2016 találat a(z) KATA cimkére
Jogviszony – járulék
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van egy bt., amelynek egy beltagja, és egy kültagja van, a beltag egyben az ügyvezető (cégvezető is). A bt. 2018. januártól a kata alá szeretne tartozni, természetesen az ügyvezető (beltag) megfizetné az 50 ezer forint havi kata költséget. Ugyanezen beltag (ügyvezetőnek) van egy kivás kft.-je is, ahol 50 százalékos tulajdonos, és egyben ő az ügyvezető is. Jelenleg főállású a jogviszonya, és ennek megfelelően fizeti meg a járulékokat. Kérdésem az lenne, hogyha a bt.-ben megfizeti az 50 ezer katát, akkor vállalhatja-e ingyen a kft.-ben az ügyvezetést? Ha igen, akkor vállalhat-e ingyen az ügyvezetésen kívül más feladatokat is (szoftverfejlesztés)? Ha nem vállalhat igyen más feladatokat, akkor felveheti-e saját magát alkalmi munkaviszonnyal? Vagy eseti megbízási jogviszonnyal a feladatok ellátására? Ezeknek milyen költségei vannak? Válaszát előre is köszönöm, Tisztelettel.
Ügyvédi iroda belép a katába
Kérdés
Tisztelt Szerkesztő! Kérdésem, hogy 2018. január 1-jétől az ügyvédi iroda lehet katás? Eddig kettős könyvitelben könyveltem, lehet-e továbbra is ezt folytatni? Úgy gondolom, ebből is ki tudom tölteni a katás bevallást, és ha visszatér, akkor sem lenne probléma. Válaszukat köszönöm.
Nappali tagozatos egyetemi hallgató
Kérdés
Nappali tagozatos egyetemi hallgatónak olyan munkavégzés adódott, amelyhez ki kell váltania az egyéni vállalkozói igazolványt. Kérdésem: milyen adózási formát célszerű választania? Jó-e ha katát választ, és mennyi a havi fizetési kötelezettsége?
Katából kilépett egyéni vállalkozó visszalépése
Kérdés
Ha valaki 2016.11.01-jétől lépett ki a kata hatálya alól, akkor a módosítás szerint 2018 januárjától vagy 2018.11. hónaptól lehet ismét katás egyéni vállalkozó? Válaszát előre is köszönöm
Kata egyéni ügyvéd ügyvédi irodává alakulása esetén
Kérdés
Tisztelt Adózóna! A következő cikkre (http://adozona.hu/2018_as_valtozasok/Ok_is_katazhatnak_jovore_megszavaztak_a_tor_WB5JDF) történő hivatkozással a következő kérdéssel fordulnék Önökhöz. 2015. szeptembere és 2017. májusa között katás egyéni vállalkozóként dolgoztam. 2017 júliusában ügyvédi tevékenységbe kezdtem, és a kamarai összeférhetetlenségi szabályok miatt megszüntettem a katás egyéni vállalkozást, hogy aztán azt egyéni ügyvédi, immár jogi szolgáltatás nyújtásával újrakezdjem. A megszüntetés sikeres volt, azonban az adószámom egyéb okokból nem került törlésre, így ügyvédként is a korábbi adószámom megmaradt. A NAV-hoz történő bejelentkezéskor azonban a kata törvény 6. §.-a miatt nem engedte a NAV rendszere, hogy bejelentkezzek a kata hatálya alá. A célom az, hogy ismét kataalany legyek. Az önök szakértői véleménye szerint, azért nem lehettem ismét kataalany, mert az adószám megmaradása miatt ugyanazon adóalany maradtam és így a tv. 6. §-a szerinti kikötés kizárta ezt? Jelen törvénymódosítás értelmében, amennyiben megszüntetem az egyéni ügyvédséget, az adószám törlésével, majd ügyvédi irodát alakítok, amely új adószámmal fog rendelkezni és új adóalany lesz, lehet az ügyvédi iroda kataalany, függetlenül attól, hogy annak egyszemélyes tagjával szemben alkalmazandó a 6. § szerinti kikötés? Ügyvédi iroda esetén az Önök véleménye szerint az Iioda lenne az új adóalany, amely a tagja után fizetné a tételes kata adót? Önök szerint működhet ez a konstrukció? Köszönet
Kataalany áfa alanyi mentessége
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kataalany az alanyi áfamentességet választotta. 2017 decemberében ki kell állítania egy számlát, mellyel meghaladja bevétele a 8 millió forintot – amennyiben ezt az összeget a 2017-es bevételhez hozzá kell számítani. Azonban ezt az összeget csak 2018. január 20. után utalják át neki (30 napos átutalási határidővel). Ennek a számlának az összegét bele kell-e számítani a 8 millió forintos értékhatárba 2017-ben, kell-e rá áfát számolni, illetve be kell-e jelenteni a NAV-nak, az értékhatár túllépése miatti alanyi mentesség megszűnését? Tisztelettel várom válaszukat. Boskóné
Szüneteltés után kata választása
Kérdés
Egyéni vállalkozó kata alanyisága 2016. áprilisban (adóhatósági eltiltás, amely a 100 ezer forintot meghaladó adótartozás miatt történt) megszűnt. A vállalkozó azóta szünetelteti a vállalkozói tevékenységét. A kérdésem az lenne, hogy 2018. január 1-jétől választhatja-e újra a kata adóalanyiságot? Válaszukat előre is köszönöm.
