2016 találat a(z) KATA cimkére
Ügyvédi iroda – kata
Kérdés
Ha egy két fős ügyvédi irodában az egyik tag nyugdíj melletti katát választ, a másik tag, aki még csak gyakornok, választhatja-e szintén a katát, vagy alkalmazottként kell bejelenteni?
Kata választása 12 milliót meghaladó nettó árbevétel esetén
Kérdés
Azt szeretném megkérdezni, jól gondolom-e, hogy az is választhatja a kata adózást, akinek több a bevétele mint 12 millió? Ha jól értelmezem a törvényt, csak annyi a hátránya, hogy 12 millió nettó árbevétel fölötti összegre + 40 százalék adót kell fizetnie. Sem a belépésnek, sem a bent maradásnak nincs árbevételi korlátja? Üdvözlettel: B. Erzsébet
Járulékfizetések
Kérdés
T. Szakértő! Adott egy egyszemélyes kft. (alakult 2016. áprilisban) az ügyvezető 36 órás munkaviszonyban dolgozik egy cégnél. 2015. októbertől gyeden, majd gyesen van. 2016. októberben mint főállású katás egyéni vállalkozó jelentkezett be. Ezidáig megfizette az 50 ezer forint katát. Hogyan kellett volna bejelentkeznie és hol, mennyi járulékot kellene fizetnie? Módosítani kellene-e a bejelentőket? Válaszát előre is köszönöm.
Kata és tartozás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy jelenleg tételes költségelszámolással adózó egyéni vállalkozó, 200 ezer forint adótartozása van. Január 1-jétől beléphet-e a kata szerinti adózás alá? Köszönettel: Balogné
Osztalékadót kiváltó adó
Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Az alábbi témában kérem szíves válaszukat : Tao hatálya alá tartozó bt. 2018 01.01 től áttér a kata hatálya alá. Élni szeretne az osztalékadót kiváltó kedvezménnyel. Az alap megállapítással, az adó mértékével és a megfizetésével tisztában vagyunk. A kérdésem az, hogy: a 3 szja részletet milyen ütemezésben kell megfizetni, mi lesz az eredménytartalékkal, a jóváhagyott, de ki nem fizetett osztalékkal, valamint az eszközök nettó értékével? Ennek az áttérésnek mi számviteli elszámolása T-K? A katás bt. eszközeit és forrásait hogyan változtatja meg az osztalékadót kiváltó adó?. Az szja befizetését (3 részlet) be kell-e állítani a 08.-as bevallásban? Érinti-e ez a magánszemélyt, gondolok az 53-as bevallásara, mivel osztalékot és eredménytartalékot érintő kérdésről van szó. Tisztelettel várom válaszukat
Többes jogviszony
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy belföldi személynek az alábbi jogviszonyai állnak fenn: - Felsőoktatási intézmény nappali tagozatán tanuló - Kft. tagjaként személyes közreműködésre kötelezett - Katás egyéni vállalkozó A kérdés, hogy milyen járulékot kellene fizetni a kft.-ben és a katában? A kft.-ben a főiskola mellett nem kötelezett minimum járulékot fizetni. A személyesen közreműködő kft.-tag csak 25 ezer katát fizet. DE! ha a katát és a főiskolát nézzük, akkor aszerint 50 ezer a kata. Köszönettel
Katás bt. járulékbevallása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás bt.-nek kell-e 08-as járulékbevallást küldenie, ha nincs alkalmazottja, illetve járulékköteles kifizetése sincs?
KATA-Orvos
Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Egy orvosokból álló bt. szeretne áttérni a katára. Főállásban egy kft. tulajdonosa és ügyvezetője alkalmazotti jogviszonyban. A kft. is orvosi ellátással foglalkozik. Tevékenysége folytatásához bérli a kft. rendelőjét, ahol munkaidő után rendel. Valamint egy kórházban ügyeletet vállal, továbbá tv műsoroknál is ügyeletet lát el. A bt. bevétele a fenti szolgáltatások ellenértékéből áll. 2018-tól áttérhet-e a kata hatálya alá?
