2016 találat a(z) KATA cimkére
Katás betéti társaság
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban kérném szíves segítségét, hogy az alábbi paraméterekkel alapítható-e katás bt. A beltag s egyben ügyvezető (megbízási jogviszonyban) egy öregségi nyugdíjas lenne, havi 25 ezer Ft-os kata megfizetésével. A kültag egy olyan személy lenne, aki egy egyszemélyes kft.-ben főállású társastagos ügyvezető, plusz egy másik katás betéti társaságban beltag és ügyvezető egyben (ott megfizeti a 25 ezer Ft katát). Ebben az új bt.-ben ez a kültag ügyvezetést nem vállalna, hanem alkalmazotti státuszban (heti 5 órában) takarítana bruttó 25 ezer Ft-ért (melynek a járulékait értelemszerűen megfizeti a bt.) A lényegi kérdés, hogy lehet-e ő így ebben a formában (hogy munkaviszonyban takarít) az új bt.-ben kültag és meg kell-e kötelező jelleggel utána is fizetni a 25 ezer Ft kata adót? Válaszát megköszönve tisztelettel maradok.
Katás betéti társaság
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban kérném szíves segítségét, hogy az alábbi paraméterekkel alapítható-e katás bt. A beltag egy öregségi nyugdíjas lenne, aki személyesen nem működik majd közre, s az ügyvezetést sem ő látná el. A kültag egy olyan személy lenne, aki egy egyszemélyes kft.-ben főállású társastagos ügyvezető, plusz egy másik katás betéti társaságban beltag és ügyvezető egyben (ott megfizeti a 25 ezer Ft katát). A lényegi kérdés, hogy lehet-e ő így ebben a formában ebben az új bt.-ben kültag és ügyvezető? Valamint, hogy a nyugdíjas beltag után (fent leírt esetben) kötelező-e megfizetni a 25 ezer Ft kata adót? Illetve (ha működik egyáltalán a fent leírt kültagos eset) a kültag után kötelező-e megfizetni a 25 ezer Ft katát? Elnézést, ha kissé összetett a kérdés, de az adózók fantáziája néha határtalan. Válaszát megköszönve tisztelettel maradok.
Katás bt. beszámolója
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném szíves segítségét: katás betéti társaságnak kell-e benyújtania mikrogazdálkodói beszámolót az Igazságügyi Minisztérium Céginformációs Szolgálatához? Válaszát megköszönve tisztelettel maradok.
Kata és bérbeadás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van egy katás egyéni vállalkozó, aki ingatlan- és ingóbérbeadási tevékenységet szeretne végezni. Az ingatlan nincsen bent a vállalkozásban, az ingóságokat még a katás időszak előtt vásárolta a vállalkozásba. Adóügyileg kifogásolható-e, ha a vállalkozó az ingatlan-bérbeadási tevékenységet magánszemélyként, az ingóságok bérbeadását (amit a bérbevevő ugyanazon helyiségben használ) vállalkozóként végzi ugyanannak a vállalkozónak?
Fiatal gazda támogatása 2017
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1. Fiatal gazda támogatást elnyert pályázó ültetvénytelepítést vállalt, amely 5 év múlva fordul termőre. Kérdésem, hogy a telepített ültetvény ápolásával kapcsolatban évente felmerülő költségeivel szemben lehet-e minden évben az adott költséggel megegyező támogatást bevételként figyelembe venni? Vagy mivel majd csak 5 év múlva fordul termőre (akkor kerül üzembe helyezésre), így majd csak az 5. évben lehet a bekerülési értékkel megegyező összegű támogatást bevételként figyelembe venni? 2. Ha majd csak az 5. évben (termőre fordulás éve) vehető figyelembe a támogatás bevételként, akkor felmerül az a kérdés, hogy mi a teendő akkor, ha a megelőző 5 évben már merült fel annyi egyéb más költsége, amely lefedi a támogatást. Ebben az esetben végülis nem fog tudni támogatást felhasználni az ültetvény telepítésével kapcsolatban? 3. Ha kap 9,2 millió forint támogatást, és ebből 7 millió forintért vásárol ültetvényt, akkor az ültetvény bekerülési értékét a termőfölddel együtt (amelyen az ültetvény van) elszámolhatja a vásárlás évében egy összegben értékcsökkenési leírásként? 4. A kapott támogatás beleszámít az alanyi adómentes értékhatárba szja és kata adózás esetén? 5. A jelenlegi fiatal gazda pályázati kiírás megengedi, hogy a pályázó katát válasszon, viszont a pályázat kiíró előírása szerint ez esetben is tételesen vezetnie kell a költségeit. Kérdésem: az értékcsökkentést ugyanúgy kell vezetni, mintha szja adózó lenne? A kata tételes adó is költségnek számíthat? Köszönöm.
