2016 találat a(z) KATA cimkére
Kata melletti munkavégzés
Kérdés
Tisztelt Szakértő, azzal kapcsolatban kérném segítségét, hogy jelenleg "katás"egyéni vállalkozónak nincs munkája, de nem szeretné szüneteltetni a vállalkozást. Alkalmi munkára viszont lenne most lehetősége. Van ennek valami akadálya, illetve mire érdemes figyelni? Köszönöm válaszát.
Katás egyéni vállalkozó nyugdíjba megy
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállakozó idén októberben szeretne nyugdíjba menni nők 40 év szolgálati idejű korkedvezményes nyugdíjára lesz akkor jogosult. - Nyugdíjazásához/nyugdíj igényléséhez szükség van-e egyéni vállalkozásának szüneteltetésére? - Nyugdíj melletti munkavégzésére vonatkozik-e majd kereseti korlát? Ha igen, katás egyéni vállalkozó esetében a kereseti korlátjának alapja hogy számítható ki? A bevétel 60 százaléka alapján? Köszönöm segítségüket!
Katából a számviteli törvény hatálya alá
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bt.-nek a NAV megszünteti a kataalanyiságát. Kata adózó kilépett júl. 25-én, újat csak aug. 01-től jelentettek. Még nem emelkedett jogerőre (nem fellebbeznek). Nyitó mérleget majd könyvvizsgálóval hitelesíteni kell, de hogyan szerepel a bankban bent maradt 700 ezer forint, kötelezettségként és ezt még mint kataalanyiság alatt szerzett jövedelmet majd ki lehet venni? 24-én még kiállítottak egy átutalásos számlát, elvégzett szolgáltatás ellenértékeként, ennek összege is csak augusztusban érkezik a bankszámlára. Ezt a mérlegben követelésnek mutatom ki? Ez az összeg is még kivehető, mint kata alatt szerzett jövedelem? A bt. áfa szempontjából alanyi mentes, ez ugye egész évre vonatkozik, a 2017. július 26-ától a számviteli tv. alatt is marad alanyi mentes. Ma augusztus 28-a van, de még nem kapott a bt. végzést a "kivágásról", jól gondolom, hogy csak akkor tudom a 08-ast önellenőrizni, ha van végzés? A záró katabevallást is csak akkor tudom küldeni, ha megvan a végzés, de ugye már ma kifutottunk a 30 napos határidőből. Lehet ebből gond?
Bérbeadás vagy szálláshely-szolgáltatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelünk haszonélvezetében lévő lakóházat bérbeadásra hirdette meg, albérlőt keresett. Egy cég jelentkezett, aki munkásainak keres szálláslehetőséget. Négy hónapra vennék ki a házat, de a szerződésben benne lenne, hogy szeretnének 10 naponta takarítást és ágyneműcserét is. A kérdésem az lenne, hogy így ez a tevékenység minek minősül? Ingatlan-bérbeadásnak, illetve az ágyneműcsere és a takarítás miatt már szálláshely-szolgáltatásnak? Ha ez utóbbi, akkor melyik ÖVTJ kód alá tartozik? 552006 Üdülési, egyéb átmeneti szálláshely-szolgáltatás m.n.s. 559001 Egyéb szálláshely-szolgáltatás Mivel egyébként katás egyéni vállalkozóról van szó, ezért kedvező lenne, ha szálláshely szolgáltatásként a kata hatálya alatt végezhetné a tevékenységet. Ugyanakkor tartunk tőle, hogy a bérbeadás hosszú távú jellege, illetve a nem turisztikai cél miatt esetleg egy ellenőrzés során bérbeadásnak minősítenék, ami nem végezhető kata alatt. Kérem segítségüket a helyes tevékenység meghatározásában. Előre is köszönjük válaszát!