Csökken a szocho, az eho, az ekho, nő a katások ellátási alapja
Cikk
Január 1-jétől 19,5 százalékra csökken a szociális hozzájárulási adó (szocho) mértéke a jelenlegi 22 százalékról; a csökkentés mértéke 0,5 százalékponttal több, mint amennyit 2018-ra törvénybe iktatott a parlament.
Ők is katázhatnak jövőre
Cikk
Elfogadta a parlament a kisadózó vállalkozások tételes adójáról (kata) és a kisvállalati adóról szóló törvényt módosító fideszes javaslatot. Jövőre az ügyvédi irodák is választhatják a katát.
Munkaviszony – kata, táppénz
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft.-ben 8 órás munkaviszonyban dolgozik egy hölgy ügyvezetőként. Az orvos kiírta táppénzre várandósság miatt (például fertőzésveszély). Mellette katás egyéni vállalkozó. Kérdésem a következő: katásként dolgozhat-e, számlát állíthat-e ki a táppénz ideje alatt? (Otthonról dolgozik.) Köszönöm gyors válaszukat!
Kata – szolgálati idő
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 56 éves, férfi egyéni vállalkozó, 2018. januártól szeretne kataalany lenni. Az emelt összegű katá kívánja fizetni. Kérdésem: célszerű-e választani a katát az életkor, illetve a nyugdíjra való jogosultság miatt, illetve 1 naptári év alatt szerez-e 1 év szolgálati időt? Köszönettel!
Társas vállalkozó többes jogviszony
Kérdés
Az alábbi linken található szakértői véleménnyel kapcsolatban lenne kérdésem: Amennyiben a társas vállalkozó az ügyvezetést és a társaságban történő személyes közreműködést is munkaviszonyban látja el heti 5 órában, és ez után a munkabér után megtörténik a járulékfizetés, és emellett főállású katás egyéni vállalkozó (50 ezer forint katát fizet), akkor a minimálbér utáni úgynevezett kötelező járulék fizetés fennáll-e mint társas vállalkozó? Figyelembe véve, hogy a személyes közreműködését munkaviszonyban látja el. http://adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Tulajdonos_ugyvezeto_es_katas_tb_tobbes_sze_UNWA2Z#utm_source=adozona.hu&utm_medium=email&utm_campaign=ado_daily&utm_content=201609_old_subscribed
Kisadózó egyéni vállalkozásban II.
Kérdés
Tisztelt Lepsényi Mária! Fenti címmel feltett kérdésemet azzal egészítem ki, hogy az illető a bt. kültagja, és ebben a minőségében végez személyes közreműködést. Kisadózóként be van jelentve. Emellett létesítene egyéni vállalkozást, ahol szintén kisadózóként adózna. Feltett kérdésem arra vonatkozik, hogy mennyit tételes adót kell fizetnie a bt.-ben, illetve az egyéni vállalkozásában. Tisztelettel várom válaszát.
Többes jogviszony – csed igénylése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk egyik jogviszonya egy felszámolás alatt álló cégben van, jelenleg gyesen van, 20 hetes terhes, a másik jogviszonya, hogy katásként kültag egy bt.-ben (75 ezer forint katát fizet). A kérdésem az lenne, hogy amennyiben a felszámolás alatt álló munkáltató a szülésig megszűnik, és ügyfelünk munkaviszonyt létesít máshol, heti 36 órát meg nem haladó jogviszonyban (hogy maradjon a 75 ezer forint kata, mint főállásúnak), akkor ez után az új jogviszony után jogosult lenne-e csedre, illetve gyedre, vagy mivel többes jogviszonya van, így meg kellene lennie az egy évnek, hogy onnan is kaphassa az ellátásokat, és ne csak a katás jogviszony után? Segítségét előre is köszönöm. mikro
Katás adózó – támogatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás adózó tanulót foglalkoztat, és kap utána szakképzési támogatást. Ez a támogatás beszámít a katás bevételbe? a katás adózó munkanélküli központon keresztül pályázott meg vállalkozásindítási támogatást, és így indult el a vállalkozás. Ennek kapcsán kapott 6 havi bértámogatást és eszközbeszerzésre, fejlesztésre 2 millió forintot. Ez katás bevételnek számít? Köszönöm!