Katás betéti társaság megszűnése
Kérdés
T. Szakértő! Adott egy betéti társaság, mely 2017. januárban elhatározta, hogy katás lesz, február 1-jétől. A katába átlépve 2017.02.28-án elhatározta a végelszámolással történő megszűnését. Az lenne a kérdés, hogy milyen kötelezettségei vannak (bevallások, bejelentők, beszámolók) terén mind januárig bezárólag, mind pedig a katás időszakban történő megszűnés esetén, tekintettel arra, hogy amennyiben megszűnik, már nem lehet kataalany, így át kell térnie újra a "sima" adózásra és egy "normál" végelszámolást kell levezényelnie? Vagy van bármilyen egyéb kötelezettsége? Köszönöm a választ!
Gyed, gyes és heti 40 órás munkaviszony mellett egyéni vállalkozó
Kérdés
Az alábbi kérdésben kérném T. Szakértőjük szíves tájékoztatását: heti 40 órás munkaviszonyban lévő magánszemély jelenleg gyeden, később gyesen lesz. Ha egyéni vállalkozó szeretne lenni, milyen járulékfizetési kötelezettsége van neki, ha nem szeretne kivenni jövedelmet (vállalkozói kivétet)? Milyen fizetési kötelezettsége van, ha a kataalanyiságot választja?
Többes jogviszony
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy ügyfél, aki 8 órás munkaviszonnyal rendelkezik gyes mellett, illetve két kft.-ben személyesen közreműködő tulajdonos, ahol az ügyvezetést ingyenesen látja el. Ezek mellett most szeretne egy katás egyéni vállalkozást, amiben az egyik saját tulajdonú kft.-jének végezne adminisztrációs munkát időszakosan, a munkaideje lejárta után, de rendszeresen. Mivel 1 000 000 Ft felett lesz az éves bevétel, amit ennek a cégnek számláz majd, ezt jelenteni kell az adóhivatal felé. A munkát saját otthonában, saját eszközeivel végzi. A kérdés, hogy mennyire védhető a katás egyéni vállalkozás ellenőrzés esetén, mivel kapcsolt vállalkozásnak számláz. Illetve, ha főállásban megfizetik utána a járulékot és gyes melletti katásként a 25 000 Ft katát kifizeti, akkor kell még vezető tiszségviselőként járulékot fizetni?
Kata és román kft.
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó főállású katás jelenleg is, alapítani szeretne egy román kft.-t, aminek ugyanezen egyéni vállalkozó lenne az ügyvezetője. Tevékenység: webáruház üzemeltetése Kérdéseim az alábbiak: - Van-e lehetősége, hogy egyszerre (magyar egyéni vállalkozó és román kft.) mindkettőnek korlátlanul felelős tagja legyen - vagy a kft.-ben kell lenni egy másik tagnak, aki a nagyobb hányadú tulajdonos lesz? - Van-e (a román kft.-vel kapcsolatban) bármilyen bejelentési, bevallási, bármilyen kötelezettsége Magyarországon a fenti egyéni vállalkozónak? - A kft.-től származó jövedelmét Magyarországon be kell-e vallania?
2013-ban kata világra jött II.