Katás egyéni vállalkozó, áfa értékhatár
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy magánszemély, aki adószámos magánszemélyként be volt jelentkezve a NAV-hoz ingatlan-bérbeadási tevékenységre évek óta, tárgyi mentes tevékenységre. 2017.04.01-jén katás egyéni vállalkozásra váltott, ahol alanyi adómentességet választott, és ezzel egy időben bejelentésre került, hogy a bérbeadási tevékenységet magánszemélyként végzi. Az áfatörvény 189. § -a tartalmazza a kötelező arányosítást, de csak a nyilvántartásba vétel esetén. Mi az Önök álláspontja azzal kapcsolatban, hogy mivel az adóalany már nyilvántartásba vett adóalany volt az egyéni vállalkozás indítása előtt is, így a teljes 8 millió forintos bevételi határt lehet figyelembe venni egész évre vagy arányosítani szükséges? Köszönettel:
Szabad a kata az ügyvédi irodák számára is
Cikk
December 1-jétől elkezdhetik bejelenteni az ügyvédi irodák az adóhatóságnál, ha 2018. január 1-jétől a kisadózó vállalkozások tételes adója (kata) szerint szeretnének adózni – hívja fel a figyelmet honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
Kata – ügyvédi iroda
Kérdés
Most érkezett cikk a kata bejelentkezésekkel kapcsolatban, hiányolom, hogy az ügyvédi irodák nem jelentek meg benne, pedig 18/01/01-től legjobb tudomásunk szerint erre lehetőségük lesz. Köszönettel: Nagy Péter
Kata határ
Kérdés
1. Az egyéni vállalkozó katázni szeretne. 2015 nyarán kezdte a vállalkozást, és áfás. Január 1-jétől választhatja-e a katát? Milyen bejelentési kötelezettsége van és meddig? A bevételi határ ebben az esetben bruttó 12 millió? 2. Ki léphet-e az áfakörből? Alanyi mentes katásként 8 millió forint lehet a számlázott bevétele 2018-ban?
Mi számit bele a kereseti korlátba?
Kérdés
Katás egyéni vállalkozó bevétele beleszámít-e a munkaviszonyban elért keresetében annak, aki a nők kedvezményes nyugdíjazásával (40 éves munkaviszony) megy nyugdíjba?
Rokkantsági ellátás melletti önfoglalkoztatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Amennyiben a rokkantsági ellátásban részesülő személy bt.-t kíván alapítani és annak beltagja és ügyvezetőjeként, a kata adózási módot választja, úgy a bt.-ben lévő jogviszonya nem keletkeztet társadalombiztosítási jogviszonyt, így a 25 ezer forint tételes adó megfizetésére kötelezett csak? És ezáltal az ezen jogviszonyából származó jövedelme nem számít bele a rokkantsági járadék miatti keresetkorlátozásba? (2011. évi CXCI. törvény 13. § d) ) Amennyiben felülvizsgálatra kerül sor 2020-ban, úgy a rokkantsági ellátás továbbfolyósítását ezen jogviszonya nem fogja akadályozni? Miben változik a fenti helyzet, ha az egyéni vállalkozás létrehozása mellett dönt és azon belül választ kata adózási módot? A friss határozat alapján az egészségi állapot mértéke 20 százalék, D kategória, rehabilitáció nem javasolt, kizárólag folyamatos támogatással foglalkoztatható, korlátozó tényezők nincsenek). Válaszát előre is köszönöm.
Második katás vállalkozás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérem szépen a segítségét. Orvosként tevékenykedő katás egyéni vállalkozó 2017-ben eléri a 12 millió forint bevételt. Felmerült benne, hogy a jövő évben alapít egy betéti társaságot (szintén katást) és megpróbálja megosztani a bevételeit az egyéni vállalkozás és a betéti társaság között. Egyébként 3 helyre számláz, onnan jött össze a 12 millió forint. Ezzel kapcsolatban az alábbi kérdések merültek fel bennem: 1. Megfelel-e a rendeltetésszerű joggyakorlás elvének az új katás bt. alapítása, mivel ezzel egyetlen célja az adó mérséklése, a munkát ugyanaz a személy fogja ellátni. 2. Ha megalapítja a bt.-t, abban ő lesz a kültag, és ő lesz a kisadózó is. Lehet-e a kültag az ügyvezető, a beltag pedig egyfajta „csendestárs”, aki sem a cég irányításában, sem tevékenységében nem vesz részt, így adót sem fizet. 3. Ha megalapítja a bt.-t, mekkora összegű katát kell fizetnie, úgy hogy egyéni vállalkozóként már fizeti az 50 ezer forintot. Köszönöm szépen a segítséget! Vágner Emília