Kata és áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozónak mi a teendője, amikor évközben meghaladja az alanyi mentes határt (8 millió forintot)? Hogyan kell az áfába bejelentkezni? Havi/negyedéves vagy éves áfabevalló lesz? Kell-e vállalkozói bankszámlát nyitni, ha eddig magánszemély bankszámlát használt? Kérem a nyomtatványszámokat is említse meg a válaszában! Köszönöm válaszát! Üdvözlettel: Zoltán
Külföldön biztosított egyéni vállalkozása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg Angliában vagyok társadalombiztosítási szempontból biztosított, de a munkát Magyarországról végzem, heti 40 órás munkaviszonnyal rendelkezem egy angliai cégnél. Magyar és angol állampolgár is vagyok, de életvitelszerűen itt élek, csupán évi 1-2 alkalommal utazom Angliába 3-4 napra. Az lenne a kérdésem, hogy ha Magyarországon egyéni vállalkozó szeretnék lenni, és a kata adózási módot választanám, akkor főállású vagy másodállású egyéni vállalkozónak minősülnék-e? 25 ezer vagy 50 ezer forint adót kellene fizetnem havonta? Várom megtisztelő válaszukat.
Bitcoin bányászat adózása, könyvelése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1. A bitcoin bányászat adózása katás egyéni vállalkozóként pontosan mely tevékenység felvételével lehetséges? Lehetséges-e ?(A kata törvény kimondottan nem tiltja véleményünk szerint). 2. Ha nem (katás) egyéni vállalkozóként folytatja, hanem mint magánszemély, hogy alakul az adózása, pontosan milyen bizonylat alapján állapítja meg a jövedelmét? Külföldi számítógépekkel, szerverekkel folyik a bitcoin bányászat, papíralapú bizonylat kibocsátása a "bányászó" felé nem történik. 3. Ha kft. folytatja ezt a tevékenységet, hogyan alakul az adózása, mi az alapbizonylata a könyvelésnek? Mely tevékenységet kell felvennie a tevékenységi körébe, hogy jogszerűen folytathassa a bitcoin bányászatot? Kérem, részletesen kifejteni a válaszokat, mert e témában még nincsen kialakult, ismert, adózási-számviteli gyakorlat. Tisztelettel: Czigányné Tóth Katalin
Kata értékhatárok
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2017. 08. 01-től katás egyéni vállalkozó 2017. évi teljesítési időponttal kiszámlázott szolgáltatásának ellenértéke 2018. januárban lesz kifizetve. A bevétel 4 950 000 forint. Ezt az összeget a kata, illetve az áfa értékhatárába mikor kell beszámítani? Válaszát előre is köszönöm!
Kapcsolt vállalkozástól befogadott számla
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdés tisztázásában kérem a segítségét. Egy kft. a kiva adózási módot választotta. Vele kapcsolt vállalkozásban lévő kata adózású egyéni vállalkozótól fogad be számlát. A Kiva törvény előírja, hogy a szokásos piaci árat kell az elszámolásokban figyelembe venni, amennyiben a befogadott számla eltér a szokásos piaci ártól. Hogy kell eljárnia nyilvántartásai vezetésénél? A "22/2009. (X. 16.) PM rendelet a szokásos piaci ár meghatározásával összefüggő nyilvántartási kötelezettségről" alapján nincs nyilvántartási kötelezettsége, mivel mikrovállalkozásnak minősül, viszont a Kiva törvény alapján mégis kell valamihez viszonyítania a befogadott számlák értékét. Segítségét előre is köszönöm. Bné Piros
Kata – számlázás az USA-ba
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Találtam az oldalukon több ezzel foglalkozó kérdést is a keresőt használva, kezd összeállni a kép, mégsem vagyok 100 százalékig biztos a dolgomban, és sokszor a könyvelők is ellentmondanak egymásnak. Jelenleg két amerikai céggel állok kapcsolatban, akik internetes vásárlók közvetítéséért százalékos jutalékot fizetnek. Tevékenységemet az interneten végzem, különböző weboldalakat üzemeltetek. A következő hónaptól várható folyamatos, havi jutalékfizetés az amerikai cégektől. Ezeknek a cégeknek nem szükséges számlát írnom, a jutalékot USD-ben átutalják magyarországi bankszámlára magánszemélyeknek is, azonban a magyar törvények szerint mivel rendszeres, jövedelemszerzésre irányuló tevékenység csak vállalkozás kereteiben végezhető, így másodállású katás egyéni vállalkozó lennék. Erre a tevékenységre mi a legpontosabb TEÁOR? Áfára alanyi mentességet kérnék, azonban az USA számla tudomásom szerint ebbe nem tartozik bele. Tehát havonta nullás áfabevallást kell készíteni akkor is, ha alanyi áfamentes vagyok? A számlán az áfatörvény hatályán kívüli szöveget elég magyarul írni vagy angolul is kell valami? Ha forintszámlára érkezik az USD-ben érkező tétel, akkor lehet a bank által forintra váltott összeget beírni a vállalkozás nyilvántartásába, vagy egyéb MNB-s árfolyamot kötelező használni? Válaszait előre is köszönöm!