Kérdés
Tisztelt Szipszer Tamás! Köszönettel vettem a hasonló című kérdésemre küldött elemzését. A sok kényszerű "köteles" között üde színfolt azon sora, melyben – stílusosan szólva – ideértve különösen kimondja a tartalom nélküli függetlenített ....titkári állás jogi nonszensz voltát. Első alkalommal találkozom írásban ezen megállapítás közzétételével. Témánknak lenne még egy vonulata, melyre válaszában nem tért ki, és lehetséges, ezért levezetem. A kisadózó vállalkozás bejelentése által lesz a társaság tagja kisadózó. A kisadózó vállalkozó azon kisadózók adatait jelenti be, akik bármilyen jogviszonyban – ide nem értve a munkaviszonyt – végzett tevékenység keretében részt vesznek a kisadózó vállalkozás tevékenységében. Ez az ami "BT1" esetében – egyidejű 40 órás munkaviszonyára tekintettel – annak idején nem történt meg. Ennek hozománya "a kisadózóként be nem jelentett tag kizárólag munkaviszony keretében működhet közre a kisadózó vállalkozás tevékenységében" törvényhely érvényesülése, vonzata pedig "fekete" alkalmazás esélyes vélelmezése úgy, hogy "BT1" máshol 40 órás jogviszonya mellett nemigen tud még közre is működni. Ha mégis képes lenne erre, munkaszerződés kötendő vele visszamenőleg, a 2013. évi paraméterek alkalmazásával, az érintett hónapokat lefedő határozott időtartamra, az akkor még élő, cégesen jelentett társas vállalkozó heti 36 órát elérő munkaviszony melletti jogviszonyára épülve. Így levezetve járhatónak tűnik a dolog. Üdv. a szerzőtől
Nyugdíj melletti kata
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy nyugdíjas hölgy, aki közalkalmazottként ment nyugdíjba, és jelenleg a nők 40 évnyi szolgálati ideje alapján részesül ellátásban. Az öregségi nyugdíjkorhatárt még nem érte el. Van módja katás egyéni vállalkozást indítani anélkül, hogy a nyugdíjának folyósítása ne szűnjön meg? Ha igen, mennyit számlázhat katás egyéni vállalkozóként? Figyelembe kell venni a minimálbér 18-szorosáról szóló rendelkezést? Köszönettel: Szabóné Sós Ildikó
Kata választása – bt.-beltag jogviszonya
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Betéti társaság egyedüli beltagjaként munkaviszonyban látom el a bt. ügyvezetését. Erről a társasági szerződésben rendelkeztünk. Szeretnék év közben áttérni a katás adózásra. Kérdésem, hogy a munkaviszony szerinti ügyvezetés kizáró ok-e az alábbiak miatt? "Betéti társaságnak be kell jelentenie legalább egy kisadózó magánszemélyt. Betéti társaság esetén a társaság kisadózóként bejelentett olyan tagja minősül kisadózónak, aki bármilyen jogviszonyban – ide nem értve a munkaviszonyt – végzett tevékenység keretében (ideértve különösen a személyes közreműködést, a vezető tisztségviselői és a megbízási jogviszony alapján végzett tevékenységet) részt vesz a kisadózó vállalkozás tevékenységében. A vezető tisztségviselői feladatokat nem munkaviszony keretében ellátó, a kisadózó vállalkozással megbízási jogviszonyban álló és a személyes közreműködésre köteles tagokat a kisadózó vállalkozás köteles bejelenteni kisadózóként. A kisadózó vállalkozás tevékenységében a betéti társaság kisadózóként be nem jelentett tagja kizárólag munkaviszony keretében működhet közre. Amennyiben kizáró ok az eddigi munkaviszony, megoldást jelent-e, ha módosítom a társasági szerződést, és az ügyvezetést a továbbiakban tagi jogviszonyban végzem, majd ezután jelentkezek át a kata hatálya alá? Esetleg társasági szerződés módosítása nélkül, a T1041-es bejelentő lapon elég kijelenteni a munkaviszonyt, és tagi jogviszonyosként bejelentkezni? Válaszát köszönöm! Kata
Kata és a szabályzatok
Kérdés
A katát választó kkt.-nek milyen szabályzatokkal kell rendelkeznie?
A könyvelők nem bírják a kisadókat? – ezt állítja az IPOSZ elnöke
Cikk
A kisiparosokat érintő kedvező adózási szabályok ismertetésére, a feketegazdaság elleni eredményesebb fellépésre, a vállalkozások digitalizációjára, a munkaerő-utánpótlásra helyezi a hangsúlyt idén az Ipartestületek Országos Szövetsége (Iposz).
Katás egyéni vállalkozó járulékai kivás kft.-ben
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy főállású, katába bejelentkezett emelt összegű katát fizető egyéni vállalkozó szeretne egyszemélyes kft.-t is alapítani, lehetséges-e a kft.-nél, hogy adózásul a kivát válassza? Ha igen, akkor az egyszemélyes kft.-ben ügyvezetőként milyen járulékokat kellene fizetnie a jelenlegi havi 75 ezer forint kata fizetésén kívül?