előre is köszönjük.
Brexit után: mi lesz a Magyarországon dolgozó britek tb-jével? Cikk
Az Egyesült Királyság kilépése az Európai Unióból hatással lesz a Magyarországon dolgozó brit állampolgárok társadalombiztosítására.
Letölthető VálaszAdó adózási szaklapok 2020 Cikk
VálaszAdó digitális kiadványainkat kizárólag előfizetőink olvashatják.
Egyéni vállalkozó családi gazdaság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főállású áfás egyéni vállalkozó (tevékenységi köre: almatermésű csonthéjas termesztés) szeretne családi gazdaságot létrehozni, melyben ő lenne a családi gazdaság vezetője. Az egyéni vállalkozás nem szűnne meg, csak más tevékenységi körrel működne, a családi gazdaság pedig ezzel az almatermésű csonthéjas termesztésű tevékenységgel jönne létre. 1. kérdés: A családi gazdaságot így létre lehet-e hozni, és ha igen, akkor az egyéni vállalkozói tevékenységben megszerzett tárgyi eszközeit beviheti-e a családi gazdaságban és keletkezik-e fizetési kötelezettség (adó, áfa)? 2. kérdés: Hogyan adózik tovább egyéni vállalkozóként, családi gazdálkodóként és a tb-járulékokat hogyan fizeti meg? Válaszukat előre is köszönöm!
Akikre nem terjed ki a magyar társadalombiztosítás Cikk
A magyar társadalombiztosítás Magyarország állampolgáraira és a Magyarországon munkát végző más természetes személyekre terjed ki, ezen szabály alól azonban vannak kivételek.
Jogutódlás esetén követendő munkajogi és tb-szabályok Cikk
Ha a munkavállaló(k) tovább foglalkoztatására jogutódlás keretében az átvevő munkáltatónál kerül sor, akkor a jogutódlás kapcsán adott munkajogi és társadalombiztosítási szabályokat kell alkalmazni. Az alábbiakban az átadó és átvevő munkáltató munkajogi kötelezettségeit, és jogutódnál foglalkoztatott munkavállalók bejelentésére és egészségbiztosítási pénzbeli ellátásának megállapítására vonatkozó szabályokat ismertetjük.
Tiszteletdíj közterhei Cikk
Tiszteletdíj esetén mikor merül fel a biztosítási jogviszony, lehet-e a jövedelemből költséghányadot érvényesíteni? Olvasói kérdésekre Horváthné Szabó Beáta adószakértő válaszolt.
Biztosítás Magyarországon és az EU ban Kérdés
Tisztelt Szakértők! Szeretnék Irországban dolgozni munkaviszonyban, mellette Magyarorszáon is tevékenykednék kata jogviszonyban. A lényeg: azt szeretném elérni, hogy az írországi biztosítási jogviszonyom legyen a fő jogviszony, tehát ott fizessek nyugdíjjárulékot. Azt szeretném, hogy ha egyszer nyugdíjas leszek onnan is kapjak nyugdíjat (most azt hiszem 5 évet kell dolgozni a minimál nyugdíjhoz). Viszont Magyarországra is nyújtanék katás vállalkozóként szolgáltatást. Lehetséges e? Köszönöm!
Egyidejűleg kft.-tag ügyvezető és katás egyéni vállalkozó járulékai Cikk
Kft.-nek két ügyvezetője van, férj és feleség. Mindegyik önállóan eljárhat. A férj tagsági, a feleség munkaviszonyban látja el a feladatait. A férj főállású katásként egyéni vállalkozó lett. Kérdésem: lehet-e két főállásnak minősülő jogviszonya, vagy a kft.-ben – a bérösszeg megtartása mellett – módosítani kell a jogviszonyát 4 órás munkaviszonyra? Olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő jogász válaszolt.
Nyugdijas ügyvezető jogállása és a kiva Kérdés
Társasági szerződésbe foglalva hogy az ügyvezető munkaviszonyban dolgozik háziorvosi feladatok lát el. A kft. a betegellátást az orvoson keresztül gyakorolhatja. Háziorvos elment nyugdíjba, de a mai napig rendel. A kft. belépett a 2018-ban a kivába. 2019. január 1-jétől a nyugdijasokat ki kellett jelenteni, de nem jelentettük ki, mert nyugdijasként munkaviszonyban van, munkabért kap és a bér ellenében ellátja a rendelést és az ügyvezetői feladatokat is a társasági szerződés szerint. A bérébőll csak szja-t vonunk. A kiva azt mondja, hogy a bérköltség az adó alapja. Kicsit furcsa helyzet van a tb, a kiva és a számviteli fogalmak között. Más kollegáktól tudom, hogy nagyon sok társaságnak vannak nyugdijba ment ügyvezetői, akik a Ptk. szerint az átdolgozott társasági szerződésekben is munkaviszonyban látják el a feladatokat. Ahol nem munkaviszony van ott ellenszolgáltatás nélkül ügyvezetők, és fizetik a hétezervalamennyit, és igy mennek el a 08-as bevallások is. Kérem segitsenek a tisztánlátásban, vagy ha hibáztunk, annak javításában. Köszönöm Bozsóki Margit
Diákok tb-je: ki, mikor, hol biztosított? Cikk
A diákstátusz mind az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultságot, mind pedig – keresőtevékenység folytatása esetén – a biztosítási és járulékfizetési kötelezettséget közvetlenül érintheti. Ugyanakkor az egyes jogviszonyokban más-más feltételekkel, illetve időtartamban vehetjük figyelembe a tanulói, illetve hallgatói jogviszonyt. A következőkben most ezt tekintjük át.