Nőtt az államháztartási hiány
Cikk
Főként az egyre nagyobb számú nyertes uniós projektek finanszírozásának, az aktuálissá vált kamatkiadások, illetve a lakásépítési támogatások felfutásának eredményként az államháztartás központi alrendszerének halmozott hiánya az év első felében 911,2 milliárd forintot tett ki. A hiány alakulása a tervezettnek megfelelő, az uniós módszertan szerinti 2,4 százalékos hiánycél pedig biztonsággal teljesíthető – közölte az NGM.
Katás áfa értékhatár
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes katás egyéni vállalkozó 2017-ben negyedéves elszámolásban számláz, fizetési határidő a negyedévet követő hónapban van. Az éves bevétele a 12 milliót nem haladja meg. Az utolsó negyedévi bevételével átlépné a 8 millió forintos alanyi mentes határt, de mivel folyamatos teljesítésről van szó, és a számla 2018. januárban esedékes, a számlán a teljesítési időpont január. Jól értelmezem, hogy áfa tekintetében maradhat alanyi mentes még abban az esetben is, ha a vevő saját elhatározásából a számla értékét decemberben kifizeti részére? Köszönöm
Tárgyi adómentes kata-határ átlépése
Kérdés
Üdvözlöm! Ha egy katá egyéni vállalkozó átlépi a 8 millió forintos határt, ami után áfás lenne, de tárgyi adómentes tevékenység (egészségügyi tevékenység) után állítja ki a számlát, akkor ugyanúgy áfamentesen állíthatja-e ki a számlát ezután a tevékenység után? Válaszát előre is köszönöm!
Katás egyéni vállalkozó fémhulladék leadása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem katás egyéni vállalkozó, aki ingatlanon felújításával, bontással foglalkozik. Bontás következtében folyamatosan fémhulladék keletkezik, amelyet neki kell elvinnie a felújított ingatlan területéről a leadási pontra. Kérdésem, hogy milyen szabályok vonatkoznak rá, szükséges engedélyt kiváltania? Kell adóznia a levont szja-n kívül az abból kapott jövedelem után? Fel kell-e vennie egyéni vállalkozásába a fémhulladék kereskedelme tevékenységet? Alanyi mentesen végzi a tevékenységet, a fordított adózás szabályai érintik? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel,
Kata ügyvezető jogviszonya
Kérdés
Az adóalanyiság választásának bejelentésével egyidejűleg a kisadózó vállalkozásnak kisadózóként KÖTELEZŐ bejelentenie azon magánszemély tagját, tagjait, aki vagy akik bármilyen jogviszonyban – ide nem értve a munkaviszonyt – végzett tevékenység keretében (ideértve különösen a személyes közreműködést, a megbízási jogviszony alapján végzett vezető tisztségviselői és más tevékenységet) részt vesz vagy vesznek a kisadózó vállalkozás tevékenységében. Kérdésem az lenne, hogy fenti szabály kizárja-e, hogy a munkaviszonyban álló ügyvezetőt (a társasági szerződésben ez került megjelölésre) bejelentse a bt. mint katás magánszemély? Vagy a jogszabály "engedő", vagyis azt mondja ki, hogy munkaviszonyon kívüli jogviszony esetében KÖTELEZŐ a bejelentés, munkaviszony esetén választható? Katás bt. esetében is külön kell vizsgálni az ügyvezetőség és a személyes közreműködés járulékfizetési kötelezettségét? Tehát, ha mint ügyvezetőt bejelentem a kata alá, és megfizeti a havi 50 ezer forintot, és emellett személyesen is közreműködik, ez utóbbi jogviszonya keletkeztet járulékfizetési kötelezettséget? Hiszen, ha külön kell vizsgálni, akkor nem minősül főállás melletti társas vállalkozónak, így személyes közreműködése alapján járulékot kellene fizetnie.